Karin Mamma Andersson
[redigera] Biografi
Karin Mamma Andersson är artistnamnet för Anna Karin Andersson, född 28 februari 1962 i Luleå, en svensk konstnär.
Andersson studerade vid Kungliga Konsthögskolan 1986-1993 och bor och arbetar i Stockholm. Hon är sambo med konstnären Jockum Nordström. Hon började använda tillnamnet Mamma smått på skämt i samband med en elevutställning 1992, men det kom att bli ett artistnamn.
Hon har gjort Nobelprisdiplom till Elfriede Jelinek 2004, Harold Pinter 2005, Orhan Pamuk 2006 och Doris Lessing 2007. Hon belönades med första pris på en miljon kronor i Carnegie Art Award 2006. Utställningen som hörde ihop med detta pris ägde rum i Konsthallen i Helsingfors, Finland hösten 2007.
Andersson var värd för Sommar i P1 den 31 juli 2008.
Hon utsågs till filosofie hedersdoktor vid Luleå tekniska universitet 2010.
[redigera] Konsten
Karin Mamma Andersson har i sin konst intresserat sig för det expressionistiska landskapsmåleriet. Genom att hon även arbetar med konstellationer av skilda bilduttryck i ett och samma verk skapas en gåtfullhet, vilket gör betrakaktaren osäker på sin upplevelse. Denna visuella gåtfullheten i Anderssons konst liknar Dick Bengtssons.[1] En anledning till att hon fascinerades av Bengtssons måleri var hans teknik. Under senare år refererar hennes konstverk dock inte längre till några få utvalda konstnärer, utan ger uttryck för något mer personligt.[2]
Hennes målningar är uppbyggda runt händelser eller situationer som vävs samman till historier. Trots detta är det inte förutbestämt att det ska bli just en berättelse när hon påbörjar målningen, men det har vuxit fram en när verket är klart. Anderssons konst kan också tolkas som ett meditativt måleri, men själv ser hon sig som en konstnär som undersöker problematiken kring färg och form. Hennes målningar är ofta gjorda i serier med teman och motiv som återkommer och förskjuts. Dessa subtila skillnader kan vara svåra att urskilja, men för Andersson är distinktionerna viktiga.[3]