Maraton för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 1984

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 1984
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
3 000 m damer
5 000 m herrar
10 000 m herrar
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar
Kulstötning herrar damer
Diskus herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Slägga herrar
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

Maraton för herrar vid olympiska sommarspelen 1984 i Los Angeles avgjordes 12 augusti.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Maraton Carlos Lopes
 Portugal
2:09.21
(OR)
John Treacy
 Irland
2:09.56 Charlie Spedding
 Storbritannien
2:09.58

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Final Tid
1  Carlos Lopes (POR) 2'09:21
2  John Treacy (IRL) 2'09:56
3  Charlie Spedding (GBR) 2'09:58
4  Takeshi So (JPN) 2'10:55
5  Robert de Castella (AUS) 2'11:09
6  Juma Ikangaa (TAN) 2'11:10
7  Joseph Nzau (KEN) 2'11:28
8  Djama Robleh (DJI) 2'11:39
9  Jerry Kiernan (IRL) 2'12:20
10  Rod Dixon (NZL) 2'12:57
11  Pete Pfitzinger (USA) 2'13:53
12  Hugh Jones (GBR) 2'13:57
13  Jorge González (PUR) 2'14:00
14  Toshihiko Seko (JPN) 2'14:13
15  Alberto Salazar (USA) 2'14:19
16  Mehmet Terzi (TUR) 2'14:20
17  Shigeru So (JPN) 2'14:38
18  Ralf Salzmann (FRG) 2'15:29
19  Henrik Jørgensen (DEN) 2'15:55
20  Hussein Ahmed Salah (DJI) 2'15:59
21  Agapius Masong (TAN) 2'16:25
22  Gidamis Shahanga (TAN) 2'16:27
23  Eloi Schleder (BRA) 2'16:35
24  Karel Lismont (BEL) 2'17:07
25  Allan Zachariasen (DEN) 2'17:10
26  Michail Koussis (GRE) 2'17:38
27  Pertti Tiainen (FIN) 2'17:43
28  Alain Lazare (FRA) 2'17:52
29  Vincent Ruguga (UGA) 2'17:54
30  Armand Parmentier (BEL) 2'18:10
31  César Mercado (PUR) 2'19:09
32  Charmarke Abdilahi (DJI) 2'19:11
33  Øyvind Dahl (NOR) 2'19:28
34  Derek Froude (NZL) 2'19:44
35  Giovanni d'Aleo (ITA) 2'20:12
36  Jesús Herrera (MEX) 2'20:33
37  Lee Hong-Yul (KOR) 2'20:56
38  Juan Camacho (BOL) 2'21:04
39  Cor Vriend (NED) 2'21:08
40  France Ntaole (LES) 2'21:09
41  Johan Geirnaert (BEL) 2'21:35
42  Jacques Boxberger (FRA) 2'22:00
43  Marco Marchei (ITA) 2'22:38
44  Art Boileau (CAN) 2'22:43
45  Samuel Hlawe (SWZ) 2'22:45
46  Baikuntha Manandhar (NEP) 2'22:52
47  Ahmed Mohamed Ismail (SOM) 2'23:27
48  Chae Hong-Nak (KOR) 2'23:33
49  Joseph Maisiba Otieno (KEN) 2'24:13
50  Bruno Lafranchi (SUI) 2'24:38
51  Dick Hooper (IRL) 2'24:41
52  Derrick Adamson (JAM) 2'25:02
53  Claudio Cabán (PUR) 2'27:16
54  Marc Agoata (LUX) 2'27:41
55  Wilson Theleso (BOT) 2'29:20
56  Chang-Ming Chen (TPE) 2'29:53
57  Alejandro Silva (CHI) 2'29:53
58  Kim Won-Sick (KOR) 2'30:57
59  Rubén Aguiar (ARG) 2'31:18
60  Sabag Shemtov (ISR) 2'31:34
61  Vincent Rakabaele (LES) 2'32:15
62  Marios Kassianidis (CYP) 2'32:51
63  Arjun Pandit (NEP) 2'32:53
64  Ismael Mahmoud (JOR) 2'33:30
65  Alain Bordeleau (CAN) 2'34:27
66  Tau John Tokwepota (PNG) 2'36:36
67  Patric Nyambariro-Nhauro (ZIM) 2'37:18
68  Kimurgor Ngeny (KEN) 2'37:19
69  Amira Prasad Yadav (NEP) 2'38:10
70  Adolphe Ambowode (CAF) 2'41:26
71  Carloa Avila (HON) 2'42:03
72  Jules Randrianarivelo (MAD) 2'43:05
73  Ahmed Abdul Lahij (SOM) 2'44:39
74  George Mambosasa (MAW) 2'46:14
75  Marlon Williams (ISV) 2'46:50
76  Johnaon Mbangiwa (BOT) 2'48:12
77  Leonardo Illut (PHI) 2'49:39
78  Dieudonné LaMothe (HAI) 2'52:18
 Awadh Shaban Al-Sameer (OMA) DNF
 Ahmet Altun (TUR) DNF
 David Edge (CAN) DNF
 Matthews Kambale (MAW) DNF
 Ronald Lanzoni (CRC) DNF
 Bigboy Matlapeng (BOT) DNF
 Tommy Persson (SWE) DNF
 Kjell-Erik Ståhl (SWE) DNF
 Domingo Tibaduiza (COL) DNF
 Rodolfo Gómez (MEX) DNF
 Gerard Nijboer (NED) DNF
 Gerhard Hartmann (AUT) DNF
 Omar Aguilar (CHI) DNF
 Filippos Filippou (CYP) DNF
 Juan Carlos Traspaderne (ESP) DNF
 Santiago de la Parte (ESP) DNF
 Martti Vainio (FIN) DNF
 Geoff Smith (GBR) DNF
 Nimley Twegbe (LBR) DNF
 Miguel Angel Cruz (MEX) DNF
 Cor Lambregts (NED) DNF
 Stig Roar Husby (NOR) DNF
 Cidálio Caetano (POR) DNF
 Delfim Moreira (POR) DNF
 Mehmet Yurdadön (TUR) DNF
 Wilaon Achia (UGA) DNF
 John Tuttle (USA) DNF
 Rumbanza Situ (ZAI) DNF
 Tommy Lazarua (ZIM) DNF

Referenser[redigera | redigera wikitext]