Lätt flugvikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings with white rims.svg

Lätt flugvikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Lätt flugvikt Zou Shiming
 Kina
Serdamba Purevdorj
 Mongoliet
Paddy Barnes
 Irland
Yampier Hernández
 Kuba

Schema[redigera | redigera wikitext]

Datum Tid (kinesisk) Round
Onsdagen den 13 augusti 2008 13:30-15:00
19:00-20:30
16-delsfinaler
Lördagen den 16 augusti 2008 19:00-21:00 8-delsfinaler
Tisdagen den 19 augusti 2008 19:00-20:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 19:00-19:30 Semifinaler
Söndagen den 24 augusti 2008 13:30-13:45 Final

Matchträd[redigera | redigera wikitext]

Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
      
          Irland Paddy Barnes (IRL) 14  
          Ecuador José Luis Meza (ECU) 8  
            Irland Paddy Barnes (IRL) 11  
            Polen Łukasz Maszczyk (POL) 5  
          Namibia Japhet Uutoni (NAM) 5  
 Polen Łukasz Maszczyk (POL) RSC      Polen Łukasz Maszczyk (POL) +5  
 Sierra Leone Saidu Kargbo (SLE)          Irland Paddy Barnes (IRL) 0
 Ungern Pál Bedák (HUN) 6        Kina Zou Shiming (CHN) 15
 Kazakstan Birzhan Zhakypov (KAZ) 7      Kazakstan Birzhan Zhakypov (KAZ) 13  
 Kamerun Thomas Essomba (CMR) 3      Armenien Hovhannes Danielyan (ARM) 7  
 Armenien Hovhannes Danielyan (ARM) 9        Kazakstan Birzhan Zhakypov (KAZ) 4  
 Frankrike Nordine Oubaali (FRA) 8        Kina Zou Shiming (CHN) 9  
 Uzbekistan Rafikjon Sultonov (UZB) 7      Frankrike Nordine Oubaali (FRA) 3       
 Venezuela Eduard Bermudez (VEN) 2      Kina Zou Shiming (CHN) +3       
 Kina Zou Shiming (CHN) 11  

Nedre halvan[redigera | redigera wikitext]

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
 Dominikanska republiken Winston Mendez Montero (DOM) 9  
 Kenya Suleiman Bilali (KEN) 3      Dominikanska republiken Winston Mendez Montero (DOM) 3  
 Thailand Amnat Ruenroeng (THA) 14      Thailand Amnat Ruanroeng (THA) 7  
 Papua Nya Guinea Jack Willie (PNG) 2        Thailand Amnat Ruenroeng (THA) 2  
 Mongoliet Pürevdorjiin Serdamba (MGL) 9        Mongoliet Pürevdorjiin Serdamba (MGL) 5  
 Uganda Ronald Serugo (UGA) 5      Mongoliet Pürevdorjiin Serdamba (MGL) 8  
 Spanien Kelvin de la Nieve (ESP) 9      USA Luis Yáñez (USA) 7  
 USA Luis Yáñez (USA) 12        Mongoliet Pürevdorjiin Serdamba (MGL) +8
 Ukraina Georgiy Chygayev (UKR) 13        Kuba Yampier Hernández (CUB) 8
 Ryssland David Ayrapetyan (RUS) 11      Ukraina Georgiy Chygayev (UKR) 3  
 Kuba Yampier Hernández (CUB) 12      Kuba Yampier Hernández (CUB) 21  
 Tadzjikistan Sherali Dostiev (TJK) 1        Kuba Yampier Hernández (CUB) 21  
 Ghana Manyo Plange (GHA) 6        Brasilien Paulo Carvalho (BRA) 6  
 Filippinerna Harry Tañamor (PHI) 3      Ghana Manyo Plange (GHA) 12       
 Marocko Redouane Bouchtouk (MAR) 7      Brasilien Paulo Carvalho (BRA) 21       
 Brasilien Paulo Carvalho (BRA) 13  

Finalister[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
                           
  1  Irland Paddy Barnes (IRL) 0  
4  Kina Zou Shiming (CHN) 15  
     Kina Zou Shiming (CHN)
     Mongoliet Pürevdorjiin Serdamba (MGL) RET
3  Mongoliet Pürevdorjiin Serdamba (MGL) +8
  2  Kuba Yampier Hernández (CUB) 8