Mixed dubbel vid US Open i tennis 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
US Open i tennis 2008
Mästare :   Zimbabwe Cara Black
Indien Leander Paes
Finalister :   USA Liezel Huber
Storbritannien Jamie Murray
Finalresultat :   7-6(6), 6-4
Tävlingar
Singel   herrar   damer       pojkar   flickor
Dubbel   herrar   damer   mixed   pojkar   flickor
Huvudartikel: US Open i tennis 2008

Victoria Azarenka och Max Mirnyj var regerande mästare, men Azarenka valde att inte delta, bara Mirnyj deltog.

Cara Black och Leander Paes vann finalen med 7-6(6), 6-4, mot Liezel Huber och Jamie Murray.

Lottning[redigera | redigera wikitext]

Teckenförklaring[redigera | redigera wikitext]

  • Q = Kvalificerad via kvalturneringen
  • WC = Wild card
  • LL = Lucky Loser
  • ALT = Reserv
  • SE = Dispens
  • PR = Skyddad ranking
  • w/o = Walk over
  • u = Uppgivet
  • d = Utebliven

Slutspel[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
                         
  5  Zimbabwe Cara Black
 Indien Leander Paes
6 6    
   Ryssland Nadia Petrova
 Sverige Jonas Björkman
4 4    
  5  Zimbabwe Cara Black
 Indien Leander Paes
7 6  
     USA Liezel Huber
 Storbritannien Jamie Murray
66 4  
WC  USA Jill Craybas
 USA Eric Butorac
3 4  
     USA Liezel Huber
 Storbritannien Jamie Murray
6 6    

Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Kvartsfinaler   Semifinaler
1  Kina-Taipei C-j Chuang
 Kanada D Nestor
1 4    
WC  USA S Stephens
 USA R Kendrick
6 6       WC  USA S Stephens
 USA R Kendrick
5 5    
WC  USA R Zalameda
 USA K Van't Hof
4 6 [8]      Tjeckien V Uhlirova
 Tjeckien M Damm
7 7    
   Tjeckien V Uhlirova
 Tjeckien M Damm
6 3 [10]          Tjeckien V Uhlirova
 Tjeckien M Damm
5 2    
   Danmark C Wozniacki
 Polen M Matkowski
6 6         5  Zimbabwe C Black
 Indien L Paes
7 6    
   Israel S Peer
 Australien P Hanley
0 4          Danmark C Wozniacki
 Polen M Matkowski
     
WC  USA M Oudin
 USA D Young
3 2     5  Zimbabwe C Black
 Indien L Paes
w / o  
5  Zimbabwe Cara Black
 Indien L Paes
6 6         5  Zimbabwe C Black
 Indien L Paes
6 6  
4  Kina-Taipei Y-j Chan
 Österrike J Knowle
3 1            Ryssland N Petrova
 Sverige Jonas Björkman
4 4  
   Australien C Dellacqua
 Australien J Kerr
6 6          Australien C Dellacqua
 Australien J Kerr
3 3    
   Ryssland A Tjakvetadze
 Vitryssland M Mirnyi
3 1        Ryssland N Petrova
 Sverige J Björkman
6 6    
   Ryssland N Petrova
 Sverige J Björkman
6 6            Ryssland N Petrova
 Sverige Jonas Björkman
6 6  
WC  USA A Glatch
 USA S Lipsky
3 3            Australien R Stubbs
 Sverige R Lindstedt
3 2    
   Australien S Stosur
 Indien M Bhupathi
6 6          Australien S Stosur
 Indien M Bhupathi
6 3 [10]
   Australien R Stubbs
 Sverige R Lindstedt
6 6        Australien R Stubbs
 Sverige R Lindstedt
2 6 [12]  
8  Frankrike N Dechy
 Israel A Ram
4 4    

Undre halvan[redigera | redigera wikitext]

Första omgången   Andra omgången   Kvartsfinaler   Semifinaler
7  Kina Z Yan
 Bahamas M Knowles
67 3 u  
   Ryssland J Vesnina
 Polen M Fyrstenberg
7 2          Ryssland J Vesnina
 Polen M Fyrstenberg
4 5    
   Slovakien J Husarova
 Sydafrika J Coetzee
1 1     ALT  Italien F Pennetta
 Serbien D Vemic
6 7    
ALT  Italien F Pennetta
 Serbien D Vemic
6 6         ALT  Italien F Pennetta
 Serbien D Vemic
7 4 [4]  
   USA L Raymond
 Brasilien M Melo
6 6         WC  USA J Craybas
 USA Eric Butorac
64 6 [10  
   Kina S Peng
 Tjeckien L Dlouhy
3 2          USA L Raymond
 Brasilien M Melo
5 5  
WC  USA J Craybas
 USA E Butorac
6 6     WC  USA J Craybas
 USA E Butorac
7 7    
3  Japan A Sugiyama
 Zimbabwe K Ullyett
4 4         WC  USA J Craybas
 USA E Butorac
3 4  
6  Tjeckien Kveta Peschke
 Tjeckien P Vizner
6 2 [10]          USA L Huber
 Storbritannien J Murray
6 6  
   Slovakien D Cibulková
 Österrike J Melzer
4 6 [6]     6  Tjeckien K Peschke
 Tjeckien P Vizner
5 3    
   Ukraina K Bondarenko
 Brasilien A Sa
3 2        USA L Huber
 Storbritannien J Murray
7 6    
   USA L Huber
 Storbritannien J Murray
6 6            USA L Huber
 Storbritannien J Murray
7 69 [11]
ALT  Frankrike V Razzano
 Nederländerna R Wassen
6 3 [10]       2  Slovenien K Srebotnik
 Serbien N Zimonjić
65 7 [9]  
   Vitryssland T Putjak
 Tyskland C Kas
2 6 [5]     ALT  Frankrike V Razzano
 Nederländerna R Wassen
1 7 [8]
ALT  Australien A Rodionova
 Australien J Cerretani
3 2     2  Slovenien K Srebotnik
 Serbien N Zimonjić
6 5 [10]  
2  Slovenien K Srebotnik
 Serbien N Zimonjić
6 6