Tyska verb

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Huvudartikel: Tysk grammatik

Enkla verb[redigera | redigera wikitext]

Tyska verb består av en rot och suffixet "-en". I verb vars rötter slutar på "el" eller "er" tappar suffixet bokstaven "e".

  • "laufen" (att springa, gå)
  • "lächeln" (att le)
  • "meistern" (att mästra)

Odelbara prefix[redigera | redigera wikitext]

Där finns vissa verb som börjar på permanenta prefix. Det vanligaste prefixen i tyska är "ver-", "ge-", "be-", "er-", "ent-", "auf-", "an-" och "zer-".

  • "brauchen", att behöva - "verbrauchen", att konsumera
  • "raten", att ge råd - "verraten", att förråda
  • "fallen", att falla - "gefallen" att vara nöjd
  • "hören", att höra - "gehören" att tillhöra
  • "brennen", att brinna (intransitiv) - "verbrennen", att brinna (transitiv), "att brinna helt"
  • "beginnen", att börja (ingen for utan prefix)

Löst sammansatta verb[redigera | redigera wikitext]

Löst sammansatta verb består av en prefix (preposition) och ett verb, som sitter ihop i infinitiv.

  • anschauen, er schaut an, (att se)
  • anfangen, er fängt an (att börja)

Komplexa verb[redigera | redigera wikitext]

Indikativ[redigera | redigera wikitext]

Presens (Präsens)[redigera | redigera wikitext]

ich wohne
du wohnst
er, es, sie wohnt
wir wohnen
ihr wohnt
Sie, sie wohnen

Futurum (Futur)[redigera | redigera wikitext]

Futurum 1[redigera | redigera wikitext]

ich werde wohnen
du wirst wohnen
er, es, sie wird wohnen
wir werden wohnen
ihr werdet wohnen
Sie, sie werden wohnen
  • werden + infinitiv

Futurum 2[redigera | redigera wikitext]

ich werde gewohnt haben
du wirst gewohnt haben
er, es, sie wird gewohnt haben
wir werden gewohnt haben
ihr werdet gewohnt haben
Sie, sie werden gewohnt haben
  • werden + perfekt particip + haben

Imperfekt (Präteritum/Imperfekt) svaga verb[redigera | redigera wikitext]

ich wohnte
du wohntest
er, es, sie wohnte
wir wohnten
ihr wohntet
Sie, sie wohnten

Perfekt (Perfekt)[redigera | redigera wikitext]

ich habe gewohnt
du hast gewohnt
er, es, sie hat gewohnt
wir haben gewohnt
ihr habt gewohnt
Sie, sie haben gewohnt
  • haben + perfekt particip

Pluskvamperfekt (Plusquamperfekt)[redigera | redigera wikitext]

ich hatte gewohnt
du hattest gewohnt
er, es, sie hatte gewohnt
wir hatten gewohnt
ihr hattet gewohnt
Sie, sie hatten gewohnt
  • haben (imperfekt) + perfekt particip

Konjunktiv[redigera | redigera wikitext]

Presens (Konjunktiv I)[redigera | redigera wikitext]

Presens konjunktiv bildas alltid, med undantag av verbet sein, av infinitivens stam och de ändelser som anges nedan:

ich wohne
du wohnest
er, es, sie wohne
wir wohnen
ihr wohnet
Sie, sie wohnen

Imperfekt (Konjunktiv II)[redigera | redigera wikitext]

Denna form är identisk med imperfekt indikativ när det gäller svaga, regelbundna verb. I annat fall får verben, med imperfekt indikativ som utgångspunkt, omljud och ändelsen -e där så är möjligt.

ich wäre
du wär/e/st
er, es, sie wäre
wir wären
ihr wär/e/t
Sie, sie wären

Imperativ[redigera | redigera wikitext]

(du) Wohn
Wohnen wir
(ihr) Wohnt
Wohnen Sie