Fjädervikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1988
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen fjädervikt vid olympiska sommarspelen 1988 avgjordes i Seongnam i Sangmu Gymnasium.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Fjädervikt John Smith
 USA
Stepan Sarkisyan
 Sovjetunionen
Simeon Shterev
 Bulgarien

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassifiseringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Elimineringsrunda[redigera | redigera wikitext]

Pool A[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  Mika Lehto (FIN) 3-1 PP 10-2  Arturo Oporta (PAN) 1
0  Marian Skubacz (POL) 3-1 PP 8-4  Ali Dad (AFG) 1
0  John Smith (USA) 3-1 PP 11-4  József Orbán (HUN) 1
0  Simeon Shterev (BUL) 3-1 PP 2-1  Kazuhito Sakae (JPN) 1
1  Daniel Cumming (AUS) 0-4 ST 0-16  Avirmediin Enkhee (MGL) 0
1  Vicente Cáceres (ESP) 1-3 PP 4-6  Theodore Dikanda (SWE) 0
1  Huang Chien-Lun (TPE) 0-4 ST 2-18  Giovanni Schillaci (ITA) 0
Omgång 2
1  Mika Lehto (FIN) 1-3 PP 1-4  Marian Skubacz (POL) 0
2  Arturo Oporta (PAN) 0-3 PO 0-7  Ali Dad (AFG) 1
0  John Smith (USA) 3-1 PP 6-3  Simeon Shterev (BUL) 1
2  József Orbán (HUN) 1-3 PP 4-5  Kazuhito Sakae (JPN) 1
1  Daniel Cumming (AUS) 3-1 PP 11-5  Vicente Cáceres (ESP) 2
0  Avirmediin Enkhee (MGL) 4-0 ST 15-0  Huang Chien-Lun (TPE) 2
1  Theodore Dikanda (SWE) 1-3 PP 1-7  Giovanni Schillaci (ITA) 0
Omgång 3
1  Mika Lehto (FIN) 3-0 PO 7-0  Ali Dad (AFG) 2
1  Marian Skubacz (POL) 1-3 PP 2-4  John Smith (USA) 0
1  Simeon Shterev (BUL) 4-0 TF 2:45  Daniel Cumming (AUS) 2
1  Kazuhito Sakae (JPN) 4-0 TF 5:32  Theodore Dikanda (SWE) 2
0  Avirmediin Enkhee (MGL) 3-1 PP 6-2  Giovanni Schillaci (ITA) 1
Omgång 4
2  Mika Lehto (FIN) 1-3 PP 6-16  John Smith (USA) 0
2  Marian Skubacz (POL) 0-3 PO 0-2  Simeon Shterev (BUL) 1
2  Kazuhito Sakae (JPN) 1-3 PP 1-7  Avirmediin Enkhee (MGL) 0
1  Giovanni Schillaci (ITA) Bye
Omgång 5
2  Giovanni Schillaci (ITA) 0-4 TF 5:54  John Smith (USA) 0
1  Simeon Shterev (BUL) 3-0 P1 5:25  Avirmediin Enkhee (MGL) 1
Omgång 6
0  John Smith (USA) 3-1 PP 12-7  Avirmediin Enkhee (MGL) 2
1  Simeon Shterev (BUL) Bye
Brottare L ER CP
 John Smith (USA) 0 - 19
 Simeon Shterev (BUL) 1 - 14
 Avirmediin Enkhee (MGL) 2 6 15
 Giovanni Schillaci (ITA) 2 5 8
 Kazuhito Sakae (JPN) 2 4 9
 Mika Lehto (FIN) 2 4 8
 Marian Skubacz (POL) 2 4 7
 Theodore Dikanda (SWE) 2 3 4
 Ali Dad (AFG)* 2 3 4
 Daniel Cumming (AUS) 2 3 3
 Vicente Cáceres (ESP) 2 2 2
 József Orbán (HUN) 2 2 2
 Arturo Oporta (PAN) 2 2 1
 Huang Chien-Lun (TPE) 2 2 0

Pool B[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  Selman Kaygusuz (TUR) 4-0 TF 1:20  François Yinga (CMR) 1
1  Li Xianji (CHN) 1-3 PP 10-15  Gary Bohay (CAN) 0
1  Steven Reinsfield (NZL) 0-3 P1 5:33  Karsten Polky (GDR) 0
0  Stepan Sarkisyan (URS) 4-0 ST 16-0  Ravinder Singh Tutt (GBR) 1
1  Javier Rincon (COL) 0-4 TF 3:30  Ludwig Küng (SUI) 0
0  Jörg Helmdach (FRG) 3-1 PP 8-4  Kim Yun-Man (KOR) 1
1  Paul Farrugia (MLT) 0-4 ST 0-15  Akbar Fallah (IRI) 0
Omgång 2
0  Selman Kaygusuz (TUR) 3-1 PP 13-5  Li Xianji (CHN) 2
2  François Yinga (CMR) 0-4 TF 2:45  Gary Bohay (CAN) 0
2  Steven Reinsfield (NZL) 0-3.5 SO 0-13  Stepan Sarkisyan (URS) 0
0  Karsten Polky (GDR) 4-0 TF 1:20  Ravinder Singh Tutt (GBR) 2
2  Javier Rincon (COL) 0-3 PO 0-4  Jörg Helmdach (FRG) 0
0  Ludwig Küng (SUI) 4-0 TF 0:33  Paul Farrugia (MLT) 2
2  Kim Yun-Man (KOR) 1-3 PP 3-4  Akbar Fallah (IRI) 0
Omgång 3
1  Selman Kaygusuz (TUR) 1-3 PP 5-6  Gary Bohay (CAN) 0
1  Karsten Polky (GDR) .5-3.5 SP 1-13  Stepan Sarkisyan (URS) 0
1  Ludwig Küng (SUI) 0-3 PO 0-6  Jörg Helmdach (FRG) 0
0  Akbar Fallah (IRI) Bye
Omgång 4
0  Akbar Fallah (IRI) 3-1 PP 6-1  Gary Bohay (CAN) 1
1  Karsten Polky (GDR) 3-1 PP 7-3  Ludwig Küng (SUI) 2
0  Stepan Sarkisyan (URS) 3-1 PP 7-2  Jörg Helmdach (FRG) 1
1  Selman Kaygusuz (TUR) DNA
Omgång 5
0  Akbar Fallah (IRI) 3-1 PP 10-3  Karsten Polky (GDR) 2
2  Gary Bohay (CAN) 1-3 PP 1-8  Stepan Sarkisyan (URS) 0
1  Jörg Helmdach (FRG) Bye
Omgång 6
2  Jörg Helmdach (FRG) 0-3 PO 0-5  Akbar Fallah (IRI) 0
0  Stepan Sarkisyan (URS) Bye
Omgång 7
0  Stepan Sarkisyan (URS) 3-1 PP 12-1  Akbar Fallah (IRI) 1
Brottare L ER CP
 Stepan Sarkisyan (URS) 0 - 20
 Akbar Fallah (IRI) 1 - 17
 Jörg Helmdach (FRG) 2 6 10
 Gary Bohay (CAN) 2 5 12
 Karsten Polky (GDR) 2 5 11.5
 Ludwig Küng (SUI) 2 4 9
 Selman Kaygusuz (TUR) 1 3 8
 Li Xianji (CHN) 2 2 2
 Kim Yun-Man (KOR) 2 2 2
 François Yinga (CMR) 2 2 0
 Javier Rincon (COL) 2 2 0
 Ravinder Singh Tutt (GBR) 2 2 0
 Paul Farrugia (MLT) 2 2 0
 Steven Reinsfield (NZL) 2 2 0


Slutkamper[redigera | redigera wikitext]

CP TP
7:e plats
 Giovanni Schillaci (ITA) 3-0 PO 5-0  Gary Bohay (CAN)
5:e plats
 Avirmediin Enkhee (MGL) 1-3 PP 4-5  Jörg Helmdach (FRG)
Bronsmatch
 Simeon Shterev (BUL) 3-1 PP 5-2  Akbar Fallah (IRI)
Final
 John Smith (USA) 3-0 PO 4-0  Stepan Sarkisyan (URS)

Källor[redigera | redigera wikitext]