My Bloody Valentine
Från Wikipedia
My Bloody Valentine var ett alternativrockband som grundades år 1984 på Irland. Musiken har klassificerats som dream pop, noisepop, post-punk samt shoegazing och domineras av högljudda ljudmattor med gitarrer och distorsion, särskilt på de senare skivorna. Albumet Loveless, som släpptes 1991, anses allmänt vara shoegaze-stilens höjdpunkt och ett av 90-talets mest banbrytande album. Bandet har inte släppt några skivor sedan Loveless. Frontmannen Kevin Shields har de senaste åren mest ägnat sig åt Primal Scream, där han även är medlem.
Bandets musik går att höra i filmen Lost in Translation (låten "Sometimes"), som Kevin Shields även skrivit lite originalmusik till ("City Girl" och "Ikebana"). Han remixade även ett par låtar för samma regissörs efterkommande film, Marie Antoinette (film, 2006).
2007 avslöjad Kevin Shields att bandet skulle återförenas och även släppa ett nytt album. De har nu återförenats och ska turnera i bland annat Storbritannien och Danmark (Roskildefestivalen).
[redigera] Medlemmar
- Kevin Shields - Gitarr, sång
- Bilinda Butcher - Gitarr, sång
- Colm O'Ciosoig - Trummor
- Debbie Googe - Bas
[redigera] Utvald Diskografi
- Loveless, 1991
- Isn't Anything, 1988
- Ecstasy & Wine, 1987
- This Is Your Bloody Valentine, 1985
[redigera] Se också
Wikimedia Commons har media som rör My Bloody Valentine

