20 kilometer gång för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1984

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1984
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

20 kilometer gång för herrar vid olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles avgjordes 3 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
20 kilometer gång Ernesto Canto
 Mexiko
1:23.13 Raúl González
 Mexiko
1:23.20 Maurizio Damilano
 Italien
1:23.26

Slutliga resultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Gångare Tid Noteringar
1  Ernesto Canto (MEX) 1:23.13 OR
2  Raúl González (MEX) 1:23.20
3  Maurizio Damilano (ITA) 1:23.26
4  Guillaume LeBlanc (CAN) 1:24.29
5  Carlo Mattioli (ITA) 1:25.07
6  Josep Marín (ESP) 1:25.32
7  Marco Evoniuk (USA) 1:25.42
8  Erling Andersen (NOR) 1:25.54
9  Querubín Moreno (COL) 1:26.04
10  David Smith (AUS) 1:26.48
11  François Lapointe (CAN) 1:27.06
12  Héctor Moreno (COL) 1:27.12
13  Philip Vesty (GBR) 1:27.28
14  Simon Baker (AUS) 1:27.43
15  Gérard Lelièvre (FRA) 1:27.50
16  Willi Sawall (AUS) 1:28.24
17  Marcelino Colin (MEX) 1:28.26
18  Francisco Vargas (COL) 1:28.46
19  Ian McCombie (GBR) 1:28.53
20  Martial Fesselier (FRA) 1:29.46
21  Marcel Jobin (CAN) 1:29.49
22  Chand Ram (IND) 1:30.06
23  Jim Heiring (USA) 1:30.20
24  Steve Barry (GBR) 1:30.46
25  José Pinto (POR) 1:30.54
26  Abdelouahab Ferguene (ALG) 1:31.24
27  Zhang Fuxin (CHN) 1:32.10
28  Alessandro Pezzatini (ITA) 1:32.27
29  Martin Toporek (AUT) 1:33.58
30  Benamar Kechkouche (ALG) 1:34.12
31  Santiago Folseca (HON) 1:34.47
32  Pius Munyasia (KEN) 1:34.53
33  Daniel O'Connor (USA) 1:35.12
34  José Víctor Alonzo (GUA) 1:35.32
35  Stefano Casali (SMR) 1:35.48
36  Osvaldo Morejon (BOL) 1:44.42
37  Luis Campos (ESA) 1:48.45
38  Amjad Tawalbeh (JOR) 1:49.35
Startade inte (DNS)
 Reima Salonen (FIN) DNS
 Dominique Guebey (FRA) DNS
 Dieter Hoffmann (FRG) DNS
 Lars Ove Moen (NOR) DNS

Referenser[redigera | redigera wikitext]