Djungelboken (1967)
| Djungelboken The Jungle Book |
|
| Genre | Animerad film, Musikal, Komedi |
|---|---|
| Regissör | Wolfgang Reitherman |
| Producent | Walt Disney |
| Manus | Larry Clemmons, Ralph Wright, Ken Anderson, Vance Gerry |
| Originalmusik | George Bruns, Terry Gilkyson, Richard M. Sherman, Robert B. Sherman |
| Produktionsbolag | Walt Disney Productions |
| År | 1967 |
| Speltid | 78 minuter |
| Land | Indien |
| Språk | Engelska |
| Uppföljare | Djungelboken 2 |
Djungelboken är en amerikansk animerad film från 1967, producerad av Walt Disney Productions. Filmen bygger fritt på några av novellerna i Rudyard Kiplings novellsamling Djungelboken.
Filmen hade premiär i USA 18 oktober 1967. Svensk premiär var 9 december 1968 på biografen Rigoletto i Stockholm.
Innehåll |
[redigera] Handling
Den nyfödda pojken Mowgli hittas av pantern Bagheera i den indiska djungeln. Då Bagheera inser att den nyfödda pojken inte kommer kunna klara sig ensam utan en mamma som kan ta hand om honom lägger han den lille pojken utanför en varglya där det finns en familj vargar med en nyfödd kull vargungar. Bagheera vet att de kommer att kunna föda upp människovalpen.
När Mowgli blir tio år gammal beslutar vargarnas råd att han ska föras ut ur djungeln och föras till en människoby. Skälet är att tigern Shere Khan, som hatar människor, har kommit tillbaka till den del av djungeln de lever i och svär att ta livet av pojken. Bagheera tar på sig ansvaret att föra Mowgli till människobyn. De sover inför natten men Mowgli är fast besluten att stanna i djungeln. Nästa morgon försöker Mowgli att gå med i en elefant-patrull ledd av överste Hathi. Bagheera hämtar Mowgli och efter ett tag grälar de och Mowgli rymmer bort från Bagheera. Sedan träffar Mowgli på den livsnjutande läppbjörnen Baloo som lovar Mowgli att han inte ska föra honom till människobyn. Under en vattenfärd blir Mowgli kidnappad av en apflock och förs till en orangutang vid namn Kung Louie som förhandlar med Mowgli att om han berättar hemligheten med att göra eld så kan han göra så att Mowgli kan stanna i djungeln. Men eftersom Mowgli inte blev uppfödd av människor så känner han inte till en sådan hemlighet. Mowgli räddas av Bagheera och Baloo, men rymmer sedan från dem då även Baloo inser att människobyn är bäst för pojken.
Mowgli möter sedan Kaa, en svulten nätpyton som trollbinder Mowgli till en djup och fridfull sömn och försöker sedan äta upp honom, men tack vare ingripande av Shere Khan lyckas Mowgli fly från Kaa. Han möter sedan en grupp festliga gamar och de säger att de kommer att vara hans vänner. Shere Khan dyker plötsligt upp och utmanar Mowgli till en strid. Sedan kommer Baloo och Bagheera till undsättning och tillsammans lyckas de bli av med den hänsynslösa tigern. Filmen slutar med att Mowgli får syn på en flicka som hämtar vatten till en människoby och följer med henne dit. Då Mowgli väljer att stanna i människobyn beslutar Baloo och Bagheera att återvända hem igen.
[redigera] Skillnader mellan romanen och filmen
Det finns ett antal signifikanta skillnader mellan Kiplings bok och Disneys film. Några av dem är:
- I boken är det vargarna som hittar Mowgli, inte Bagheera.
- I boken är vargpappan namnlös (eng. Father Wolf) och Rama är en av tjurarna i boskapshjorden som Mowgli använder för att döda Shere Khan. I filmen har vargpappan fått namnet Rama.
- I boken är Baloo en klok, allvarlig och ansvarstagande björn som brukar lära djungelns ungar allt de behöver veta om djungelns lag. I filmen framställs han som en dum och lat livsnjutare som tar dagen som den kommer.
- I boken är pytonormen Kaa en av Mowglis vänner, som bland annat är med och räddar honom från aporna. I filmen vill Kaa helst äta upp Mowgli. I boken hypnotiserar Kaa genom att dansa, men i filmen med hjälp av sina ögon.
- I boken är elefanten Hathi djungeläldsten och den som tar befälet i kristider. I filmen är han en pompös och glömsk överste som tycker att han är herre över djungeln.
- I boken blir Mowgli apornas kung medan det i filmen är kung Louie som är kung. Kung Louie finns inte alls i boken.
- I boken finns inga gamar. För övrigt är filmens gamar ritade så att de liknar The Beatles.
- I boken blir Shere Khan dödad av Mowgli med hjälp av en boskapshjord. I filmen springer han iväg med en brinnande kvist knuten till sin svans.
- I boken finns ingen flicka (däremot en kvinna som adopterar Mowgli som sin son).
[redigera] Om inspelningen
- Halvvägs in i arbetet med inspelningen av dialogen för filmen råkade man ut för ett oväntat, men högst naturligt, problem. Personen som gjorde Mowglis röst hamnade i målbrottet och var tvungen att bytas ut. I hans ställe fick då Bruce Reitherman, son till filmens regissör Wolfgang Reitherman, låna ut sin röst till Mowgli[källa behövs].
- Innan man började med animeringen av Djungelboken skulle Terry Gilkyson skriva storyn, men Walt Disney godkände den inte eftersom den var för mörk[källa behövs]. Han godkände inte heller sångerna som skulle vara med förutom sången Var nöjd med allt som livet ger. Resten av sångerna skrevs av The Sherman Brothers[källa behövs].
- Djungelboken blev den sista animerade långfilm som producerades av Walt Disney personligen, eftersom han avled innan filmen hade hunnit färdigställas[källa behövs].
- Låten Var nöjd med allt som livet ger nominerades till en Oscar, dock utan att vinna.
[redigera] Utgåvor
Djungelboken släpptes på DVD 17 oktober 2007 i form av Platinum Edition med digitalt restaurerat ljud och bild, samt en skiva med extramaterial.
[redigera] Engelska originalröster (i urval)
- Bruce Reitherman - Mowgli
- Sebastian Cabot - pantern Bagheera
- Phil Harris - björnen Baloo
- Louis Prima - orangutangen Kung Louie
- J. Pat O'Malley - elefanten överste Hathi
- Verna Felton - elefanten Winifried
- Clint Howard - babyelefanten Junior
- Sterling Holloway - ormen Kaa
- George Sanders - tigern Shere Khan
- Darleen Carr - Djungelflickan
[redigera] Svenska röster
- Pontus Gustafsson - Mowgli (tal)
- Stefan Feierbach - Mowgli (sång)
- Gösta Prüzelius - pantern Bagheera
- Beppe Wolgers - björnen Baloo (tal)
- Rolf Bengtsson - björnen Baloo (sång)
- Leppe Sundevall - orangutangen Kung Louie
- Arne Källerud - elefanten överste Hathi
- Hanny Schedin - elefanten Winifred
- Jörgen Düberg - babyelefanten Junior
- Hans Lindgren - ormen Kaa
- Olof Thunberg - tigern Shere Khan (tal)
- Carl-Eric Hellström - tigern Shere Khan (sång)
- Sten Ardenstam - vargen Akela
- Tor Isedal - vargen Rama
- Ulla Neumann - Djungelflickan
Diverse gamar, apor och elefanter:
- Stig Grybe
- Mille Schmidt
- Lars Lennartsson
- Ulf Lindqvist
- Carl-Axel Elfving
- Gunnar Lindkvist
- Rolf Larsson
- Bert Åke Varg
- Guy de la Berg
- Axel Düberg
- Ove Lind med kör
[redigera] Sånger
| Titel | Sång | Musik och originaltext |
|---|---|---|
| Vyss på dig (Trust In Me) | Hans Lindgren | Richard M. Sherman och Robert B. Sherman |
| Överste Hathis Marsch (Colonel Hathi's March) | Arne Källerud | Richard M. Sherman och Robert B. Sherman |
| Var nöjd med allt som livet ger (The Bare Necessities) | Rolf Bengtsson | Terry Gilkyson |
| Jag vill ju va som du (I Wanna Be Like You) | Leppe Sundevall | Richard M. Sherman och Robert B. Sherman |
| Du ska vänner ha (That's What Friends Are For) | Bert Åke Varg | Richard M. Sherman och Robert B. Sherman |
| Djungelflickans sång (My Own Home) | Ulla Neumann | Richard M. Sherman och Robert B. Sherman |
[redigera] Se även
[redigera] Externa länkar
-
Engelskspråkiga Wikiquote har citat av eller om Djungelboken
- Djungelboken (1967) på Internet Movie Database (engelska)