Herrarnas turnering i handboll vid olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Handboll vid
olympiska sommarspelen 2004
Handball pictogram.svg
Turnering   herrar   damer  
Spelartrupper   herrar   damer  
Final: Kroatien - Tyskland

Herrarnas turnering i handboll vid olympiska sommarspelen 2004 arrangerades mellan 14 och 29 augusti, på arenorna Faliro Sports Pavilion Arena och Helliniko Olympic Arena i Aten. Tolv nationer var med i turneringen. De fyra bästa lagen i varje grupp avancerade till kvartsfinal. De lag som blev 5:a och 6:a i varje grupp blev placerade 9-12. Förlorarna i kvartsfinalerna spelade om 5-8 plats.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Herrarnas turnering[1]  Kroatien
Davor Dominiković
Venio Losert
Ivano Balić
Vedran Zrnić
Igor Vori
Goran Šprem
Denis Špoljarić
Vlado Šola
Petar Metličić
Valter Matošević
Blaženko Lacković
Nikša Kaleb
Slavko Goluža
Mirza Džomba
 Tyskland
Torsten Jansen
Stefan Kretzschmar
Volker Zerbe
Christian Zeitz
Frank von Behren
Daniel Stephan
Christian Schwarzer
Christian Ramota
Klaus-Dieter Petersen
Florian Kehrmann
Jan Olaf Immel
Pascal Hens
Henning Fritz
Mark Dragunski
Markus Baur
 Ryssland
Aleksandr Tutjkin
Aleksej Kostygov
Viatjeslav Gorpitjin
Pavel Basjkin
Aleksander Gorbatikov
Serguej Pogorelov
Alexej Rastvortsev
Denis Krivosjlykov
Eduard Koksjarov
Oleg Kulesjov
Michail Tjipurin
Vitalij Ivanov
Andrej Lavrov
Dmitrij Torgovanov
Vasilij Kudinov

Preliminary round[redigera | redigera wikitext]

De tolv lagen ingick i två grupper. Alla lag mötte alla i respektive grupp. De fyra främsta lagen i de båda grupperna gick vidare till slutspel.

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Kroatien 5 5 0 0 146 129 +17 10
 Spanien 5 4 0 1 154 137 +17 8
 Sydkorea 5 2 0 3 148 148 0 4
 Ryssland 5 2 0 3 145 145 0 4
 Island 5 1 0 4 143 158 –15 2
 Slovenien 5 1 0 4 130 149 –19 2

Alla tiger är östeuropeisk tid (UTC+2)

14 augusti 2004 Spanien  31 – 30  Sydkorea Sports Pavilion, Aten
09:30
García 6 [1] Yoon K, Paek 6 Domare: Bavas, Migas
14 augusti 2004 Ryssland  28 – 25  Slovenien Sports Pavilion, Aten
14:30
Kokcharov 9 [2] 3 spelare med 4 Domare: Bord, Buy
14 augusti 2004 Kroatien  34 – 30  Island Sports Pavilion, Aten
19:30
Metličić 8 [3] Stefansson 8 Domare: Lemme, Ullrich
16 augusti 2004 Sydkorea  35 – 32  Ryssland Sports Pavilion, Aten
09:30
Yoon K, Lee J 7 [4] Kokcharov 6 Domare: Hansson, Olsson
16 augusti 2004 Slovenien  26 – 27  Kroatien Sports Pavilion, Aten
11:30
Brumen 10 [5] Vori 8 Domare: Oie, Togstad
16 augusti 2004 Island  23 – 31  Spanien Sports Pavilion, Aten
14:30
Stefansson 6 [6] Duyshebaev, Romero 5 Domare: Bord, Buy
18 augusti 2004 Kroatien  29 – 26  Sydkorea Sports Pavilion, Aten
09:30
Džomba 9 [7] Yoon K 8 Domare: Bord, Buy
18 augusti 2004 Island  30 – 25  Slovenien Sports Pavilion, Aten
11:30
G. Sigurdsson 7 [8] Rutenka 10 Domare: Baum, Goralczyk
18 augusti 2004 Spanien  29 – 26  Ryssland Sports Pavilion, Aten
19:30
3 spelare med 5 [9] Rastvortsev 6 Domare: Nachevski, Nachevski
20 augusti 2004 Sydkorea  34 – 30  Island Sports Pavilion, Aten
09:30
Yoon K 12 [10] Stefansson 10 Domare: Nachevski, Nachevski
20 augusti 2004 Spanien  41 – 28  Slovenien Sports Pavilion, Aten
11:30
Romero 7 [11] Tomšič, Pajovič 7 Domare: Lemme, Ullrich
20 augusti 2004 Ryssland  25 – 26  Kroatien Sports Pavilion, Aten
19:30
Torgovanov, Rastvortsev 6 [12] Lacković 9 Domare: Hansson, Olsson
22 augusti 2004 Slovenien  26 – 23  Sydkorea Sports Pavilion, Aten
09:30
Rutenka 7 [13] Lee J 6 Domare: Hassan, Aly
22 augusti 2004 Kroatien  30 – 22  Spanien Sports Pavilion, Aten
11:30
Džomba 7 [14] García 5 Domare: Baum, Goralczyk
22 augusti 2004 Ryssland  34 – 30  Island Sports Pavilion, Aten
19:30
Rastvortsev 10 [15] Stefansson 10 Domare: Bord, Buy

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Lag Pld W D L GF GA GD Poäng
 Frankrike 5 5 0 0 135 108 +27 10
 Ungern 5 4 0 1 132 124 +8 8
 Tyskland 5 3 0 2 139 110 +29 6
 Grekland 5 2 0 3 117 130 –13 4
 Brasilien 5 1 0 4 105 133 –28 2
 Egypten 5 0 0 5 110 133 –23 0

Alla tider är östeuropeisk tid (UTC+2)

14 augusti 2004 Ungern  33 – 28  Egypten Sports Pavilion, Aten
11:30
Pasztor 9 [16] Zaky 10 Domare: Boye, Jensen
14 augusti 2004 Tyskland  28 – 18  Grekland Sports Pavilion, Aten
16:30
Schwarzer, Kehrmann 6 [17] Grammatikos 5 Domare: Breto, Huelin Trillo
14 augusti 2004 Frankrike  31 – 17  Brasilien Sports Pavilion, Aten
21:30
Anquetil 7 [18] Silva 6 Domare: Arnaldsson, Vidarsson
16 augusti 2004 Grekland  25 – 29  Frankrike Sports Pavilion, Aten
16:30
Karypidis 7 [19] Anquetil 9 Domare: Boye, Jensen
16 augusti 2004 Brasilien  19 – 20  Ungern Sports Pavilion, Aten
19:30
Souza 5 [20] 4 spelare med 3 Domare: Nachevski, Nachevski
16 augusti 2004 Egypten  14 – 26  Tyskland Sports Pavilion, Aten
21:30
Yosry 4 [21] 3 spelare med 5 Domare: Arnaldsson, Vidarsson
18 augusti 2004 Frankrike  26 – 23  Ungern Sports Pavilion, Aten
14:30
Guigou 6 [22] Pérez 10 Domare: Hansson, Olsson
18 augusti 2004 Grekland  26 – 25  Egypten Sports Pavilion, Aten
16:30
Karypidis 10 [23] Keshk 7 Domare: Oie, Togstad
18 augusti 2004 Tyskland  34 – 21  Brasilien Sports Pavilion, Aten
21:30
Kretzschmar, Stephan 7 [24] Souza 7 Domare: Pozeznik, Repensek
20 augusti 2004 Brasilien  22 – 26  Grekland Sports Pavilion, Aten
14:30
Justino 6 [25] Grammatikos 7 Domare: Arnaldsson, Vidarsson
20 augusti 2004 Ungern  30 – 29  Tyskland Sports Pavilion, Aten
16:30
Nagy 11 [26] Kretzschmar 8 Domare: Boye, Jensen
20 augusti 2004 Frankrike  22 – 21  Egypten Sports Pavilion, Aten
21:30
Girault 8 [27] Keshk 6 Domare: Breto, Huelin Trillo
22 augusti 2004 Tyskland  22 – 27  Frankrike Sports Pavilion, Aten
14:30
Schwarzer, Kehrmann 5 [28] Fernandez 6 Domare: Oie, Togstad
22 augusti 2004 Ungern  26 – 22  Grekland Sports Pavilion, Aten
14:30
Pérez 7 [29] Voglis 7 Domare: Pozeznik, Repensek
22 augusti 2004 Egypten  22 – 26  Brasilien Sports Pavilion, Aten
21:30
Abdel Salam 5 [30] Kojoroski 6 Domare: Hansson, Olsson

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

Quarter-finals Semi-finals Gold medal final
                   
         
  Kroatien  33
 
  Grekland  27  
  Kroatien  33
 
    Ungern  31  
  Sydkorea  25
 
  Ungern  30  
  Kroatien  26
 
    Tyskland  24
  Tyskland  32
 
  Spanien  30  
  Tyskland  21 Bronze medal final
 
    Ryssland  15  
  Frankrike  24   Ungern  26
  Ryssland  26     Ryssland  28
 

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

24 augusti 2004 Sydkorea  25 – 30  Ungern Sports Pavilion, Aten
14:30
Yoon K 7 [31] Nagy 9 Domare: Baum, Goralczyk
24 augusti 2004 Kroatien  33 – 27  Grekland Sports Pavilion, Aten
16:30
Džomba 11 [32] Balomenos, Alvanos 6 Domare: Lemme, Ullrich
24 augusti 2004 Tyskland  32 – 30  (e.fl.)  Spanien Sports Pavilion, Aten
19:30
Schwarzer, Stephan 9 [33] Garcia 7 Domare: Arnaldsson, Vidarsson
FT: 27–27
24 augusti 2004 Frankrike  24 – 26  Ryssland Sports Pavilion, Aten
22:05
Abati 6 [34] Ivanov, Kokcharov 5 Domare: Nachevski, Nachevski

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

27 augusti 2004 Kroatien  33 – 31  Ungern Helliniko Olympic Indoor Arena
14:30
Balić 9 [35] Pérez 8 Domare: Arnaldsson, Vidarsson
27 augusti 2004 Tyskland  21 – 15  Ryssland Helliniko Olympic Indoor Arena
16:30
Kretzschmar 5 [36] Torgovanov 5 Domare: Bord, Buy

Bronsmatch[redigera | redigera wikitext]

28 augusti 2004 Ungern  26 – 28  Ryssland Helliniko Olympic Indoor Arena
21:30
Pérez 10 [37] Kokcharov 8 Domare: Bavas, Migas

Final[redigera | redigera wikitext]

29 augusti 2004 Kroatien  26 – 24  Tyskland Helliniko Olympic Indoor Arena
16:45
Džomba 9 [38] Kretzschmar 9 Domare: Hansson, Olsson

Klassificering[redigera | redigera wikitext]

5:e till 8:e plats[redigera | redigera wikitext]

  5th–8th place matches 5th place match
  Grekland  29  
  Sydkorea  24  
 
      Grekland  15
    Frankrike  33
7th place match
  Spanien  27   Sydkorea  24
  Frankrike  29     Spanien  31
27 augusti 2004 Grekland  29 – 24  Sydkorea Helliniko Olympic Indoor Arena
11:30
Balomenos 8 [39] Yoon 6 Domare: Nachevski, Nachevski
27 augusti 2004 Spanien  27 – 29  Frankrike Helliniko Olympic Indoor Arena
09:30
Romero, Ortega 5 [40] Burdet, Girault 8 Domare: Boye, Jensen
28 augusti 2004 Sydkorea  24 – 31  Spanien Helliniko Olympic Indoor Arena
14:30
Yoon K 7 [41] Colón 7 Domare: Gardinovacki, Maric
28 augusti 2004 Grekland  15 – 33  Frankrike Helliniko Olympic Indoor Arena
19:30
Grammatikos 7 [42] Fernandez 9 Domare: Lemme, Ullrich

9:e plats[redigera | redigera wikitext]

24 augusti 2004 Brasilien  25 – 29  Island Sports Pavilion, Aten
11:30
Tupan, Souza 6 [43] Sigurdsson 8 Domare: Hassan, Aly

11:e plats[redigera | redigera wikitext]

24 augusti 2004 Slovenien  30 – 24  Egypten Sports Pavilion, Aten
09:30
Brumen, Zvizej 6 [44] Yosry 6 Domare: Hansson, Olsson

Ranking och statistik[redigera | redigera wikitext]

Slutplaceringar
1  Kroatien
2  Tyskland
3  Ryssland
4  Ungern
5  Frankrike
6  Grekland
7  Spanien
8  Sydkorea
9  Island
10  Brasilien
11  Slovenien
12  Egypten
All-Star Team[2]
Position Namn Nation
Målvakt Henning Fritz  Tyskland
Vänstersexa Juanín García  Spanien
Vänsternia Carlos Pérez  Ungern
Mittnia Ivano Balić  Kroatien
Högernia Ólafur Stefánsson  Island
Högersexa Mirza Džomba  Kroatien
Mittsexa Christian Schwarzer  Tyskland

Se även[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ http://www.sports-reference.com/olympics/summer/2004/HAN/mens-handball.html
  2. ^ Noia 64 mimetypes pdf.png PDF http://ihf.info/upload/matchresuts/SReihe_Olympic_Games1.pdf.pdf

Källor[redigera | redigera wikitext]