Herrdubbel vid Franska öppna 2011

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Franska öppna 2011
Mästare :   Vitryssland Max Mirnyi
Kanada Daniel Nestor
Finalist :   Colombia Juan Sebastián Cabal
Argentina Eduardo Schwank
Finalresultat :   7–6(7–3), 3–6, 6–4
Tävlingar
Singel   herrar   damer       pojkar   flickor
Dubbel   herrar   damer   mixed   pojkar   flickor
Huvudartikel: Franska öppna 2011

Daniel Nestor och Nenad Zimonjić var regerande mästare, men Nestor spelade i år med Max Mirnyi, medan Zimonjić spelade med Michaël Llodra. Mirnyi och Nestor slog Zimonjić och Llodra i semifinalen med 7–6(7–4), 7–6(7–5). I finalen vann de mot Juan Sebastián Cabal och Eduardo Schwank med 7–6(7–3), 3–6, 6–4, vilket gav dem deras första Grand Slam-titel tillsammans.

Seedning[redigera | redigera wikitext]

  1. USA Bob Bryan / USA Mike Bryan (Semifinal)
  2. Vitryssland Max Mirnyi / Kanada Daniel Nestor (Mästare)
  3. Indien Mahesh Bhupathi / Indien Leander Paes (Andra omgången)
  4. Frankrike Michaël Llodra / Serbien Nenad Zimonjić (Semifinal)
  5. Indien Rohan Bopanna / Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi (Kvartsfinal)
  6. Polen Mariusz Fyrstenberg / Polen Marcin Matkowski (Första omgången)
  7. Polen Łukasz Kubot / Österrike Oliver Marach (Första omgången)
  8. Sydafrika Wesley Moodie / Belgien Dick Norman (Första omgången)
  1. Sverige Robert Lindstedt / Rumänien Horia Tecău (Kvartsfinal)
  2. USA Eric Butorac / Curaçao Jean-Julien Rojer (Första omgången)
  3. Brasilien Marcelo Melo / Brasilien Bruno Soares (Andra omgången)
  4. Bahamas Mark Knowles / Slovakien Michal Mertiňák (Första omgången)
  5. Spanien Marc López / Spanien David Marrero (Andra omgången)
  6. Tjeckien František Čermák / Slovakien Filip Polášek (Tredje omgången)
  7. USA John Isner / USA Sam Querrey (Första omgången)
  8. Ukraina Sergiy Stakhovsky / Ryssland Mikhail Youzhny (Andra omgången)

Lottning[redigera | redigera wikitext]

Teckenförklaring[redigera | redigera wikitext]

  • Q = Kvalificerad via kvalturneringen
  • WC = Wild card
  • LL = Lucky Loser
  • ALT = Reserv
  • SE = Dispens
  • PR = Skyddad ranking
  • w/o = Walk over
  • u = Uppgivet
  • d = Utebliven

Finaler[redigera | redigera wikitext]

  Kvartsfinaler Semifinaler Final
                                       
  1  USA Bob Bryan
 USA Mike Bryan
62 6 77  
5  Indien Rohan Bopanna
 Pakistan Aisam-ul-Haq Qureshi
77 3 63  
  1  USA Bob Bryan
 USA Mike Bryan
64 3    
     Colombia Juan Sebastián Cabal
 Argentina Eduardo Schwank
77 6    
   Italien Daniele Bracciali
 Italien Potito Starace
4 6 2
     Colombia Juan Sebastián Cabal
 Argentina Eduardo Schwank
6 4 6  
       Colombia Juan Sebastián Cabal
 Argentina Eduardo Schwank
63 6 4
  2  Vitryssland Max Mirnyi
 Kanada Daniel Nestor
77 3 6
     USA Scott Lipsky
 USA Rajeev Ram
6 3 1  
4  Frankrike Michaël Llodra
 Serbien Nenad Zimonjić
2 6 6  
  4  Frankrike Michaël Llodra
 Serbien Nenad Zimonjić
64 65  
  2  Vitryssland Max Mirnyi
 Kanada Daniel Nestor
77 77    
9  Sverige Robert Lindstedt
 Rumänien Horia Tecău
4 2  
  2  Vitryssland Max Mirnyi
 Kanada Daniel Nestor
6 6    

Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 1[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Kvartsfinaler
1  USA B Bryan
 USA M Bryan
6 5 6  
   Colombia S Giraldo
 Spanien P Riba
3 7 1     1  USA B Bryan
 USA M Bryan
77 7    
   Australien C Guccione
 Storbritannien J Murray
4 6 6      Australien C Guccione
 Storbritannien J Murray
65 5    
WC  Frankrike J Chardy
 Frankrike A Clément
6 3 2       1  USA B Bryan
 USA M Bryan
78 7    
   Frankrike A Mannarino
 Frankrike B Paire
5 6 63          Ryssland T Gabashvili
 Kazakstan M Kukushkin
66 5    
   Ryssland T Gabashvili
 Kazakstan M Kukushkin
7 4 77        Ryssland T Gabashvili
 Kazakstan M Kukushkin
6 6  
   Nederländerna R Haase
 Belgien O Rochus
5 3     16  Ukraina S Stakhovsky
 Ryssland M Youzhny
4 4    
16  Ukraina S Stakhovsky
 Ryssland M Youzhny
7 6         1  USA B Bryan
 USA M Bryan
62 6 77
11  Brasilien M Melo
 Brasilien B Soares
6 5 6       5  Indien R Bopanna
 Pakistan A-u-H Qureshi
77 3 63
Alt  USA M Russell
 USA R Sweeting
2 7 2     11  Brasilien M Melo
 Brasilien B Soares
6 3 4  
   Kazakstan A Golubev
 Uzbekistan D Istomin
6 6        Kazakstan A Golubev
 Uzbekistan D Istomin
3 6 6  
   Portugal F Gil
 Nederländerna R Wassen
3 4            Kazakstan A Golubev
 Uzbekistan D Istomin
3 5  
   Uruguay P Cuevas
 Tjeckien L Dlouhý
4 6 2       5  Indien R Bopanna
 Pakistan A-u-H Qureshi
6 7    
   Argentina M González
 Japan K Nishikori
6 1 6        Argentina M González
 Japan K Nishikori
77 3 4
   Italien A Seppi
 Italien S Vagnozzi
3 2     5  Indien R Bopanna
 Pakistan A-u-H Qureshi
64 6 6  
5  Indien R Bopanna
 Pakistan A-u-H Qureshi
6 6    

Sektion 2[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Kvartsfinaler
3  Indien M Bhupathi
 Indien L Paes
2 6 6  
   Tyskland T Haas
 Tyskland P Petzschner
6 3 2     3  Indien M Bhupathi
 Indien L Paes
67 4    
   Australien A Fisher
 Australien S Huss
6 6        Australien A Fisher
 Australien S Huss
79 6    
   Sverige J Brunström
 Finland J Nieminen
2 3            Australien A Fisher
 Australien S Huss
4 2    
WC  Frankrike P-H Herbert
 Frankrike N Renavand
3 7 4          Italien D Bracciali
 Italien P Starace
6 6    
   Kroatien I Dodig
 Kroatien I Karlović
6 5 6        Kroatien I Dodig
 Kroatien I Karlović
2 2  
   Italien D Bracciali
 Italien P Starace
2 77 78      Italien D Bracciali
 Italien P Starace
6 6    
15  USA J Isner
 USA S Querrey
6 65 66          Italien D Bracciali
 Italien P Starace
4 6 2
10  USA E Butorac
 Curaçao J-J Rojer
6 3 3          Colombia JS Cabal
 Argentina E Schwank
6 4 6
   Sverige S Aspelin
 Australien P Hanley
3 6 6        Sverige S Aspelin
 Australien P Hanley
w/o      
   Indien S Devvarman
 Kina-Taipei Y-h Lu
3 4        Spanien M Granollers
 Spanien F López
       
   Spanien M Granollers
 Spanien F López
6 6            Sverige S Aspelin
 Australien P Hanley
4 79 3
   Storbritannien C Fleming
 Tyskland P Marx
6 6            Colombia JS Cabal
 Argentina E Schwank
6 67 6  
   Storbritannien K Skupski
 Slovakien I Zelenay
4 4          Storbritannien C Fleming
 Tyskland P Marx
64 3  
   Colombia JS Cabal
 Argentina E Schwank
77 6        Colombia JS Cabal
 Argentina E Schwank
77 6    
8  Sydafrika W Moodie
 Belgien D Norman
64 3    

Nedre halvan[redigera | redigera wikitext]

Sektion 3[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Kvartsfinaler
7  Polen Ł Kubot
 Österrike O Marach
4 65    
   USA S Lipsky
 USA R Ram
6 77          USA S Lipsky
 USA R Ram
77 6    
   Mexiko S González
 USA T Rettenmaier
6 1 64      Tyskland R Schüttler
 Tyskland A Waske
65 3    
   Tyskland R Schüttler
 Tyskland A Waske
4 6 77          USA S Lipsky
 USA R Ram
6 6    
   Spanien G García López
 Spanien A Montañés
2 1            Tyskland D Brown
 Tyskland M Kohlmann
3 2    
   Tyskland D Brown
 Tyskland M Kohlmann
6 6          Tyskland D Brown
 Tyskland M Kohlmann
3 6 77
   Ukraina A Dolgopolov
 Belgien X Malisse
6 77        Ukraina A Dolgopolov
 Belgien X Malisse
6 3 65  
12  Bahamas M Knowles
 Slovakien M Mertiňák
2 63            USA S Lipsky
 USA R Ram
6 3 1
14  Tjeckien F Čermák
 Slovakien F Polášek
6 6         4  Frankrike M Llodra
 Serbien N Zimonjić
2 6 6
   Brasilien F Ferreiro
 Brasilien A Sá
2 3       14  Tjeckien F Čermák
 Slovakien F Polášek
2      
   Serbien J Tipsarević
 Serbien V Troicki
77 6        Serbien J Tipsarević
 Serbien V Troicki
1r      
WC  Frankrike M Gicquel
 Frankrike É Roger-Vasselin
62 2         14  Tjeckien F Čermák
 Slovakien F Polášek
3 2  
WC  Frankrike O Patience
 Frankrike É Prodon
4 2         4  Frankrike M Llodra
 Serbien N Zimonjić
6 6    
   Spanien P Andújar
 Spanien D Gimeno-Traver
6 6          Spanien P Andújar
 Spanien D Gimeno-Traver
3 4  
   Ryssland I Kunitsyn
 Kroatien I Ljubičić
5 4     4  Frankrike M Llodra
 Serbien N Zimonjić
6 6    
4  Frankrike M Llodra
 Serbien N Zimonjić
7 6    

Sektion 4[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Tredje omgången   Kvartsfinaler
6  Polen M Fyrstenberg
 Polen M Matkowski
4 6 63  
   Frankrike J Benneteau
 Frankrike N Mahut
6 3 77        Frankrike J Benneteau
 Frankrike N Mahut
6 62 710  
   Argentina C Berlocq
 Spanien R Ramírez Hidalgo
6 6        Argentina C Berlocq
 Spanien R Ramírez Hidalgo
3 77 68  
WC  Frankrike G Rufin
 Frankrike A Sidorenko
4 3            Frankrike J Benneteau
 Frankrike N Mahut
2 4    
WC  Frankrike K de Schepper
 Frankrike A Olivetti
6 5 77       9  Sverige R Lindstedt
 Rumänien H Tecău
6 6    
   Tyskland M Berrer
 Tyskland F Mayer
3 7 65     WC  Frankrike K de Schepper
 Frankrike A Olivetti
77 4 3
   USA J Cerretani
 Kanada A Shamasdin
4 3     9  Sverige R Lindstedt
 Rumänien H Tecău
65 6 6  
9  Sverige R Lindstedt
 Rumänien H Tecău
6 6         9  Sverige R Lindstedt
 Rumänien H Tecău
4 2  
13  Spanien M López
 Spanien D Marrero
6 1         2  Vitryssland M Mirnyi
 Kanada D Nestor
6 6  
   Tjeckien M Damm
 Rumänien V Hănescu
3 1r       13  Spanien M López
 Spanien D Marrero
4 62    
   Argentina L Arnold Ker
 Argentina JI Chela
6 2 4      Tyskland C Kas
 Österrike A Peya
6 77    
   Tyskland C Kas
 Österrike A Peya
4 6 6          Tyskland C Kas
 Österrike A Peya
3 4  
   Italien F Volandri
 Italien F Fognini
77 6         2  Vitryssland M Mirnyi
 Kanada D Nestor
6 6    
   Israel J Erlich
 Israel A Ram
65 3          Italien F Volandri
 Italien F Fognini
3 3  
WC  Frankrike G Monfils
 Frankrike J Ouanna
66 3     2  Vitryssland M Mirnyi
 Kanada D Nestor
6 6    
2  Vitryssland M Mirnyi
 Kanada D Nestor
78 6    

Referenser[redigera | redigera wikitext]