Brive-la-Gaillarde
| Brive-la-Gaillarde | |
| Kommun | |
|
L'avenue de la Gare (Resencentrumsgatan)
|
|
| Land | |
|---|---|
| Region | Limousin |
| Departement | Corrèze |
| Höjdläge | 142 m ö.h.medelvärde |
| Koordinater | |
| Högsta punkt | |
| - höjdläge | 315 m ö.h. |
| Lägsta punkt | |
| - höjdläge | 102 m ö.h. |
| Landareal a | 48,59 km² |
| Folkmängd b | 51 586 (2005) |
| Befolkningstäthet | 1 011 invånare/km² |
| a Franska lantmäteriets data, vilka exkluderar sjöar, dammar, glaciärer > 1 km² och flodestuarier. b Population sans doubles comptes – invånare som är registrerade i flera kommuner (t.ex. studenter och militär personal) räknas endast en gång. |
|
Brive-la-Gaillarde är en liten stad i sydvästra Frankrike vid floden Corrèze. Brive är arrondissementshuvudstad (sous-préfecture) i departementet Corrèze. Det ligger i regionen Limousin. Staden är den mest befolkade i departementet och den andra i regionen efter Limoges. Fransmännen i Brive kallar sig brivistes eller brivois.
Innehåll |
[redigera] Invånare
- Tätbebyggda området: 51 586 invånare (+400, 1999/2004)
- Förorterna : 58 326 invånare (Brive, Malemort)
- Lilla ringen: 66 506 invånare (Brive, Malemort, Ussac, St-Pantaléon)
- Stora ringen : 70 895 invånare (Brive, Malemort, Ussac, St-Pantaléon, Cosnac, Varetz)
- Stadsområdet: 89 260 invånare
[redigera] Administration
Den aktuella borgmästaren är socialisten Philippe Nauche (PS).
[redigera] Ekonomi och Näringsliv
De flesta i Brive arbetar inom livsmedelsindustrin. Brive är känd för sin gastronomi och framförallt sitt stora torg, som är väldigt representativt för den franska landsbygden.
[redigera] Kulturliv
Staden har anor från antiken och den har en katolsk kyrka uppförd efter 1100.
[redigera] Evenemang
- I Brive inträffar varje höst den andra största bokmässan i Frankrike. 2005 attraherade bokmässan över 130 000 besökare och 500 författare.
- Les Orchestrades Universelles de Brive (Brives universell orkestrering) organiseras varje sommar i augusti. Den samlar ungdomar mellan 10 och 25 år gammal som kommer från hela världen. De spelar all typ av musik över hela staden. I 1993 fick Brive världsrekordet för den största konserten med 1000 musiker.
- Landsbygden stiger in i staden varje år vid den jordbruksfestival som är den andra största i Frankrike.
- Slutligen: sedan 2004 pågår varje år i april den enda filmfestivalen i Europa vigd åt medelfilmer (mellan 30 och 60 minuter).
[redigera] Sport
Brive har ett professionellt rugbylag, som blev europamästare 1997 och som spelar i Top 14, den franska högsta divisionen.
[redigera] Kuriosa
Brive var den första staden i Frankrike som befriade sig helt själv under andra världskriget, den 15 augusti 1944.
[redigera] Vänorter
Brive-la-Gaillarde är vänort till sex städer i världen :
Tyskland, Lauf an der Pegnitz
Kanada, Joliette
Mali, Sikasso
Portugal, Guimarães
Ukraina, Melitopol
Spanien, Castell-Platja d'Aro