Weltervikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Brottning vid
olympiska sommarspelen 2000
Wrestling pictogram.svg
Viktklass Fristil Grekisk-
Romersk
Flugvikt 54 kg 54 kg
Bantamvikt 58 kg 58 kg
Fjädervikt 63 kg 63 kg
Lättvikt 69 kg 69 kg
Weltervikt 76 kg 76 kg
Mellanvikt 85 kg 85 kg
Tungvikt 97 kg 97 kg
Supertungvikt 130 kg 130 kg
Wrestling pictogram.svg
Olympic rings with white rims.svg

Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen weltervikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 28-30 september i Sydney i Sydney Convention and Exhibition Centre.


Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Weltervikt Brandon Slay
 USA
Moon Eui-Jae
 Sydkorea
Adem Bereket
 Turkiet

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Förkortningar[redigera | redigera wikitext]

  • EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
  • E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
  • EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
  • EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
  • PA — Skada/uteblivande
  • PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
  • PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
  • SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
  • ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
  • TO — Vinst efter fall
  • KP — Klassificeringspoäng
  • TP — Tekniska poäng

Utslagningsronder[redigera | redigera wikitext]

Grupp 1[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Brandon Slay (USA) 2 0 6 8
 Buvaisar Saitiev (RUS) 1 1 4 11
 Plamen Paskalev (BUL) 0 2 2 3
Röd Blå KP TP
Plamen Paskalev Buvaisar Saitiev 1-3 PP 2-8
Brandon Slay Plamen Paskalev 3-1 PP 4-1
Buvaisar Saitiev Brandon Slay 1-3 PP 3-4

Grupp 2[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Gennadiy Laliyev (KAZ) 2 0 6 7
 Pejman Dorostkar (IRI) 1 1 4 4
 Tümen-Ölziin Mönkhbayar (MGL) 0 2 0 0
Röd Blå KP TP
Tümen-Ölziin Mönkhbayar Gennadiy Laliyev 0-3 PO 0-4
Pejman Dorostkar Tümen-Ölziin Mönkhbayar 3-0 PO 3-0
Gennadiy Laliyev Pejman Dorostkar 3-1 PP 3-1

Grupp 3[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Ruslan Khinchagov (UZB) 2 0 7 14
 Elshad Allahverdiyev (AZE) 1 1 4 10
 Jannie du Toit (RSA) 0 2 2 6
Röd Blå KP TP
Ruslan Khinchagov Jannie du Toit 4-1 SP 11-1
Elshad Allahverdiyev Ruslan Khinchagov 1-3 PP 2-3
Jannie du Toit Elshad Allahverdiyev 1-3 PP 5-8

Grupp 4[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Adem Bereket (TUR) 2 0 6 6
 Guram Mchedlidze (GEO) 1 1 3 3
 Árpád Ritter (HUN) 0 2 1 2
Röd Blå KP TP
Guram Mchedlidze Árpád Ritter 3-0 PO 3-0
Adem Bereket Guram Mchedlidze 3-0 PO 3-0
Árpád Ritter Adem Bereket 1-3 PP 2-3

Grupp 5[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Moon Eui-Jae (KOR) 3 0 10 21
 Alik Muzayev (UKR) 2 1 8 20
 Marcin Jurecki (POL) 1 2 6 12
 Rein Ozoline (AUS) 0 3 1 3
Röd Blå KP TP
Marcin Jurecki Rein Ozoline 4-0 ST 10-0
Alik Muzayev Moon Eui-Jae 1-3 PP 1-5
Marcin Jurecki Alik Muzayev 1-3 PP 1-3
Rein Ozoline Moon Eui-Jae 0-4 ST 0-11
Marcin Jurecki Moon Eui-Jae 1-3 PP 1-5
Rein Ozoline Alik Muzayev 1-4 SP 3-16

Grupp 6[redigera | redigera wikitext]

Tävlande Vunna Förlorade KP TP
 Alexander Leipold (GER) 3 0 9 14
 Nasir Gadzihanov (MKD) 2 1 7 8
 Yosmany Romero (CUB) 1 2 4 4
 Radion Kertanti (SVK) 0 3 2 4
Röd Blå KP TP
Alexander Leipold Yosmany Romero 3-1 PP 4-1
Radion Kertanti Nasir Gadzihanov 1-3 PP 2-3
Alexander Leipold Radion Kertanti 3-0 PO 5-0
Yosmany Romero Nasir Gadzihanov 0-3 PO 0-3
Alexander Leipold Nasir Gadzihanov 3-1 PP 5-2
Yosmany Romero Radion Kertanti 3-1 PP 3-2

Utslagningsträd[redigera | redigera wikitext]

Kvartsfinaler Semifinaler Final
                   
29 september        
  Brandon Slay (USA)  2
29 september
  Gennadiy Laliyev (KAZ)  2  
  Brandon Slay (USA)  3
 
    Adem Bereket (TUR)  1  
  Ruslan Khinchagov (UZB)  2
30 september
  Adem Bereket (TUR)  5  
  Brandon Slay (USA)  0
 
    Alexander Leipold (GER)  4
  Moon Eui-Jae (KOR)   
 
 Bye     
  Moon Eui-Jae (KOR)  1 Bronsmatch
 
    Alexander Leipold (GER)  3  
  Alexander Leipold (GER)      Adem Bereket (TUR)  0
 Bye        Moon Eui-Jae (KOR)  3
 

Källor[redigera | redigera wikitext]