Carl Hamilton (litterär figur)
| Den här artikeln saknar källhänvisningar och kan därför inte verifieras. (2009-05) Förbättra artikeln genom att lägga till pålitliga källor (fotnoter). Information som inte verifieras, blir ifrågasatt och kan tas bort. Diskutera på diskussionssidan. |
- Se Carl Hamilton för andra personer med samma namn.
Carl Gustaf Gilbert Hamilton, född 1954, är en litterär figur skapad av Jan Guillou. Hamilton är svensk adelsman, underrättelseofficer och attackdykare och hjälten i de tretton böckerna i Hamilton-serien. Flera av böckerna är nyckelromaner.
Innehåll |
[redigera] Historik
Hamiltons liv före den första boken är till viss del höljt i dunkel men vissa fakta går att utläsa ur böckerna. Han var under gymnasietiden aktiv i den intellektuella vänstergruppen Clarté och bodde under studenttiden i en lägenhet på Östermalm i Stockholm. Hans far vägrade att ha med honom att göra på grund av hans politiska övertygelser. Värnplikten genomförde han som attackdykare i flottan. I Fiendens fiende berättar DG (Den Gamle), som är hans närmaste chef och mentor, att Hamilton rekryterades som agent när han var 22 år och skickades på en fem år lång utbildning i USA för att bli en Navy SEAL. Vid sidan av den militära utbildningen i USA avlade han samtidigt en pol mag i statsvetenskap med databehandling vid UCSD i San Diego och tränades av CIA. Han återkom till Sverige 1981 och bör således ha undergått utbildningen mellan 1976 och 1981.
I boken Den demokratiske terroristen får Hamilton anställning på den operativa avdelningen av OP5, Sveriges militära underrättelsetjänst. Den verkliga motsvarigheten heter idag KSI och är en del av den militära underrättelse- och säkerhetstjänsten (MUST). Hamilton är i böckerna verksam på OP5 i olika befattningar tills han i En medborgare höjd över varje misstanke befordras till generaldirektör för Säkerhetspolisen.
När Carl Hamilton bär uniform bär han på vänstra bröstet symbolen för US Navy SEALs och på det högra fallskärmsjägarnas utbildningssymbol (örnen).
Carl Hamilton figurerar som huvudperson i de elva första böckerna och som biroll i de två senaste.
[redigera] Inspirationskällor
Utmärkande för romanfiguren är att han är socialist trots sin överklassbakgrund; under skoltiden uttalad kommunist. Detta är, enligt Guillou, baserat på en greve och kamrat i studentvänstern vid namn Gabriel Oxenstierna som vid något tillfälle kallats kamrat Oxenstierna, vilket tilltalade Guillou. Att det sedan blev Hamilton hade att göra med den stora mängden Hamiltons i den svenska adelskalendern, Oxenstierna kunde inte göras lika anonymt.
Enligt I hennes majestäts tjänst är Carl Hamilton väldigt lik Douglas Douglas-Hamilton, 14:e Hertigen av Hamilton.
I ett längre förord i senare upplagor av böckerna nämner Jan Guillou att Hamilton-böckerna är inspirerade av Sjöwall/Wahlöös böcker.[1]
[redigera] Böcker
- 1986 – Coq Rouge - berättelsen om en svensk spion
- 1987 – Den demokratiske terroristen
- 1988 – I nationens intresse
- 1989 – Fiendens fiende
- 1990 – Den hedervärde mördaren
- 1991 – Vendetta
- 1992 – Ingen mans land
- 1993 – Den enda segern
- 1994 – I hennes majestäts tjänst
- 1995 – En medborgare höjd över varje misstanke
- 1995 – Hamlon - en skiss till en möjlig fortsättning
- 2006 – Madame Terror
- 2008 – Men inte om det gäller din dotter
[redigera] Filmer och TV-adaptioner
- 1989 – Täcknamn Coq Rouge[2] - Hamilton spelad av Stellan Skarsgård
- 1989 – Förhöret - Hamilton spelad av Stellan Skarsgård
- 1990 – Fiendens fiende - Hamilton spelad av Peter Haber
- 1992 – Kvällspressen - Hamilton spelad av Peter Haber (ett avsnitt)
- 1992 – Den demokratiske terroristen - Hamilton spelad av Stellan Skarsgård
- 1995 – Vendetta - Hamilton spelad av Stefan Sauk
- 1995 – Tribunal - Hamilton spelad av Stefan Sauk
- 1996 – Vendetta (miniserie) - Hamilton spelad av Stefan Sauk
- 1998 – Hamilton - Hamilton spelad av Peter Stormare
- 2001 – Hamilton - Hamilton spelad av Peter Stormare[3]
- 2012 – Hamilton - I nationens intresse - Hamilton spelad av Mikael Persbrandt
[redigera] Utmärkelser
För tapperhet i fält (Carl XVI Gustafs)[4]
Kommendör av Bundesverdienstkreuz[5]
Kommendör av Hederslegionen
För tapperhet i fält (Gustaf V:s)[6]
H.M. Konungens medalj i 8:e storleken i Serafimerordens band
Röda stjärnans orden
Person of the Year
Kommendör av Sankt Olavs Orden[7]
Storofficer av L'Ordine al merito della Repubblica Italiana[8]
Storkors av Sankt Georgsorden
Navy Cross[9]
Palestinska Hederslegionen[9]
Distinguished Service Order[10]
Ryska federationens hjälte
Storkorset av Hederslegionen
[redigera] Referenser
- ^ Bengt Eriksson: "Guillou: Hamilton revisited". NE.se, 7 september 2006. Läst 2011-11-29.
- ^ IMDb: Täcknamn Coq Rouge (1989)
- ^ "Hamilton (2001)". IMDb. Läst 2011-11-29.
- ^ Coq Rouge, s. 364.
- ^ Den demokratiske terroristen, s. 320.
- ^ I nationens intresse, s. 430 f.
- ^ Den hedervärde mördaren, s. 401.
- ^ Vendetta, s. 474.
- ^ [a b] Den enda segern, s. 572.
- ^ I hennes majestäts tjänst, s. 569.
|
||||||||||||||