Fjädervikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1988
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen fjädervikt vid olympiska sommarspelen 1988 avgjordes i Seongnam i Sangmu Gymnasium.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Fjädervikt Kamandar Madzjidov
 Sovjetunionen
Zjivko Vangelov
 Bulgarien
An Dae-Hyun
 Sydkorea

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassifiseringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Elimineringsrunda[redigera | redigera wikitext]

Pool A[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
0  Isaac Anderson (USA) 3-1 PP 3-2  Mieczysław Tracz (POL) 1
0  Brahim Loksairi (MAR) 3-1 PP 2-1  Habib Lakhal (TUN) 1
1  Ahad Javansaleh (IRI) 1-3 PP 3-8  Kamandar Madzjidov (URS) 0
0  An Dae-Hyun (KOR) 3-0 P1 3:59  Gilles Jalabert (FRA) 1
0  Hu Guohong (CHN) Bye
Omgång 2
1  Hu Guohong (CHN) 0-3 P1 4:13  Isaac Anderson (USA) 0
1  Mieczysław Tracz (POL) 3-0 P1 5:31  Brahim Loksairi (MAR) 1
2  Habib Lakhal (TUN) 0-3 PO 0-5  Ahad Javansaleh (IRI) 1
0  Kamandar Madzjidov (URS) 3-0 P1 5:24  An Dae-Hyun (KOR) 1
1  Gilles Jalabert (FRA) Bye
Omgång 3
1  Gilles Jalabert (FRA) 3-1 PP 13-4  Hu Guohong (CHN) 2
0  Isaac Anderson (USA) 3-0 P1 3:21  Brahim Loksairi (MAR) 2
2  Mieczysław Tracz (POL) 0-3 PO 0-3  Kamandar Madzjidov (URS) 0
2  Ahad Javansaleh (IRI) 0-4 DQ 4:55  An Dae-Hyun (KOR) 1
Omgång 4
2  Gilles Jalabert (FRA) 0-3 P1 4:14  Kamandar Madzjidov (URS) 0
1  Isaac Anderson (USA) 0-3 PO 0-2  An Dae-Hyun (KOR) 1
Omgång 5
2  Isaac Anderson (USA) 1-3 PP 1-2  Kamandar Madzjidov (URS) 0
1  An Dae-Hyun (KOR) Bye
Brottare L ER CP
 Kamandar Madzjidov (URS) 0 - 15
 An Dae-Hyun (KOR) 1 - 10
 Isaac Anderson (USA) 2 5 10
 Gilles Jalabert (FRA) 2 4 3
 Ahad Javansaleh (IRI) 2 3 4
 Mieczysław Tracz (POL) 2 3 4
 Brahim Loksairi (MAR) 2 3 3
 Hu Guohong (CHN) 2 3 1
 Habib Lakhal (TUN) 2 2 1

Pool B[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
1  Jukka Loikas (FIN) 1-3 PP 6-9  Shigeki Nishiguchi (JPN) 0
0  Zjivko Vangelov (BUL) 3-0 PO 1-0  Jenő Bódi (HUN) 1
0  Peter Behl (FRG) 4-0 ST 15-0  Carlos Fernández (ESP) 1
0  Hugo Dietsche (SUI) 3-1 PP 3-2  Zeki Şahin (TUR) 1
Omgång 2
2  Jukka Loikas (FIN) 0-3 PO 0-7  Zhivko Vangelov (BUL) 0
1  Shigeki Nishiguchi (JPN) 0-3 PO 0-7  Jenő Bódi (HUN) 1
1  Peter Behl (FRG) 0-3 P1 4:59  Hugo Dietsche (SUI) 0
2  Carlos Fernández (ESP) 0-3.5 SO 0-12  Zeki Şahin (TUR) 1
Omgång 3
2  Shigeki Nishiguchi (JPN) 0-4 TF 1:06  Zjivko Vangelov (BUL) 0
1  Jenő Bódi (HUN) 3-1 PP 4-1  Hugo Dietsche (SUI) 1
1  Peter Behl (FRG) 3-0 P1 4:07  Zeki Şahin (TUR) 2
Omgång 4
0  Zjivko Vangelov (BUL) 4-0 TF 2:14  Hugo Dietsche (SUI) 2
1  Jenő Bódi (HUN) 3-1 PP 10-1  Peter Behl (FRG) 2
Brottare L ER CP
 Zjivko Vangelov (BUL) 0 - 14
 Jenő Bódi (HUN) 1 - 9
 Peter Behl (FRG) 2 4 8
 Hugo Dietsche (SUI) 2 4 7
 Zeki Şahin (TUR) 2 3 4.5
 Shigeki Nishiguchi (JPN) 2 3 3
 Jukka Loikas (FIN) 2 2 1
 Carlos Fernández (ESP) 2 2 0

Slutkamper[redigera | redigera wikitext]

CP TP
7:e plats
 Gilles Jalabert (FRA) 4-0 PA  Hugo Dietsche (SUI)
5:e plats
 Isaac Anderson (USA) 1-3 PP 1-5  Peter Behl (FRG)
Bronsmatch
 An Dae-Hyun (KOR) 3-0 P1 3:15  Jenő Bódi (HUN)
Final
 Kamandar Madzjidov (URS) 3-1 PP 6-2  Zjivko Vangelov (BUL)

Källor[redigera | redigera wikitext]