Höjdhopp för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid OS 2004
Herrar Grenar Damer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m
200 m
400 m
800 m
1 500 m
5 000 m
10 000 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
0
Detaljer
Detaljer
Detaljer
100 m häck
110 m häck
400 m häck
3.000 m hinder
Detaljer
0
Detaljer
0
Detaljer
Detaljer
4 × 100 m
4 × 400 m
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Maraton
20 km gång
50 km gång
Detaljer
Detaljer
0
Detaljer
Detaljer
Längdhopp
Tresteg
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Höjdhopp
Stavhopp
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Diskus
Kulstötning
Spjutkastning
Slägga
Detaljer
Detaljer
Detaljer
Detaljer
0
Detaljer
Sjukamp
Tiokamp
Detaljer
0

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Event Guld Silver Brons
Höjdhopp  Stefan Holm
Sverige
2.36 m  Matt Hemingway
USA
2.34 m  Jaroslav Bába
Tjeckien
2.34 m

Stefan Holms resultat i finalen[redigera | redigera wikitext]

2,20 2,25 2,29 2,32 2,34 2,36
O O O XO XXO O

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Kval[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land 2.10 2.15 2.20 2.25 2.28 Resultat Noteringar
1 Jamie Nieto  USA - - o o o 2.28 Q
1 Mark Boswell  Kanada - - o o o 2.28 Q, SB
3 Andrij Sokolovskij  Ukraina - o o xo o 2.28 Q
4 Alessandro Talotti  Italien - o xo xxo o 2.28 Q
5 Jaroslav Rjbakov  Ryssland - o o o xo 2.28 Q
6 Dragutin Topić  Serbien och Montenegro - o xo o xo 2.28 Q, =SB
7 Hennazdy Maroz  Vitryssland - o o o xxx 2.25
8 Ştefan Vasilache  Rumänien - o xo o xxx 2.25
9 Kyriakos Ioannou  Cypern o o o xo xxx 2.25
10 Grzegorz Sposób  Polen - o o xxx 2.20
10 Manjula Kumara Wijesekara  Sri Lanka - o o xxx 2.20
12 Linus Thörnblad  Sverige o xxo o xxx 2.20
13 Roman Fricke  Tyskland - o xo xxx 2.20
13 Oskari Frösén  Finland o o xo xxx 2.20
15 Tomáš Janků  Tjeckien o xo xo xxx 2.20
16 László Boros  Ungern xo o xxx 2.15
17 Tora Harris  USA - xo xxx 2.15
18 Alfredo Deza  Peru o xxx 2.10
Adrian O'Dwyer  Irland xxx NM

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land 2.10 2.15 2.20 2.25 2.28 Resultat Noteringar
1 Stefan Holm  Sverige - - o o o 2.28 Q
2 Lisvany Pérez  Kuba o xo o o o 2.28 Q, PB
2 Svatoslav Ton  Tjeckien o o xo o o 2.28 Q
4 Jaroslav Bába  Tjeckien - o o xo xo 2.28 Q
5 Matt Hemingway  USA - - o o xxo 2.28 Q
6 Vjatjeslav Voronin  Ryssland - o xo xo xxo 2.28 Q
7 Nicola Ciotti  Italien - o o o xxx 2.25
8 Abderrahmane Hammad  Algeriet - xo o o xxx 2.25 SB
9 Jessé de Lima  Brasilien - o xxo o xxx 2.25
10 Staffan Strand  Sverige - - o xo xxx 2.25
11 Jacques Freitag  Sydafrika - o o xxx 2.20
11 Rožle Prezelj  Slovenien - o o xxx 2.20
13 Pjotr Brajko  Ryssland - o xo x- 2.20
13 Jean-Claude Rabbath  Libanon o o xo xxx 2.20
13 Robert Wolski  Polen - o xo xxx 2.20
16 Marko Aleksejev  Estland o o xxx 2.15
16 Javier Bermejo  Spanien o o xxx 2.15
18 Yang Liu  Kina xxo x 2.10
Aleksej Lesnitjij  Vitryssland - - - - - DSQ

Final[redigera | redigera wikitext]

Placering Idrottare Land Märke 2.20 2.25 2.29 2.32 2.34 2.36 Noteringar
1 Stefan Holm  Sverige 2.36 o o o xo xxo o =PB
2 Matt Hemingway  USA 2.34 o o - o o xxx SB
3 Jaroslav Bába  Tjeckien 2.34 o o o xxo o xxx PB
4 Jamie Nieto  USA 2.34 o xo - o xo xxx PB
5 Andrij Sokolovskij  Ukraina 2.32 o o o o xxx
6 Jaroslav Rjbakov  Ryssland 2.32 o xo o xo xxx =SB
7 Mark Boswell  Kanada 2.29 o - o xxx SB
8 Svatoslav Ton  Tjeckien 2.29 o xo xo xx- x
9 Vjatjeslav Voronin  Ryssland 2.29 o - xxo xxx
10 Dragutin Topic  Serbien och Montenegro 2.29 xo - xxo - xxx
11 Lisvany Pérez  Kuba 2.25 o xo xxx
12 Alessandro Talotti  Italien 2.25 o xxo - xxx