Herrarnas kvaltävling i gymnastik vid olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Gymnastik vid
olympiska sommarspelen 2008
Artistisk
Gymnastics (artistic) pictogram.svg
Kval   herrar   damer

Mångkamp, lag   herrar   damer
Mångkamp, ind. herrar damer
Hopp herrar damer
Fristående herrar damer
Bygelhäst herrar
Ringar herrar
Barr herrar damer
Räck herrar
Bom damer
Rytmisk
Gymnastics (rhythmic) pictogram.svg
Trupp damer
Individuellt damer
Trampolin
Gymnastics (trampoline) pictogram.svg
Individuellt herrar damer

Herrarnas kvaltävling i gymnastik vid olympiska sommarspelen 2008 hölls den 19 augusti i Beijing National Indoor Stadium. I varje gren kvalificerade sig de åtta främsta till de individuella tävlingarna i dessa grenar, dessutom kvalificerade sig 24 mångkampare samt de åtta främsta nationslagen till mångkampsfinal.

Kvalresultat[redigera | redigera wikitext]

Topp 8 lag (kvalificerade till lagfinalen)[redigera | redigera wikitext]

Placering Land Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Lagtotal
1:a  Kina 60.925 61.200 62.850 65.325 63.300 61.075 374.675
2:a  Japan 61.675 58.625 60.500 64.125 63.150 61.475 369.550
3:a  Ryssland 60.475 57.400 60.625 64.300 63.100 60.325 366.225
4:a  Sydkorea 61.025 59.450 60.225 63.725 63.650 57.600 365.675
5:a  Tyskland 61.100 58.900 60.000 64.375 61.500 59.800 365.675
6:a  USA 59.900 57.325 60.550 63.850 62.300 61.275 365.200
7:a  Frankrike 59.025 55.825 58.975 64.650 62.175 60.550 361.200
8:a  Rumänien 61.175 55.900 59.850 65.325 60.050 57.050 359.350

Totalkval[redigera | redigera wikitext]

Position Gymnast Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Totalt
1:a  Yang Wei (CHN) 15.400 15.425 16.225 16.550 15.350 14.925 93.875
2:a  Fabian Hambuechen (GER) 15.800 13.100 14.975 16.300 16.050 16.200 92.425
3:a  Kim Dae-eun (KOR) 15.500 14.725 15.450 16.050 16.050 14.625 92.400
4:a  Kōhei Uchimura (JPN) 15.725 14.100 14.675 16.200 16.025 15.325 92.050
5:a  Koki Sakamoto (JPN) 14.950 14.925 15.525 16.200 15.625 14.725 91.950
6:a  Sergej Chorochordin (RUS) 14.975 14.800 15.075 15.725 15.875 15.350 91.800
7:a  Jonathan Horton (USA) 15.350 13.925 15.325 15.950 15.525 15.575 91.650
8:a  Chen Yibing (CHN) 14.725 14.475 16.525 16.275 15.075 14.525 91.600
9:a  Benoît Caranobe (FRA) 15.125 14.250 15.100 16.500 15.275 14.675 90.925
10:a  Rafael Martínez (ESP) 15.550 14.800 14.325 15.750 15.100 15.275 90.800
11th  Dmitrj Savitski (BLR) 14.375 14.525 15.175 16.300 15.700 14.575 90.650
12th  Luis Rivera Rivera (PUR) 15.125 14.750 15.250 16.225 14.575 14.675 90.600
13th  Maxim Devjatovskij (RUS) 15.300 13.300 15.375 15.825 15.425 15.125 90.350
14:a  José Luis Fuentes Bustamante (VEN) 14.150 15.525 14.850 15.675 15.375 14.750 90.325
15:a  Flavius Koczi (ROU) 15.125 14.400 13.950 16.600 15.075 15.025 90.175
16:a  Kim Soo-Myun (KOR) 15.575 13.800 14.175 16.025 15.350 14.975 89.900
17:a  Alexander Artemev (USA) 14.875 15.250 13.675 15.825 15.175 14.925 89.725
18:a  Nathan Gafuik (CAN) 15.225 13.800 14.250 16.175 15.450 14.825 89.725
19:a  Philipp Boy (GER) 14.450 14.675 14.650 16.200 15.125 14.375 89.475
20:a  Anton Fokin (UZB) 14.325 14.725 14.825 15.625 16.150 13.625 89.275
21:a  Adam Wong (CAN) 14.900 14.375 14.500 15.650 15.125 14.575 89.125
22:a  Daniel Keatings (GBR) 14.900 15.175 13.775 15.625 14.900 14.575 88.950
23:a  Enrico Pozzo (ITA) 14.800 14.325 14.250 15.700 14.750 14.850 88.675
24:a  Thomas Bouhail (FRA) 15.125 13.850 13.700 16.625 14.675 14.575 88.550

Reserver[redigera | redigera wikitext]

Fristående kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Placering Gymnast A-poäng B-poäng Straff Totalt
1:a  Diego Hypólito (BRA) 6.600 9.350 15.950
2:a  Marian Drăgulescu (ROU) 6.900 9.025 15.925
3:a  Gervasio Deferr (ESP) 6.500 9.325 15.825
4:a  Fabian Hambuechen (GER) 6.500 9.300 15.800
5:a  Kōhei Uchimura (JPN) 6.500 9.225 15.725
6:a  Zou Kai (CHN) 6.700 9.100 0.100 15.700
7:a  Anton Golotsutskov (RUS) 6.500 9.100 15.600
8:a  Alexandr Shatilov (ISR) 6.600 9.000 15.600

Reserver[redigera | redigera wikitext]

Hopp-kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Placering Gymnast Hopp 1 Hopp 2 Totalt
A-poäng B-poäng Straff Hoppoäng A-poäng B-poäng Straff Hoppoäng
1  Marian Drăgulescu (ROU) 7.000 9.625 16.625 7.200 9.700 16.900 16.762
2  Thomas Bouhail (FRA) 7.000 9.625 16.625 7.000 9.700 16.700 16.662
3  Leszek Blanik (POL) 7.000 9.700 16.700 7.000 9.475 16.475 16.587
4  Dmitry Kasperovich (BLR) 7.000 9.500 16.500 7.000 9.675 16.675 16.587
5  Flavius Koczi (ROU) 7.000 9.600 16.600 7.00 9.575 16.575 16.587
6  Anton Golotsutskov (RUS) 7.000 9.550 16.550 7.000 9.600 16.600 16.575
7  Benoît Caranobe (FRA) 7.000 9.500 16.500 7.000 9.375 16.375 16.437
8  Isaac Botella (ESP) 6.600 9.450 16.050 6.600 9.500 16.100 16.075

Reserver[redigera | redigera wikitext]

Barr-kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Placering Gymnast A-poäng B-poäng Straff Totalt
1:a  Li Xiaopeng (CHN) 6.900 9.525 16.425
2:a  Nikolay Kryukov (RUS) 6.800 9.375 16.175
3:a  Anton Fokin (UZB) 6.800 9.350 16.150
4:a  Yoo Won-Chul (KOR) 7.000 9.150 16.150
5:a  Mitja Petkovšek (SLO) 6.600 9.525 16.125
6:a  Yang Tae-Young (KOR) 7.000 9.100 16.100
7:a  Huang Xu (CHN) 7.000 9.075 16.075
8:a  Fabian Hambuechen (GER) 6.900 9.150 16.050

Räck-kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Position Gymnast A Score B Score Total
1:a  Fabian Hambuechen (GER) 7.000 9.200 16.200
2:a  Igor Cassina (ITA) 6.800 9.200 16.000
3:a  Yann Cucherat (FRA) 6.900 8.950 15.850
4:a  Epke Zonderland (NED) 7.100 8.650 15.750
5:a  Zou Kai (CHN) 7.000 8.600 15.600
6:a  Jonathan Horton (USA) 6.400 9.175 15.575
7:a  Hiroyuki Tomita (JPN) 6.600 8.950 15.550
8:a  Takuya Nakase (JPN) 6.600 8.850 15.450

Ringar-kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Placering Gymnast A-poäng B-poäng Totalt
1:a  Chen Yibing (CHN) 7.300 9.225 16.525
2:a  Yordan Yovchev (BUL) 7.300 8.975 16.275
3:a  Oleksandr Vorobiov (UKR) 7.200 9.050 16.250
4:a  Yang Wei (CHN) 7.300 8.925 16.225
5:a  Matteo Morandi (ITA) 7.100 8.925 16.025
6:a  Andrea Coppolino (ITA) 6.800 9.175 15.975
7:a  Danny Pinheiro Rodrigues (FRA) 7.200 8.600 15.800
8:a  Robert Stanescu (ROU) 7.000 8.750 15.750

Bygelhäst-kvalificerade[redigera | redigera wikitext]

Placering Gymnast A-poäng B-poäng Totalt
1:a  Xiao Qin (CHN) 6.400 9.600 16.000
2:a  José Luis Fuentes Bustamante (VEN) 6.500 9.025 15.525
3:a  Filip Ude (CRO) 6.400 9.075 15.475
4:a  Yang Wei (CHN) 6.100 9.325 15.425
5:a  Louis Smith (GBR) 6.500 8.825 15.325
6:a  Alexander Artemev (USA) 6.100 9.150 15.250
7:a  Hiroyuki Tomita (JPN) 6.100 9.075 15.175
8:a  Kim Ji-Hoon (KOR) 6.100 9.075 15.175

Subdivision 1[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

Placering Land Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Lagtotal
1  USA 59.900 (2:a) 57.325 (1:a) 60.550 (2:a) 63.850 (2:a) 62.300 (1:a) 61.275 (1:a) 365.200
2  Spanien 61.000 (1:a) 56.650 (3:a) 60.150 (3:a) 63.950 (1:a) 59.350 (2:a) 56.825 (3:a) 357.925
3  Italien 57.250 (3:a) 56.950 (2:a) 61.875 (1:a) 63.125 (3:a) 57.225 (3:a) 59.075 (2:a) 355.500

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Placering Gymnast Fristående Bygelhäst Ringar Hopp Barr Räck Totalt
1  Jonathan Horton (USA) 15.350 13.925 15.325 15.950 15.525 15.575 91.650
2  Rafael Martínez (ESP) 15.550 14.800 14.325 15.750 15.100 15.275 90.800
3  Alexander Artemev (USA) 14.875 15.250 13.675 15.825 15.175 14.925 89.725
4  Anton Fokin (UZB) 14.325 14.725 14.825 15.625 16.150 13.625 89.275
5  Daniel Keatings (GBR) 14.900 15.175 13.775 15.625 14.900 14.575 88.950
6  Enrico Pozzo (ITA) 14.800 14.325 14.250 15.700 14.750 14.850 88.675
7  Alexander Shatilov (ISR) 15.600 13.825 14.075 15.575 14.500 14.225 87.800
8  Matteo Morandi (ITA) 14.175 13.700 16.025 16.100 13.725 13.850 87.575
9  Claudio Capelli (SUI) 13.600 14.475 14.375 15.325 14.100 14.675 86.550
10  Sergio Muñoz (ESP) 14.575 12.700 15.150 16.100 13.675 13.300 85.500
11  Louis Smith (GBR) 13.700 15.325 13.325 15.375 13.425 14.175 85.325
12  Jorge Hugo Giraldo (COL) 14.200 13.350 13.950 15.150 14.025 13.975 84.650
13  Mohamed Srour (EGY) 13.450 13.250 12.675 15.325 12.375 14.125 81.200
14  Joseph Hagerty (USA) 15.275 13.925 N/A 15.700 15.350 15.400 75.650
15  Justin Spring (USA) 14.400 N/A 14.175 15.900 15.800 15.375 75.650
16  Raj Bhavsar (USA) 14.175 14.050 15.325 16.175 15.625 N/A 75.350
17  Iván San Miguel (ESP) N/A 13.775 15.200 16.050 14.375 14.525 73.925
18  Manuel Carballo (ESP) 14.650 14.475 14.900 N/A 15.275 13.025 72.325
19  Andrea Coppolino (ITA) 14.025 12.925 15.975 14.825 13.675 N/A 71.425
20  Matteo Angioletti (ITA) 14.250 N/A 15.625 16.500 N/A 13.575 59.950
21  Isaac Botella (ESP) 14.975 13.600 14.900 16.050 N/A N/A 59.525
22  Gervasio Deferr (ESP) 15.825 N/A N/A 15.075 14.600 13.725 59.225
23  Alberto Busnari (ITA) 13.525 15.125 N/A N/A 14.625 14.375 57.650
24  Kai Wen Tan (USA) N/A 14.100 15.725 N/A N/A 14.425 44.250
25  Igor Cassina (ITA) N/A 13.800 N/A 0.000 14.125 16.000 43.925
26  Nashwan Al-Harazi (YEM) 13.250 12.525 N/A 15.400 N/A N/A 41.175
27  Vlasios Maras (GRE) N/A N/A N/A 15.925 N/A 13.975 29.900
28  Ilia Giorgadze (GEO) 14.625 N/A N/A N/A 15.150 N/A 29.775
29  Christoph Schärer (SUI) N/A 13.150 N/A N/A N/A 15.350 28.500
30  Leszek Blanik (POL) N/A N/A N/A 16.700 N/A N/A 16.700
31  Epke Zonderland (NED) N/A N/A N/A N/A N/A 15.750 15.750

Referenser[redigera | redigera wikitext]