10 000 meter för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1988
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar damer
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

10 000 meter för damer vid olympiska sommarspelen 1988 i Seoul avgjordes 30 september.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
10 000 meter Olga Krentser-Bondarenko
 Sovjetunionen
31.05,21 Liz McColgan
 Storbritannien
31.08,44 Jelena Zjupijeva-Vjazova
 Sovjetunionen
31.19,82

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Final Tid
Med 1.png  Olga Bondarenko (URS) 31.05,21(OR)
Med 2.png  Liz McColgan (GBR) 31.08,44
Med 3.png  Jelena Zjupijeva-Vjazova (URS) 31.19,82
4.  Kathrin Ullrich (GDR) 31.29,27
5.  Francie Larrieu-Smith (USA) 31.35,52
6.  Lynn Jennings (USA) 31.39,93
7.  Xiuting Wang (CHN) 31.40,23
8.  Susan Lee (CAN) 31.50,51
9.  Albertina Machado (POR) 32.02,13
10.  Albertina Dias (POR) 32.07,13
11.  Anne Audain (NZL) 32.10,47
12.  Ljudmila Matvejeva (URS) 32.12,27
13.  Nancy Tinari (CAN) 32.14,05
14.  Rosanna Munerotto (ITA) 32.29,84
15.  Lynn Nelson (USA) 32.32,24
16.  Carole Rouillard (CAN) 32.41,43
17.  Carolyn Schuwalow (AUS) 32.45,07
18.  Qinghuan Wang (CHN) 32.49,86
19.  Annette Sergent (FRA) 33.17,38
 Ingrid Kristiansen (NOR) DNF

Icke-kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Placering Icke-kvalificerade Tid
21.  Marleen Renders (BEL) 32.11,49
22.  Akemi Matsuno (JPN) 32:19.57
23.  Christine McMiken (NZL) 32:20.39
24.  Martine Bouchonneau-Oppliger (SUI) 32:28.26
25.  Ana Isabel Alonso (ESP) 32:40.50
26.  Jane Shields (GBR) 32:46.07
27.  Andri Avraam (CYP) 32:59.30
28.  Elhassania Darami (MAR) 33:01.52
29.  Angela Tooby (GBR) 33:26.57
30.  Lihua Xie (CHN) 33:28.13
31.  Jacqueline Perkins (AUS) 33:45.22
32.  Chung Mi-Ja (KOR) 33:48.96
33.  Lieve Slegers (BEL) 33:51.36
 Erika Fazekas (HUN) DNF
 Päivi Tikkanen (FIN) DNS
 Mar Mar Min (BIR) DNS
 Danièle Kaber (LUX) DNS
 Kerstin Preßler (FRG) DNS
 Ludmila Melicherová (TCH) DNS
 Wanda Panfil (POL) DNS
 Maryse Justin (MRI) DNS
 Tuija Jousimaa (FIN) DNS

Referenser[redigera | redigera wikitext]