Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2008

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2008
Sportforum Berlin Eissporthalle.JPG
Datum 9-10 februari 2008
Deltagare
Aktiva 48
Värdskap
Land  Tyskland
Plats Sportforum Hohenschönhausen
Arena Berlin

Världsmästerskapen i hastighetsåkning på skridskor 2008 avgjordes i Sportforum Hohenschönhausen i Berlin, Tyskland under perioden 9-10 februari 2008. Nederländernas Paulien van Deutekom och Sven Kramer blev världsmästare.

Damer[redigera | redigera wikitext]

Dag 1[redigera | redigera wikitext]

500 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Christine Nesbitt  Kanada 39.03
2 Ireen Wüst  Nederländerna 39.28
3 Fei Wang  Kina 39.57
4 Kristina Groves  Kanada 39.64
5 Paulien van Deutekom  Nederländerna 39.65
6 Jekaterina Lobisjeva  Ryssland 39.70
7 Marrit Leenstra  Nederländerna 39.72
8 Daniela Anschütz  Tyskland 39.98
9 Claudia Pechstein  Tyskland 40.01
Yekaterina Abramova  Ryssland 40.01

3 000 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Paulien van Deutekom  Nederländerna 4:03.33
2 Martina Sáblíková  Tjeckien 4:05.69
3 Kristina Groves  Kanada 4:06.36
4 Ireen Wüst  Nederländerna 4:06.62
5 Christine Nesbitt  Kanada 4:07.34
6 Diane Valkenburg  Nederländerna 4:09.49
7 Clara Hughes  Kanada 4:11.21
8 Daniela Anschütz  Tyskland 4:11.43
9 Claudia Pechstein  Tyskland 4:12.09
10 Katrin Mattscherodt  Tyskland 4:12.98

Dag 2[redigera | redigera wikitext]

1 500 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Ireen Wüst  Nederländerna 1:57.59
2 Paulien van Deutekom  Nederländerna 1:57.83
3 Christine Nesbitt  Kanada 1:58.57
4 Kristina Groves  Kanada 1:58.67
5 Fei Wang  Kina 1:59.31
6 Daniela Anschütz  Tyskland 1:59.44
7 Marrit Leenstra  Nederländerna 1:59.51
8 Martina Sáblíková  Tjeckien 1:59.62
9 Claudia Pechstein  Tyskland 1:59.77
10 Diane Valkenburg  Nederländerna 1:59.82

5 000 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Martina Sáblíková  Tjeckien 6:59.26 BR
2 Kristina Groves  Kanada 7:06.22
3 Paulien van Deutekom  Nederländerna 7:07.10
4 Ireen Wüst  Nederländerna 7:09.54
5 Clara Hughes  Kanada 7:09.55
6 Claudia Pechstein  Tyskland 7:11.45
7 Daniela Anschütz  Tyskland 7:11,88
8 Katrin Mattscherodt  Tyskland 7:15.61
9 Christine Nesbitt  Kanada 7:15.92
10 Diane Valkenburg  Nederländerna 7:18.25

Allroundresultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation 500 meter 3 000 meter 1 500 meter 5 000 meter Poäng
1 Paulien van Deutekom  Nederländerna 39.65 (5) 4:03.33 (1) 1:57.83 (2) 7:07.10 (3) 162.191
2 Ireen Wüst  Nederländerna 39.28 (2) 4:06.62 (4) 1:57.59 (1) 7;09.54 (4) 162.533
3 Kristina Groves  Kanada 39.64 (4) 4:06.36 (3) 1:58.67 (4) 7:06.22 (2) 162.878
4 Christine Nesbitt  Kanada 39.03 (1) 4:07.34 (5) 1:58.57 (3) 7:15.92 (9) 163.368
5 Martina Sáblíková  Tjeckien 40.92 (15) 4:05.69 (2) 1:59.62 (8) 6:59.26 (1) 163.667
6 Daniela Anschütz  Tyskland 39.98 (8) 4:11.43 (8) 1:59.44 (6) 7:11.88 (7) 164.886
7 Claudia Pechstein  Tyskland 40.01 (9) 4:12.09 (9) 1:59.77 (9) 7:11.45 (6) 165.093
8 Diane Valkenburg  Nederländerna 40.28 (11) 4:09.49 (6) 1:59.82 (10) 7:18.25 (10) 165.626
9 Fei Wang  Kina 39.57 (3) 4:13.75 (11) 1:59.31 (5) 7:23.83 (11) 166.014
10 Katrin Mattscherodt  Tyskland 41.21 (20) 4:12.98 (10) 2:00.56 (12) 7:15.61 (8) 167.120
11 Clara Hughes  Kanada 42.10 (22) 4:11.21 (7) 2:01.63 (15) 7:09.55 (5) 167.466
12 Marrit Leenstra  Nederländerna 39.72 (7) 4:14.85 (12) 1:59.51 (7) 7:35.98 (12) 167.629
NQ13 Maki Tabata  Japan 40.48 (13) 4:15.44 (14) 2:00.70 (13) 123.286
NQ14 Jekaterina Lobisjeva  Ryssland 39.70 (6) 4:19.92 (21) 2:01.45 (14) 123.503
NQ15 Brittany Schussler  Kanada 40.75 (14) 4:16.93 (16) 2:00.11 (11) 123.607
NQ16 Galina Lichatsjova  Ryssland 40.45 (12) 4:18.00 (18) 2:02.23 (18) 124.193
NQ17 Katarzyna Wójcicka  Polen 40.93 (16) 4:17.47 (17) 2:02.03 (16) 124.517
NQ18 Mari Hemmer  Norge 41.07 (17) 4:15.11 (13) 2:03,05 (20) 124.604
NQ19 Yekaterina Abramova  Ryssland 40.01 (9) 4:22.54 (23) 2:03.77 (21) 125.022
NQ20 Lucille Opitz  Tyskland 41.19 (19) 4:18.10 (19) 2:02.47 (19) 125.029
NQ21 Lee Ju-youn  Sydkorea 41.14 (18) 4:19.67 (20) 2:02.19 (17) 125.148
NQ22 Catherine Raney  USA 41.74 (21) 4:15.87 (15) 2:04.72 (22) 125.958
NQ23 Eriko Ishino  Japan 42.10 (22) 4:21.14 (22) 2:05.53 (23) 127.466
NQ24 Anna Ringsred  USA 42.30 (24) 4:32.58 (24) 2:08.72 (24) 130.636

NQ = Ej kvalificerad för 5 000 meter (bara de 12 bästa fick vara med där)
DQ = diskvalificerad

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Dag 1[redigera | redigera wikitext]

500 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Denny Morrison  Kanada 35.81
2 Shani Davis  USA 35.85
3 Sven Kramer  Nederländerna 36.22
4 Jevgeni Lalenkov  Ryssland 36.27
5 Håvard Bøkko  Norge 36.54
Ivan Skobrev  Ryssland 36.54
7 Chad Hedrick  USA 36.55
8 Konrad Niedźwiedzki  Polen 36.57
9 Steven Elm  Kanada 36.70
10 Enrico Fabris  Italien 36.72

5 000 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Sven Kramer  Nederländerna 6:13.35
2 Håvard Bøkko  Norge 6:17.64
3 Chad Hedrick  USA 6:18.90
4 Shani Davis  USA 6:23.92
5 Wouter Olde Heuvel  Nederländerna 6:25.06
6 Carl Verheijen  Nederländerna 6:29.39
7 Sverre Haugli  Norge 6:29.64
8 Hiroki Hirako  Japan 6:33.17
9 Denny Morrison  Kanada 6:33.53
10 Enrico Fabris  Italien 6:33.61

Dag 2[redigera | redigera wikitext]

1 500 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Shani Davis  USA 1:45.93
2 Denny Morrison  Kanada 1:45.98
3 Jevgeni Lalenkov  Ryssland 1:46.39
4 Sven Kramer  Nederländerna 1:46.47
5 Chad Hedrick  USA 1:46.82
6 Wouter Olde Heuvel  Nederländerna 1:47.32
7 Håvard Bøkko  Norge 1:47.93
8 Enrico Fabris  Italien 1:48.12
9 Ben Jongejan  Nederländerna 1:48.17
10 Lucas Makowsky  Kanada 1:48.46

10 000 meter[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation Tid
1 Sven Kramer  Nederländerna 13:09.06 BR
2 Håvard Bøkko  Norge 13:10.87
3 Wouter Olde Heuvel  Nederländerna 13:20.97
4 Carl Verheijen  Nederländerna 13:23.86
5 Shani Davis  USA 13:27.13
6 Chad Hedrick  USA 13:32.69
7 Ivan Skobrev  Ryssland 13:37.72
8 Ben Jongejan  Nederländerna 13:43.73
9 Enrico Fabris  Italien 13:45.23
10 Sverre Haugli  Norge 13:46.63

Allroundresultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Åkare Nation 500 meter 5 000 meter 1 500 meter 10 000 meter Poäng
1 Sven Kramer  Nederländerna 36.22 (3) 6:13.35 (1) 1:46.46 (4) 13:09.06 (1) 148.494
2 Håvard Bøkko  Norge 36.54 (5) 6:17.64 (2) 1:47.93 (7) 13:10.87 (2) 149.823
3 Shani Davis  USA 35.85 (2) 6:23.92 (4) 1:45.93 (1) 13:27.13 (5) 149.908
4 Chad Hedrick  USA 36.55 (7) 6:18.90 (3) 1:46.82 (5) 13:32.69 (6) 150.680
5 Wouter Olde Heuvel  Nederländerna 36.98 (12) 6:25.07 (5) 1:47.32 (6) 13:20.97 (3) 151.308
6 Denny Morrison  Kanada 35,81 (1) 6:33.53 (9) 1:45.98 (2) 14:11.76 (11) 153.077
7 Enrico Fabris  Italien 36.72 (10) 6:33.61 (10) 1:48.12 (8) 13:45.23 (9) 153.382
8 Ivan Skobrev  Ryssland 36.54 (5) 6:34.72 (11) 1:50.00 (19) 13:37.72 (7) 153.564
9 Carl Verheijen  Nederländerna 38.07 (23) 6:29.39 (6) 1:49.23 (13) 13:23.86 (4) 153.612
10 Ben Jongejan  Nederländerna 37.24 (14) 6:34.94 (12) 1:48.17 (9) 13:43.73 (8) 153.976
11 Sverre Haugli  Norge 37.83 (20) 6:29.64 (7) 1:49.31 (15) 13:46.63 (10) 154.561
12 Jevgeni Lalenkov  Ryssland 36.27 (4) 6:37.96 (15) 1:46.39 (3) 14:22.09 (12) 154.633
NQ13 Lucas Makowsky  Kanada 36.85 (11) 6:37.30 (14) 1:48.46 (10) 112.733
NQ14 Tobias Schneider  Tyskland 37.27 (15) 6:36.32 (13) 1:48.96 (12) 113.222
NQ15 Henrik Christiansen  Norge 37.35 (16) 6:38.75 (16) 1:49.28 (14) 113.651
NQ16 Robert Lehmann  Tyskland 37.07 (13) 6:41.80 (17) 1:49.40 (16) 113.716
NQ17 Steven Elm  Kanada 36.70 (9) 6:48.37 (21) 1:48.80 (11) 113.803
NQ18 Konrad Niedźwiedzki  Polen 36.57 (8) 6:47.83 (20) 1:49.69 (17) 113.916
NQ19 Hiroki Hirako  Japan 37.83 (20) 6:33.17 (8) 1:51.35 (21) 114.263
NQ20 Trevor Marsicano  USA 37.82 (19) 6:42.24 (18) 1:49.84 (18) 114.657
NQ21 Justin Warsylewicz  Kanada 38.02 (22) 6:49.29 (22) 1:50.57 (20) 115.805
NQ22 Justin Stelly  USA 37.71 (18) 6:51.97 (23) 1:53.84 (23) 116.853
DQ1 - Xingyu Song  Kina DQ () 6:45.94 (19) 1:53.29 (22)
NQ24- Kwun-Won Choi  Sydkorea 37.40 (17) DNS

NQ = Ej kvalificerad för 10 000 meter (bara de 12 bästa fick vara med där)
DQ = diskvalificerad

Regler[redigera | redigera wikitext]

Alla 24 deltagare åkte de tre första distanserna; 12 åkare deltog sedan inte på fjärde distansen. Dessa 12 åkare utsågs genom ställningen vid på den längsta av de tre distanserna, samt total ställning efter alla tre distanser, samt följande jämförelser:

  1. De 12 främsta på båda listorna kvalificerade sig.
  2. För att kunna ta ut 12 åkare, ranordnades åkarna sedan upp i ordning efter sina bästa resultat på vardera lista. Kunde man ändå inte avgöra, hade totalställning företräde framför resultat på längsta distansen.

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 15 september 2012.

Fotnoter[redigera | redigera wikitext]