Diamond League 2010

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Diamond League 2010 eller Samsung Diamond League 2010 var den första upplagan av Diamond League och hölls friidrottsåret 2010. Tävlingen ersatte den tidigare tävlingen Golden League. I Sverige delade SVT och TV4 på sändningarna av evenemanget.

Datum och orter[redigera | redigera wikitext]

Datum Stad Tävling
14 maj Qatar Doha Qatar Athletic Super Grand Prix
23 maj Kina Shanghai Shanghai Golden Grand Prix
4 juni Norge Oslo Bislett Games
10 juni Italien Rom Golden Gala
19 juni USA New York Adidas Grand Prix
3 juli USA Eugene Prefontaine Classic
8 juli Schweiz Lausanne Athletissima
10 juli Storbritannien Gateshead Aviva Birmingham Grand Prix
16 juli Frankrike Paris Meeting Areva
22 juli Monaco Monaco Herculis
6 augusti Sverige Stockholm DN-galan
13-14 augusti Storbritannien London London Grand Prix
19 augusti Schweiz Zürich Weltklasse Zürich
27 augusti Belgien Bryssel Memorial van Damme

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Löpgrenar
# Tävling 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1500 meter 5000 meter 110 meter häck 400 meter häck 3000 meter hinder
1 Qatar Doha Asafa Powell  Jamaica
9.81
- -  David Rudisha (KEN)
1:43.00
-  Eliud Kipchoge (KEN)
12:51.22
-  Bershawn Jackson (USA)
48.66
 Ezekiel Kemboi (KEN)
8:06.28
2 Kina Shanghai  Usain Bolt (JAM)
19.76
 Jeremy Wariner (USA)
45.41
 Augustine Kiprono Choge (KEN)
3:32.20
 David Oliver (USA)
12.99
3 Norge Oslo  Asafa Powell (JAM)
9.72
 David Rudisha (KEN)
1:42.04
 Asbel Kiprop (KEN)
3:49.56
 Imane Merga (ETH)
12:53.81
 Kerron Clement (USA)
48.12
4 Italien Rom  Walter Dix (USA)
19.86
 Jeremy Wariner (USA)
44.73
 Imane Merga (ETH)
13:00.12
 Dayron Robles (CUB)
13.14
5 USA New York  Richard Thompson (TRI)
9.89
 Mbulaeni Mulaudzi (RSA)
1:44.38
 Kerron Clement (USA)
47.86
 Paul Kipsiele (KEN)
8:10.43
6 USA Eugene  Walter Dix (USA)
19.72
 Asbel Kiprop (KEN)
3:49.75
 Tariku Bekele (ETH)
12:58.93
 David Oliver (USA)
12.90
7 Schweiz Lausanne  Walter Dix (USA)
19.86
 Jeremy Wariner (USA)
44.57
 David Lekuta Rudisha (KEN)
1:43.25
 Bershawn Jackson (USA)
47.62
 Brimin Kipruto (KEN)
8:01.62
8 Storbritannien Gateshead  Walter Dix (USA)
20.26
 Asbel Kiprop (KEN)
3:33.34
 Vincent Chepkok (KEN)
13:00.20
 Linus Chumba (KEN)
8:19.72
9 Frankrike Paris  Usain Bolt (JAM)
9.84
 Jeremy Wariner (USA)
44.49
 Abubaker Kaki Khamis (SUD)
1:43.50
 David Oliver (USA)
12.89
 Brimin Kipruto (KEN)
8:00.90
10 Monaco Monaco  Tyson Gay (USA)
19.72
 Jermaine Gonzales (JAM)
44.40
 Silas Kiplagat (KEN)
3:29.27
 David Oliver  (USA)
13.01
11 Sverige Stockholm  Tyson Gay (USA)
9.84
 Marcin Lewandowski (POL)
1:45.06
 Mark Kiptoo (KEN)
12:53.46
 Bershawn Jackson (USA)
47.65
12 Storbritannien London  Tyson Gay (USA)
9.78
 Jeremy Wariner (USA)
44.67
 David Oliver (USA)
13.06
 Bershawn Jackson (USA)
48.12
 Paul Kipsiele Koech (KEN)
8:17.70
13 Schweiz Zürich  Wallace Spearmon (USA)
19.79
 Jeremy Wariner (USA)
44.13
 Tariku Bekele (ETH)
12:55.03
 David Oliver (USA)
12.93
 Ezekiel Kemboi (KEN)
8:01.74
14 Belgien Bryssel  Tyson Gay (USA)
9.79
 David Rudisha (KEN)
1:43.51
 Asbel Kiprop (KEN)
3:32.18
 Bershawn Jackson (USA)
47.85
Totalsegrare  Tyson Gay (USA)  Wallace Spearmon (USA)  Jeremy Wariner (USA)  David Rudisha (KEN)  Asbel Kiprop (KEN)  Imane Merga (ETH)  David Oliver (USA)  Bershawn Jackson (USA)  Paul Kipsiele Koech (KEN)
Teknikgrenar
# Tävling Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kulstötning Diskuskastning Spjutkastning
1 Qatar Doha -  Alexis Copello (CUB)
17.47 m
- -  Christian Cantwell (USA)
21.82 m
- -
2 Kina Shanghai  Fabrice Lapierre (AUS)
8.30 m
 Sylwester Bednarek (POL)
2.24 m
 Malte Mohr (GER)
5.70 m
 Zoltán Kővágó (HUN)
69.69 m
3 Norge Oslo  Renaud Lavillenie (FRA)
5.80 m
 Christian Cantwell (USA)
21.31 m
 Andreas Thorkildsen (NOR)
86.00 m
4 Italien Rom  Dwight Phillips (USA)
8.42 m
 Christian Cantwell (USA)
21.67 m
 Piotr Malachowski (POL)
68.78 m
5 USA New York  Teddy Tamgho (FRA)
17.98 m
 Linus Thörnblad (SWE)
2.30 m
 Renaud Lavillenie (FRA)
5.70 m
 Andreas Thorkildsen (NOR)
87.02 m
6 USA Eugene  Irving Saladino (PAN)
8.46 m
 Christian Cantwell (USA)
22.41 m
 Piotr Małachowski (POL)
67.66 m
7 Schweiz Lausanne  Ivan Ukhov (RUS)
2.33 m
 Renaud Lavillenie (FRA)
5.85 m
 Andreas Thorkildsen (NOR)
87.03 m
8 Storbritannien Gateshead  Fabrice Lapierre (AUS)
8.20 m
 Phillips Idowu (GBR)
17.38 m
 Linus Thörnblad (SWE)
2.29 m
 Piotr Małachowski (POL)
69.83 m
9 Frankrike Paris  Arnie David Giralt (CUB)
17.49 m
 Renaud Lavillenie (FRA)
5.91 m
 Andreas Thorkildsen (NOR)
87.50 m
10 Monaco Monaco  Dwight Phillips (USA)
8.46 m
 Ivan Ukhov (RUS)
2.34 m
 Gerd Kanter (EST)
67.81 m
11 Sverige Stockholm  Teddy Tamgho (FRA)
17.36 m
 Christian Cantwell (USA)
22.09 m
 Tero Pitkämäki (FIN)
84.41 m
12 Storbritannien London  Dwight Phillips (USA)
8.18 m
 Christian Olsson (SWE)
17.41 m
 Ivan Ukhov (RUS)
2.29 m
 Łukasz Michalski (POL)
5.71 m
 Reese Hoffa (USA)
21.44 m
 Gerd Kanter (EST)
67.82 m
 Andreas Thorkildsen (NOR)
87.38 m
13 Schweiz Zürich  Dwight Phillips (USA)
8.20 m
 Ivan Ukhov (RUS)
2.29 m
 Robert Harting (GER)
68.84 m
14 Belgien Bryssel  Teddy Tamgho (FRA)
17.52 m
 Malte Mohr (GER)
5.85 m
 Reese Hoffa (USA)
22.16 m MR
 Andreas Thorkildsen (NOR)
89.88 m
Totalsegrare  Dwight Phillips (USA)  Teddy Tamgho (FRA)  Ivan Ukhov (RUS)  Renaud Lavillenie (FRA)  Christian Cantwell (USA)  Piotr Małachowski (POL)  Andreas Thorkildsen (NOR)

Damer[redigera | redigera wikitext]

Löpgrenar
# Tävling 100 meter 200 meter 400 meter 800 meter 1 500 meter 5000 meter 100 meter häck 400 meter häck 3000 meter hinder
1 Qatar Doha -  Kerron Stewart (JAM)
22.34
 Allyson Felix (USA)
50.15
-  Nancy Jebet Langat (KEN)
4:01.64
-  LoLo Jones (USA)
12.63
- -
2 Kina Shanghai  Carmelita Jeter (USA)
11.09
 Janeth Jepkosgei (KEN)
2:01.06
 Sentayehu Ejigu (ETH)
14:30.96
 Lashinda Demus (USA)
53.34
 Gladys Jerotich Kipkemoi (KEN)
9:16.82
3 Norge Oslo  Carmelita Jeter (USA)
22.54
 Amantle Montsho (Botswana)
50.34
 Lolo Jones (USA)
12.66
 Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:12.66
4 Italien Rome  Lashauntea Moore (USA)
11.04
 Halima Hachlaf (MAR)
1:58.40
 Lashinda Demus (USA)
52.82
 Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:11.71
5 USA New York  Veronica Campbell-Brown (JAM)
21.98
 Nancy Langat (KEN)
4:01.60
 Tirunesh Dibaba (ETH)
15:11.34
 Lolo Jones (USA)
12.55
6 USA Eugene  Veronica Campbell-Brown (JAM)
10.78
 Allyson Felix (USA)
50.27
 Mariya Savinova (RUS)
1:57.56
 Lashinda Demus (USA)
53.03
 Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:26.70
7 Schweiz Lausanne  Carmelita Jeter (USA)
10.99
 Gelete Burka (ETH)
3:59.28
 Priscilla Lopes-Schliep (CAN)
12.56
8 Storbritannien Gateshead  Carmelita Jeter (USA)
10.95
 Shericka Williams (JAM)
50.44
 Alysia Johnson (USA)
1:59.84
 Kaliese Spencer (JAM)
54.10
9 Frankrike Paris  Allyson Felix (USA)
22.14
 Anna Alminova (RUS)
3:57.65
 Vivian Cheruiyot (KEN)
14:27.41
10 Monaco Monaco  Carmelita Jeter (USA)
10.82
 Alysia Johnson (USA)
1:57.34
 Kaliese Spencer (JAM)
53.63
11 Sverige Stockholm  Allyson Felix (USA)
22.41
 Tatyana Firova (RUS)
50.46
 Nancy Jebet Langat (KEN)
4:00.70
 Sally Pearson (AUS)
12.57
 Yuliya Zarudneva (RUS)
9:17.59
12 Storbritannien London  Allyson Felix (USA)
22.37
 Allyson Felix (USA)
50.79
 Mariya Savinova (RUS)
1:58.64
 Nancy Jebet Langat (KEN)
4:07.60
 Tirunesh Dibaba (ETH)
14:36.41
 Priscilla Lopes-Schliep (CAN)
12.52
 Kaliese Spencer (JAM)
53.78
 Milcah Chemos Cheywa (KEN)
9:22.49
13 Schweiz Zürich  Veronica Campbell-Brown (JAM)
10.89
 Allyson Felix (USA)
50.37
 Nancy Jebet Langat (KEN)
4:01.01
 Kaliese Spencer (JAM)
53.33
14 Belgien Bryssel  Allyson Felix (USA)
22.62
 Janeth Jepkosgei (KEN)
1:58.82
 Vivian Cheruiyot (KEN)
14:34.13
 Priscilla Lopes-Schliep (CAN)
12.54
 Sofia Assefa (KEN)
9:20.72
Totalsegrare  Carmelita Jeter (USA)  Allyson Felix (USA)  Allyson Felix (USA)  Janeth Jepkosgei (KEN)  Nancy Jebet Langat (KEN)  Vivian Cheruiyot (KEN)  Priscilla Lopes-Schliep (CAN)  Kaliese Spencer (JAM)  Milcah Chemos Cheywa (KEN)
Teknikgrenar
# Tävling Längdhopp Tresteg Höjdhopp Stavhopp Kulstötning Diskuskastning Spjutkastning
1 Qatar Doha - -  Blanka Vlašić (CRO)
1.98 m
 Silke Spiegelburg (GER)
4.70 m
-  Yarelis Barrios (CUB)
64.90 m
 Maria Abakumova (RUS)
68.89 m
2 Kina Shanghai  Olga Rypakova (KAZ)
14.89 m
 Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.70 m
3 Norge Oslo  Olga Kucherenko (RUS)
6.91 m
 Blanka Vlašić (CRO)
2.01 m
 Nadine Müller (GER)
63.93 m
4 Italien Rom  Yargelis Savigne (CUB)
14.74 m
 Blanka Vlašić (CRO)
2.03 m
 Fabiana Murer (BRA)
4.70 m
 Barbora Špotáková (CZE)
68.66 m
5 USA New York  Brianna Glenn (USA)
6.78 m
 Valerie Vili (NZL)
19.93 m
 Sandra Perkovic (CRO)
61.96 m
6 USA Eugene  Nadezhda Alekhina (RUS)
14.62 m
 Fabiana Murer (BRA)
4.58 m
 Kara Patterson (USA)
65.90 m
7 Schweiz Lausanne  Brittney Reese (USA)
6.94 m
 Yargelis Savigne (CUB)
14.99 m
 Yarelis Barrios (CUB)
65.92 m
8 Storbritannien Gateshead  Svetlana Feofanova (RUS)
4.71 m
 Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.57 m
 Sunette Viljoen (RSA)
64.32 m
9 Frankrike Paris  Brittney Reese (USA)
6.73 m
 Blanka Vlašić (CRO)
2.02 m
 Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.78 m
 Yarelis Barrios (CUB)
65.53 m
10 Monaco Monaco  Yargelis Savigne (CUB)
15.09 m
 Fabiana Murer (BRA)
4.80 m
 Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.23 m
 Barbora Špotáková (CZE)
65.76 m
11 Sverige Stockholm  Darya Klishina (RUS)
6.78 m
 Blanka Vlasic (CRO)
2.02 m
 Svetlana Feofanova (RUS)
4.71 m
12 Storbritannien London  Darya Klishina (RUS)
6.65 m
 Yargelis Savigne (CUB)
14.86 m
 Blanka Vlasic (CRO)
2.01 m
 Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.27 m
 Yarelis Barrios (CUB)
65.62 m
 Barbora Špotáková (CZE)
63.50 m
13 Schweiz Zürich  Brittney Reese (USA)
6.89 m
 Fabiana Murer (BRA)
4.81 m
 Nadzeja Ostaptjuk (BLR)
20.63 m
 Christina Obergföll (GER)
67.31 m
14 Belgien Bryssel  Olga Rypakova (KAZ)
14.80 m
 Blanka Vlašić (CRO)
2.00 m
 Sandra Perković (CRO)
66.93 m
Totalsegrare  Brittney Reese (USA)  Yargelis Savigne (CUB)  Blanka Vlasic (CRO)  Fabiana Murer (BRA)  Nadzeja Ostaptjuk (BLR)  Yarelis Barrios (CUB)  Barbora Špotáková (CZE)

Diamond Race[redigera | redigera wikitext]

I Diamond League delas det ut poäng till de tre bästa i varje tävling enligt poängskalan: 4,2,1. (I finalen: 8,4,2 poäng) Den idrottare som har flest poäng efter finalen vinner Diamond League och en diamant. Vid lika poäng vinner den som lyckas bäst i finalen. Topp-4 Ställningen just nu:

Herrar:

Gren 1:a 2:a 3:a 4:a Genomförda tävlingar av 7
100m Asafa Powell 8p Jamaica Richard Thompson 6p Trinidad och Tobago Blake 2p Jamaica,Carter Jamaica - 3
200m Walter Dix 16p USA Usain Bolt 4p Jamaica, Wallace Spearmon USA - Bailey 2p USA, Gay USA,Martina Nederländska Antillerna,Taylor USA 5
400m Jeremy Wariner 12p USA David Neville 3p USA Betters 2pUSA Gonzales Jamaica TaylorUSA - 3
800m David Rudisha 12p Kenya Mbulaeni Mulaudsi 6p Sydafrika Kaki 2pSudan,KipropKenya,YegoKenya - 4
1500m Asbel Kiprop 14pKenya Augustine Kiprono Choge 6p Kenya Mekonen Gebremedhin 4p Etiopien Amine Laalou 2p Marocko 4
5000m Imane Merga 11p Etiopien Bekele 6pKenya,Chepkok Kenya, Kipchoge Kenya - - 5
3000m hinder Paul Kipsiele Coech 7p Kenya Brimin Kiprop Kipruto 5p Kenya Chumba 4p Kenya,Kemboi Kenya - 4
110m häck David Oliver 8p USA Dayron Robles 4p Kuba Shi 2p Kina,Thomas Jamaica,Mall:Wilson - 3
400m häck Bershawn Jackson 12p USA Kerron Clement 10p USA Angelo Taylor 2p USA Culson 1pPuerto Rico,Greene Storbritannien, SanchezDominikanska republiken, Van ZylSydafrika 4
Höjdhopp Linus Thörnblad 9p Sverige Jesse Williams 5p USA Bednarek 4pPolen,Ukhov Ryssland - 4
Stavhopp Renaud Lavillenie 12p Frankrike Malte Mohr 7pTyskland Steven Hooker 4p Australien Aleksander Gripich Ryssland 4
Längdhopp Fabrice Lapierre 9p Australien Dwight Philips 8p USA Irving Saladino 7p Panama Michel Torneus 2p Sverige 4
Tresteg Copello 5p Kuba,Idowu Storbritannien - Teddy Tamgho 4p Frankrike Giralt 2pKuba, Lewis Grenada, Olsson Sverige 3
Kulstötning Christian Cantwell 16p USA Dylan Armstrong 6p Kanada Bartels Tyskland, Hoffa USA - 4
Diskuskastning Piotr Malachowski 13p Polen Zoltan Kovago 9p Ungern Harting 2pTyskland, Kanter Estland - 4
Spjutkastning Andreas Thorkildsen 12p Norge Petr Frydrych 4p Tjeckien Tero Pitkämäki 3p Finland Martinez 1p Kuba, Wirkkala Finland 3

Källor[redigera | redigera wikitext]