Bantamvikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1992

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1992
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen bantamvikt vid olympiska sommarspelen 1992 avgjordes i Barcelona i Instituto Nacional de Educación Física de Cataluña.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Bantamvikt Alejandro Puerto
 Kuba
Sergei Smal
 OSS
Kim Yong-Sik
 Nordkorea

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassifiseringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Elimineringsrunda[redigera | redigera wikitext]

Pool A[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
1  Kim Chun-Ho (KOR) 1-3 PP 2-12  Kim Yong-Sik (PRK) 0
0  Sergey Smal (EUN) 3-1 PP 6-5  Tserenbaataryn Tsogtbayar (MGL) 1
0  Béla Nagy (HUN) 4-0 TO 2:58  Tebe Dorgu (NGR) 1
0  Jürgen Scheibe (GER) 3-1 PP 6-2  Zoran Šorov (IOP) 1
0  Rumen Pavlov (BUL) Bye
Omgång 2
0  Rumen Pavlov (BUL) 4-0 TO 4:58  Kim Chun-Ho (KOR) 2
1  Kim Yong-Sik (PRK) 1-3 PP 2-4  Sergey Smal (EUN) 0
1  Tserenbaataryn Tsogtbayar (MGL) 4-0 ST 25-9  Béla Nagy (HUN) 1
2  Tebe Dorgu (NGR) 0-4 TO 2:51  Jürgen Scheibe (GER) 0
1  Zoran Šorov (IOP) Bye
Omgång 3
2  Zoran Šorov (IOP) 0-4 TO 2:51  Rumen Pavlov (BUL) 0
1  Kim Yong-Sik (PRK) 3-1 PP 10-5  Tserenbaataryn Tsogtbayar (MGL) 2
0  Sergey Smal (EUN) 3.5-0 SO 13-0  Béla Nagy (HUN) 2
0  Jürgen Scheibe (GER) Bye
Omgång 4
1  Jürgen Scheibe (GER) 0-3 PO 0-5  Kim Yong-Sik (PRK) 1
1  Rumen Pavlov (BUL) 1-3 PP 1-12  Sergey Smal (EUN) 0
Omgång 5
2  Jürgen Scheibe (GER) 0-3 PO 0-6  Sergey Smal (EUN) 0
2  Rumen Pavlov (BUL) 1-3 PP 3-10  Kim Yong-Sik (PRK) 1
Brottare L ER CP
 Sergey Smal (EUN) 0 - 15.5
 Kim Yong-Sik (PRK) 1 - 13
 Rumen Pavlov (BUL) 2 5 10
 Jürgen Scheibe (GER) 2 5 7
 Tserenbaataryn Tsogtbayar (MGL) 2 3 6
 Béla Nagy (HUN) 2 3 4
 Zoran Šorov (IOP) 2 3 1
 Kim Chun-Ho (KOR) 2 2 1
 Tebe Dorgu (NGR) 2 2 0

Pool B[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
1  Naseer Ahmad (PAK) 0-3 PO 0-5  Keiji Okuyama (JPN) 0
0  Kendall Cross (USA) 3-1 PP 3-2  Robert Dawson (CAN) 1
0  Oveis Mallah (IRI) 3-1 PP 6-2  Ashok Kumar (IND) 1
0  Remzi Musaoğlu (TUR) 4-0 ST 16-0  Andrés Iniesta (ESP) 1
0  Alejandro Puerto (CUB) Bye
Omgång 2
0  Alejandro Puerto (CUB) 3-0 PO 6-0  Naseer Ahmad (PAK) 2
1  Keiji Okuyama (JPN) 0-4 TO 1:01  Kendall Cross (USA) 0
1  Robert Dawson (CAN) 3-1 PP 5-1  Oveis Mallah (IRI) 1
2  Ashok Kumar (IND) 0-3 PO 0-7  Remzi Musaoğlu (TUR) 0
1  Andrés Iniesta (ESP) Bye
Omgång 3
2  Andrés Iniesta (ESP) 0-3 PO 0-8  Alejandro Puerto (CUB) 0
2  Keiji Okuyama (JPN) 1-3 PP 3-4  Robert Dawson (CAN) 1
0  Kendall Cross (USA) 3-1 PP 5-3  Oveis Mallah (IRI) 2
0  Remzi Musaoğlu (TUR) Bye
Omgång 4
0  Remzi Musaoğlu (TUR) 3-1 PP 7-3  Kendall Cross (USA) 1
0  Alejandro Puerto (CUB) 3-0 PO 1-0  Robert Dawson (CAN) 2
Omgång 5
1  Remzi Musaoğlu (TUR) 0-3 PO 0-3  Alejandro Puerto (CUB) 0
1  Kendall Cross (USA) Bye
Omgång 6
2  Kendall Cross (USA) 1-3 PP 6-10  Alejandro Puerto (CUB) 0
1  Remzi Musaoğlu (TUR) Bye
Brottare L ER CP
 Alejandro Puerto (CUB) 0 - 15
 Remzi Musaoğlu (TUR) 1 - 10
 Kendall Cross (USA) 2 6 12
 Robert Dawson (CAN) 2 4 7
 Oveis Mallah (IRI) 2 3 5
 Keiji Okuyama (JPN) 2 3 4
 Andrés Iniesta (ESP) 2 3 0
 Ashok Kumar (IND) 2 2 1
 Naseer Ahmad (PAK) 2 2 0

Slutkamper[redigera | redigera wikitext]

CP TP
9:e plats
 Tserenbaataryn Tsogtbayar (MGL) 0-4 PA  Oveis Mallah (IRI)
7:e plats
 Jürgen Scheibe (GER) 4-0 PA  Robert Dawson (CAN)
5:e plats
 Rumen Pavlov (BUL) 4-0 TO 0:44  Kendall Cross (USA)
Bronsmatch
 Kim Yong-Sik (PRK) 3-1 PP 3-2  Remzi Musaoğlu (TUR)
Final
 Sergey Smal (EUN) 0-3 PO 0-5  Alejandro Puerto (CUB)

Källor[redigera | redigera wikitext]