Oscarsgalan 1984

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Oscarsgalan 1984
Datum 9 april 1984
Nominerade och vinnare
Bästa film Ömhetsbevis
Flest vinster Ömhetsbevis (5)
Flest nomineringar Ömhetsbevis (11)
Föregående Följande
1983 1985

Oscarsgalan 1984 som hölls 9 april 1984 var den 56:e upplagan av Oscarsgalan där det prestigefyllda amerikanska filmpriset Oscar delades ut till filmer som kom ut under 1983.

Priskategorier[redigera | redigera wikitext]

Bästa film[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Ömhetsbevis - James L. Brooks

Övriga nominerade:

Människor emellan - Michael Shamberg
Påklädaren - Peter Yates
Rätta virket - Irwin Winkler, Robert Chartoff
Tender Mercies - Philip Hobel

Bästa manliga huvudroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Tender Mercies - Robert Duvall

Övriga nominerade:

Timmarna med Rita - Michael Caine
Reuben, Reuben - Tom Conti
Påklädaren - Tom Courtenay
Påklädaren - Albert Finney

Bästa kvinnliga huvudroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Ömhetsbevis - Shirley MacLaine

Övriga nominerade:

Testamentet - Jane Alexander
Silkwood - Meryl Streep
Timmarna med Rita - Julie Walters
Ömhetsbevis - Debra Winger

Bästa manliga biroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Ömhetsbevis - Jack Nicholson

Övriga nominerade:

Det våras för Hamlet - Charles Durning
Ömhetsbevis - John Lithgow
Rätta virket - Sam Shepard
Cross Creek - Rip Torn

Bästa kvinnliga biroll[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Brännpunkt Djakarta - Linda Hunt

Övriga nominerade:

Silkwood - Cher
Människor emellan - Glenn Close
Yentl - Amy Irving
Cross Creek - Alfre Woodard

Bästa regi[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Ömhetsbevis - James L. Brooks

Övriga nominerade:

Tender Mercies - Bruce Beresford
Fanny och Alexander - Ingmar Bergman
Silkwood - Mike Nichols
Påklädaren - Peter Yates

Bästa originalmanus[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Tender Mercies - Horton Foote

Övriga nominerade:

Människor emellan - Lawrence Kasdan, Barbara Benedek
Fanny och Alexander - Ingmar Bergman
Silkwood - Nora Ephron, Alice Arlen
War Games - Lawrence Lasker, Walter F. Parkes

Bästa manus efter förlaga[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Ömhetsbevis - James L. Brooks

Övriga nominerade:

Betrayal - Harold Pinter
Påklädaren - Ronald Harwood
Timmarna med Rita - Willy Russell
Reuben, Reuben - Julius J. Epstein

Bästa foto[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Fanny och Alexander - Sven Nykvist

Övriga nominerade:

Flashdance - Donald Peterman
Rätta virket - Caleb Deschanel
War Games - William A. Fraker
Zelig - Gordon Willis

Bästa scenografi[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Fanny och Alexander - Anna Asp, Susanne Lingheim

Övriga nominerade:

Jedins återkomst - Norman Reynolds, Fred Hole, James L. Schoppe, Michael Ford
Rätta virket - Geoffrey Kirkland, Richard Lawrence, W. Stewart Campbell, Peter R. Romero, Jim Poynter, George R. Nelson
Ömhetsbevis - Polly Platt, Harold Michelson, Tom Pedigo, Anthony Mondell
Yentl - Roy Walker, Leslie Tomkins, Tessa Davies

Bästa kostym[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Fanny och Alexander - Marik Vos-Lundh

Övriga nominerade:

Cross Creek - Joe I. Tompkins
Heart Like a Wheel - William Ware Theiss
Le retour de Martin Guerre - Anne-Marie Marchand
Zelig - Santo Loquasto

Bästa ljud[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Rätta virket - Mark Berger, Thomas Scott, Randy Thom, David MacMillan

Övriga nominerade:

Vargarnas land - Alan Splet (as Alan R. Splet), Todd Boekelheide, Randy Thom, David Parker
Jedins återkomst - Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom, Tony Dawe
Ömhetsbevis - Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell, James R. Alexander
War Games - Michael J. Kohut, Carlos Delarios, Aaron Rochin, Willie D. Burton

Bästa klippning[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Rätta virket - Glenn Farr, Lisa Fruchtman, Stephen A. Rotter, Douglas Stewart, Tom Rolf

Övriga nominerade:

Blue Thunder - Frank Morriss, Edward M. Abroms
Flashdance - Bud S. Smith, Walt Mulconery
Silkwood - Sam O'Steen
Ömhetsbevis - Richard Marks

Bästa ljudredigering[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Rätta virket - Jay Boekelheide

Övriga nominerade:

Jedins återkomst - Ben Burtt

Bästa sång[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Flashdance - Giorgio Moroder (musik), Keith Forsey (text), Irene Cara (text) för "Flashdance...What a Feeling".

Övriga nominerade:

Flashdance - Michael Sembello, Dennis Matkosky för "Maniac".
Tender Mercies - Austin Roberts, Bobby Hart för "Over You".
Yentl - Michel Legrand (musik), Alan Bergman (text), Marilyn Bergman (text) för "Papa, Can You Hear Me?".
Yentl - Michel Legrand (musik), Alan Bergman (text), Marilyn Bergman (text) för "The Way He Makes Me Feel".

Bästa filmmusik[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Rätta virket - Bill Conti

Övriga nominerade:

Cross Creek - Leonard Rosenman
Jedins återkomst - John Williams
Ömhetsbevis - Michael Gore
I skottlinjen - Jerry Goldsmith

Bästa originalmusik[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Yentl - Michel Legrand (musik), Alan Bergman (text), Marilyn Bergman (text)

Övriga nominerade:

The Sting II - Lalo Schifrin
Ombytta roller - Elmer Bernstein

Bästa animerade kortfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Sundae in New York - Jimmy Picker

Övriga nominerade:

Musse Piggs julsaga - Burny Mattinson
Sound of Sunshine - Sound of Rain - Eda Godel Hallinan

Bästa kortfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Boys and Girls - Janice L. Platt

Övriga nominerade:

Goodie-Two-Shoes - Ian Emes
Overnight Sensation - Jon Bloom

Bästa dokumentära kortfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Flamenco at 5:15 - Cynthia Scott, Adam Symansky

Övriga nominerade:

In the Nuclear Shadow: What Can the Children Tell Us? - Vivienne Verdon-Roe, Eric Thiermann
Sewing Woman - Arthur Dong
Spaces: The Architecture of Paul Rudolph - Bob Eisenhardt
Ihr zent frei - Dea Brokman, Ilene Landis

Bästa dokumentärfilm[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

He Makes Me Feel Like Dancin' - Emile Ardolino

Övriga nominerade:

Children of Darkness - Richard Kotuk, Ara Chekmayan
First Contact - Bob Connolly, Robin Anderson
The Profession of Arms - Michael Bryans, Tina Viljoen
Seeing Red - Jim Klein, Julia Reichert

Bästa utländska film[redigera | redigera wikitext]

Vinnare:

Fanny och Alexander (Sverige)

Övriga nominerade:

Carmen (Spanien)
Franska väninnor (Frankrike)
Le bal (Algeriet)
Jób lázadása (Ungern)

Special-Oscar[redigera | redigera wikitext]

Jedins återkomst - Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston, Phil Tippett för specialeffekterna

Heders-Oscar[redigera | redigera wikitext]

Hal Roach

Källor[redigera | redigera wikitext]

Förra: Oscarsgalan Nästa:
Oscarsgalan 1983 Oscarsgalan 1985