Lista över dammedaljörer i sprintvärldsmästerskapen i kajak

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer på damsidan i Sprintvärldsmästerskapen i kanotsport.

K-1 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Ingick inte: 1948. Togs med igen: 1950. 1938 var distansen 600 m.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938  Maggie Kalka (FIN)  Maj-Britt Berqvist (SWE)  Bofil Thirstedt (DEN)
Köpenhamn 1950  Sylvi Saimo (FIN)  Karen Hoff (DEN)  Fritzi Schwingl (AUT)
Mâcon 1954  Theresa Zens (SAA)  Fritzi Schwingl (AUT)  Tove Nielsen (DEN)
Prag 1958  Jelisaveta Kislova (URS)  Antonina Seredina (URS)  Theresa Zens (GER)
Jajce 1963  Marija Zjubina (URS)  Ljudmila Rjvedosjuk (URS)  Hanneliese Spitz (AUT)
Östberlin 1966  Ljudmila Pinajeva (URS)  Roswitha Esser (GER)  Anita Kobuss (GDR)
Köpenhamn 1970  Ljudmila Pinajeva (URS)  Mieke Jaapies (NED)  Petra Setzkorn (GDR)
Belgrad 1971  Ljudmila Pinajeva (URS)  Mieke Jaapies (NED)  Petra Setzkorn (GDR)
Tammerfors 1973  Nina Gopova (URS)  Petra Borzym (GDR)  Victoria Dumitru (ROU)
Mexico City 1974  Anke Ohde (GDR)  Nina Gopova (URS)  Maria Cosma (ROU)
Belgrad 1975  Anke Ohde (GDR)  Galina Kreft (URS)  Maria Mihareanu (ROU)
Sofia 1977  Gudrun Klaus-Dittmar (GDR)  Maria Cosma (ROU)  Tatjana Korzjunova (URS)
Belgrad 1978  Roswitha Eberl (GDR)  Olga Makarova (URS)  Maria Cosma (ROU)
Duisburg 1979  Roswitha Eberl (GDR)  Galina Aleksejeva (URS)  Klára Rajnai (HUN)
Nottingham 1981  Birgit Fischer (GDR)  Éva Rakusz (HUN)  Agneta Andersson (SWE)
Belgrad 1982  Birgit Fischer (GDR)  Agneta Andersson (SWE)  Éva Rakusz (HUN)
Tammerfors 1983  Birgit Fischer (GDR)  Vania Gesjeva (BUL)  Maria Ştefan (ROU)
Mechelen 1985  Birgit Schmidt-Fischer (GDR)  Nellij Jefremova (URS)  Agneta Andersson (SWE)
Montréal 1986  Vania Gesjeva (BUL)  Kathrin Giese (GDR)  Yvonne Knudsen (DEN)
Duisburg 1987  Birgit Schmidt-Fischer (GDR)  Izabela Dylewska (POL)  Agneta Andersson (SWE)
Plovdiv 1989  Katrin Borchert (GDR)  Izabela Dylewska (POL)  Josefa Idem (FRG)
Poznań 1990  Josefa Idem (ITA)  Yvonne Knudsen (DEN)  Katrin Borchert (GER)
Paris 1991  Katrin Borchert (GER)  Rita Kőbán (HUN)  Josefa Idem (ITA)
Köpenhamn 1993  Birgit Schmidt (GER)  Anna Olsson (SWE)  Caroline Brunet (CAN)
Mexico City 1994  Birgit Schmidt (GER)  Rita Kőbán (HUN)  Josefa Idem (ITA)
Duisburg 1995  Rita Kőbán (HUN)  Caroline Brunet (CAN)  Suzanne Gunnarsson (SWE)
Dartmouth 1997  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)  Ursula Profanter (AUT)
Szeged 1998  Caroline Brunet (CAN)  Katrin Borchert (AUS)  Josefa Idem (ITA)
Milano 1999  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)  Rita Kőbán (HUN)
Poznań 2001  Josefa Idem (ITA)  Katrin Borchert (AUS)  Katalin Kovács (HUN)
Sevilla 2002  Katalin Kovács (HUN)  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)
Gainesville 2003  Katalin Kovács (HUN)  Caroline Brunet (CAN)  Aneta Pastuszka (POL)
Zagreb 2005  Nicole Reinhardt (GER)  Karen Furneaux (CAN)  Erzsébet Viski (HUN)
Szeged 2006  Dalma Benedek (HUN)  Josefa Idem (ITA)  Zhong Hongyan (CHN)
Duisburg 2007  Katalin Kovács (HUN)  Anne Rikala (FIN)  Katrin Wagner-Augustin (GER)
Dartmouth 2009  Katalin Kovács (HUN)  Katrin Wagner-Augustin (GER)  Josefa Idem (ITA)
Poznań 2010  Inna Osypenko (UKR)  Nataša Janić (HUN)  Rachel Cawthorn (GBR)
Szeged 2011  Nicole Reinhardt (GER)  Danuta Kozák (HUN)  Inna Osypenko-Radomska (UKR)
Duisburg 2013  Danuta Kozák (HUN)  Katrin Wagner-Augustin (GER)  Lisa Carrington (NZL)
Moskva 2014  Danuta Kozák (HUN)  Lisa Carrington (NZL)  Bridgitte Hartley (RSA)

K-2 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. 1938 var distansen 600 m.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Marta Pavlisová
Marta Zvolanková
 Tjeckoslovakien
Josefa Lehmenkühler
Elisabeth Kropp
 Tyskland
Ruth Lange
Bofil Thirstedt
 Danmark
London 1948 Karen Hoff
Bodil Svendsen
 Danmark
Marta Kohoutová
Růžena Košťálová
 Tjeckoslovakien
Fritzi Schwingl
Gertrude Liebhardt
 Österrike
Köpenhamn 1950 Sylvi Saimo
Greta Grönholm
 Finland
Trude Liebhardt
Fritzi Schwingl
 Österrike
Ingrid Wallgren
Lisa Lundberg
 Sverige
Mâcon 1954 Hilda Pinter
Klára Bánfalvi
 Ungern
Valeria Lieszkowszky
Vilma Egresi
 Ungern
Lisa Schwarz
Gisela Amail
 Västtyskland
Prag 1958 Nina Grusinzjeva
Mariya Zjubina
 Sovjetunionen
Antonina Seredina
Jelisaveta Kislova
 Sovjetunionen
Therese Zens
Ingrid Hartmann
 Västtyskland
Jajce 1963 Roswitha Esser
Annemarie Zimmermann
 Västtyskland
Marija Zjubina
Ljumila Tjevdosyuk
 Sovjetunionen
Valentina Bizak
Ljubov Sintjina
 Sovjetunionen
Östberlin 1966 Anita Nüssner-Kobuss
Helga Mühlberg-Ulze
 Östtyskland
Marija Zjubina
Antonia Seredina
 Sovjetunionen
Katalin Benkő
Anna Pfeffer
 Ungern
Köpenhamn 1970 Renate Breuer
Roswitha Esser
 Västtyskland
Ljudmila Besrukova
Tamara Zjimanskaja
 Sovjetunionen
Petra Setzkorn
Petra Grabowski
 Östtyskland
Belgrad 1971 Anna Pfeffer
Katalin Hollosy
 Ungern
Petra Setzkorn
Petra Grabowski
 Östtyskland
Tamara Popova
Jekaterina Kurizjko
 Sovjetunionen
Tammerfors 1973 Ilse Kaschube
Petra Borzym
 Östtyskland
Ljudmila Pinajeva
Nina Gopova
 Sovjetunionen
Anna Pfeffer
Ilona Tözser
 Ungern
Mexico City 1974 Bärbel Köster
Anke Ohde
 Östtyskland
Victoria Dumitru
Maria Nichiforov
 Rumänien
Ilona Tözser
Mária Zakariás
 Ungern
Belgrad 1975 Bärbel Köster
Carola Zirzow
 Östtyskland
Galina Kreft
Jekaterina Nagimaja
 Sovjetunionen
Maria Kazanecka
Katarzyna Kulczak
 Polen
Sofia 1977 Marion Rösiger
Martina Fischer
 Östtyskland
Agafia Orlov
Nastasia Nichitov
 Rumänien
Vania Gestjeva
Diana Christova
 Bulgarien
Belgrad 1978 Marion Rösiger
Martina Fischer
 Östtyskland
Natalja Kalasjinkova
Nina Doroh
 Sovjetunionen
Agafia Orlov
Nastasia Nichitov
 Rumänien
Duisburg 1979 Natalja Kalasjinkova
Nina Doroh
 Sovjetunionen
Marion Rösiger
Martina Bischof
 Östtyskland
Agafia Orlov
Nastasia Nichitov
 Rumänien
Nottingham 1981 Birgit Fischer
Carsta Kühn
 Östtyskland
Agneta Andersson
Susanne Wiberg
 Sverige
Agafia Buhaev
Maria Ştefan
 Rumänien
Belgrad 1982 Birgit Fischer
Bettina Streussel
 Östtyskland
Katalin Povázsán
Erika Géczi
 Ungern
Karin Olsson
Agneta Andersson
 Sverige
Tammerfors 1983 Birgit Fischer
Carsta Kühn
 Östtyskland
Katalin Povázsán
Erika Géczi
 Ungern
Agneta Andersson
Susanne Wiberg
 Sverige
Mechelen 1985 Birgit Fischer
Carsta Kühn
 Östtyskland
Éva Rakusz
Rita Kőbán
 Ungern
Annemiek Derckx
Annemarie Cox
 Nederländerna
Montréal 1986 Katalin Povázsán
Erika Mészáros
 Ungern
Nelli Korbukova
Tatjana Zjistova
 Sovjetunionen
Vania Gesjeva
Diana Paliski
 Bulgarien
Duisburg 1987 Birgit Schmidt
Anke Nothnagel
 Östtyskland
Annemiek Derckx
Annemarie Cox
 Nederländerna
Ogniana Petkova
Ivanka Mueriva
 Bulgarien
Plovdiv 1989 Anke Nothnagel
Heike Singer
 Östtyskland
Éva Dónusz
Erika Mészáros
 Ungern
Irina Salomjkova
Galina Savenko
 Sovjetunionen
Poznań 1990 Ramona Portwich
Anke von Seck
 Östtyskland
Éva Dónusz
Erika Mészáros
 Ungern
Katrin Borchert
Monika Bunke
 Västtyskland
Paris 1991 Ramona Portwich
Anke von Seck
 Tyskland
Éva Dónusz
Erika Mészáros
 Ungern
Agneta Andersson
Anna Olsson
 Sverige
Köpenhamn 1993 Agneta Andersson
Anna Olsson
 Sverige
Kinga Czigány
Szilvia Mednyánszky
 Ungern
Ramona Portwich
Anett Schuck
 Tyskland
Mexico City 1994 Elżbieta Urbańczyk
Barbara Hajcel
 Polen
Kinga Czigány
Szilvia Mednyánszky
 Ungern
Birgit Schmidt
Daniela Gleue
 Tyskland
Duisburg 1995 Ramona Portwich
Anett Schuck
 Tyskland
Izabela Dylewska
Elżbieta Urbańczyk
 Polen
Suzanne Rosenquist
Susanne Gunnarsson
 Sverige
Dartmouth 1997 Birgit Fischer
Anett Schuck
 Tyskland
Anna Wood
Katrin Borchert
 Australien
Beatriz Manchón
Izaskun Aramburu
 Spanien
Szeged 1998 Anna Wood
Katrin Borchert
 Australien
Birgit Fischer
Anett Schuck
 Tyskland
Kinga Dékány
Rita Kőbán
 Ungern
Milano 1999 Beata Sokołowska
Aneta Pastuszka
 Polen
Caroline Brunet
Karen Furneaux
 Kanada
Katalin Kovács
Szilvia Szabó
 Ungern
Poznań 2001 Szilvia Szabó
Kinga Bóta
 Ungern
Beata Sokołowska
Aneta Pastuszka
 Polen
Sonia Molanes
Beatriz Manchón
 Spanien
Sevilla 2002 Szilvia Szabó
Kinga Bóta
 Ungern
Katrin Wagner
Manuela Mucke
 Tyskland
Sonia Molanes
Beatriz Manchón
 Spanien
Gainesville 2003 Szilvia Szabó
Kinga Bóta
 Ungern
Bonka Pindzeva
Delyana Dacheva
 Bulgarien
Beata Sokołowska-Kulesza
Joanna Skowroń
 Polen
Zagreb 2005 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Petra Schlitzer
Viktoria Schwarz
 Österrike
Anne-Laure Viard
Marie Delattre
 Frankrike
Szeged 2006 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Jana Bláhová
Michala Mruzková
 Tjeckien
Fanny Fischer
Gesine Ruge
 Tyskland
Duisburg 2007 Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
 Tyskland
Tímea Paksy
Dalma Benedek
 Ungern
Anne-Laure Viard
Marie Delattre
 Frankrike
Dartmouth 2009 Danuta Kozák
Gabriella Szabó
 Ungern
Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
 Tyskland
Josefin Nordlöw
Sofia Paldanius
 Sverige
Poznań 2010 Danuta Kozák
Gabriella Szabó
 Ungern
Juliana Salachova
Anastasia Sergeeva
 Ryssland
Yvonne Schuring
Viktoria Schwarz
 Österrike
Szeged 2011 Yvonne Schuring
Viktoria Schwarz
 Österrike
Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland
Beata Mikołajczyk
Aneta Konieczna
 Polen
Duisburg 2013 Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland
Katalin Kovács
Natasa Dusev-Janics
 Ungern
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
 Polen
Moskva 2014 Gabriella Szabó
Tamara Csipes
 Ungern
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
 Serbien
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
 Polen

K-4 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1963.

Spel Guld Silver Brons
Jajce 1963 Valentina Bizak
Lyudmila Pinajeva
Mariya Zjubina
Antonina Seredina
 Sovjetunionen
Roswitha Esser
Erika Felten
Ingrid Hartmann
Annemarie Zimmermann
 Västtyskland
Marion Knobba
Anita Nüssner-Kobuss
Charlotte Seidelmann
Helga Mühilberg-Ulze
 Östtyskland
Östberlin 1966 Marija Zjubina
Antonina Seredina
Ljudmila Pinajeva
Nadezjda Levtjenko
 Sovjetunionen
Sigrud Kummer
Roswitha Esser
Irene Rozema
Renate Breuer
 Västtyskland
Käthe Pohland
Karin Haftenberger
Anita Nüssner-Kobuss
Helga Mühilberg-Ulze
 Östtyskland
Köpenhamn 1970 Ljudmila Besrukova
Tamara Zjimanskaja
Natalja Bojko
Nineli Vaklua
 Sovjetunionen
Petra Setzkorn
Petra Grabowski
Ingeborg Loesch
Anita Nüssner-Kobuss
 Östtyskland
Roswitha Esser
Irene Pepinghege
Roswitha Spohr
Monika Bergmann
 Västtyskland
Belgrad 1971 Jekaterina Kurizjko
Natalja Boyko
Julija Ryabtzjinskaja
Ljudmila Pinajeva
 Sovjetunionen
Renate Breuer
Roswitha Esser
Irene Pepinghege
Heiderose Wallbaum
 Västtyskland
Petra Setzkorn
Marion Grupe
Bettina Müller
Petra Grabowski
 Östtyskland
Tammerfors 1973 Ljudmila Pinajeva
Nina Gopova
Larissa Kabakova
Tamara Popova
 Sovjetunionen
Anna Pfeffer
Ilona Töszer
Erzsabet Horvárth
Mária Zakariás
 Ungern
Victoria Dumitru
Maria Nichiforov
Maria Cosma
Maria Ivanov
 Rumänien
Mexico City 1974 Ilse Kaschube
Bärbel Köster
Anke Ohde
Carola Zirzow
 Östtyskland
Nina Gopova
Larissa Kabakova
Tatjana Korzjunova
Galina Kreft
 Sovjetunionen
Victoria Dumitru
Maria Nichiforov
Maria Cosma
Agafia Orlov
 Rumänien
Belgrad 1975 Bärbel Köster
Anke Ohde
Bettina Müller
Carola Zirzow
 Östtyskland
Larissa Besnitzkaja
Galina Kreft
Jekaterina Nagimaja
Nadezjda Tratjimenok
 Sovjetunionen
Ilona Töszer
Mária Zakariás
Klára Rajnai
Ágnes Pozsonyi
 Ungern
Sofia 1977 Maria Mintstjeva
Rosa Bohanova
Velitstja Mintstjeva
Natascha Janakieva
 Bulgarien
Marion Rösiger
Martina Fischer
Sabine Pochert
Gudrun Klaus-Dittmar
 Östtyskland
Taisija Laptjeva
Galina Zjikareva
Tatjana Korzjunova
Nina Doroh
 Sovjetunionen
Belgrad 1978 Marion Rösiger
Roswitha Eberl
Carsta Genäuß
Birgit Fischer
 Östtyskland
Vanja Gestjeva
Maria Mintstjeva
Natascha Janakieva
Iliana Nikolova
 Bulgarien
Agafia Orlov
Natasia Nichitov
Maria Nicolae
Buri
 Rumänien
Duisburg 1979 Marion Rösiger
Martina Bischof
Birgit Fischer
Roswitha Eberl
 Östtyskland
Galina Aleksejeva
Nadezjda Tratjimenok
Tatjana Korzjunova
Larissa Nadviga
 Sovjetunionen
Agafia Orlov
Natasia Nichitov
Maria Nicolae
Adriana Tarasov
 Rumänien
Nottingham 1981 Birgit Fischer
Carsta Kühn
Kathrin Stoll
Roswitha Eberl
 Östtyskland
Natalja Filonitj
Larissa Nadviga
Inna Zjipulina
Ljubov Oretjova
 Sovjetunionen
Karin Olsson
Agneta Andersson
Susanne Wiberg
Eva Karlsson
 Sverige
Belgrad 1982 Birgit Fischer
Bettina Streussel
Roswitha Eberl
Kathrin Giese
 Östtyskland
Inna Zjipulina
Nelli Jefremova
Jekaterina Golubeva
Saba Komkova
 Sovjetunionen
Agnes Dragos
Erika Géczi
Katalin Povázsán
Éva Rakusz
 Ungern
Tammerfors 1983 Birgit Fischer
Carsta Kühn
Ramona Walther
Kathrin Giese
 Östtyskland
Inna Zjipulina
Nelli Jefremova
Natalya Kalasjnikova
Galina Aleksejeva
 Sovjetunionen
Tecia Borzanea
Agafia Burhaev
Natasia Ionescu
Maria Ştefan
 Rumänien
Mechelen 1985 Birgit Fischer
Carsta Kühn
Heike Singer
Kathrin Giese
 Östtyskland
Jelena Dudina
Nelli Jefremova
Irina Salomjkova
Guinara Zjarafutdinova
 Sovjetunionen
Katalin Gyulai
Erika Géczi
Éva Rakusz
Rita Kőbán
 Ungern
Montréal 1986 Erika Géczi
Erika Mészáros
Rita Kőbán
Éva Rakusz
 Ungern
Nelli Korbukova
Anzjela Nadtotjajeva
Tatjana Zjistova
Olga Slapina
 Sovjetunionen
Tecia Borcanea
Luminata Munteanu
Marina Ciiucur
Anna Larie
 Rumänien
Duisburg 1987 Birgit Schmidt
Anke Nothnagel
Ramona Portwich
Ines Rudolph
 Östtyskland
Erika Géczi
Rita Kőbán
Katalin Povázsán
Éva Rakusz
 Ungern
Irina Salomjkova
Olga Slapnia
Guinara Zjarafutdinova
Engole Nareviciute
 Sovjetunionen
Plovdiv 1989 Katrin Borchert
Monika Bunke
Heike Singer
Anke Nothnagel
 Östtyskland
Katalin Gyulai
Henriette Huber
Rita Kőbán
Erika Mészáros
 Ungern
Aleksandra Apanovitj
Nadezjda Kovalevitj
Irina Salomjkova
Galina Savenko
 Sovjetunionen
Poznań 1990 Silke Bull
Ramona Portwich
Heike Rabenow
Anke von Seck
 Östtyskland
Éva Dónusz
Henriette Huber
Rita Kőbán
Erika Mészáros
 Ungern
Marcella Bednar
Katrin Borchert
Monika Bunke
Catrin Fischer
 Västtyskland
Paris 1991 Katrin Borchert
Monika Bunke
Ramona Portwich
Anke von Seck
 Tyskland
Éva Dónusz
Katalin Gyulay
Rita Kőbán
Erika Mészáros
 Ungern
Lui Qingilan
Ning Menghua
Wang Jing
Wen Yangfang
 Kina
Köpenhamn 1993 Birgit Schmidt
Ramona Portwich
Anett Schuck
Daniela Gleue
 Tyskland
Agneta Andersson
Anna Olsson
Maria Haglund
Suzanne Rosenquist
 Sverige
Kinga Czigány
Éva Dónusz
Rita Kőbán
Erika Mészáros
 Ungern
Mexico City 1994 Birgit Schmidt
Ramona Portwich
Anett Schuck
Daniela Gleue
 Tyskland
Éva Dónusz
Kinga Czigány
Rita Kőbán
Szilvia Mednyánszky
 Ungern
Anna Olsson
Suzanne Rosenquist
Maria Haglund
Ignela Ericsson
 Sverige
Duisburg 1995 Manuela Mucke
Ramona Portwich
Birgit Schmidt
Anett Schuck
 Tyskland
Xian Bangdi
Bei Gaobei
Ying Dong
Qin Zhang
 Kina
Éva Dónusz
Kinga Czigány
Rita Kőbán
Szilvia Mednyánszky
 Ungern
Dartmouth 1997 Birgit Fischer
Anett Schuck
Katrin Kieseler
Katrin Wagner
 Tyskland
Kinga Dékány
Szilvia Szabó
Andrea Barocsi
Katalin Kovács
 Ungern
Beatriz Manchón
Belen Sánchez
Ana María Penas
Izaskum Aramburu
 Spanien
Szeged 1998 Birgit Fischer
Anett Schuck
Manuela Mucke
Marcela Bednar
 Tyskland
Kinga Dékány
Szilvia Szabó
Andrea Barocsi
Katalin Kovács
 Ungern
Beatriz Manchón
Izaskum Aramburu
Ana María Penas
Belen Sánchez
 Spanien
Milano 1999 Katalin Kovács
Erzsébet Viski
Szilvia Szabó
Rita Kőbán
 Ungern
Birgit Fischer
Anett Schuck
Manuela Mucke
Katrin Wagner
 Tyskland
Beata Sokołowska
Aneta Pastuszka
Aneta Michalak
Joanna Skowroń
 Polen
Poznań 2001 Katalin Kovács
Szilvia Szabó
Kinga Bóta
Erzsébet Viski
 Ungern
Manuela Mucke
Katrin Wagner
Anett Schuck
Nadine Opgen-Rhein
 Tyskland
Maria Garcia
Belen Sánchez
Maria Teresa Portela
Ana María Penas
 Spanien
Sevilla 2002 Katalin Kovács
Szilvia Szabó
Kinga Bóta
Erzsébet Viski
 Ungern
Katrin Wagner
Anett Schuck
Manuela Mucke
Maike Nollen
 Tyskland
Maria Teresa Portela
Sonia Molanes
Beatriz Manchón
Maria Garcia
 Spanien
Gainesville 2003 Katalin Kovács
Szilvia Szabó
Erzsébet Viski
Kinga Bóta
 Ungern
Karolina Sadalska
Małgorzata Czajczyńska
Aneta Białkowska
Joanna Skowroń
 Polen
Maria Garcia
Beatriz Manchón
Jana Smidakova
Maria Teresa Portela
 Spanien
Zagreb 2005 Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
Katrin Wagner-Augustin
Judith Hörmann
 Tyskland
Aneta Białkowska
Aneta Konieczna
Joanna Skowroń
Iwona Pyzalska
 Polen
Tímea Paksy
Dalma Benedek
Szilvia Szabó
Kinga Bóta
 Ungern
Szeged 2006 Krisztina Fazekas
Tímea Paksy
Nataša Janić
Katalin Kovács
 Ungern
Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
Katrin Wagner-Augustin
Judith Hörmann
 Tyskland
Marianna Clobnau
Lidia Talpă
Florica Vulpeș
Alina Platon
 Rumänien
Duisburg 2007 Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
Katrin Wagner-Augustin
Maren Knebel
 Tyskland
Tímea Paksy
Katalin Kovács
Krisztina Fazekas
Dalma Benedek
 Ungern
Monika Borowicz
Aneta Konieczna
Małgorzata Chojnacka
Ewelina Wojnaroska
 Polen
Dartmouth 2009 Dalma Benedek
Danuta Kozák
Nataša Janić
Katalin Kovács
 Ungern
Tina Dietze
Carolin Leonhardt
Katrin Wagner-Augustin
Nicole Reinhardt
 Tyskland
Beatriz Manchón
Teresa Portela
Jana Smidakova
Sonia Molanes
 Spanien
Poznań 2010 Nataša Janić
Tamara Csipes
Katalin Kovács
Dalma Benedek
 Ungern
Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
Katrin Wagner-Augustin
Tina Dietze
 Tyskland
Karolina Naja
Aneta Konieczna
Sandra Pawelczak
Magdalena Krukowska
 Polen
Szeged 2011 Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Katalin Kovács
Dalma Benedek
 Ungern
Carolin Leonhardt
Silke Hörmann
Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland
Iryna Pamialova
Nadzeya Papok
Volha Chudzenka
Maryna Paltaran
 Vitryssland
Duisburg 2013 Gabriella Szabó
Danuta Kozák
Krisztina Fazekas Zur
Ninetta Vad
 Ungern
Franziska Weber
Tina Dietze
Katrin Wagner-Augustin
Verena Hantl
 Tyskland
Marharyta Tsisjkevitj
Nadzeja Papok
Volha Chudzenka
Maryna Litvintjuk
 Vitryssland
Moskva 2014 Anna Kárász
Danuta Kozák
Gabriella Szabó
Ninetta Vad
 Ungern
Edyta Dzieniszewska
Beata Mikołajczyk
Karolina Naja
Marta Walczykiewicz
 Polen
Volha Tjudzenka
Nadzeja Papok
Maryna Pautaran
Marharyta Tsisjkevitj
 Vitryssland

K-1 5000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1989. Togs bort: 1993. Återinfördes: 2010.

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1989  Katrin Borchert (GDR)  Izabela Dylewska (POL)  Josefa Idem (FRG)
Poznań 1990  Katrin Borchert (FRG)  Josefa Idem (ITA)  Irina Salomjkova (URS)
Paris 1991  Josefa Idem (ITA)  Anna Wood (AUS)  Katrin Borchert (GER)
Köpenhamn 1993  Susanne Gunnarsson (SWE)  Rita Kőbán (HUN)  Birgit Schmidt (GER)
Poznań 2010  Vivien Folláth (HUN)  Maryna Paltaran (BLR)  Anne Rikala (FIN)
Szeged 2011  Tamara Csipes (HUN)  Lani Belcher (GBR)  Maryna Paltaran (BLR)
Duisburg 2013  Teneale Hatton (NZL)  Renáta Csay (HUN)  Anne Rikala (FIN)
Moskva 2014  Louisa Sawers (GBR)  Maryna Pautaran (BLR)  Renáta Csay (HUN)

K-2 5000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1989. Togs bort: 1993.

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1989 Monika Bunke
Ramona Portwich
 Östtyskland
Marina Bituleanu
Lumineta Hertea
 Rumänien
Aleksandra Apanovitj
Nadezjda Kovalevitj
 Sovjetunionen
Poznań 1990 Ramona Portwich
Anett Schuck
 Östtyskland
Éva Dónusz
Erika Mészáros
 Ungern
Katarin Koniovskala
Nelly Korbukova
 Sovjetunionen
Paris 1991 Ramona Portwich
Anett Schuck
 Tyskland
Maria Haglund
Susanne Rosenquist
 Sverige
Bernadette Bregeon
Sabine Gotschy
 Frankrike
Köpenhamn 1993 Ramona Portwich
Anett Schuck
 Tyskland
Éva Dónusz
Erika Mészáros
 Ungern
Carmen Simion
Sanda Toma
 Rumänien

K-1 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexico City 1994  Rita Kőbán (HUN)  Anna Olsson (SWE)  Caroline Brunet (CAN)
Duisburg 1995  Rita Kőbán (HUN)  Caroline Brunet (CAN)  Anna Olsson (SWE)
Dartmouth 1997  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)  Jacqui Mengler (AUS)
Szeged 1998  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)  Éva Dónusz (HUN)
Milano 1999  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)  Rita Kőbán (HUN)
Poznań 2001  Karen Furneaux (CAN)  Elżbieta Urbańczyk (POL)  Szilvia Szabó (HUN)
Sevilla 2002  Maria Teresa Portela (ESP)  Caroline Brunet (CAN)  Elżbieta Urbańczyk (POL)
Gainesville 2003  Caroline Brunet (CAN)  Maria Teresa Portela (ESP)  Tímea Paksy (HUN)
Zagreb 2005  Maria Teresa Portela (ESP)  Szilvia Szabó (HUN)  Karen Furneaux (CAN)
Szeged 2006  Tímea Paksy (HUN)  Spela Ponomarenko (SLO)  Karen Furneaux (CAN)
Duisburg 2007  Nataša Janić (HUN)  Anne Rikala (FIN)  Spela Ponomarenko (SLO)
Dartmouth 2009  Nataša Janić (HUN)  Marta Walczykiewicz (POL)  Anne Laure Viard (FRA)
Poznań 2010  Nataša Janić (HUN)  Inna Osypenko (UKR)  Shinobu Kitamoto (JPN)
Szeged 2011  Lisa Carrington (NZL)  Marta Walczykiewicz (POL)  Inna Osypenko-Radomska (UKR)
Duisburg 2013  Lisa Carrington (NZL)  Marta Walczykiewicz (POL)  Špela Ponomarenko Janić (SLO)
Moskva 2014  Lisa Carrington (NZL)  Marta Walczykiewicz (POL)  Nikolina Moldovan (SRB)

K-2 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexico City 1994 Rita Kőbán
Eva Laky
 Ungern
Birgit Schmidt
Daniela Gleue
 Tyskland
Barbara Hajcel
Elżbieta Urbańczyk
 Polen
Duisburg 1995 Corinna Kennedy
Marie-Josée Gilbeau
 Kanada
Suzanne Rosenquist
Susanne Gunnarsson
 Sverige
Larissa Kosorukova
Tatjana Tistjenko
 Ryssland
Dartmouth 1997 Birgit Fischer
Anett Schuck
 Tyskland
Izabela Dylewska
Elżbieta Urbańczyk
 Polen
Natalja Gouillj
Jelena Tissina
 Ryssland
Szeged 1998 Marie-Josée Gilbeau-Ouimet
Karen Furneaux
 Kanada
Kinga Dékány
Rita Kőbán
 Ungern
Beatriz Manchón
Izaskun Aramburu
 Spanien
Milano 1999 Izaskun Aramburu
Beatriz Manchón
 Spanien
Beata Sokołowska
Aneta Pastuszka
 Polen
Rita Kőbán
Eva Laky
 Ungern
Poznań 2001 Izaskun Aramburu
Sonia Molanes
 Spanien
Beata Sokołowska
Aneta Pastuszka
 Polen
Kinga Dékány
Erzsébet Viski
 Ungern
Sevilla 2002 Sonia Molanes
Beatriz Manchón
 Spanien
Aneta Pastuszka
Joanna Skowroń
 Polen
Bonka Pindzeva
Deljana Datjeva
 Bulgarien
Gainesville 2003 Tímea Paksy
Melinda Patyi
 Ungern
Maria Teresa Portela
Beatriz Manchón
 Spanien
Aneta Pastuszka
Beata Sokołowska-Kulesza
 Polen
Zagreb 2005 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Maria Teresa Portela
Jana Smidakova
 Spanien
Birgit Fischer
Fanny Fischer
 Tyskland
Szeged 2006 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Katrin Wagner-Augustin
Fanny Fischer
 Tyskland
Jenni Honkanen
Anne Rikala
 Finland
Duisburg 2007 Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
 Tyskland
Ivana Kmeťová
Martina Kohlová
 Slovakien
Marta Walczykiewicz
Dorota Kuczkowska
 Polen
Dartmouth 2009 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
 Tyskland
Ivana Kmeťová
Martina Kohlová
 Slovakien
Poznań 2010 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Marta Walczykiewicz
Ewelina Wojnarowska
 Polen
Ivana Kmeťová
Martina Kohlová
 Slovakien
Szeged 2011 Katalin Kovács
Danuta Kozák
 Ungern
Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland
Beata Mikołajczyk
Aneta Konieczna
 Polen
Duisburg 2013 Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland
Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
 Polen
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
 Serbien
Moskva 2014 Anna Kárász
Ninetta Vad
 Ungern
Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland
Marharyta Tsishkevich
Maryna Litvinchuk
 Vitryssland

K-4 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994. Togs bort: 2009.

Spel Guld Silver Brons
Mexico City 1994 Éva Dónusz
Szilvia Mednyánszky
Eva Laky
Rita Kőbán
 Ungern
Birgit Schmidt
Anett Schuck
Ramona Portwich
Daniela Gleue
 Tyskland
Caroline Brunet
Klari MacAskill
Alison Herst
Corrina Kennedy
 Kanada
Duisburg 1995 Caroline Brunet
Alison Herst
Corrina Kennedy
Marie-Josée Gilbeau
 Kanada
Manuela Mucke
Ramona Portwich
Birgit Schmidt
Anett Schuck
 Tyskland
Ingela Eriksson
Maria Haglund
Anna Olsson
Susanne Rosenquist
 Sverige
Dartmouth 1997 Birgit Fischer
Anett Schuck
Manuela Mucke
Katrin Wagner
 Tyskland
Karen Fumeaux
Corrina Kennedy
Rice Danica
Marie-Josée Gilbeau
 Kanada
Anna Karlsson
Ingela Eriksson
Maria Haglund
Susanne Rosenquist
 Sverige
Szeged 1998 Kinga Dékány
Erzsébet Viski
Rita Kőbán
Katalin Kovács
 Ungern
Anna Karlsson
Susanne Gunnarsson
Ingela Eriksson
Maria Haglund
 Sverige
Natalya Gouily
Yelena Tissina
Larissa Peisakhovich
Tatyana Tichtchenko
 Ryssland
Milano 1999 Katalin Kovács
Erzsébet Viski
Szilvia Szabó
Rita Kőbán
 Ungern
Natalja Gouilj
Olga Titjttjenko
Tatjana Titjttjenko
Galina Pojvajeva
 Ryssland
Beata Sokołowska
Aneta Pastuszka
Agata Piszcz
Aneta Michalak
 Polen
Poznań 2001 Kinga Dékány
Krisztina Fazekas
Erzsébet Viski
Katalin Kovács
 Ungern
Maria Teresa Portela
Maria Garcia
Belen Sánchez
Ana Mariá Penas
 Spanien
Karolina Sadalska
Aneta Pastuszka
Dorota Kuczkowska
Joanna Skowroń
 Polen
Sevilla 2002 Nataša Janić
Szilvia Szabó
Erzsébet Viski
Tímea Paksy
 Ungern
Maria Teresa Portela
Sonia Molanes
Beatriz Manchón
Maria Garcia
 Spanien
Katrin Wagner
Anett Schuck
Manuela Mucke
Maike Nollen
 Tyskland
Gainesville 2003 Katalin Kovács
Szilvia Szabó
Erzsébet Viski
Kinga Bóta
 Ungern
Maria Garcia Suarez
Beatriz Manchón
Jana Smidakova
Maria Teresa Portela
 Spanien
Karolina Sadalska
Aneta Pastuszka
Beata Sokołowska-Kulesza
Joanna Skowroń
 Polen
Zagreb 2005 Carolin Leonhardt
Nicole Reinhardt
Judith Hörmann
Katrin Wagner-Augustin
 Tyskland
Iwona Pyzalska
Małgorzata Czajczyńska
Joanna Skowroń
Beata Sokołowska-Kulesza
 Polen
Isabel Garcia
Ana Varela
Jana Smidakova
Maria Teresa Portela
 Spanien
Szeged 2006 Tímea Paksy
Melinda Patyi
Nataša Janić
Katalin Kovács
 Ungern
Judith Hörmann
Nicole Reinhardt
Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
 Tyskland
Josefin Nordlöw
Sofia Paldanius
Karin Johansson
Anna Karlsson
 Sverige
Duisburg 2007 Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
Katrin Wagner-Augustin
Maren Knebel
 Tyskland
Tímea Paksy
Katalin Kovács
Krisztina Fazekas
Melinda Patyi
 Ungern
Miljana Knežević
Antonija Panda
Renata Kubik
Marta Tibor
 Serbien
Dartmouth 2009 Tina Dietze
Carolin Leonhardt
Katrin Wagner-Augustin
Conny Waßmuth
 Tyskland
Krisztina Fazekas
Nataša Janić
Katalin Kovács
Tímea Paksy
 Ungern
Beatriz Gomes
Helena Rodrigues
Teresa Portela
Joana Sousa
 Portugal

K-1 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1997.

Spel Guld Silver Brons
Dartmouth 1997  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)  Ursula Profanter (AUT)
Szeged 1998  Josefa Idem (ITA)  Caroline Brunet (CAN)  Katrin Borchert (AUS)
Milano 1999  Caroline Brunet (CAN)  Josefa Idem (ITA)  Katalin Kovács (HUN)
Poznań 2001  Josefa Idem (ITA)  Katrin Wagner (GER)  Katrin Borchert (AUS)
Sevilla 2002  Katalin Kovács (HUN)  Katrin Wagner (GER)  Josefa Idem (ITA)
Gainesville 2003  Katalin Kovács (HUN)  Katrin Wagner (GER)  Lior Karmi (ISR)
Zagreb 2005  Katrin Wagner-Augustin (GER)  Dalma Benedek (HUN)  Karen Furneaux (CAN)
Szeged 2006  Dalma Benedek (HUN)  Katrin Wagner-Augustin (GER)  Michala Mruzková (CZE)
Duisburg 2007  Katalin Kovács (HUN)  Friedericke Leue (GER)  Sofia Paldanius (SWE)
Dartmouth 2009  Katalin Kovács (HUN)  Franziska Weber (GER)  Bridgette Hartley (RSA)
Poznań 2010  Franziska Weber (GER)  Katalin Kovács (HUN)  Sofia Paldanius (SWE)
Szeged 2011  Tamara Csipes (HUN)  Krisztina Fazekas Zur (USA)  Naomi Flood (AUS)
Duisburg 2013  Erika Medveczky (HUN)  Verena Hantl (GER)  Edyta Dzieniszewska (POL)
Moskva 2014  Teneale Hatton (NZL)  Tamara Csipes (HUN)  Dalma Ružičić-Benedek (SRB)

K-2 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1997.

Spel Guld Silver Brons
Dartmouth 1997 Birgit Fischer
Marcela Bednar
 Tyskland
Anna Wood
Katrin Borchert
 Australien
Izabela Dylewska
Swiatowiak Urbanczyk
 Polen
Szeged 1998 Anna Wood
Katrin Borchert
 Australien
Birgit Fischer
Ute Plessmann
 Tyskland
Anna Karlsson
Susanne Gunnarsson
 Sverige
Milano 1999 Anna Wood
Katrin Borchert
 Australien
Manuela Mucke
Katrin Wagner
 Tyskland
Kinga Bóta
Andrea Barosci
 Ungern
Poznań 2001 Manuela Mucke
Nadine Opgen-Rhein
 Tyskland
Katrin Borchert
Katrin Kieseler
 Australien
Beatriz Manchón
Sonia Molanes
 Spanien
Sevilla 2002 Szilvia Szabó
Kinga Bóta
 Ungern
Nadine Opgen-Rhein
Manuela Mucke
 Tyskland
Adi Gafni
Larissa Pessakhovitch
 Israel
Gainesville 2003 Tímea Paksy
Dalma Benedek
 Ungern
Nadine Opgen-Rhein
Manuela Mucke
 Tyskland
Caroline Brunet
Mylanie Barre
 Kanada
Zagreb 2005 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Maike Nollen
Nadine Opgen-Rhein
 Tyskland
Aneta Białkowska
Joanna Skowroń
 Polen
Szeged 2006 Katalin Kovács
Nataša Janić
 Ungern
Zhu Minyuan
Yang Yali
 Kina
Ganna Pusjkova-Aresjka
Natalja Bondarenko
 Vitryssland
Duisburg 2007 Gesine Ruge
Judith Hörmann
 Tyskland
Ewelina Wojnarowska
Małgorzata Chojnacka
 Polen
Danuta Kozák
Gabriella Szabó
 Ungern
Dartmouth 2009 Beata Mikołajczyk
Małgorzata Chojnacka
 Polen
Tina Dietze
Carolin Leonhardt
 Tyskland
Dalma Benedek
Erika Medveczky
 Ungern
Poznań 2010 Gabriella Szabó
Tamara Csipes
 Ungern
Carolin Leonhardt
Silke Hörmann
 Tyskland
Juliana Salachova
Anastasia Sergeeva
 Ryssland
Szeged 2011 Anne Knorr
Debora Niche
 Tyskland
Berenike Faldum
Daniela Nedeva
 Bulgarien
Alíz Sarudi
Erika Medveczky
 Ungern
Duisburg 2013 Gabriella Szabó
Krisztina Fazekas Zur
 Ungern
Carolin Leonhardt
Conny Waßmuth
 Tyskland
Irina Lauric
Bianca Pleșca
 Rumänien
Moskva 2014 Henriette Engel Hansen
Emma Jørgensen
 Danmark
Aleksandra Grisjina
Sofija Jurtjanka
 Vitryssland
Erika Medveczky
Alíz Sarudi
 Ungern

K-4 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2001. Togs bort: 2007.

Spel Guld Silver Brons
Poznań 2001 Kinga Dékány
Szilvia Szabó
Erzsébet Viski
Kinga Bóta
 Ungern
Karolina Sadalska
Aneta Białkowska
Dorota Kuczkowska
Joanna Skowroń
 Polen
Hanna Balabanova
Natalija Feklisova
Inna Osypenko
Tetjana Semjkina
 Ukraina
Sevilla 2002 Aneta Pastuszka
Joanna Skowroń
Karolina Sadalska
Aneta Białkowska
 Polen
Zhong Hongyan
Fan Lina
Gao Li
Xu Linbei
 Kina
Tímea Paksy
Katalin Moni
Alexandra Xeresztesi
Erzsébet Viski
 Ungern
Gainesville 2003 Eszter Rasztótsky
Kinga Dékány
Krisztina Fazekas
Nataša Janić
 Ungern
Olena Tjerevatova
Tatjana Semikina
Marija Raltjeva
Inna Osipenko
 Ukraina
Paula Harvey
Chantal Meek
Amanda Rankin
Katrin Kieseler
 Australien
Zagreb 2005 Tímea Paksy
Szilvia Szabó
Erzsébet Viski
Kinga Bóta
 Ungern
Florica Vulpeș
Mariana Ciobanu
Lidia Talpă
Alina Platon
 Rumänien
Birgit Fischer
Marin Knebel
Judith Hörmann
Carolin Leonhardt
 Tyskland
Szeged 2006 Nataša Janić
Alexandra Keresztesi
Katalin Kovács
Tímea Paksy
 Ungern
Carolin Leonhardt
Miriam Frenken
Tanja Schuck
Silke Hörmann
 Tyskland
Yu Lamei
Wang Feng
Zhang Jinmei
He Jing
 Kina
Duisburg 2007 Tímea Paksy
Krisztina Fazekas
Alexandra Keresztesi
Dalma Benedek
 Ungern
Wang Feng
Yu Lamei
Yang Yali
He Jing
 Kina
Gesine Ruge
Friedericke Leue
Marina Schuck
Judith Hörmann
 Tyskland

K-1 4 x 200 m stafett[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2009

Spel Guld Silver Brons
Dartmouth 2009 Fanny Fischer
Nicole Reinhardt
Katrin Wagner-Augustin
Conny Waßmuth
 Tyskland
Zomilla Hegyi
Krisztina Fazekas
Nataša Janić
Tímea Paksy
 Ungern
Kia Byers
Emilie Fournel
Genevieve Orton
Karen Furneaux
 Kanada
Poznań 2010 Nicole Reinhardt
Conny Waßmuth
Tina Dietze
Katrin Wagner-Augustin
 Tyskland
Nataša Janić
Zomilla Hegyi
Ninetta Vad
Tímea Paksy
 Ungern
Natalia Lobova
Anastasia Sergeeva
Natalia Proskurina
Anastasia Pantjenko
 Ryssland
Szeged 2011 Nicole Reinhardt
Conny Waßmuth
Tina Dietze
Carolin Leonhardt
 Tyskland
Natalia Lobova
Anastasia Sergeeva
Natalia Proskurina
Svetlana Kudinova
 Ryssland
Marta Walczykiewicz
Karolina Naja
Aneta Konieczna
Ewelina Wojnarowska
 Polen
Duisburg 2013 Natasa Dusev-Janics
Ninetta Vad
Krisztina Fazekas Zur
Danuta Kozák
 Ungern
Karolina Naja
Edyta Dzieniszewska
Ewelina Wojnarowska
Marta Walczykiewicz
 Polen
Natalia Podolskaja
Elena Poljakova
Natalia Lobova
Natalia Proskurina
 Ryssland
Moskva 2014 Edyta Dzieniszewska
Karolina Naja
Marta Walczykiewicz
Ewelina Wojnarowska
 Polen
Natalia Lobova
Anastasia Pantjenko
Natalia Podolskaja
Elena Terechova
 Ryssland
Maryna Pautaran
Volha Chudzenka
Marharyta Tsisjkevitj
Sofija Jurtjanka
 Vitryssland

Referenser[redigera | redigera wikitext]