Uefacupen 1988/1989

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök

UEFA-cupen 1988/1989 vanns av SSC Napoli från Italien efter finalseger mot VfB Stuttgart från det dåvarande Västtyskland.

Första omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
VfB Stuttgart Västtyskland 3-2 Ungern Tatabányai Bányász 2-0 1-2
R. Antwerp FC Belgien 3-6 Västtyskland 1. FC Koln 2-4 1-2
FC Bayern München Västtyskland 10-4 Polen Legia Warszawa 3-1 7-3
Bayer Leverkusen Västtyskland 0-2 Portugal Belenenses 0-1 0-1
A.S. Roma Italien 4-3 Västtyskland 1. FC Nurnberg 1-2 3-1(förlängning)
FC Groningen Nederländerna (bortamål)2-2 Spanien Atlético Madrid 1-0 1-2
FC Aarau Schweiz 0-7 Östtyskland Lokomotive Leipzig 0-3 0-4
St Patrick's Athletic FC Irland 0-4 Skottland Heart of Midlothian FC 0-2 0-2
FK Zalgiris Vilnius Sovjetunionen 4-5 Österrike FK Austria Wien 2-0 2-5
Sporting Clube de Portugal Portugal 6-3 Nederländerna Ajax Amsterdam 4-2 2-1
Real Sociedad Spanien (bortamål)4-4 Tjeckoslovakien Dukla Praha 2-1 2-3
Union Luxembourg Luxemburg 1-11 Belgien RFC de Liège 1-7 0-4
Internazionale Milano FC Italien 4-2 Sverige IK Brage 2-1 2-1
IA Island 1-2 Ungern Ujpest FC 0-0 1-2
Rangers FC Skottland 5-2 Polen GKS Katowice 1-0 4-2
Aberdeen FC Skottland 0-2 Östtyskland Dynamo Dresden 0-0 0-2
FC Dnipro Dnipropetrovsk Sovjetunionen 2-3 Frankrike FC Girondins de Bordeaux 1-1 1-2
Östers IF Sverige 2-6 Tjeckoslovakien DAC Dunajska Streda 2-0 0-6
Turun Palloseura Finland (bortamål)1-1 Irland Linfield FC 0-0 1-1
Molde FK Norge 1-5 Belgien K.S.V. Waregem 0-0 1-5
Malmo FF Sverige 3-2 Sovjetunionen FC Torpedo Moskva 2-0 1-2(förlängning)
First Vienna FC Österrike (bortamål)2-2 Danmark Ikast FS 1-0 1-2
Oțelul Galați Rumänien 1-5 Italien Juventus FC 1-0 0-5
Velez Jugoslavien 6-2 Cypern APOEL FC 1-0 5-2
AEK Aten FC Grekland 1-2 Spanien Athletic Bilbao 1-0 0-2
Montpellier La Paillade SC Frankrike 1-6 Portugal SL Benfica 0-3 1-3
Sliema Wanderers FC Malta 1-8 Rumänien Victoria Bucureşti 0-2 1-6
SSC Napoli Italien 2-1 Grekland PAOK FC 1-0 1-1
FK Partizan Jugoslavien 10-0 Bulgarien PFC Slavia Sofia 5-0 5-0
Servette FC Schweiz 1-0 Österrike SK Sturm Graz 1-0 0-0
Trakia Plovdiv Bulgarien 1-2 Sovjetunionen FC Dinamo Minsk 1-2 0-0
Beşiktaş JK Turkiet 1-2 Jugoslavien Dinamo Zagreb 1-0 0-2

Andra omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
FC Bayern München Västtyskland 5-1 Tjeckoslovakien DAC Dunajska Streda 3-1 2-0
1. FC Koln Västtyskland 3-1 Skottland Rangers FC 2-0 1-1
Dinamo Zagreb Jugoslavien 2-4 Västtyskland VfB Stuttgart 1-3 1-1
FK Partizan Jugoslavien 4-4(bortamål) Italien A.S. Roma 4-2 0-2
Velez Jugoslavien (straffar)0-0 Portugal Belenenses 0-0 0-0
Sporting Clube de Portugal Portugal 1-2 Spanien Real Sociedad 1-2 0-0
Heart of Midlothian FC Skottland 1-0 Österrike FK Austria Wien 0-0 1-0
Lokomotive Leipzig Östtyskland 1-3 Italien SSC Napoli 1-1 0-2
Ujpest FC Ungern 0-2 Frankrike FC Girondins de Bordeaux 0-1 0-1
Juventus FC Italien 7-4 Spanien Athletic Bilbao 5-1 2-3
Dynamo Dresden Östtyskland 5-3 Belgien K.S.V. Waregem 4-1 1-2
First Vienna FC Österrike 2-2(bortamål) Finland Turun Palloseura 2-1 0-1
Malmo FF Sverige 1-2 Italien Internazionale Milano FC 0-1 1-1
RFC de Liège Belgien 3-2 Portugal SL Benfica 2-1 1-1
FC Groningen Nederländerna 3-1 Schweiz Servette FC 2-0 1-1
FC Dinamo Minsk Sovjetunionen 2-2(bortamål) Rumänien Victoria Bucureşti 2-1 0-1

Tredje omgången[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
FC Bayern München Västtyskland (bortamål)3-3 Italien Internazionale Milano FC 0-2 3-1
Real Sociedad Spanien 3-2 Västtyskland 1. FC Koln 1-0 2-2
FC Groningen Nederländerna 1-5 Västtyskland VfB Stuttgart 1-3 0-2
Heart of Midlothian FC Skottland 4-2 Jugoslavien Velez 3-0 1-2
FC Girondins de Bordeaux Frankrike 0-1 Italien SSC Napoli 0-1 0-0
Dynamo Dresden Östtyskland 4-0 Italien A.S. Roma 2-0 2-0
RFC de Liège Belgien 0-2 Italien Juventus FC 0-1 0-1
Victoria Bucureşti Rumänien (bortamål)3-3 Finland Turun Palloseura 1-0 2-3

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
VfB Stuttgart Västtyskland (straffar)1-1 Spanien Real Sociedad 1-0 0-1
Heart of Midlothian FC Skottland 1-2 Västtyskland FC Bayern München 1-0 0-2
Juventus FC Italien 2-3 Italien SSC Napoli 2-0 0-3(förlängning)
Victoria Bucureşti Rumänien 1-5 Östtyskland Dynamo Dresden 1-1 0-4

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
SSC Napoli Italien 4-2 Västtyskland FC Bayern München 2-0 2-2
VfB Stuttgart Västtyskland 2-1 Östtyskland Dynamo Dresden 1-0 1-1

Finaler[redigera | redigera wikitext]

Lag 1 Totalt Lag 2 Möte 1 Möte 2
SSC Napoli Italien 5-4 Västtyskland VfB Stuttgart 2-1 3-3

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]


Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia