FIBT-världsmästerskapen

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
FIBT-världsmästerskapen
Plats Jorden sedd från Apollo 17 Hela världen
Tidpunkt Februari
År 1930- (herrar)
2000- (damer)
Sport(er) Bob
Skeleton (1930-1981)
Geografisk omfattning Jorden sedd från Apollo 17 Hela världen

FIBT-världsmästerskapen, del av Fédération Internationale de Bobsleigh et de Tobogganing (FIBT - Internationella Bob- och Tobogganingförbundet på franska), har hållits regelbundet varje år sedan 1930, dock inte det år då grenen var med i OS. Fyrmanna var med från starten 1930, Två-mansbob har varit med sedan 1931. Från 1982 har skeleton haft ett eget mästerskap. Damerna fick vara med för första gången i mästerskapen 2000. En lagtävling i både bob och skeleton infördes 2007

Arrangörsorter[redigera | redigera wikitext]

  • 1930: Caux-sur-Montreux, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1931: Oberhof, Tyskland (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1933: Schreiberhau, Tyskland(tvåmanna)
  • 1934: Engelberg, Schweiz (tvåmanna); Garmisch-Partenkirchen, Tyskland (Fyrmanna)
  • 1935: Igls, Österrike (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1937: Cortina d'Ampezzo, Italy (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1938: St. Moritz, Schweiz (tvåmanna); Garmisch-Partenkirchen, Tyskland (Fyrmanna)
  • 1939: St. Moritz, Schweiz (tvåmanna); Cortina d'Ampezzo, Italien (Fyrmanna)
  • 1947: St. Moritz, Schweiz
  • 1949: Lake Placid, New York, USA
  • 1950: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1951: Alpe d'Huez, France
  • 1953: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1954: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1955: St. Moritz, Schweiz
  • 1957: St. Moritz, Schweiz
  • 1958: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1959: St. Moritz, Schweiz
  • 1960: Cortina d'Ampezzo, Italien (Extra mästerskap på grund av att bob inte var med i olympiska vinterspelen 1960.)
  • 1961: Lake Placid, USA
  • 1962: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1963: Igls, Österrike
  • 1965: St. Moritz, Schweiz
  • 1966: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bara tvåmanna. Fyrmanna uteslöts efter att Toni Pensperger dog under en tävling.)
  • 1967: Alpe d'Huez, Frankrike (Bara tvåmanna. Fyrmanna avbröts på grund av att isen var i dåligt skick.)
  • 1969: Lake Placid, USA
  • 1970: St. Moritz, Schweiz
  • 1971: Cervinia, Italien
  • 1973: Lake Placid, USA
  • 1974: St. Moritz, Schweiz
  • 1975: Cervinia, Italien
  • 1977: St. Moritz, Schweiz
  • 1978: Lake Placid, USA
  • 1979: Königssee, Västtyskland
  • 1981: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1982: St. Moritz, Schweiz (Skeleton för herrar inkluderat)
  • 1983: Lake Placid, New York
  • 1985: Cervinia, Italien
  • 1986: Königssee, Västtyskland
  • 1987: St. Moritz, Schweiz
  • 1989: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bob); St. Moritz, Switzerland (Herrarnas skeleton)
  • 1990: St. Moritz, Schweiz (Bob); Königssee, Västtyskland(Herrarnas skeleton)
  • 1991: Altenberg, Tyskland (Bob); Igls, Austria (Herrarnas skeleton)
  • 1992: Calgary, Alberta, Kanada (Herrarnas skeleton)
  • 1993: Igls, Österrike (Bob skulle ursprungligen hållas i Cervinia, Italien); La Plagne, Frankrike(Herrarnas skeleton)
  • 1994: Altenberg, Tyskland (Men's skeleton)
  • 1995: Winterberg, Tyskland (Bobsleigh); Lillehammer, Norge (Herrarnas skeleton)
  • 1996: Calgary, Kanada
  • 1997: St. Moritz, Schweiz (Bobsleigh); Lake Placid, United States (Herrarnas skeleton)
  • 1998: St. Moritz, Schweiz (Men's skeleton)
  • 1999: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bobsleigh); Altenberg, Tyskland (Herrarnas skeleton)
  • 2000: Altenberg, Tyskland (Herrarnas bob); Winterberg, Tyskland (Damernas bob); Igls, Österrike (Skeleton)
  • 2001: St. Moritz, Schweiz (Herrarnas bob); Calgary, Kanada (Damernas bob, Skeleton)
  • 2003: Lake Placid, USA (Herrarnas bob); Winterberg, Tyskland (Damernas bob); Nagano, Japan (Skeleton)
  • 2004: Königssee, Tyskland
  • 2005: Calgary, Kanada
  • 2007: St. Moritz, Schweiz
  • 2008: Altenberg, Tyskland
  • 2009: Lake Placid, USA
  • 2011: Königssee, Tyskland
  • 2012: St. Moritz, Schweiz
  • 2013: Lake Placid, USA

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Bob[redigera | redigera wikitext]

Fyrmannna[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1930 Caux-sur-Montreux  Italien
Franco Zaninetta
Giorgio Biasini
Antonio Dorini
Gino Rossi
 Schweiz
Jean Mollen
John Schneiter
André Mollen
William Prichard
 Tyskland
Fritz Grau
Picker
Bertram
Albert Brehme
1931 St. Moritz  Tyskland
Werner Zahn
Robert Schmidt
Franz Bock
Emil Hinterfeld
 Schweiz
René Fonjallaz
Gustave Fonjallaz
N. Buchheim
Gaston Fonjallaz
 Storbritannien
Dennis Field
P. Coote
R. Wallace
J. Newcobe
1934 Garmisch-Partenkirchen  Tyskland
Hanns Killian
Fritz Schwarz
Hermann von Valta
Sebastian Huber
Flag of Romania.svg Rumänien
Emil Angelescu
Teodor Popescu
Dumitru Gheorghiu
Ion Gribincea
 Frankrike
Jean de Suarez d'Aulan
Rheims
Bemish
Jacques Bridou
1935 St. Moritz  Tyskland
Hanns Killian
Alexander Gruber
Hermann von Valta
Sebastian Huber
 Schweiz
Pierre Musy
Noldi Gartmann
Charles Bouvier
Josef Beerli
 Schweiz
Reto Capadrutt
Fritz Feierabend
A. Lardi
H. Tami
1937 St. Moritz  Storbritannien
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Byran Black
 Tyskland
Gerhard Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
 USA
Donald Fox
Tippi Gray
Bill Dupree
James Bickford
1938 Garmisch-Partenkirchen  Storbritannien
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Chris MacKintosh
 Tyskland
Hanns Killian
Werner Windhaus
Bobby Braumiller
Franz Kemser
 Tyskland
Gerhard Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
1939 Cortina d'Ampezzo  Schweiz
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
 Storbritannien
Frederick McEvoy
Hoard
Critchley
Charles Green
 Tyskland
Hanns Killian
Werner Windhaus
Hans Schmidt
Franz Kemser
1947 St. Moritz  Schweiz
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
 Belgien
Max Houben
Claude Houben
Albert Lerat
Jacques Mouvet
 Frankrike
Achille Fould
Henri Evrot
Robert Dumont
William Hirigoyen
1949 Lake Placid  USA
Stanley Benham
Patrick Martin
William Casey
William d'Amico
 USA
James Bickford
Henry Sterns
Pat Buckley
Donald Dupree
 Schweiz
Fritz Feierabend
Werner Spring
Friedrich Waller
Heinrich Angst
1950 Cortina d'Ampezzo  USA
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
William d'Amico
 Schweiz
Fritz Feierabend
Albert Madörin
Romi Spada
Stephen Waser
 Schweiz
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1951 Alpe d'Huez  Västtyskland
Anderl Ostler
Xavier Leitl
Michael Pössinger
Lorenz Niebert
 USA
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
Gary Sheffield
 Schweiz
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1953 Garmisch-Partenkirchen  USA
Lloyd Johnson
Piet Biesiadecki
Hubert Miller
Joseph Smith
 Västtyskland
Anderl Ostler
Heinz Wendlinger
Hans Hohenester
Rudi Erben
 Sverige
Kjell Holmström
Walter Aronsson
Nils Landgren
Jan Lapidoth
 Västtyskland
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
1954 Cortina d'Ampezzo  Schweiz
Fritz Feierabend
Harry Warburton
Gottfried Diener
Heinrich Angst
 Västtyskland
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
 Västtyskland
Theo Kitt
Josef Grün
Klaus Koppenberger
Lorenz Niebert
1955 St. Moritz  Schweiz
Franz Kapus
Gottfried Diener
Robert Alt
Heinrich Angst
 Schweiz
Fritz Feierabend
Aby Gartmann
Harry Warburton
Rolf Gerber
 Västtyskland
Franz Schelle
Jakob Nirschl
Hans Henn
Edmund Koller
1957 St. Moritz  Schweiz
Hans Zoller
Hans Theler
Rolf Küderli
Heinz Leu
 Italien
Eugenio Monti
Ferdinando Piani
Lino Pierdica
Renzo Alvera
 USA
Arthur Tyler
John Cole
Robert Hagemes
Thomas Butler
1958 Garmisch-Partenkirchen  Västtyskland
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodore Bauer
Walter Haller
 Västtyskland
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
 Italien
Sergio Zardini
Massimo Bogana
Renato Mocellini
Alberto Righini
1959 St. Moritz  USA
Arthur Tyler
Gary Sheffield
Parker Voorhis
Thomas Butler
 Italien
Sergio Zardini
Alberto Righini
Ferruccio Dalla Torre
Romano Bonagura
 Västtyskland
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
1960 Cortina d'Ampezzo  Italien
Eugenio Monti
Furio Nordio
Sergio Siorpaes
Renzo Alvera
 Västtyskland
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodore Bauer
Albert Kandlbinder
 Schweiz
Max Angst
Hansjörg Hirschbühl
Gottfried Kottmann
René Kuhl
1961 Lake Placid  Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
Furio Nordio
Renzo Alvera
 USA
Stanley Benham
Gary Sheffield
Jerry Tennant
Chuck Pandolph
 Sverige
Gunnar Åhs
Gunnar Carpö
Erik Wennerberg
Börje-Bengt Hedblom
1962 Garmisch-Partenkirchen  Västtyskland
Franz Schelle
Josef Sterff
Ludwig Siebert
Otto Göbl
 Italien
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Enrico de Lorenzo
Romano Bonagura
 Österrike
Franz Isser
Pepi Isser
Heini Isser
Fritz Isser
1963 Igls  Italien
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Renato Mocellini
Romano Bonagura
 Italien
Angelo Frigerio
Mario Pallua
Luigi de Bettin
Sergio Mocellini
 Österrike
Erwin Thaler
Reinhold Dumthaler
Josef Nairz
Adolf Koxeder
1965 St. Moritz  Kanada
Vic Emery
Gerald Presley
Michael Young
Peter Kirby
 Italien
Nevio de Zordo
Italo de Lorenzo
Pietro Lesana
Robert Mocellini
 USA
Fred Fortune
Richard Knuckles
Joe Wilson
James Lord
1969 Lake Placid  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Walter Steinbauer
Stefan Gaisreiter
 Italien
Gianfranco Gaspari
Sergio Pompanin
Roberto Zandonella
Mario Armano
 USA
Les Fenner
Robert Huscher
Howard Siler
Allen Hachigian
1970 St. Moritz  Italien
Nevio de Zordo
Roberto Zandonella
Mario Armano
Luciano de Paolis
 Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Walter Steinbauer
Pepi Bader
Peter Utzschneider
 Schweiz
René Stadler
Hans Candrian
Max Forster
Peter Schärer
1971 Cervinia  Schweiz
René Stadler
Max Forster
Erich Schärer
Peter Schärer
 Italien
Oscar d'Andrea
Alessandro Bignozzi
Antonio Brabcaccio
Renzo Caldera
 Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1973 Lake Placid  Schweiz
René Stadler
Werner Carmichel
Erich Schärer
Peter Schärer
 Österrike
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
 Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1974 St. Moritz  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Manfred Schumann
Albert Wurzer
 Schweiz
Hans Candrian
Guido Casty
Yves Marchand
Gaudenz Beeli
 Österrike
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
1975 Cervinia  Schweiz
Erich Schärer
Peter Schärer
Werner Carmichel
Josef Benz
 Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Albert Wurzer
Fritz Ohlwärter
 Österrike
Manfred Stengl
Gert Krenn
Franz Jacob
Armin Vilas
1977 St. Moritz  Östtyskland
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
 Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Josef Benz
 Västtyskland
Jakob Resch
Herbert Berg
Fritz Ohlwärter
Walter Barfuss
1978 Lake Placid  Östtyskland
Horst Schönau
Horst Bernhard
Harald Seifert
Bogdan Musiol
 Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Josef Benz
 Östtyskland
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
1979 Königssee  Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Dieter Gebard
Hans Wagner
Heinz Busche
 Östtyskland
Meinhard Nehmer
Detlef Richter
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
 Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Hansjörg Trachsel
Josef Benz
1981 Cortina d'Ampezzo  Östtyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Henry Gerlach
Michael Trübner
 Schweiz
Hans Hiltebrand
Kurt Poletti
Franz Weinberger
Franz Isenegger
 Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
Tony Rüegg
Josef Benz
1982 St. Moritz  Schweiz
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
 Östtyskland
Bernhard Lehmann
Roland Wetzig
Bogdan Musiol
Eberhard Weise
 Schweiz
Erich Schärer
Franz Isenegger
Tony Rüegg
Max Rüegg
1983 Lake Placid  Schweiz
Ekkehard Fasser
Hans Märcy
Kurt Poletti
Rolf Strittmatter
 Västtyskland
Klaus Kopp
Gerhard Öchsle
Günther Neuberger
Hans-Joachim Schumacher
 Östtyskland
Detlef Richter
Henry Gerlach
Thomas Forch
Dietmar Jerke
1985 Cervinia  Östtyskland
Bernhard Lehmann
Matthias Trübner
Ingo Voge
Steffen Grummt
 Östtyskland
Detlef Richter
Dietmar Jerke
Bodo Ferl
Matthias Legler
 Schweiz
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
1986 Königssee  Schweiz
Erich Schärer
Kurt Meier
Erwin Fassbind
André Kisser
 Österrike
Peter Kienast
Franz Siegl
Gerhard Redl
Christian Mark
 Schweiz
Ralph Pichler
Heinrich Notter
Celeste Poltera
Roland Beerli
1987 St. Moritz  Schweiz
Hans Hiltebrand
Urs Fehlmann
Erwin Fassbind
André Kisser
 Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Roland Wetzig
Dietmar Schauerhammer
 Schweiz
Ralph Pichler
Heinrich Ott
Edgar Dietsche
Celeste Poltera
1989 Cortina d'Ampezzo  Schweiz
Gustav Weder
Curdin Morell
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
 Schweiz
Nico Baracchi
Christian Reich
Donat Acklin
René Mangold
 Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bodo Ferl
Bogdan Musiol
Ingo Voge
1990 St. Moritz  Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
 Östtyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Alexander Szelig
Axel Jang
 Österrike
Ingo Appelt
Gerhard Redl
Jürgen Mandl
Harald Winkler
1991 Altenberg  Tyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Axel Kühn
Christoph Langen
 Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
 Tyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Axel Jang
Alexander Szelig
1993 Igls  Schweiz
Gustav Weder
Donat Acklin
Kurt Meier
Domenico Semeraro
 Österrike
Hubert Schösser
Harald Winkler
Gerhard Redl
Gerhard Haidacher
 USA
Brian Shimer
Bryan Leturgez
Karlos Kirby
Randy Jones
1995 Winterberg  Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
Ulf Hielscher
Carsten Embach
 Österrike
Hubert Schösser
Gerhard Redl
Thomas Schroll
Martin Schützenauer
 Tyskland
Harald Czudaj
Thorsten Voss
Udo Lehmann
Alexander Szelig
1996 Calgary  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Rühr
Olav Hampel
 Schweiz
Marcel Rohner
Markus Wasser
Thomas Schreiber
Roland Tanner
 Tyskland
Wolfgang Hoppe
Thorsten Voss
Sven Peter
Carsten Embach
1997 St. Moritz  Tyskland
Wolfgang Hoppe
Sven Rühr
René Hannemann
Carsten Embach
 Tyskland
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Thorsten Voss
Michael Liekmeier
 USA
Brian Shimer
Chip Minton
Randy Jones
Robert Olesen
1999 Cortina d'Ampezzo  Frankrike
Bruno Mingeon
Emmanuel Hostache
Eric le Chanony
Max Robert
 Schweiz
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Beat Hefti
Silvio Schaufelberger
 Kanada
Pierre Lueders
Ken Leblanc
Ben Hindle
Matt Hindle
2000 Altenberg  Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Lars Behrendt
Carsten Embach
 Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Tomas Plazter
Sven Rühr
 Schweiz
Christian Reich
Bruno Aeberhard
Urs Aeberhand
Domenic Keller
2001 St. Moritz  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Peter
Alex Metzger
 Tyskland
André Lange
Lars Behrendt
Rene Hoppe
Carsten Embach
 Schweiz
Christian Reich
Steve Anderhub
Urs Aeberhand
Domenic Keller
2003 Lake Placid  Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Carsten Embach
 USA
Todd Hays
Bill Schuffenhauer
Randy Jones
Garrett Hines
 Ryssland
Alexandre Zoubkov
Aleskey Seliverstov
Sergey Golubev
Dmitriy Stepushkin
2004 Königssee  Tyskland
André Lange
Udo Lehmann
Kevin Kuske
Rene Hoppe
 Tyskland
Christoph Langen
Christoph Heyder
Enrico Kühn
Jens Nohka
 USA
Todd Hays
Pavel Jovanovic
Bill Schuffenhauer
Steve Mesler
2005 Calgary  Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
 Ryssland
Alexandre Zoubkov
Sergey Golubev
Aleskey Seliverstov
Dmitriy Stepushkin
 Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
Morgan Alexander
Lascelles Brown
2007 St. Moritz  Schweiz
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
Beat Hefti
Cédric Grand
 Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
David Bissett
Lascelles Brown
 Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
2008 Altenberg  Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
 Ryssland
Alexandre Zoubkov
Roman Oreshnikov
Dmitry Trunenkov
Dmitriy Stepushkin
 Tyskland
Matthias Höpfner
Ronny Listner
Thomas Pöge
Alex Mann
2009 Lake Placid  USA
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Mesler
Curtis Tomasevicz
 Tyskland
André Lange
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
 Lettland
Jānis Miņins
Daumants Dreiškens
Oskars Melbārdis
Intars Dambis


Tvåmanna[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1931 Oberhof  Tyskland
Hanns Killian
Sebastian Huber
 Tyskland
Bibo Fischer
Gemmer
 Österrike
Heinz Volkmer
Anton Kaltenberger
1933 Schreiberhau Flag of Romania.svg Rumänien
Alexandru Papana
Dumitru Hubert
 Tjeckoslovakien
Brüme
Heinzel
 Tyskland
Fritz Grau
Albert Brehme
1934 Engelberg  Rumänien
Alexandru Frim
Vasile Dumitrescu
 Tyskland
Hermann von Mumm
Fritz Schwarz
 Rumänien
Alexandru Papana
Dumitru Hubert
1935 Igls  Schweiz
Reto Capadrutt
Emil Diener
 Tjeckoslovakien
Josef Lanzendörfer
Karel Ruzicka
 Italien
Marchese Storza Birvio
Carlo Soldini
1937 Cortina d'Ampezzo  Storbritannien
Frederick McEvoy
Byran Black
 Italien
Umberto Gilarduzzi
Antonio Gilarduzzi
 Schweiz
Reto Capadrutt
Hans Aichele
1938 St. Moritz  Tyskland
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
 Storbritannien
Frederick McEvoy
Charles Green
 Schweiz
Fritz Feierabend
Josef Beerli
1939 St. Moritz  Belgien
René Lunden
Jeans Coops
 Tyskland
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
 Tyskland
Hanns Killian
Schletter
1947 St. Moritz  Schweiz
Fritz Feierabend
Stephan Waser
 Schweiz
Felix Endrich
Fritz Waller
 Belgien
Max Houben
Jacques Mouvet
1949 Lake Placid  Schweiz
Felix Endrich
Fritz Waller
 Schweiz
Fritz Feierabend
Heinrich Angst
 USA
Frederick Fortune
John McDonald
1950 Cortina d'Ampezzo  Schweiz
Fritz Feierabend
Stephan Waser
 USA
Stanley Benham
Patrick Martin
 USA
Frederick Fortune
William d'Amico
1951 Alpe d'Huez  Västtyskland
Anderl Ostler
Lorenz Niebert
 USA
Stanley Benham
Patrick Martin
 Schweiz
Felix Endrich
Werner Spring
1953 Garmisch-Partenkirchen  Schweiz
Felix Endrich
Fritz Stöckli
 Västtyskland
Anderl Ostler
Franz Kemser
 Västtyskland
Theo Kitt
Lorenz Niebert
1954 Cortina d'Ampezzo  Italien
Guglielmo Scheibmeier
Andrea Zambelli
 Italien
Italo Petrelli
Luigi Figoli
 USA
Stanley Benham
James Bickford
1955 St. Moritz  Schweiz
Fritz Feierabend
Harry Warburton
 Österrike
Paul Aste
Pepi Isser
 Schweiz
Franz Kapus
Heinrich Angst
1957 St. Moritz  Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
 USA
Arthur Tyler
Thomas Butler
 Spanien
Marques Alfonso de Portago
Luis Nunoz
1958 Garmisch-Partenkirchen  Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
 Italien
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
 Österrike
Paul Aste
Pepi Isser
1959 St. Moritz  Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
 Italien
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
 USA
Arthur Tyler
Thomas Butler
1960 Cortina d'Ampezzo  Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
 Västtyskland
Franz Schelle
Otto Göbl
 Italien
Sergio Zardini
Luciano Alberti
1961 Lake Placid  Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
 USA
Gary Sheffield
Jerry Tennant
 Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
1962 Garmisch-Partenkirchen  Italien
Rinaldo Ruatti
Enrico de Lorenzo
 Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
 Västtyskland
Hans Maurer
Adolf Wörmann
1963 Igls  Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
 Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
 Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
1965 St. Moritz  Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
 Italien
Rinaldo Ruatti
Enrico de Lorenzo
 Kanada
Vic Emery
Michael Young
1966 Cortina d'Ampezzo  Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
 Italien
Gianfranco Gaspari
Leonardo Cavallini
 Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
1967 Alpe d'Huez  Österrike
Erwin Thaler
Reinhold Dumthaler
 Italien
Nevio De Zordo
Edoardo de Martin
 USA
Howard Clifton
James Crall
1969 Lake Placid  Italien
Nevio De Zordo
Adriano Frassinelli
 Rumänien
Ion Panturu
Dumitru Focseneanu
 Italien
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
1970 St. Moritz  Västtyskland
Horst Floth
Pepi Bader
 Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
 Schweiz
Gion Caviezel
Hans Candrian
1971 Cervinia  Italien
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
 Italien
Enzo Vicario
Corrado Dal Fabbro
 Österrike
Herbert Gruber
Josef Oberhauser
1973 Lake Placid  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
 Schweiz
Hans Candrian
Heinz Schenker
 Rumänien
Ion Panturu
Dumitru Focseneanu
1974 St. Moritz  Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
 Västtyskland
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
 Schweiz
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1975 Cervinia  Italien
Giorgio Alvera
Franco Perruquet
 Västtyskland
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
 Schweiz
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1977 St. Moritz  Schweiz
Hans Hiltebrand
Heinz Meier
 Schweiz
Fritz Lüdi
Hansjörg Trachsel
 Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
1978 Lake Placid  Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
 Östtyskland
Meinhard Nehmer
Raimund Bethge
 Västtyskland
Jakob Resch
Walter Barfuss
1979 Königssee  Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
 Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
Fritz Ohlwärter
 Västtyskland
Toni Mangold
Stefan Späte
1981 Cortina d'Ampezzo  Östtyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
 Östtyskland
Horst Schönau
Andreas Kirchner
 Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
1982 St. Moritz  Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
 Schweiz
Hans Hiltebrand
Ulrich Bächli
 Östtyskland
Horst Schönau
Andreas Kirchner
1983 Lake Placid  Schweiz
Ralph Pichler
Urs Leuthold
 Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
 Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1985 Cervinia  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
 Östtyskland
Detlef Richter
Steffen Grummt
 Sovjetunionen
Sintis Ekmanis
Nikolay Zhirov
1986 Königssee  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
 Schweiz
Ralph Pichler
Celeste Poltera
 Östtyskland
Detlef Richter
Steffen Grummt
1987 St. Moritz  Schweiz
Ralph Pichler
Celeste Poltera
 Schweiz
Hans Hiltebrand
André Kisser
 Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1989 Cortina d'Ampezzo  Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
 Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
 Sovjetunionen
Janis Kipurs
Aldis Intlers
1990 St. Moritz  Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
 Östtyskland
Harald Czudaj
Axel Jang
 Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
1991 Altenberg  Tyskland
Rudi Lochner
Markus Zimmermann
 Schweiz
Gustav Weder
Curdin Morell
 Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1993 Igls  Tyskland
Christoph Langen
Peer Jöchel
 Schweiz
Gustav Weder
Donat Acklin
 Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1995 Winterberg  Tyskland
Christoph Langen
Olav Hampel
 Kanada
Pierre Lueders
Jack Pyc
 Frankrike
Eric Alard
Eric la Chanony
1996 Calgary  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Kanada
Pierre Lueders
Dave MacEachern
 Schweiz
Reto Götschi
Guido Acklin
1997 St. Moritz  Schweiz
Reto Götschi
Guido Acklin
 Italien
Günther Huber
Antonio Tartaglia
 USA
Brian Shimer
Robert Olesen
1999 Cortina d'Ampezzo  Italien
Günther Huber
Enrico Costa
Ubaldo Ranzi
 Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Frankrike
Bruno Mingeon
Emmanuel Hostache
2000 Altenberg  Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
 Schweiz
Christian Reich
Urs Aeberhand
2001 St. Moritz  Tyskland
Christoph Langen
Marco Jacobs
 Schweiz
Reto Götschi
Cedric Grand
 Schweiz
Martin Annen
Beat Hefti
2003 Lake Placid  Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
 Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
 Tyskland
René Spies
Franz Sagmeister
2004 Königssee  Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
 Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
 Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
2005 Calgary  Kanada
Pierre Lueders
Lascelles Brown
 Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
 Schweiz
Martin Annen
Beat Hefti
2007 St. Moritz  Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
 Schweiz
Ivo Rüegg
Aleksandr Streltsov
Tommy Herzog
 Italien
Simone Bertazzo
Samuele Romanini
2008 Altenberg  Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
 Tyskland
Thomas Florschuetz
Mirko Paetzold
 Ryssland
Aleksandr Zubkov
Aleksej Vojvoda
2009 Lake Placid  Schweiz
Ivo Rüegg
Cédric Grand
 Tyskland
Thomas Florschütz
Marc Kühne
 USA
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz


Två-damer[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
2000 Winterberg  Tyskland
Gabriele Kohlisch
Kathleen Hering
 USA
Jean Racine
Jennifer Davidson
 Schweiz
Françoise Burdet
Katharina Sutter
2001 Calgary  Schweiz
Françoise Burdet
Katharina Sutter
 USA
Jean Racine
Jennifer Davidson
 Tyskland
Susi Erdmann
Tanja Hess
2003 Winterberg  Tyskland
Susi Erdmann
Annegret Dietrich
 Tyskland
Sandra Prokoff
Ulrike Holzner
 Tyskland
Cathleen Martini
Yvonne Cernota
2004 Königssee  Tyskland
Susi Erdmann
Kristina Bader
 Tyskland
Sandra Prokoff
Anja Schneiderheinze
 USA
Jean Racine
Vonetta Flowers
2005 Calgary  Tyskland
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
 Storbritannien
Nicole Minichiello
Jackie Davies
 USA
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2007 St. Moritz  Tyskland
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
 Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
 USA
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2008 Altenberg  Tyskland
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
 Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
 Tyskland
Claudia Schramm
Nicole Herschmann
2009 Lake Placid  Storbritannien
Nicole Minichiello
Gillian Cooke
 USA
Shauna Rohbock
Elana Meyers
 Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer

Skeleton[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1982 St. Moritz  Gert Elsässer (AUT)  Nico Baracchi (SUI)  Alain Wicki (SUI)
1989 St. Moritz  Alain Wicki (SUI)  Christian Auer (AUT)  Franz Plangger (AUT)
1990 Königssee  Michael Grünberger (AUT)  Andi Schmid (AUT)  Gregor Stähli (SUI)
1991 Igls  Christian Auer (AUT)  Andi Schmid (AUT)  Michael Grünberger (AUT)
1992 Calgary  Bruce Sandford (NZL)  Gregor Stähli (SUI)  Christian Auer (AUT)
1993 La Plagne  Andi Schmid (AUT)  Franz Plangger (AUT)  Gregor Stähli (SUI)
1994 Altenberg  Gregor Stähli (SUI)  Andi Schmid (AUT)  Franz Plangger (AUT)
1995 Lillehammer  Jürg Wenger (SUI)  Christian Auer (AUT)  Ryan Davenport (CAN)
1996 Calgary  Ryan Davenport (CAN)  Franz Plangger (AUT)  Christian Auer (AUT)
1997 Lake Placid  Ryan Davenport (CAN)  Jim Shea (USA)  Chris Soule (USA)
1998 St. Moritz  Willi Schneider (GER)  Alain Wicki (SUI)  Felix Poletti (SUI)
1999 Altenberg  Jim Shea (USA)  Andy Böhme (GER)  Willi Schneider (GER)
2000 Igls  Andy Böhme (GER)  Gregor Stähli (SUI)  Jim Shea (USA)
 Alexander Müller (AUT)
2001 Calgary  Martin Rettl (AUT)  Jeff Pain (CAN)  Lincoln DeWitt (USA)
2003 Nagano  Jeff Pain (CAN)  Chris Soule (USA)  Brady Canfield (USA)
2004 Königssee  Duff Gibson (CAN)  Florian Grassl (GER)  Frank Kleber (GER)
2005 Calgary  Jeff Pain (CAN)  Gregor Stähli (SUI)  Duff Gibson (CAN)
2007 St. Moritz  Gregor Stähli (SUI)  Eric Bernotas (USA)  Zach Lund (USA)
2008 Altenberg  Kristan Bromley (GBR)  Jon Montgomery (CAN)  Frank Rommel (GER)
2009 Lake Placid  Gregor Stähli (SUI)  Adam Pengilly (GBR)  Alexander Tretiakov (RUS)

Damer[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
2000 Igls  Steffi Hanzlik (GER)  Melissa Hollingsworth (CAN)  Tricia Stumpf (USA)
2001 Calgary  Maya Pedersen (SUI)  Alex Coomber (GBR)  Tricia Stumpf (USA)
2003 Nagano  Michelle Kelly (CAN)  Yekaterina Mironova (RUS)  Tristan Gale (USA)
2004 Königssee  Diane Sartor (GER)  Lindsay Alcock (CAN)  Kerstin Jürgens (GER)
2005 Calgary  Maya Pedersen (SUI)  Noelle Pikus-Pace (USA)  Michelle Kelly (CAN)
2007 St. Moritz  Noelle Pikus-Pace (USA)  Maya Pedersen (SUI)  Katie Uhlaender (USA)
2008 Altenberg  Anja Huber (GER)  Katie Uhlaender (USA)  Kerstin Jürgens (GER)
2009 Lake Placid  Marion Trott (GER)  Amy Williams (GBR)  Kerstin Szymkowiak (GER)

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
2007 St. Moritz  Tyskland
Frank Kleber
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Monique Riekewald
Karl Angerer
Marc Kühne
 USA
Eric Bernotas
Erin Pac
Emily Azevedo
Noelle Pikus-Pace
Mike Kohn
Curtis Tomasevicz
 Schweiz
Gregor Stähli
Sabrina Hafner
Katharina Sutter
Maya Pedersen
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
2008 Altenberg  Tyskland
Sebastian Haupt
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Anja Huber
Matthias Höpfner
Alex Mann
 Kanada
Jon Montgomery
Kaillie Humphries
Jenni Hucul
Michelle Kelly
Lyndon Rush
Nathan Cross
 USA
Zach Lund
Erin Pac
Emily Azevedo
Katie Uhlaender
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
2009 Lake Placid  Tyskland
Frank Rommel
Sandra Kiriasis
Patricia Polifka
Marion Trott
Thomas Florschütz
Andreas Barucha
 Schweiz
Gregor Stähli
Sabrina Hafner
Anne Dietrich
Maya Pedersen
Ivo Rüegg
Cedric Grand
 USA
Eric Bernotas
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
Katie Uhlaender
Steven Holcomb
Justin Olsen

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia