Världscupen i skidorientering

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Världscupen i skidorientering
Eduard Khrennikov 2 Ski-EOC 2010.jpg
Plats Hela världen
Tidpunkt December-mars
År 1989-
Sport(er) Skidorientering
Geografisk omfattning Hela världen

Världscupen i skidorientering arrangeras av IOF. Premiären var 1989, sedan tävlade man vartannat år fram till 1989, därefter hölls tävlingar åren 2000, 2001, 2003, 2006, och 2007-2008.

Slutsegrare[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Säsong Etta Tvåa Trea Noterbart
1989 Norge Vidar Benjaminsen Sverige Stig Mattson Finland Anssi Juutilainen
1991 Finland Anssi Juutilainen Sverige Bo Engdahl Norge Vidar Benjaminsen
1993 Norge Vidar Benjaminsen Norge Lars Lystad Norge Harald Svergja
1995 Finland Vesa Mäkipää Finland Raino Pesu Norge Vidar Benjaminsen
1997 Finland Vesa Mäkipää Finland Pekka Varis Sverige Bertil Nordqvist
1999 Finland Raino Pesu Sverige Björn Lans Sverige Bertil Nordqvist
2000 Ryssland Eduard Chrennikov Ryssland Andrei Gruzdev Finland Jukka Lanki
2001 Finland Matti Keskinarkaus Finland Jukka Lanki Ryssland Eduard Chrennikov
2003 Ryssland Eduard Chrennikov Sverige Bertil Nordqvist Finland Arto Lilja
2006 Ryssland Eduard Chrennikov Sverige Tomas Löfgren Finland Staffan Tunis
2007/2008 Sverige Erik Rost Sverige Peter Arnesson Ryssland Andrei Lamov
2009/2010 Ryssland Eduard Chrennikov Finland Staffan Tunis Ryssland Andrej Grigoriev
2011/2012 Finland Staffan Tunis Sverige Peter Arnesson Ryssland Andrej Grigoriev

Damer[redigera | redigera wikitext]

Säsong Etta Tvåa Trea Noterbart
1989 Finland Virpi Juutilainen Norge Ragnhild Bratberg Sverige Ann Charlotte Karlsson
1991 Sverige Arja Hannus Sverige Annika Zell Finland Virpi Juutilainen
1993 Finland Arja Nuolioja Finland Riitta Karjalainen Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen
1995 Finland Arja Nuolioja Sverige Lena Hasselström Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen
1997 Norge Hilde Gjermundshaug Pedersen Finland Liisa Anttila Finland Terhi Holster
1999 Sverige Arja Hannus Sverige Lena Hasselström Sverige Annika Zell
2000 Sverige Lena Hasselström Sverige Annika Zell Sverige Arja Hannus
2001 Sverige Lena Hasselström Ryssland Tatjana Vlasova Norge Stine Hjermstad Kirkevik
2003 Ryssland Natalja Tomilova Ryssland Tatjana Vlasova Sverige Stina Grenholm
2006 Norge Stine Hjermstad Kirkevik Ryssland Tatjana Vlasova Sverige Marie Lund
2007/2008 Ryssland Tatjana Vlasova Finland Liisa Anttila Ryssland Olga Sjevtjenko
2009/2010 Ryssland Natalja Tomilova Norge Marte Reenaas Kazakstan Olga Novikova
2011/2012 Sverige Josefine Engström Sverige Tove Alexandersson RysslandPolina Malchikova

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 6 mars 2013.