Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116
| Den här artikeln har föreslagits för radering. För mer information, se anmälan. Redigera gärna artikeln, men ta inte bort den här mallen förrän diskussionen är avslutad. |
Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 (uttalat Albin) var det namn som föräldrarna till en svensk pojke född 1991 angav till myndigheterna när de (i maj 1996) skulle registrera barnets namn.[1]
Föräldrarna kallade pojken Albin, men hade planerat att inte registrera något officiellt namn för pojken i allmän protest mot myndigheternas inblandning i allt, och särskilt i protest mot namnlagen, och kom inte att göra det förrän de blev dömda av Länsrätten i Hallands län att betala vite med 5 000 kronor efter att inte ha registrerat något namn på pojkens femårsdag. Det långa namnet (eller långa stavningen), som de sedan gav pojken, kom dock inte heller det att godkännas av myndigheterna. Godkänt blev inte heller A, som de senare ville stava namnet.
[redigera] Källor
- ^ ”Baby named Metallica rocks Sweden”. 2007. http://news.bbc.co.uk/1/hi/entertainment/6525475.stm. Läst 26 februari 2009.