Lista över herrmedaljörer i sprintvärldsmästerskapen i kanadensare

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

Detta är en lista över samtliga medaljörer på herrsidan i sprintvärldsmästerskapen i kanadensare.

C-1 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938  Otto Neumüller (GER)  Hans Wiedemann (GER)  Bohumil Sládek (TCH)
Köpenhamn 1950  Josef Holeček (TCH)  Robert Boutigny (FRA)  Bengt Backlund (SWE)
Mâcon 1954  János Parti (HUN)  István Hernek (HUN)  Jaroslav Poupa (TCH)
Prag 1958  Gennadij Buharin (URS)  Jiří Vokněr (TCH)  Jurij Vinogradov (URS)
Jajce 1963  Simion Ismailcuic (ROU)  Detlef Lewe (GER)  Albrecht Müller (GDR)
Östberlin 1966  Detlef Lewe (GER)  Tamás Wichmann (HUN)  Anatolj Martinov (URS)
Köpenhamn 1970  Tibor Tatai (HUN)  Jerzy Opara (POL)  Jiří Čtvrtečka (TCH)
Belgrad 1971  Detlef Lewe (GER)  Tibor Tatai (HUN)  Vladas Česiūnas (URS)
Tampere 1973  Ivan Patzaichin (ROU)  Romualdas Vinojinidis (URS)  Tamás Wichmann (HUN)
Mexiko City 1974  Vasilij Jurtjenko (URS)  Klaus Zeisler (GDR)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1975  Vasilij Jurtjenko (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)
Sofia 1977  Ivan Patzaichin (ROU)  Sergej Antipov (URS)  Tamás Buday (HUN)
Belgrad 1978  Matija Ljubek (YUG)  Tamás Wichmann (HUN)  Ivan Patzaichin (ROU)
Duisburg 1979  Tamás Wichmann (HUN)  Liubomir Ljubenov (BUL)  Ivan Patzaichin (ROU)
Nottingham 1981  Ulrich Papke (GDR)  Tamás Buday (HUN)  Jiří Vrdlovec (TCH)
Belgrad 1982  Jörg Schmidt (GDR)  Deszö Csépai (HUN)  Vassilij Beresa (URS)
Tampere 1983  Vassilij Beresa (URS)  Costicǎ Olaru (ROU)  Jiří Vrdlovec (TCH)
Machelen 1985  Ivan Klementiev (URS)  Ulrich Eicke (FRG)  Aurel Macarencu (ROU)
Montréal 1986  Aurel Macarencu (ROU)  Ivan Klementiev (URS)  Ivan Šabjan (YUG)
Duisburg 1987  Olaf Heukrodt (GDR)  Martin Marinov (BUL)  Ivan Klementiev (URS)
Plovdiv 1989  Ivan Klementiev (URS)  Larry Cain (CAN)  Gáspár Boldizsár (HUN)
Poznan 1990  Ivan Klementiev (URS)  György Zala (HUN)  Thomas Zereske (GDR)
Paris 1991  Ivan Klementiev (URS)  Nikolai Buhalov (BUL)  Matthias Röder (GER)
Köpenhamn 1993  Ivan Klementiev (LAT)  Victor Partnoi (ROU)  Matthias Röder (GER)
Mexiko City 1994  Ivan Klementiev (LAT)  Nikolai Buhalov (BUL)  Victor Partnoi (ROU)
Duisburg 1995  Imre Pulai (HUN)  Martin Doktor (CZE)  Ivan Klementiev (LAT)
Dartmouth 1997  Andreas Dittmer (GER)  Martin Doktor (CZE)  Béla Belicza (HUN)
Szeged 1998  Steve Giles (CAN)  Martin Doktor (CZE)  Andreas Dittmer (GER)
Milano 1999  Maksim Opalev (RUS)  Andreas Dittmer (GER)  Martin Doktor (CZE)
Poznan 2001  Andreas Dittmer (GER)  Martin Doktor (CZE)  György Kolonics (HUN)
Sevilla 2002  Andreas Dittmer (GER)  Maksim Opalev (RUS)  Steve Giles (CAN)
Gainesville 2003  Andreas Dittmer (GER)  David Cal (ESP)  Maksim Opalev (RUS)
Zagreb 2005  Andreas Dittmer (GER)  David Cal (ESP)  Richard Dalton (CAN)
Szeged 2006  José Everado Cristóbal (MEX)  Andreas Dittmer (GER)  Attila Vajda (HUN)
Duisburg 2007  Attila Vajda (HUN)  Marián Ostrčil (SVK)  David Cal (ESP)
Dartmouth 2009  Vadim Menkov (UZB)  Mathieu Goubel (FRA)  Sebastien Brendel (GER)
Poznan 2010  Vadim Menkov (UZB)  Attila Vajda (HUN)  Sebastien Brendel (GER)
Szeged 2011  Attila Vajda (HUN)  David Cal (ESP)  Vadim Menkov (UZB)
Duisburg 2013  Attila Vajda (HUN)  Sebastian Brendel (GER)  Isaquias Queiroz (BRA)
Moskva 2014  Sebastian Brendel (GER)  Martin Fuksa (CZE)  Attila Vajda (HUN)

C-2 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Rupert Weinstabl
Karl Proisl
 Tyskland
Bohuslav Karlík
Jan Brzák-Felix
 Tjeckoslovakien
Václáv Mottl
Zdeněk Škrland
 Tjeckoslovakien
Köpenhamn 1950 Jan Brzák-Felix
Bohumil Kudrna
 Tjeckoslovakien
Georges Dransart
Armand Loreau
 Frankrike
Václáv Havel
Jiří Pecka
 Tjeckoslovakien
Mâcon 1954 Kurt Liebhart
Engelbert Lulla
 Österrike
István Bodor
József Tuza
 Ungern
Ferenc Csonka
Mihály Sasvari
 Ungern
Prag 1958 Alexe Dumitru
Simion Ismailciuc
 Rumänien
László Simari
Lajos Bodnar
 Ungern
Jiří Kodeš
Václav Vokál
 Tjeckoslovakien
Jajce 1963 Achim Sidorov
Alexe Iacovici
 Rumänien
Vitalij Galkov
Michail Samotin
 Sovjetunionen
Endre Gyürü
Árpád Soltész
 Ungern
Östberlin 1966 Vicol Calabiciov
Serghei Covaliov
 Rumänien
Bernd Lindelöf
Erik Zeidlitz
 Sverige
Árpád Soltész
Csaba Szantó
 Ungern
Köpenhamn 1970 Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
 Rumänien
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
 Ungern
Boris Lubenov
Sachko Iliev
 Bulgarien
Belgrad 1971 Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
 Ungern
Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
 Rumänien
Viktor Boitschev
Fedia Damianov
 Bulgarien
Tampere 1973 Ivan Patzaichin
Serghei Covaliov
 Rumänien
Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Tamás Wichmann
Gyula Petrikovics
 Ungern
Mexiko City 1974 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
 Polen
Cherasim Munteanu
Vasile Serghei
 Rumänien
Belgrad 1975 Gábor Arva
Péter Povázsay
 Ungern
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
 Rumänien
Roman Vjzjenko
Aleksandr Vinogradov
 Sovjetunionen
Sofia 1977 Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Tamás Buday
Oszkár Frey
 Ungern
Jerzy Opara
Andrzej Gronowicz
 Polen
Belgrad 1978 Tamás Buday
Oszkár Frey
 Ungern
Gheorghe Simionov
Toma Simionov
 Rumänien
Sergej Postretjin
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Duisburg 1979 Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Tamás Buday
Oszkár Frey
 Ungern
Toma Simionov
Gheorghe Simionov
 Rumänien
Nottingham 1981 Ivan Patzaichin
Toma Simionov
 Rumänien
Olaf Heukrodt
Uwe Madeja
 Östtyskland
Edem Muradosilov
Vigantas Zjekaitis
 Sovjetunionen
Belgrad 1982 János Sarsui Kis
Gyula Hajdu
 Ungern
Matija Ljubek
Mirko Nišović
 Jugoslavien
Olaf Heukrodt
Uwe Madeja
 Östtyskland
Tampere 1983 Ivan Patzaichin
Toma Simionov
 Rumänien
Olaf Heukrodt
Alexander Schuck
 Östtyskland
Matija Ljubek
Mirko Nišović
 Jugoslavien
Machelen 1985 Olaf Heukrodt
Alexander Schuck
 Östtyskland
Matija Ljubek
Mirko Nišović
 Jugoslavien
Marek Łbik
Marek Dopierała
 Polen
Montréal 1986 János Sarsui Kis
István Vaskúti
 Ungern
Marek Łbik
Marek Dopierała
 Polen
Wolfram Faust
Hartmut Faust
 Västtyskland
Duisburg 1987 Jurij Gurin
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Marek Łbik
Marek Dopierała
 Polen
Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Östtyskland
Plovdiv 1989 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
 Danmark
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
 Frankrike
Jurij Gurin
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Poznan 1990 Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Östtyskland
Gheorghe Andriev
Vasile Lehaci
 Rumänien
Aleksandr Gramovitj
Jurij Gurin
 Sovjetunionen
Paris 1991 Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Tyskland
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
 Frankrike
Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
 Sovjetunionen
Köpenhamn 1993 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
 Danmark
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
 Frankrike
Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Tyskland
Mexiko City 1994 Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
 Tyskland
Ferenc Novák
Gáspár Boldizsár
 Ungern
Dariusz Koszykowski
Tomasz Goliasz
 Polen
Duisburg 1995 György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Antonel Borsan
Marcel Glavan
 Rumänien
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
 Tyskland
Dartmouth 1997 Gunar Kirchbach
Matthias Röder
 Tyskland
György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Andrew Train
Stephen Train
 Storbritannien
Szeged 1998 Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
 Rumänien
György Zala
Endre Ipacs
 Ungern
Milano 1999 Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
 Kuba
Patrick Schulze
Peter John
 Tyskland
Poznan 2001 Marcin Kobierski
Michał Śliwiński
 Polen
José Alfredo Bea
David Mascató
 Spanien
Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
 Kuba
Sevilla 2002 Marcin Kobierski
Michał Śliwiński
 Polen
Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
 Kuba
Richard Dalton
Mike Scarola
 Kanada
Gainesville 2003 Silviu Simiocencu
Florin Popescu
 Rumänien
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
György Kozmann
György Kolonics
 Ungern
Zagreb 2005 Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Serguey Torres
Karel Aguilar
 Kuba
György Kozmann
György Kolonics
 Ungern
Szeged 2006 György Kozmann
György Kolonics
 Ungern
Attila Buday
Tamás Buday, Jr.
 Kanada
Maksym Prokopenko
Sergij Bezugilj
 Ukraina
Duisburg 2007 Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Serguey Torres
Karel Aguilar
 Kuba
Wojciech Tyszyński
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Dartmouth 2009 Erik Leue
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Sergij Bezuglij
Maksim Prokopenko
 Azerbajdzjan
Nikolaj Lipkin
Viktor Melantev
 Ryssland
Poznan 2010 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
 Rumänien
Andrei Bahdanovitj
Aliaksandr Bahdanovitj
 Vitryssland
Márton Tóth
Róbert Mike
 Ungern
Szeged 2011 Stefan Holtz
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Sergij Bezuglij
Maksim Prokopenko
 Azerbajdzjan
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
 Rumänien
Duisburg 2013 Henrik Vasbányai
Róbert Mike
 Ungern
Viktor Melantjev
Ilja Pervuchin
 Ryssland
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
 Tjeckien
Moskva 2014 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
 Rumänien
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
 Ungern
Yul Oeltze
Ronald Verch
 Tyskland

C-1 10000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1950. Togs bort: 1993.

Spel Guld Silver Brons
Köpenhamn 1950  Robert Boutigny (FRA)  Josef Holeček (TCH)  Bengt Backlund (SWE)
Mâcon 1954  Jiří Vokněr (TCH)  František Čapek (TCH)  István Hernek (HUN)
Prag 1958  Gennadij Buharin (URS)  Jiří Vokněr (TCH)  Nichifor Tarara (ROU)
Jajce 1963  Michail Zamothin (URS)  Andrei Igorov (ROU)  Albrecht Müller (GDR)
Östberlin 1966  Antal Hajba (HUN)  Rudolf Pěnkava (TCH)  Michail Zamothin (URS)
Köpenhamn 1970  Tamás Wichmann (HUN)  Afansie Butelchin (ROU)  Nikolaj Fedulov (URS)
Belgrad 1971  Tamás Wichmann (HUN)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Lipat Varabiev (ROU)
Tampere 1973  Vasilij Jurtjenko (URS)  Lipat Varabiev (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)
Mexiko City 1974  Tamás Wichmann (HUN)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1975  Vasilij Jurtjenko (URS)  Károly Szegedi (HUN)  Matija Ljubek (YUG)
Sofia 1977  Tamás Wichmann (HUN)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1978  Ivan Patzaichin (ROU)  Vasilij Jurtjenko (URS)  Matija Ljubek (YUG)
Duisburg 1979  Tamás Wichmann (HUN)  Sergeij Liminovitj (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Nottingham 1981  Tamás Wichmann (HUN)  Matija Ljubek (YUG)  Sergeij Liminovitj (URS)
Belgrad 1982  Tamás Wichmann (HUN)  Jiří Vrdlovec (TCH)  Gheorghe Titu (ROU)
Tampere 1983  Jiří Vrdlovec (TCH)  Gheorghe Titu (ROU)  Tamás Wichmann (HUN)
Machelen 1985  Jiří Vrdlovec (TCH)  Tachir Kamaletdinov (URS)  Attila Lipták (HUN)
Montréal 1986  Aurel Macarencu (ROU)  Ivan Šabjan (YUG)  Didier Hoyer (FRA)
Duisburg 1987  Ivan Šabjan (YUG)  Zsolt Bohács (HUN)  Tachir Kamaletdinov (URS)
Plovdiv 1989  Ivan Klementiev (URS)  Zsolt Bohács (HUN)  Jan Bartůněk (TCH)
Poznan 1990  Zsolt Bohács (HUN)  Jan Bartůněk (TCH)  Ivan Klementiev (URS)
Paris 1991  Zsolt Bohács (HUN)  Ivan Klementiev (URS)  Andrew Train (GBR)
Köpenhamn 1993  Zsolt Bohács (HUN)  Pavel Bednar (CZE)  Andreas Dittmer (GER)

C-2 10000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1938. Hölls inte: 1948. Återinfördes: 1950. Togs bort: 1993.

Spel Guld Silver Brons
Vaxholm 1938 Bohuslav Karlík
Jan Brzák-Felix
 Tjeckoslovakien
Rupert Weinstabl
Karl Proisl
 Tyskland
Christian Holzenberg
Heinz Jürgens
 Tyskland
Köpenhamn 1950 Jan Brzák-Felix
Bohumil Kudrna
 Tjeckoslovakien
Georges Dransart
Armand Loreau
 Frankrike
Bohuslav Karlík
Oldřich Lomecký
 Tjeckoslovakien
Mâcon 1954 Károly Wieland
József Halmay
 Ungern
Ferenc Csonka
Mihály Sasvari
 Ungern
Jaroslav Sieger
Zdeněk Ziegler
 Tjeckoslovakien
Prag 1958 Stepan Ostzjenkov
Aleksandr Silajev
 Sovjetunionen
Achim Sidorov
Lavrenti Kalinov
 Rumänien
Jiří Kodeš
Václav Vokál
 Tjeckoslovakien
Jajce 1963 Leonid Geisjtor
Sergej Makarenko
 Sovjetunionen
Willi Mehlberg
Werner Ulrich
 Östtyskland
Lavrenti Kalinov
Igor Lipalit
 Rumänien
Östberlin 1966 Petre Maxim
Gheorghe Simionov
 Rumänien
Valerij Drybas
Andrej Tjimisj
 Sovjetunionen
András Peter
István Cserha
 Ungern
Köpenhamn 1970 Petre Maxim
Gheorghe Simionov
 Rumänien
Valerij Drybas
Vasilij Kaljagin
 Sovjetunionen
Bernt Lindelöf
Erik Zeidlitz
 Sverige
Belgrad 1971 Naum Prokpoets
Aleksandr Vinogradov
 Sovjetunionen
László Hingt
István Cserha
 Ungern
Serghei Covaliov
Vicol Calabiciov
 Rumänien
Tampere 1973 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Vasile Serghei
Cherasim Munteanu
 Rumänien
Tamás Buday
Gábor Haraszti
 Ungern
Mexiko City 1974 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Tamás Buday
Gábor Haraszti
 Ungern
Alain Acard
Jean-Paul Cezard
 Frankrike
Belgrad 1975 Vladas Česiūnas
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Tamás Buday
Oszkár Frey
 Ungern
Ivan Burtschin
Stefan Iliev
 Bulgarien
Sofia 1977 Sergej Petrenko
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Lipat Varabiev
Pavel Cozlov
 Rumänien
Zoltán Parti
András Hubik
 Ungern
Belgrad 1978 Tamás Buday
László Vaskúti
 Ungern
Gheorghe Simionov
Toma Simionov
 Rumänien
Viktor Vorobijev
Aleksandr Beleji
 Sovjetunionen
Duisburg 1979 Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Cherasim Munteanu
Gheorge Titu
 Rumänien
Tamás Buday
László Vaskúti
 Ungern
Nottingham 1981 Tamás Buday
László Vaskúti
 Ungern
Ivan Patzaichin
Toma Simionov
 Rumänien
Jiří Vrdlovec
Petr Kubíček
 Tjeckoslovakien
Belgrad 1982 Ivan Patzaichin
Toma Simionov
 Rumänien
Vasilij Beresa
Edem Muradosilov
 Sovjetunionen
Tamás Buday
László Vaskúti
 Ungern
Tampere 1983 Tamás Buday
László Vaskúti
 Ungern
Ivan Patzaichin
Toma Simionov
 Rumänien
Sergej Petrenko
Jurij Laptikov
 Sovjetunionen
Machelen 1985 Matija Ljubek
Mirko Nišović
 Jugoslavien
Andrew Train
Stephen Train
 Storbritannien
Matei Kapalkov
Tosjo Kapalkov
 Bulgarien
Montréal 1986 Marek Łbik
Marek Dopierała
 Polen
Dumitru Betiu
Vasile Lehaci
 Rumänien
Arne Nielsson
Christian Frederiksen
 Danmark
Duisburg 1987 Arne Nielsson
Christian Frederiksen
 Danmark
Robert Ridig
Pál Pétervári
 Ungern
Andrew Train
Stephen Train
 Storbritannien
Plovdiv 1989 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
 Danmark
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
 Frankrike
Andrew Train
Stephen Train
 Storbritannien
Poznan 1990 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
 Danmark
Gheorghe Andriev
Vasile Lehaci
 Rumänien
Andrej Balabanov
Viktor Dobrotvorskij
 Sovjetunionen
Paris 1991 István Gyulay
Pál Pétervári
 Ungern
Gheorghe Andriev
Romice Haralambie
 Rumänien
Andrew Train
Stephen Train
 Storbritannien
Köpenhamn 1993 Christian Frederiksen
Arne Nielsson
 Danmark
Andrew Train
Stephen Train
 Storbritannien
Andrej Balabanov
Viktor Dobrotvorskij
 Ukraina

C-1 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1971.

Spel Guld Silver Brons
Belgrad 1971  Detlef Lewe (GER)  Tamás Wichmann (HUN)  Ivan Patzaichin (ROU)
Tampere 1973  Miklós Darvas (HUN)  Nikolaj Fedulov (URS)  Ivan Patzaichin (ROU)
Mexiko City 1974  Sergej Petrenko (URS)  Klaus Zeisler (GDR)  Ivan Patzaichin (ROU)
Belgrad 1975  Sergej Petrenko (URS)  Miklós Darvas (HUN)  Borislav Ananiev (BUL)
Sofia 1977  Lipat Varabiev (ROU)  Ulrich Eicke (GER)  Zdislav Soroko (URS)
Belgrad 1978  Liubomir Ljubenov (BUL)  Gyula Hajdu (HUN)  Sergej Liminovitj (URS)
Duisburg 1979  Sergej Postretjin (URS)  Ulrich Eicke (GER)  Liubomir Ljubenov (BUL)
Nottingham 1981  Olaf Heukrodt (GDR)  Gennadij Liseitjikov (URS)  János Sarsui Kis (HUN)
Belgrad 1982  Olaf Heukrodt (GDR)  János Sarsui Kis (HUN)  Sergej Postretjin (URS)
Tampere 1983  Costicǎ Olaru (ROU)  Ulrich Papke (GDR)  Anatolij Volkov (URS)
Machelen 1985  Olaf Heukrodt (GDR)  Anatolij Volkov (URS)  Aurel Macarencu (ROU)
Montréal 1986  Olaf Heukrodt (GDR)  Aurel Macarencu (ROU)  Nikolai Buhalov (BUL)
Duisburg 1987  Olaf Heukrodt (GDR)  Petr Procházka (TCH)  Attila Szabó (HUN)
Plovdiv 1989  Michał Śliwiński (URS)  Olaf Heukrodt (GDR)  Martin Marinov (BUL)
Poznan 1990  Michał Śliwiński (URS)  Thomas Zereske (GDR)  Martin Marinov (BUL)
Paris 1991  Michał Śliwiński (URS)  Nikolai Buhalov (BUL)  Olaf Heukrodt (GER)
Köpenhamn 1993  Nikolai Buhalov (BUL)  György Kolonics (HUN)  Steve Giles (CAN)
Mexiko City 1994  Nikolai Buhalov (BUL)  Imre Pulai (HUN)  Michał Śliwiński (UKR)
Duisburg 1995  Nikolai Buhalov (BUL)  Martin Doktor (CZE)  Imre Pulai (HUN)
Dartmouth 1997  Martin Doktor (CZE)  Béla Belicza (HUN)  Michał Śliwiński (UKR)
Szeged 1998  Maksim Opalev (RUS)  Andreas Dittmer (GER)  Michał Śliwiński (UKR)
Milano 1999  Maksim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)  Andreas Dittmer (GER)
Poznan 2001  Maksim Opalev (RUS)  György Kolonics (HUN)  Andreas Dittmer (GER)
Sevilla 2002  Maksim Opalev (RUS)  György Kolonics (HUN)  Andreas Dittmer (GER)
Gainesville 2003  Andreas Dittmer (GER)  Maksim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)
Zagreb 2005  Andreas Dittmer (GER)  Paweł Baraszkiewicz (POL)  Maksim Opalev (RUS)
Szeged 2006  Maksim Opalev (RUS)  Jurij Tjeban (UKR)  Yang Wenjun (CHN)
Duisburg 2007  David Cal (ESP)  Andreas Dittmer (GER)  Yang Wenjun (CHN)
Dartmouth 2009  Dzianis Harazja (BLR)  Nikolay Lipkin (RUS)  Mathieu Goubel (FRA)
Poznan 2010  Dzianis Harazja (BLR)  Li Qiang (CHN)  Vadim Menkov (UZB)
Szeged 2011  Vladimir Fedosenko (RUS)  Dzianis Harazja (BLR)  Oleksandr Maksymtjuk (UKR)
Duisburg 2013  Isaquias Queiroz (BRA)  Vadim Menkov (UZB)  Erik Leue (GER)
Moskva 2014  Isaquias Queiroz (BRA)  Sebastian Brendel (GER)  Martin Fuksa (CZE)

C-2 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1971.

Spel Guld Silver Brons
Belgrad 1971 Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
 Rumänien
Jurij Lobanov
Vladimir Pankov
 Sovjetunionen
Viktor Boitschev
Fedja Stefanov
 Bulgarien
Tampere 1973 Oleg Kaidov
Vitalij Slobodenjuk
 Sovjetunionen
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
 Rumänien
Jerzy Opara
Andrezj Gronowicz
 Polen
Mexiko City 1974 Aleksandr Vinogradov
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Georghe Danielov
Gheorghe Simionov
 Rumänien
Tomáš Šach
Jiří Čtvrtečka
 Tjeckoslovakien
Belgrad 1975 Aleksandr Vinogradov
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Tomáš Šach
Jiří Čtvrtečka
 Tjeckoslovakien
Gábor Arva
Péter Povázsay
 Ungern
Sofia 1977 László Foltán
István Vaskúti
 Ungern
John Wood
Gregory Smith
 Kanada
Vasilij Jurtzjenko
Jurij Lobanov
 Sovjetunionen
Belgrad 1978 László Foltán
István Vaskúti
 Ungern
Sergej Petrenko
Pytor Grigonis
 Sovjetunionen
Gheorghe Simionov
Toma Simionov
 Rumänien
Duisburg 1979 Ivan Patzaichin
Istvan Capusta
 Rumänien
Sergej Petrenko
Aleksandr Vinogradov
 Sovjetunionen
Marek Łbik
Piotr Pawlowski
 Polen
Nottingham 1981 László Foltán
István Vaskúti
 Ungern
Edem Muradosilov
Vigantas Zjekaitis
 Sovjetunionen
Liubomir Ljubenov
Sevdalin Ilkov
 Bulgarien
Belgrad 1982 Matija Ljubek
Mirko Nišović
 Jugoslavien
Jurij Laptikov
Sergej Petrenko
 Sovjetunionen
László Foltán
István Vaskúti
 Ungern
Tampere 1983 Matija Ljubek
Mirko Nišović
 Jugoslavien
Ivan Klementiev
Sergej Ossadzjij
 Sovjetunionen
Dumitru Betiu
Flodor Gurei
 Rumänien
Machelen 1985 János Sarsui Kis
István Vaskúti
 Ungern
Marek Łbik
Marek Dopierała
 Polen
Ulrich Papke
Uwe Madeja
 Östtyskland
Montréal 1986 János Sarsui Kis
István Vaskúti
 Ungern
Viktor Reneiskij
Aleksandr Kalnitzjenko
 Sovjetunionen
Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Östtyskland
Duisburg 1987 Marek Łbik
Marek Dopierała
 Polen
Jurij Gurin
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Petr Procházka
Alon Lochinsky
 Tjeckoslovakien
Plovdiv 1989 Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
 Sovjetunionen
Tomasz Goliasz
Marek Łbik
 Polen
Joël Bettin
Philippe Renaud
 Frankrike
Poznan 1990 Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
 Sovjetunionen
Ulrich Papke
Ingo Spelly
 Östtyskland
Attila Pálizs
György Zala
 Ungern
Paris 1991 Attila Pálizs
Attila Szabó
 Ungern
Viktor Reneiskij
Nicolae Juravschi
 Sovjetunionen
Olivier Bolvin
Didier Hoyer
 Frankrike
Köpenhamn 1993 György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Christian Frederiksen
Arne Nielsson
 Danmark
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
 Tyskland
Mexiko City 1994 Gheorghe Andriev
Grigore Obreja
 Rumänien
György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Blagovest Stojanov
Martin Marinov
 Bulgarien
Duisburg 1995 György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Viktor Reneisky
Nicolae Juravschi
 Moldavien
Andreas Dittmer
Gunar Kirchbach
 Tyskland
Dartmouth 1997 György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Thomas Zereske
Christian Gille
 Tyskland
Szeged 1998 György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Thomas Zereske
Christian Gille
 Tyskland
Milano 1999 Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Imre Pulai
Ferenc Novák
 Ungern
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Poznan 2001 Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
 Kuba
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Mitică Pricop
Florian Popescu
 Rumänien
Sevilla 2002 Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
 Kuba
Florian Popescu
Silviu Simioncencu
 Rumänien
Sergej Ulegin
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Gainesville 2003 Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
 Polen
Silviu Simiocencu
Florin Popescu
 Rumänien
Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
 Kuba
Zagreb 2005 Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
György Kozmann
György Kolonics
 Ungern
Serguey Torres
Karel Aguilar
 Kuba
Szeged 2006 Aleksandr Kostoglod
Sergej Ulegin
 Ryssland
Stefan Holtz
Robert Nuck
 Tyskland
György Kozmann
György Kolonics
 Ungern
Duisburg 2007 György Kozmann
György Kolonics
 Ungern
Josif Chirila
Andrei Cuculici
 Rumänien
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Dartmouth 2009 Stefan Holtz
Robert Nuck
 Tyskland
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Sergej Bezuglij
Maksim Prokopenko
 Azerbajdzjan
Poznan 2010 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
 Rumänien
Sergej Bezuglij
Maksim Prokopenko
 Azerbajdzjan
Pavel Petrov
Alexander Kostoglod
 Ryssland
Szeged 2011 Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
 Rumänien
Sergij Bezuglij
Maksim Prokopenko
 Azerbajdzjan
Peter Kretschmer
Kurt Kuschela
 Tyskland
Duisburg 2013 Viktor Melantjev
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Henrik Vasbányai
Róbert Mike
 Ungern
Jaroslav Radoň
Filip Dvořák
 Tjeckien
Moskva 2014 Alexey Korovashkov
Ivan Shtyl
 Ryssland
Alexandru Dumitrescu
Victor Mihalachi
 Rumänien
Rolexis Baez
Serguey Torres
 Kuba

Sergej Ulegin och Aleksandr Kostoglod från Ryssland tog silver 2003, men då Ulegin testades positivt för dopning blev de av med medaljerna.

C-4 500 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1989. Togs bort: 2007.

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1989 Viktor Reneiskij
Nikolaj Juravskij
Jurij Gurin
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Attila Szabó
Zsolt Varga
György Zala
Ervin Hoffmann
 Ungern
Bénoît Bernard
Joël Bettin
Philippe Renaud
Pascal Sylvoz
 Frankrike
Poznan 1990 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Zsolt Bohács
Ervin Hoffmann
Gusztáv Leikep
Attila Szabó
 Ungern
Nikolay Buhalov
Traicho Draganov
Paisiy Lubenov
Dejon Slavov
 Bulgarien
Paris 1991 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Bénoît Bernard
Joël Bettin
Philippe Renaud
Pascal Sylvoz
 Frankrike
Axel Berndt
Andreas Dittmer
Sven Montag
Thomas Zereske
 Tyskland
Köpenhamn 1993 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
Gáspár Boldizsár
Ferenc Novák
 Ungern
Andrej Kabanov
Sergej Tjemenov
Pavel Konovalov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Petr Procházka
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
Tomáš Křivánek
 Tjeckien
Mexiko City 1994 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
Gáspár Boldizsár
Ferenc Novák
 Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
 Rumänien
Slavomír Kňazovický
Peter Páleš
Csaba Orosz
Juraj Filip
 Slovakien
Duisburg 1995 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
 Rumänien
Rumen Nikolov
Atanas Angelov
Stanimir Atanasov
Dmitar Atanasov
 Bulgarien
Dartmouth 1997 György Kolonics
Csaba Horváth
Csaba Hüttner
László Szuszkó
 Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
 Rumänien
Sergej Tjemenov
Andrej Konovalov
Vladislav Polzounov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Szeged 1998 György Kolonics
Csaba Horváth
Csaba Hüttner
László Szuszkó
 Ungern
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
Cosmin Pasca
Ionel Averian
 Rumänien
Aleksandr Kostoglod
Pavel Konovalov
Vladislav Polzounov
Vladimir Ladotja
 Ryssland
Milano 1999 Roman Krugljakov
Vladimir Ladotja
Konstantin Fomitjev
Andrej Kabanov
 Ryssland
Mitică Pricop
Ionel Averian
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
 Rumänien
Yannick Lavigne
Jean-Gilles Grare
Mathieu Goubel
Sylvain Hoyer
 Frankrike
Poznan 2001 Iosif Anisim
Florin Popescu
Mikhail Vartolemei
Ionel Averian
 Rumänien
György Zala
György Kozmann
Béla Belicza
Gábor Ivan
 Ungern
Roman Krugljakov
Konstantin Fomitjev
Vladimir Ladotja
Aleskej Volkinskij
 Ryssland
Sevilla 2002 Mikhail Vartolemei
Ionel Averian
Mitică Pricop
Florin Popescu
 Rumänien
Konstantin Fomitjev
Aleksandr Artemida
Roman Krugljakov
Andrej Kabanov
 Ryssland
Daniel Jędraszko
Adam Ginter
Michał Śliwiński
Marcin Grzybowski
 Polen
Gainesville 2003 Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Mitică Pricop
Petre Condrat
 Rumänien
Adam Ginter
Łukasz Woszczyński
Marcin Grzybowski
Michał Śliwiński
 Polen
Csaba Hüttner
Gábor Furdok
Imre Pulai
Ferenc Novák
 Ungern
Zagreb 2005 Loredan Popa
Silviu Simiocencu
Florin Popescu
Iosif Chirila
 Rumänien
Dmitrij Rabtjanko
Dmitrij Vaitsisjkin
Konstantin Sjtjarbak
Aleksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Andrzej Jezierski
Michał Śliwiński
Michał Gajownik
Adam Ginter
 Polen
Szeged 2006 Dmitrij Rabtjanko
Dmitrij Vaitsisjkin
Konstantin Sjtjarbak
Aleksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Łukasz Woszczyński
Paweł Baraszkiewicz
Marcin Grzybowski
Pawel Skowronski
 Polen
Gabriel Talpă
Florian Mironic
Loredan Popa
Silviu Simiocencu
 Rumänien
Duisburg 2007 Péter Balázs
Gábor Horváth
Márton Joób
Pál Sarudi
 Ungern
Robert Nuck
Sebastien Brendel
Thomas Lück
Stefan Holtz
 Tyskland
Loredan Popa
Ciprian Popa
Niculae Flocea
Florian Mironic
 Rumänien

Sergej Ulegin, Aleksandr Kostoglod, Roman Kruglyakov, och Maxim Opalev från Ryssland tog guldet 2003, men då Ulegin testades positivt för dopning blev de av med medaljerna.

C-4 1000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1989.

Spel Guld Silver Brons
Plovdiv 1989 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Jurij Leikep
Attila Szabó
Gábor Takács
Ervin Hoffmann
 Ungern
Deyan Bonev
Nikolaj Buhalov
Hristo Georgiev
Paisij Lubenov
 Bulgarien
Poznan 1990 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Gáspár Boldizsár
Ervin Hoffmann
Gusztáv Leikep
Attila Szabó
 Ungern
Nikolaj Buhalov
Traicho Draganov
Paisij Lubenov
Dejon Slavov
 Bulgarien
Paris 1991 Jurij Gurin
Nikolaj Juravskij
Viktor Reneiskij
Valerij Vesjko
 Sovjetunionen
Olaf Heukrodt
Sven Montag
Ulrich Papke
Ingo Spelley
 Tyskland
Nikolaj Buhalov
Traicho Draganov
Paisij Lubenov
Dejon Slavov
 Bulgarien
Köpenhamn 1993 Imre Pulai
György Kolonics
Tibor Takács
Csaba Horváth
 Ungern
Andrey Kabanov
Sergej Tjemenov
Pavel Konovalov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Viktor Dobrotvorskij
Sergej Osadttjij
Andrej Balabanov
Aleksandr Klinittjenko
 Ukraina
Mexiko City 1994 Imre Pulai
György Kolonics
Tibor Takács
Csaba Horváth
 Ungern
Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
 Rumänien
Juan Martinez
Antonio Romero
Ramón Ferrer
Benjamín Castaneda
 Mexiko
Duisburg 1995 Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
 Rumänien
Gáspár Boldizsár
Ferenc Novák
Csaba Hüttner
György Zala
 Ungern
Ulrich Papke
Patrick Schulze
Christian Gille
Jens Lubrich
 Tyskland
Dartmouth 1997 Marcel Glavan
Cosmin Pasca
Antonel Borsan
Florin Popescu
 Rumänien
Konstantin Fomitjev
Maksim Opalev
Vladislav Polzounov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Daniel Jędraszko
Piotr Midloch
Paweł Midloch
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Szeged 1998 Csaba Horváth
Béla Belicza
Csaba Hüttner
László Szuszkó
 Ungern
Konstantin Fomitjev
Vasilij Mailov
Andrej Kabanov
Ignat Kovalev
 Ryssland
Martin Doktor
Petr Netušil
Jan Macháč
Viktor Jiráský
 Tjeckien
Milano 1999 Ignat Kovalev
Konstantin Fomitjev
Aleskej Volkonskij
Andrej Kabanov
 Ryssland
Mitică Pricop
Ionel Averian
Iosif Anisim
Samil Grigoe
 Rumänien
Csaba Horváth
Béla Belicza
Aron Gajarszki
György Kozmann
 Ungern
Poznan 2001 György Zala
György Kozmann
Béla Belicza
Gábor Ivan
 Ungern
Ivan Skojorodkin
Aleksandr Bagdanovitj
Aleksandr Kurlandtjik
Aleksandr Zjukovskij
 Vitryssland
Iosif Anisim
Chirac Marcov
Ionel Averian
Mikhail Vartolomei
 Rumänien
Sevilla 2002 Andrezj Jezierski
Adam Ginter
Michał Gajownik
Roman Rykiewicz
 Polen
Dimitri Joukovski
Maxim Boilard
Tamás Buday, Jr.
Attila Buday
 Kanada
Aleksandr Zjukovskij
Aleksandr Kurlandtjik
Aleksandr Bagdanovitj
Sermen Saponenko
 Vitryssland
Gainesville 2003 Csaba Hüttner
Márton Joób
Imre Pulai
Ferenc Novák
 Ungern
Attilia Buday
Tamás Buday, Jr.
Maxim Boilard
Dimitri Joukovski
 Kanada
Andrezj Jezierski
Roman Rynkiewicz
Adam Ginter
Wojciech Tyszyński
 Polen
Zagreb 2005 Wojciech Tyszyński
Michał Śliwiński
Andrzej Jezierski
Michał Gajownik
 Polen
Constantiin Popa
Loredan Popa
Florin Mironcic
Petre Condrat
 Rumänien
Robert Nuck
Stefan Holtz
Thomas Lück
Stephan Breuing
 Tyskland
Szeged 2006 Robert Nuck
Stephan Breuing
Stefan Holtz
Thomas Lück
 Tyskland
Andrew Russell
Thomas Hall
Kyle Jeffery
Dimitri Joukovski
 Kanada
Aleksandr Kurlandtjyk
Aleksandr Zjukovskij
Aleksandr Bagdanovitj
Andrej Bagdanovitj
 Vitryssland
Duisburg 2007 Josif Chirlia
Andrei Cuculici
Silviu Simoncenco
Loredan Popa
 Rumänien
Robert Nuck
Erik Leue
Thomas Lück
Stefan Holtz
 Tyskland
Márton Metka
Róbert Mike
Mátyás Sáfran
Gábor Balázs
 Ungern
Dartmouth 2009 Dzianis Harazja
Dzmitrij Rabchanka
Dzmitry Vaitsisjkin
Aleksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Chris Wend
Thomas Lück
Erik Rebstock
Ronald Verch
 Tyskland
Cătălin Costache
Silviu Simioncencu
Iosif Chirila
Andrei Cuculici
 Rumänien
Poznan 2010 Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aleksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Gabriel Gheoca
Nicolae Bogdan
Mihail Simon
Florin Comanici
 Rumänien
Chris Wend
Tomasz Wylenzek
Ronald Verch
Erik Rebstock
 Tyskland
Szeged 2011 Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aliaksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Gabriel Gheoca
Catalin Costache
Florian Comanici
Mihail Simon
 Rumänien
Mátyás Sáfrán
Mihály Sáfrán
Henrik Vasbányai
Szabolcs Németh
 Ungern
Duisburg 2013 Kurt Kuschela
Erik Leue
Erik Rebstock
Peter Kretschmer
 Tyskland
Dzmitrij Rabtjanka
Dzmitrij Vaitsisjkin
Dzianis Harazja
Aleksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Dávid Korisánszky
Péter Korisánszky
András Vass
Dávid Varga
 Ungern
Moskva 2014 Rasul Isjmuchamedov
Viktor Melantyev
Ilja Pervuchin
Kirill Shamsjurin
 Ryssland
Dzianis Harazja
Dzmitry Rabtjanka
Dzmitry Vaitsisjkin
Aleksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Tamás Kiss
Pál Sarudi
Dávid Varga
András Vass
 Ungern

C-1 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexiko City 1994  Nikolai Buhalov (BUL)  Ervin Hoffmann (HUN)  Michał Śliwiński (UKR)
Duisburg 1995  Nikolai Buhalov (BUL)  Thomas Zereske (GER)  Michał Śliwiński (UKR)
Dartmouth 1997  Béla Belicza (HUN)  Martin Doktor (CZE)  Michał Śliwiński (UKR)
Szeged 1998  Martin Doktor (CZE)  Slavomír Kňazovický (SVK)  Michał Śliwiński (UKR)
Milano 1999  Maxim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)  Slavomír Kňazovický (SVK)
Poznan 2001  Dmitrij Sabin (UKR)  Maxim Opalev (RUS)  Michał Śliwiński (POL)
Sevilla 2002  Maxim Opalev (RUS)  Andrzej Jezierski (POL)  Christian Gille (GER)
Gainesville 2003  Maxim Opalev (RUS)  Martin Doktor (CZE)  Andreas Dittmer (GER)
Zagreb 2005  Valentyn Demyanenko (UKR)  Maxim Opalev (RUS)  Zjomart Satubaldin (KAZ)
Szeged 2006  Nikolaj Lipkin (RUS)  Valentyn Demjanenko (UKR)  Jevgenij Shuklin (LTU)
Duisburg 2007  Jurij Tjeban (UKR)  Maxim Opalev (RUS)  Jevgenij Sjuklin (LTU)
Dartmouth 2009  Valentyn Demjanenko (AZE)  Nikolaj Lipkin (RUS)  Jevgenij Sjuklin (LTU)
Poznan 2010  Ivan Sjtyl (RUS)  Thomas Simart (FRA)  Jurij Tjeban (UKR)
 Richard Dalton (CAN)
Szeged 2011  Valentin Demjanenko (AZE)  Ivan Sjtyl (RUS)  Alfonso Benavides (ESP)
Duisburg 2013  Valentin Demjanenko (AZE)  Ivan Sjtyl (RUS)  Alfonso Benavides (ESP)
Moskva 2014  Jurij Tjeban (UKR)  Alexej Korovasjkov (RUS)  Jevgenij Sjuklin (LTU)

Dmitrij Sabin från Ukraina tog silver 2002, men diskvalificerades på grund av dopning.

C-2 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994.

Spel Guld Silver Brons
Mexiko City 1994 Aleksandr Massejkov
Dmitrij Dovgailjonok
 Vitryssland
György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Olivier Bolvin
Sylvain Hoyer
 Frankrike
Duisburg 1995 György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Mark Eschelbach
Thomas Zereske
 Tyskland
Martin Marinov
Blagovest Stoyanov
 Bulgarien
Dartmouth 1997 Thomas Zereske
Christian Gille
 Tyskland
Pavel Konovalov
Vladimir Ladotja
 Ryssland
Petr Fuksa
Pavel Bednar
 Tjeckien
Szeged 1998 Thomas Zereske
Christian Gille
 Tyskland
Miklós Buzál
Attila Végh
 Ungern
Vladislav Polzounov
Andrej Kabanov
 Ryssland
Milano 1999 Konstantin Fomitjev
Aleksandr Artemida
 Ryssland
Daniel Jędraszko
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Thomas Zereske
Christian Gille
 Tyskland
Poznan 2001 Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
 Polen
Ionel Averian
Mikhail Vartolomei
 Rumänien
Ibrahim Rojas
Leobaldo Pereira
 Kuba
Sevilla 2002 Ibrahim Rojas
Ledi Balceiro
 Kuba
Petr Fuksa
Petr Netušil
 Tjeckien
Mikhail Vartolomei
Ionel Averian
 Rumänien
Gainesville 2003 Paweł Baraszkiewicz
Daniel Jędraszko
 Polen
Petr Fuksa
Petr Netušil
 Tjeckien
Sergij Klimniuk
Dmitrij Sabin
 Ukraina
Zagreb 2005 Jevgenij Ignatov
Nikolaj Lipkin
 Ryssland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Serguey Torres
Karel Aguilar
 Kuba
Szeged 2006 Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
 Litauen
Duisburg 2007 Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Christian Gille
Tomasz Wylenzek
 Tyskland
Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
 Litauen
Dartmouth 2009 Tomas Gadeikis
Raimundas Labuckas
 Litauen
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Stefan Holtz
Robert Nuck
 Tyskland
Poznan 2010 Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
 Litauen
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Paweł Skowroński
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Szeged 2011 Raimundas Labuckas
Tomas Gadeikis
 Litauen
Victor Melantiev
Nikolaj Lipkin
 Ryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aleksandr Vauchetskij
 Vitryssland
Duisburg 2013 Robert Nuck
Stefan Holtz
 Tyskland
Alexander Kovalenko
Nikolaj Lipkin
 Ryssland
Dzmitrij Rabtjanka
Aleksandr Vauchetskij
 Vitryssland
Moskva 2014 Alexej Korovasjkov
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Stefan Holtz
Robert Nuck
 Tyskland
Isaquias Queiroz
Erlon Silva
 Brasilien

C-4 200 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 1994. Togs bort 2009.

Spel Guld Silver Brons
Mexiko City 1994 Pavel Konovalov
Andrej Kabanov
Sergej Tjemenov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
György Kolonics
Csaba Horváth
Attila Szabó
Ervin Hoffmann
 Ungern
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
 Tjeckien
Duisburg 1995 Ervin Hoffmann
Attila Szabó
György Kolonics
Csaba Horváth
 Ungern
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
 Tjeckien
Olivier Bolvin
Sylvain Hoyer
Éric le Leuch
Bénoît Bernard
 Frankrike
Dartmouth 1997 Aleksandr Massejkov
Andrey Beliajev
Anatolij Reneiskij
Vladimir Marinov
 Vitryssland
György Kolonics
Csaba Horváth
Ervin Hoffmann
Béla Belicza
 Ungern
Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Roman Dittrich
Waldemar Fibigr
 Tjeckien
Szeged 1998 Petr Procházka
Tomáš Křivánek
Petr Fuksa
Karel Kožíšek
 Tjeckien
Aleksandr Massejkov
Andrej Beliajev
Anatolij Reneiskij
Vladimir Marinov
 Vitryssland
Pavel Konovalov
Konstantin Fomitjev
Vladimir Ladotja
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Milano 1999 Roman Krugljakov
Vladimir Ladotja
Konstantin Fomitjev
Andrej Kabanov
 Ryssland
Petr Procházka
Jan Břečka
Petr Fuksa
Karel Kožíšek
 Tjeckien
Mitică Pricop
Ionel Averian
Gheorghe Andriev
Florin Popescu
 Rumänien
Poznan 2001 György Zala
György Kozmann
Béla Belicza
Gábor Ivan
 Ungern
Petr Netušil
Jan Břečka
Karel Kožíšek
Petr Fuksa
 Tjeckien
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
Vladislav Polzounov
Maxim Opalev
 Ryssland
Sevilla 2002 Maxim Opalev
Roman Krugljakov
Sergej Ulegin
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Petr Fuksa
Jan Břečka
Petr Procházka
Karel Kožíšek
 Tjeckien
Mikhail Vartolemei
Ionel Averian
Mitică Pricop
Petra Condrat
 Rumänien
Gainesville 2003 Sándor Malomsoki
Laszlo Vasali
György Kozmann
György Kolonics
 Ungern
Petr Fuksa
Petr Netušil
Jan Břečka
Karel Kožíšek
 Tjeckien
Silviu Simioncencu
Mitică Pricop
Florin Popescu
Petra Condrat
 Rumänien
Zagreb 2005 Maxim Opalev
Roman Krugljakov
Aleksandr Kovaljov
Aleksandr Kostoglod
 Ryssland
Petr Procházka
Petr Netušil
Jan Břečka
Petr Fuksa
 Tjeckien
Aleksandr Zjukovskij
Aleksandr Kurlandtjik
Aleksandr Bagdanovitj
Sermen Saponenko
 Vitryssland
Szeged 2006 Petr Procházka
Jiří Heller
Jan Břečka
Petr Fuksa
 Tjeckien
Konstantin Sjtjarbak
Dmitrij Rabtjanko
Aleksandr Vautjetskij
Dmitrij Vaitsisjkin
 Vitryssland
Pál Sarudi
Márton Joób
Gábor Horváth
Péter Balázs
 Ungern
Duisburg 2007 Gábor Horváth
Péter Balázs
Márton Joób
Pál Sarudi
 Ungern
Jevgenij Dorochin
Nikolaj Lipkin
Jevgenij Ignatov
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Dmitrij Rabtjanko
Dmitrij Vaitsisjkin
Konstantin Sjtjarbak
Aleksandr Vautjetskij
 Vitryssland
Dartmouth 2009 Aliaksandr Bahdanovitj
Dzmitrij Rabtjanka
Aliaksandr Vautjetski
Dzmitrij Vaitsisjkin
 Vitryssland
Aleksandr Kostoglod
Nikolaj Lipkin
Viktor Melantev
Sergej Ulegin
 Ryssland
Attilia Bozsil
László Foltán
Gabor Horvath
Gergo Nemeth
 Ungern

Sergej Ulegin, Aleksandr Kostoglod, Roman Krugljakov, Maxim Opalev från Ryssland fråntogs sin guldmedalj 2003 då Ulgegin visade positivt på dopningstest.

C-1 4 x 200 m stafett[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2009

Spel Guld Silver Brons
Dartmouth 2009 Jevgenij Ignatov
Nikolaj Lipkin
Viktor Melantev
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Attilia Bozsil
László Foltán
Gábor Horváth
Attila Vajda
 Ungern
Mathieu Goubel
Thomas Simart
William Tchamba
Bertrand Hemonic
 Frankrike
Poznan 2010 Ivan Sjtyl
Michail Pavlov
Nikolaj Lipkin
Evgenj Ignatov
 Ryssland
Oleksandr Maksjmtjuk
Jurij Tjeban
Stanislav Sjymanskij
Vjatjeslav Tsechosj
 Ukraina
Adam Ginter
Roman Rynkiewicz
Mariusz Kruk
Paweł Baraszkiewicz
 Polen
Szeged 2011 Ivan Sjtyl
Evgenj Ignatov
Alexej Korovasjkov
Victor Melantiev
 Ryssland
Sergiy Bezugliy
Maksim Prokopenko
Valentin Demyanenko
Andriy Kraytor
 Azerbajdzjan
Stefan Holtz
Bjoern Waeschke
Stefan Kiraj
Sebastian Brendel
 Tyskland
Duisburg 2013 Andrej Kraitor
Viktor Melantjev
Andrej Ganin
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Robert Nuck
Stefan Holtz
Stefan Kiraj
Sebastian Brendel
 Tyskland
Jason McCoombs
Mark Oldershaw
Gabriel Beauchesne-Sévigny
Benjamin Russel
 Kanada
Moskva 2014 Alexej Korovasjkov
Andrej Kraitor
Nikolaj Lipkin
Ivan Sjtyl
 Ryssland
Jurij Tjeban
Vitalii Goliuk
Oleksandr Maksymtjuk
Vadym Tsipan
 Ukraina
Jonatán Hajdú
Dávid Korisánszky
Ádám Lantos
Péter Nagy
 Ungern

C-1 5000 m[redigera | redigera wikitext]

Introducerades: 2010

Spel Guld Silver Brons
Poznan 2010  Ronald Verch (GER)  Jose Luis Bouza (ESP)  Marián Ostrčil (SVK)
Szeged 2011  Mykhaylo Koshman (UKR)  Lukáš Koranda (CZE)  Jose Luis Bouza (ESP)
Duisburg 2013  Sebastian Brendel (GER)  Attila Vajda (HUN)  Mark Oldershaw (CAN)
Moskva 2014  Sebastian Brendel (GER)  Attila Vajda (HUN)  Pavel Petrov (RUS)

Referenser[redigera | redigera wikitext]