Mellanvikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 1988
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Lätt flugvikt 48 kg 48 kg
Flugvikt 52 kg 52 kg
Bantamvikt 57 kg 57 kg
Fjädervikt 62 kg 62 kg
Lättvikt 68 kg 68 kg
Weltervikt 74 kg 74 kg
Mellanvikt 82 kg 82 kg
Lätt tungvikt 90 kg 90 kg
Tungvikt 100 kg 100 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen mellanvikt vid olympiska sommarspelen 1988 avgjordes i Seongnam i Sangmu Gymnasium.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Mellanvikt Han Myung-Woo
 Sydkorea
Necmi Gençalp
 Turkiet
Jozef Lohyňa
 Tjeckoslovakien

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • TO — Vinst genom fall
  • SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
  • SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
  • PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
  • PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadas
  • DQ — Vinst genom förverkande
  • D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
  • DNA — Dök inte upp
  • L — Förluster
  • ER — Elimineringsrunda
  • CP — Klassifiseringspoäng
  • TP — Tekniska poäng
  • PA — Vinst genom att motståndaren skadats

Elimineringsrunda[redigera | redigera wikitext]

Pool A[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
1  Barthelémy N'To (CMR) 0-4 TF 2:28  Ahmad Afghan (IRI) 0
0  Han Myung-Woo (KOR) 3-1 PP 6-2  Christopher Rinke (CAN) 1
0  Jozef Lohyňa (TCH) 4-0 ST 15-0  Pierre-Didier Jollien (SUI) 1
1  Matarr Jarju (GAM) 0-4 TF 3:24  Daniel Iglesias (ARG) 0
0  Atsushi Ito (JPN) 3-0 PO 4-0  Moustafa Ramadan Hussein (EGY) 1
0  Chi Man-Hsien (TPE) 4-0 TF 4:19  Čedo Nikolovski (YUG) 1
0  Puntsagiin Sükhbat (MGL) 4-0 ST 15-0  Oumar N'Gom (SEN) 1
0  Francisco Iglesias (ESP) Bye
Omgång 2
1  Francisco Iglesias (ESP) 0-4 ST 0-15  Ahmad Afghan (IRI) 0
0  Han Myung-Woo (KOR) 3-1 PP 2-1  Jozef Lohyňa (TCH) 1
1  Christopher Rinke (CAN) 3-0 PO 10-0  Pierre-Didier Jollien (SUI) 2
2  Matarr Jarju (GAM) 0-4 TF 1:35  Atsushi Ito (JPN) 0
1  Daniel Iglesias (ARG) 1-3 PP 5-10  Moustafa Ramadan Hussein (EGY) 1
1  Chi Man-Hsien (TPE) .5-3.5 SP 3-16  Puntsagiin Sükhbat (MGL) 0
1  Čedo Nikolovski (YUG) 3-1 PP 6-1  Oumar N'Gom (SEN) 2
1  Barthelémy N'To (CMR) DNA
Omgång 3
2  Francisco Iglesias (ESP) 0-3.5 SO 0-13  Han Myung-Woo (KOR) 0
1  Ahmad Afghan (IRI) 1-3 PP 6-7  Christopher Rinke (CAN) 1
1  Jozef Lohyňa (TCH) 4-0 TF 0:35  Daniel Iglesias (ARG) 2
0  Atsushi Ito (JPN) 4-0 TF 1:37  Chi Man-Hsien (TPE) 2
2  Moustafa Ramadan Hussein (EGY) 1-3 PP 4-6  Čedo Nikolovski (YUG) 1
0  Puntsagiin Sükhbat (MGL) Bye
Omgång 4
0  Puntsagiin Sükhbat (MGL) 4-0 ST 15-0  Ahmad Afghan (IRI) 2
0  Han Myung-Woo (KOR) 3-0 PO 6-0  Atsushi Ito (JPN) 1
2  Christopher Rinke (CAN) 0-3 PO 0-10  Jozef Lohyňa (TCH) 1
1  Čedo Nikolovski (YUG) Bye
Omgång 5
2  Čedo Nikolovski (YUG) 0-3 PO 0-10  Han Myung-Woo (KOR) 0
1  Puntsagiin Sükhbat (MGL) 0-3 PO 0-11  Jozef Lohyňa (TCH) 1
1  Atsushi Ito (JPN) Bye
Omgång 6
2  Atsushi Ito (JPN) .5-3.5 SP 1-14  Jozef Lohyňa (TCH) 1
2  Puntsagiin Sükhbat (MGL) 1-3 PP 4-5  Han Myung-Woo (KOR) 0
Brottare L ER CP
 Han Myung-Woo (KOR) 0 - 18.5
 Jozef Lohyňa (TCH) 1 - 18.5
 Puntsagiin Sükhbat (MGL) 2 6 12.5
 Atsushi Ito (JPN) 2 6 11.5
 Čedo Nikolovski (YUG) 2 5 6
 Ahmad Afghan (IRI) 2 4 9
 Christopher Rinke (CAN) 2 4 7
 Daniel Iglesias (ARG) 2 3 5
 Chi Man-Hsien (TPE) 2 3 4.5
 Moustafa Ramadan Hussein (EGY) 2 3 4
 Francisco Iglesias (ESP) 2 3 0
 Oumar N'Gom (SEN) 2 2 1
 Matarr Jarju (GAM) 2 2 0
 Pierre-Didier Jollien (SUI) 2 2 0
 Barthelémy N'To (CMR) 1 1 0

Pool B[redigera | redigera wikitext]

L CP TP L
Omgång 1
1  Ubaldo Rodríguez (PUR) 0-3 PO 0-11  Mohamad Zayar (SYR) 0
0  Victor Kodei (NGR) 3-1 PP 15-9  Martin Doyle (GBR) 1
1  Alexander Nanev (BUL) 0-3 PO 0-4  Mark Schultz (USA) 0
1  Andrzej Radomski (POL) 1-3 PP 9-12  Reiner Trik (FRG) 0
1  László Dvorák (HUN) 0-4 TF 1:44  Necmi Gençalp (TUR) 0
0  Hans Gstöttner (GDR) 4-0 ST 15-0  Mohammed Jabouri (IRQ) 1
0  Alexander Tambouvtsev (URS) 3-0 PO 3-0  Jouni Ilomäki (FIN) 1
Omgång 2
2  Ubaldo Rodríguez (PUR) 0-4 TF 1:53  Victor Kodei (NGR) 0
0  Mohamad Zayar (SYR) 3-1 PP 6-1  Martin Doyle (GBR) 2
2  Alexander Nanev (BUL) 1-3 PP 1-4  Andrzej Radomski (POL) 1
0  Mark Schultz (USA) 4-0 ST 16-1  Reiner Trik (FRG) 1
2  László Dvorák (HUN) 0-3 PO 0-4  Hans Gstöttner (GDR) 0
0  Necmi Gençalp (TUR) 3-1 PP 5-4  Alexander Tambouvtsev (URS) 1
2  Mohammed Jabouri (IRQ) 0-3 PO 0-7  Jouni Ilomäki (FIN) 1
Omgång 3
1  Mohamad Zayar (SYR) 1-3 PP 1-7  Victor Kodei (NGR) 0
0  Mark Schultz (USA) 3-1 PP 8-1  Andrzej Radomski (POL) 2
2  Reiner Trik (FRG) 0-3 PO 0-8  Necmi Gençalp (TUR) 0
1  Hans Gstöttner (GDR) 1-3 PP 4-7  Alexander Tambouvtsev (URS) 1
1  Jouni Ilomäki (FIN) Bye
Omgång 4
1  Jouni Ilomäki (FIN) 3-0 P1 5:08  Mohamad Zayar (SYR) 2
1  Victor Kodei (NGR) 0-4 TF 1:41  Mark Schultz (USA) 0
1  Necmi Gençalp (TUR) 1-3 PP 6-8  Hans Gstöttner (GDR) 1
1  Alexander Tambouvtsev (URS) Bye
Omgång 5
1  Alexander Tambouvtsev (URS) 4-0 TF 2:40  Victor Kodei (NGR) 2
2  Jouni Ilomäki (FIN) 1-3 PP 1-2  Necmi Gençalp (TUR) 1
0  Mark Schultz (USA) 4-0 TF 2:02  Hans Gstöttner (GDR) 2
Omgång 6
1  Alexander Tambouvtsev (URS) 3-1 PP 7-3  Mark Schultz (USA) 1
1  Necmi Gençalp (TUR) Bye
Round 7
1  Necmi Gençalp (TUR) 3.5-0 SO 14-0  Mark Schultz (USA) 2
1  Alexander Tambouvtsev (URS) Bye
Brottare L ER CP Tiebreaker
 Necmi Gençalp (TUR) 1 - 17.5 3
 Alexander Tambouvtsev (URS) 1 - 14 1
 Mark Schultz (USA) 2 7 19
 Hans Gstöttner (GDR) 2 5 11
 Victor Kodei (NGR) 2 5 10
 Jouni Ilomäki (FIN) 2 5 7
 Mohamad Zayar (SYR) 2 4 7
 Andrzej Radomski (POL) 2 3 5
 Reiner Trik (FRG) 2 3 3
 Martin Doyle (GBR) 2 2 2
 Alexander Nanev (BUL) 2 2 1
 László Dvorák (HUN) 2 2 0
 Mohammed Jabouri (IRQ) 2 2 0
 Ubaldo Rodríguez (PUR) 2 2 0

Slutkamper[redigera | redigera wikitext]

CP TP
7:e plats
 Atsushi Ito (JPN) 3-1 PP 5-4  Hans Gstöttner (GDR)
5:e plats
 Puntsagiin Sükhbat (MGL) 4-0 PA  Mark Schultz (USA)
Bronsmatch
 Jozef Lohyňa (TCH) 3-0 P1 7:54  Alexander Tambouvtsev (URS)
Final
 Han Myung-Woo (KOR) 3-0 PO 4-0  Necmi Gençalp (TUR)


Källor[redigera | redigera wikitext]