Ungdomsvärldsmästerskapen i friidrott 2009

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Ungdomsvärldsmästerskapen i friidrott 2009
Datum 8 juli–12 juli
Grenar 40 grenar i 1 sporter
Deltagare
Nationer 46
Värdskap
Land  Italien
Ort Brixen
Arena Brixen-Bressanone sportarena

Ungdomsvärldsmästerskapen i friidrott 2009 var de 6:e ungdomsvärldsmästerskapen i friidrott arrangerade av IAAF. Mästerskapet var för friidrottare under 18 år och hölls på Brixen-Bressanone sportarena i Brixen i italienska Sydtyrolen mellan 8 och 12 juli 2009. Totalt 40 grenar hölls under mästerskapen, 20 för pojkar och 20 för flickor.

Medaljfördelning[redigera | redigera wikitext]

Pl. Nation Guld Silver Brons Totalt
1  Kenya 6 7 1 14
2  USA 6 5 5 16
3  Storbritannien 4 1 1 6
4  Ryssland 3 2 4 9
5  Kina 3 2 1 6
6  Tyskland 2 1 6 9
7  Sverige 2 1 1 4
8  Grenada 2 0 0 2
9  Etiopien 1 1 4 6
10  Frankrike 1 1 0 1
10  Thailand 1 1 0 2
12  Italien 1 0 2 3
13  Uzbekistan 1 0 1 1
14  Kuba 1 0 0 1
14  Israel 1 0 0 1
14  Sydkorea 1 0 0 1
14  Norge 1 0 0 1
14  Slovenien 1 0 0 1
14  Syrien 1 0 0 1
14  Kina-Taipei 1 0 0 1
21  Amerikanska Jungfruöarna 0 2 0 2
22  Kanada 0 1 2 3
22  Rumänien 0 1 2 3
24  Ungern 0 1 1 2
24  Jamaica 0 1 1 2
24  Sydafrika 0 1 1 2
27  Australien 0 1 0 1
27  Brasilien 0 1 0 1
27  Danmark 0 1 0 1
27  Irland 0 1 0 1
27  Lettland 0 1 0 1
27  Mexiko 0 1 0 1
27  Polen 0 1 0 1
27  Qatar 0 1 0 1
27  Samoa 0 1 0 1
27  Spanien 0 1 0 1
27  Tadzjikistan 0 1 0 1
27  Turkiet 0 1 0 1
39  Argentina 0 0 1 1
39  Eritrea 0 0 1 1
39  Japan 0 0 1 1
39  Serbien 0 0 1 1
39  Slovakien 0 0 1 1
39  Sudan 0 0 1 1
39  Ukraina 0 0 1 1
39  Uruguay 0 0 1 1

*All information kommer från IAAF:s hemsida.[1]

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Nyckel
    • WYR - Världsrekord för ungdomar
    • WYL - Världsårsbästa för ungdomar
    • NYR - Nationsrekord för ungdomar
    • NR - Nationsrekord
    • CR - Mästerskapsrekord
    • PB - Personligt rekord
    • SB - Personligt rekord för säsongen

Pojkar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m Prezel Hardy
 USA
10,57 Aaron Brown
 Kanada
10,74 Giovanni Galbieri
 Italien
10,79
200 m Kirani James
 Grenada
21,05 PB Alberto Gavalda
 Spanien
21,33 SB Keenan Brock
 USA
21,39
400 m Kirani James
 Grenada
45,24 CR WYL PB Joshua Mance
 USA
46,22 PB Awadelkarim Elyas
 Sudan
47,15 SB
800 m Johan Rogestedt
 Sverige
1.50,92 PB Peter Langat Kiplangat
 Kenya
1.50,97 Nicholas Kiplangat Kipkoech
 Kenya
1.51,01
1 500 m Gideon Kiage Mageka
 Kenya
3.37,36 WYL Caleb Mwangangi Ndiku
 Kenya
3.38,42 Girma Bekele
 Etiopien
3.39,88 PB
3 000 m Isaiah Kiplangat Koech
 Kenya
7.51,51 CR David Kiprotich Bett
 Kenya
7.52,13 PB Goitom Kifle
 Eritrea
8.05,83 PB
2 000 m hinder Hillary Kipsang Yego
 Kenya
5.25,33 WYL Peter Kibet Lagat
 Kenya
5.26,59 PB Desta Alemu
 Etiopien
5.37,32 PB
110 m häck (91,4 cm) Dale Morgan
 USA
13,28 WYL Jack Meredith
 Storbritannien
13,33 PB Gregory MacNeil
 Kanada
13,51
400 m häck (84 cm) Norge Sotomayor
 Kuba
51,30 WYL Jeremiah Kipkorir Mutai
 Kenya
51,45 PB Jose Reynaldo Bencosme de Leon
 Italien
51,74
10 000 m gång Hagen Pohle
 Tyskland
41:35.99 CR WYL PB Dementij Tjeparev
 Ryssland
41:53.76 PB Ihor Lyasjtjenko
 Ukraina
42:01.90 PB
Medleystafett  USA 1:50.33 WYR  Brasilien 1:52.66 SB  Japan 1:52.82 SB
Höjdhopp Dmitriy Kroyter
 Israel
2,20 Janick Klausen
 Danmark
2,20 PB Django Lovett
 Kanada
Daniil Tsyplakov
 Ryssland
2,17 PB

2.17 PB
Stavhopp Min-Sub Jin
 Sydkorea
5,15 PB Carlo Paech
 Tyskland
5,10 Daniel Clemens
 Tyskland
5,10
Längdhopp Supanara Sukhasvasti na Ayudhya
 Thailand
7,65 PB Stefan Brits
 Sydafrika
7,57 Yannick Roggatz
 Tyskland
7,53 PB
Genom segern i längdhoppstävlingen blev Supanara Sukhasvasti na Ayudhya Thailands första finalist, medaljör och mästare någonsin i globala friidrottstävlingar alla ålderskategorier. Han är ättling till Kung Rama IV.[2]
Tresteg Benjamin Williams
 Storbritannien
15,91 PB Supanara Sukhasvasti na Ayudhya
 Thailand
15,70 PB Aleksandr Jurtjenko
 Ryssland
15,66 PB
Kulstötning (5 kg) Ryan Crouser
 USA
21,56 CR Krzysztof Brzozowski
 Polen
20,89 PB Frans Schutte
 Sydafrika
20,37 PB
Diskus (1,5 kg) Hamid Manssour
 Syrien
64,20 Ryan Crouser
 USA
61,64 Traves Smikle
 Jamaica
61,22 PB
Slägga (5 kg) Hongqiu Chen
 Kina
74,93 WYL PB Suhrob Chodjajev
 Tadzjikistan
73,29 PB Tomas Kruzliak
 Slovakien
72,17
Spjut (700 g) Shih-Feng Huang
 Kina-Taipei
74,00 Killian Durechou
 Frankrike
73,54 Braian Toledo
 Argentina
73,44 PB
Åttakamp Kevin Mayer
 Frankrike
6 478 WYL Mohd Ahmed Al-Mannai
 Qatar
6 232 PB Steffen Klink
 Tyskland
6 217 PB

Flickor[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
100 m Jodie Williams
 Storbritannien
11,39 WYL PB Allison Peter
 Amerikanska Jungfruöarna
11,47 PB Ashton Purvis
 USA
11,48 SB
200 m Jodie Williams
 Storbritannien
23,08 WYL Allison Peter
 Amerikanska Jungfruöarna
23,08 WYL Ashton Purvis
 USA
23,15 PB
400 m Ebony Eutsey
 USA
52,88 Michelle Brown
 USA
53,44 Sandra Wagner
 Sverige
53,52 PB
800 m Cherono Koech
 Kenya
2.01.67 CR Ciara Mageean
 Irland
2.03,07 PB Rowena Cole
 Storbritannien
2.03,83 PB
1 500 m Nelly Chebet Ngeiywo
 Kenya
4.12,76 PB Gete Dima
 Etiopien
4.15,16 Amela Terzić
 Serbien
4.16,71 PB
3 000 m Purity Cherotich Rionoripo
 Kenya
9.03,79 Jackline Chepngeno
 Kenya
9.05,93 PB Genet Yalew
 Etiopien
9.08,95 PB
2 000 m hinder Korahubsh Itaa
 Etiopien
6.11,83 WYR Lucia Kamene Muangi
 Kenya
6.11,90 PB Halima Hassen
 Etiopien
6.16,83 PB
100 m häck (76,2 cm) Isabelle Pedersen
 Norge
13,23 Kori Carter
 USA
13,26 PB Bridgette Owens
 USA
13,39 PB
Genom sin seger blev 17-åriga Isabelle Pedersen Norges första ungdomsvärldsmästare någonsin. Hennes tid på 13,20 i semifinalen innebar nationsrekord och tredje bästa ungdomstid någonsin.[3]
400 m häck Vera Rudakova
 Ryssland
57,83 WYL Danielle Dowie
 Jamaica
58,62 Deborah Rodriguez
 Uruguay
59,71 PB
5 000 m gång Jelena Lasjmanova
 Ryssland
22.55,45 WYL Yanelli Caballero
 Mexiko
22.59,27 PB Svetlana Vasiljeva
 Ryssland
23.00,15 PB
Medleystafett  USA 2:04.32 WYL  Ungern 2:09.22 PB  Rumänien 2:09.25 PB
Höjdhopp Alessia Trost
 Italien
1,87 Maria Kutjina
 Ryssland
Amy Pejkovic
 Australien
1,85 PB
 
1,85 PB
16-åriga Alessia Trost blev genom sin seger Italiens första ungdomsvärldsmästare någonsin.[4]
Stavhopp Angelica Bengtsson
 Sverige
4,32 WYL Michaela Meijer
 Sverige
4,10 Felicia Horvath
 Ungern
Tatjana Stetsjuk
Ryssland
4.00 PB

4,00 PB
Längdhopp Minjia Lu
 Kina
6,22 Alina Rotaru
 Rumänien
6,09 Jennifer Clayton
 USA
6,05
Tresteg Jana Borodina
 Ryssland
13,63 WYL Lina Deng
 Kina
13,57 PB Valerija Kanatova
 Uzbekistan
13,45
Kulstötning Lena Urbaniak
 Tyskland
15,28 Margaret Satupai
 Samoa
14,96 SB Yangzi Dong
 Kina
14,65 PB
Diskus Shanshan Li
 Kina
51,65 Alex Collatz
 USA
50,09 Shanice Craft
 Tyskland
49,15
Slägga Barbara Spiler
 Slovenien
59,33 Kivilcim Kaya
 Turkiet
57,91 SB Bianca Lazar Fazecas
 Rumänien
56,41 PB
Spjut Anastasija Svetjnikova
 Uzbekistan
53,25 SB You Wu
 Kina
52,04 PB Laura Henkel
 Tyskland
51,47 PB
Sjukamp Katarina Thompson
 Storbritannien
5 750 WYL Laura Ikauniece
 Lettland
5 647 PB Kira Biesenbach
 Tyskland
5 423 PB

Källor[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ 2009 World Youth medal table [1]. Läst 2012-02-04. Arkiverad 2009-09-08.
  2. ^ ”Descendent of the Royal family grabs Thailand's first ever World gold medal”. IAAF. 2009-07-10. http://www.iaaf.org/WYC09/news/newsid=51804.html. Läst 10 juli 2009. 
  3. ^ ”World Youth gold is more than a dream come true for Pedersen”. IAAF. 2009-07-09. Arkiverad från originalet den 8 september 2009. http://www.webcitation.org/5je8Azjm9. Läst 10 juli 2009. 
  4. ^ ”Golden jump for Italy's Alessia Trost”. IAAF. 2009-07-10. Arkiverad från originalet den 8 september 2009. http://www.webcitation.org/5je8BykbZ. Läst 11 juli 2009. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]