Joséphine de Beauharnais
- För kamégarnityret som bär hennes namn se Svenska kungahusets smycken
Joséphine de Beauharnais (flicknamn Marie Josèphe Rose Tascher de la Pagerie), född 23 juni 1763 i Les Trois-Îlets, Martinique, död 29 maj 1814 på slottet Malmaison utanför Paris, var en fransk kejsarinna. Hon var gift 1779-1794 med vicomte Alexandre de Beauharnais (1760–1794), och med Napoleon I 1796-1809. Hon fick två barn i första äktenskapet; Eugène de Beauharnais (1781-1824) och Hortense de Beauharnais (1783-1837). Hon var farmor till Josefina av Leuchtenberg, som genom sitt äktenskap med Oscar I blev drottning av Sverige.
Innehåll |
[redigera] Tidigt liv
Joséphine de Beauharnais var dotter till Joseph-Gaspard de Tascher de La Pagerie (1735-1791), chevalier, seigneur de La Pagerie, och Rose Claire des Vergers de Sannois; hennes far var en adlig plantageägare på Martinique och tillhörde en fransk släkt som utvandrat till Västindien i början på 1700-talet. År 1779 gifte hon sig med adelsmannen vicomte Alexandre de Beauharnais. Äktenskapet var stundtals olyckligt och de levde separerade en tid, men återförenades. Alexandre misslyckades med sin ambition att göra karriär inom det franska hovet; han slösade bort större delen av hennes egendom och paret separerade 1785. Hon utbildade sig i en klosterskola, där hon bland annat lärde känna Bathilde av Orléans, och flyttade sedan till sin svärfar i Fontainebleau. Under denna tid ska hon ha umgåtts vid hovet.
1788 reste hon till Martinique där hon tillbringade två år innan hon 1790 återvände till Frankrike och Alexandre. Hennes make var då i tjänst i den franska armén och hade en plats i den nya regeringen. Alexandre de Beauharnais blev avrättad 1794 under franska revolutionen anklagad för tjänstefel i sin militära yrkesutövning. Joséphine anklagades för att vara rojalist, trots att hon försökt göra motsatt intryck genom att placera sin son som lärling hos en snickare, och fick tillbringa en tid i fängelse. Hon frigavs ur fängelset med hjälp av sin vän, Thérésa Tallien.
[redigera] Äktenskapet med Napoleon
Efter sitt frisläppande kom Joséphine att bli en av de ledande inom societeten i Paris. Hon hade under denna tid ett förhållande med Alexander Barras, som betalade hennes bostad. Napoleon blev redan vid deras första möte fullkomligt betagen av den vackra Joséphine, och de gifte sig borgerligt den 9 mars 1796. Under sin bortovaro, i krig i Italien och på fälttåg i Egypten, skrev Napoleon glödande kärleksbrev till henne. Joséphine själv var inte förälskad i honom, och avböjde att följa med honom på hans uppdrag; hennes verkliga kärleksintresse under denna tid var Hippolyte Charles, med vilken hon då hade en relation. Hennes förhållande till hans familj var dålig.
Då Napoleon 1799 tog makten som förste konsul förväntades hon uppfylla representativa plikter som första dam, något hon till allmän belåtenhet ska ha fullföljt med lätthet och charm. Joséphine kröntes till Frankrikes kejsarinna den 2 december 1804. Hon kröntes egenhändigt av Napoleon. Kort förut hade hon på inrådan av påven ingått en andra vigselceremoni med Napoleon, denna gång en kyrklig. Joséphine, som var rojalist, hade aldrig velat bli kejsarinna utan tvärtom vädjat till Napoleon att inte "göra sig till kung". Av sina samtida beskrivs Joséphine som livsbejakande och godhjärtad, som en som aldrig tvekade att hjälpa de nödlidande i samhället, men även som fåfäng och slösaktig.
[redigera] Senare liv
Äktenskapet upplöstes 10 januari 1810, eftersom Joséphine inte kunde föda den arvinge som Napoleon så hett önskade; hon hade blivit steril efter ett fall i en trappa. Den första tanken hade varit att adoptera hennes dotterson, som också var Napoleons brorson, men Napoleons bror Louis hade vägrat tillåta en adoption. Genom de utomäktenskapliga barn Napoleon fick insåg han också att steriliteten låg på hennes sida.
Hon fick behålla sin titel som kejsarinna och bosatte sig på slottet Malmaison utanför Paris. De första två åren efter skilsmässan bodde hon i Navarra; hon hade vid skilsmässan också fått titeln hertiginna av Navarra. Vid Malmaison lät hon en berömd trädgårdsmästare, Dupont, anlägga en rosengård som hon genom sin ställning kunde skaffa rosor till från hela Europa. Vid Malmaison påbörjades ett rosförädlingarbete som blev av vikt, och några rossorter som ännu odlas kommer härifrån. Även efter deras skilsmässa fortsatte Napoleon att träffa Joséphine då och då - det sägs att hon var hans livs stora kärlek.
Joséphine avled i sviterna efter en svår förkylning. Hon ådrog sig denna under en fest för den ryske tsaren Alexander I på Malmaison, när hon, fåfäng som hon var, inte ville neka honom åsynen av sina vackra skuldror och därför underlät att bära en sjal över axlarna när hon promenerade runt med den ryske tsaren i slottsparken.
Barn. 1. Eugène de Beauharnais (1781-1824) 2. Hortense de Beauharnais (1783-1837)
[redigera] Källor
- Denna artikel är helt eller delvis baserad på material från franskspråkiga Wikipedia
| Företrädare: Ny titel (med titeln drottning: Marie Antoinette) |
Kejsarinna av Frankrike (ej regent) 1804–1809 |
Efterträdare: Marie Louise av Österrike |