Industrial and Financial Systems
| Industrial and Financial Systems, IFS Aktiebolag | |
| Org.nr | 556122-0996 |
|---|---|
| Typ | Publikt aktiebolag OMX: IFS A OMX: IFS B |
| Huvudkontor | |
| Nyckelpersoner | Anders C. Böös Styrelseordförande Alastair G. Sorbie Vd |
| Bransch | Informationsteknik Programvaruföretag |
| Produkter | Affärssystem |
| Antal anställda | 2 716 - December 2011 |
| Historia | |
| Grundat | 1983 |
| Ekonomi | |
| Omsättning | ▼ 2,584 miljarder SEK |
| Rörelseresultat | ▲ 233 miljoner SEK |
| Vinst efter skatt | ▲ 156 miljoner SEK |
| Tillgångar | ▲ 2,559 miljarder SEK |
| Eget kapital | ▲ 1,301 miljarder SEK |
| Övrigt | |
| Slogan | People create agile business. |
| Webbplats | IFSworld.com |
| Fotnoter | Siffror från 2011 års bokslut.[1] |
Industrial and Financial Systems, IFS Aktiebolag är ett IT-företag som är noterat på Stockholmsbörsen. Bolaget utvecklar, säljer och implementerar ett egenutvecklat komponentbaserat affärssystem, IFS Applications för främst medelstora företag. Systemet har moduler för styring av försörjningskedjor (SCM), underhåll och utveckling av anläggningstillgångar, produktcykelhantering, kundrelationsstyrning (CRM) och verksamhetsstyrning och finns på 22 språk. IFS Application används av cirka 600 000 användare i 50 länder.
Bolaget grundades 1983 av en grupp studenter på Linköpings tekniska högskola, bl.a. Bengt Nilsson. Första uppdraget var att utveckla ett underhållssystem för ett svenskt kärnkraftverk. IFS-aktien är noterad på Stockholmsbörsen sedan 1998 och är idag noterad på SSE Mid Cap. Största ägare är Gustaf Douglas med bolag.
Referenser[redigera]
- ^ ”Bokslut & Nyckeltal - Industrial and Financial Systems, IFS Aktiebolag”. AllaBolag.se. http://www.allabolag.se/5561220996/bokslut.