Lätt flugvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1996

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1996
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i grekisk romersk stil i viktklassen lätt flugvikt vid olympiska sommarspelen 1996 avgjordes i Atlanta i Georgia World Congress Center.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Lätt flugvikt Sim Kwon-Ho
 Sydkorea
Aleksandr Pavlov
 Vitryssland
Zafar Guliyev
 Ryssland

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Guld- och silvermedaljörerna korades genom en klassisk turnering där vinnaren i finalen erhöll guld, och förloraren silver. Förlorarna från omgång ett fram till semifinalen fick återkvala och vinnaren fick till slut brons.

  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Huvudtabell[redigera | redigera wikitext]

Runda 1[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Zafar Guliyev (RUS) 3 - 2  Hiroshi Kado (JPN)
 Bayram Özdemir (TUR) 11 - 0  Enrique Aguilar (MEX)
 Jorge Yllescas (PER) 0 - 10  Ioannis Agakatzanian (GRE)
 Francesco Costantino (ITA) 6 - 8  Gela Papashvili (GEO)
 Bratan Tzenov (BUL) 10 - 0  Abdullah Al-Ezani (YEM)
 Oleg Kucherenko (GER) 10 - 0  Tahir Zahidov (AZE)
 Wilber Sánchez (CUB) 12 - 3  Mujaahid Maynard (USA)
 Aleksandr Pavlov (BLR) 11 - 0  José Ochoa (VEN)
 Kang Yong-Gyun (PRK) 9 - 3  Piotr Jabłoński (POL)
 Sim Kwon-Ho (KOR) Bye

Åttondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Sim Kwon-Ho (KOR) 2 - 1  Zafar Guliyev (RUS)
 Bayram Özdemir (TUR) DQ  Ioannis Agakatzanian (GRE)
 Gela Papashvili (GEO) 7 - 4  Bratan Tzenov (BUL)
 Oleg Kucherenko (GER) 1 - 1  Wilber Sánchez (CUB)
 Aleksandr Pavlov (BLR) 3 - 2  Kang Yong-Gyun (PRK)

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Sim Kwon-Ho (KOR) 4 - 1  Ioannis Agakatzanian (GRE)
 Gela Papashvili (GEO) Bye
 Wilber Sánchez (CUB) Bye
 Aleksandr Pavlov (BLR) Bye

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Sim Kwon-Ho (KOR) 11 - 0  Gela Papashvili (GEO)
 Wilber Sánchez (CUB) 0 - 5  Aleksandr Pavlov (BLR)

Final[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Sim Kwon-Ho (KOR) 4 - 0  Aleksandr Pavlov (BLR)

Återkval[redigera | redigera wikitext]

Omgång 2[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Hiroshi Kado (JPN) 10 - 0  Enrique Aguilar (MEX)
 Jorge Yllescas (PER) 0 - 10  Francesco Costantino (ITA)
 Abdullah Al-Ezani (YEM) 0 - 11  Tahir Zahidov (AZE)
 Mujaahid Maynard (USA) TO  José Ochoa (VEN)
 Piotr Jabłoński (POL) Bye

Omgång 3[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Piotr Jabłoński (POL) 1 - 9  Hiroshi Kado (JPN)
 Francesco Costantino (ITA) 5 - 0  Tahir Zahidov (AZE)
 Mujaahid Maynard (USA) 0 - 6  Zafar Guliyev (RUS)
 Bayram Özdemir (TUR) 4 - 0  Bratan Tzenov (BUL)
 Oleg Kucherenko (GER) 0 - 3  Kang Yong-Gyun (PRK)

Omgång 4[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Hiroshi Kado (JPN) 4 - 0  Francesco Costantino (ITA)
 Zafar Guliyev (RUS) 7 - 0  Bayram Özdemir (TUR)
 Kang Yong-Gyun (PRK) 10 - 0  Ioannis Agakatzanian (GRE)

Omgång 5[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Hiroshi Kado (JPN) 0 - 11  Kang Yong-Gyun (PRK)
 Zafar Guliyev (RUS) Bye

Omgång 6[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Gela Papashvili (GEO) 0 - 6  Zafar Guliyev (RUS)
 Kang Yong-Gyun (PRK) 7 - 0  Wilber Sánchez (CUB)

Bronsmatch[redigera | redigera wikitext]

Brottare 1 Poäng Brottare 2
 Zafar Guliyev (RUS) 4 - 0  Kang Yong-Gyun (PRK)

Källor[redigera | redigera wikitext]