200 meter för herrar i friidrott vid olympiska sommarspelen 2000

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Friidrott vid
olympiska sommarspelen 2000
Athletics pictogram.svg
Löpning
100 m   herrar   damer
200 m herrar damer
400 m herrar damer
800 m herrar damer
1 500 m herrar damer
5 000 m herrar damer
10 000 m herrar damer
100 m häck damer
110 m häck herrar
400 m häck herrar damer
3 000 m hinder herrar
4 x 100 m stafett herrar damer
4 x 400 m stafett herrar damer
Långdistans
Maraton herrar damer
20 km gång herrar damer
50 km gång herrar
Hopp och kastgrenar
Längdhopp herrar damer
Tresteg herrar damer
Höjdhopp herrar damer
Stavhopp herrar damer
Kulstötning herrar damer
Diskuskastning herrar damer
Spjutkastning herrar damer
Släggkastning herrar damer
Kombinerade grenar
Sjukamp damer
Tiokamp herrar

200 meter för herrar vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 27-28 september.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
200 meter  Konstantinos Kenteris
Grekland
20,09  Darren Campbell
Storbritannien
20,14  Ato Boldon
Trinidad och Tobago
20,20

Resultat[redigera | redigera wikitext]

  • Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
  • q innebär avancemang utifrån total placering.
  • DNS innebär att personen inte startade.
  • DNF innebär att personen inte fullföljde.
  • DQ innebär diskvalificering.
  • NR innebär nationellt rekord.
  • OR innebär olympiskt rekord.
  • WR innebär världsrekord.
  • WJR innebär världsrekord för juniorer
  • AR innebär världsdelsrekord (area record)
  • PB innebär personligt rekord.
  • SB innebär säsongsbästa.
  • w innebär medvind > 2,0 m/s

Omgång 1[redigera | redigera wikitext]

Heat 1 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:05 am
Vind: -0,3 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =17 Francis Obikwelu  Nigeria 1 0,201 s 20,76 s Q
2 20 Stéphan Buckland  Mauritius 8 0,269 s 20,81 s Q
3 =32 Renward Wells  Bahamas 5 0,147 s 20,95 s Q
4 =39 John Ertzgaard  Norge 6 0.154 s 21.00 s
5 =44 Sayon Cooper  Liberia 3 0.261 s 21.10 s
6 51 Albert Agyemang  Ghana 4 0.240 s 21.22 s
7 63 Jayson Jones  Belgien 7 0.163 s 22.20 s
- - Mohammad Mahabub Alam  Bangladesh 2 0.240 s DNF
Heat 2 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:11 am
Vind: -0,2 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 11 Floyd Heard  USA 7 0,167 s 20,68 s Q
2 16 Koji Ito  Japan 4 0,191 s 20,75 s Q SB
3 =21 Tommi Hartonen  Finland 8 0,187 s 20,82 s Q
4 =29 Petko Jankov  Bulgarien 5 0.152 s 20.91 s q
5 =36 Darryl Wohlsen  Australien 2 0.161 s 20.98 s
6 =53 Pierre Browne  Kanada 6 0.258 s 21.28 s
- - Tanko Braimah  Ghana 3 0.192 s DQ*

* Tanko Braimah diskvalificerades under IAAF-regel 163.3 - Lane infringement

Heat 3 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:17 am
Vind: +0,5 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =4 Ato Boldon  Trinidad och Tobago 2 0,157 s 20,52 s Q
2 =4 Kim Collins  Saint Kitts och Nevis 5 0,175 s 20,52 s Q
3 10 Marcin Urbaś  Polen 4 0,152 s 20,62 s Q
4 =17 Geir Moen  Norge 7 0.160 s 20.76 s q
5 31 Gidon Jablonka  Israel 8 0.185 s 20.92 s
6 =32 Gennadij Tjernovol  Kazakstan 3 0.190 s 20.95 s SB
- - Alexios Alexopoulos  Grekland 6 - DNS
Heat 4 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:23 am
Vind: +0.2 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =2 Coby Miller  USA 6 0,182 s 20,49 s Q
2 15 Darren Campbell  Storbritannien 4 0,194 s 20,71 s Q
3 =25 Uchenna Emedolu  Nigeria 5 0,179 s 20,87 s Q
4 =36 Ahmed Yves Douhou  Elfenbenskusten 7 0.169 s 20.98 s
5 43 Ricardo Williams  Jamaica 2 0.289 s 21.09 s
6 50 Julian Raeburn  Trinidad och Tobago 8 0.326 s 21.21 s
7 =55 Keita Cline  Brittiska Jungfruöarna 3 0.199 s 21.42 s
Heat 5 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:29 am
Vind: +0,3 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 7 Konstantinos Kenteris  Grekland 6 0,179 s 20,57 s Q
2 23 Anninos Marcoullides  Cypern 5 0,190 s 20,83 s Q
3 28 Marlon Devonish  Storbritannien 2 0,178 s 20,89 s Q
4 =32 André da Silva  Brasilien 3 0.237 s 20.95 s
5 =42 Aleksandr Rjabov  Ryssland 8 0.216 s 21.02 s
6 =53 Marián Vanderka  Slovakien 7 0.254 s 21.28 s
7 62 Ali K. R. A. Al Neyadi  Förenade Arabemiraten 4 0.280 s 21.93 s
8 65 Christie van Wyk  Namibia 1 0.147 s 46.57 s
Heat 6 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:35 am
Vind: -0,4 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 1 Christopher Williams  Jamaica 5 0,189 s 20,45 s Q
2 9 Shingo Suetsugu  Japan 1 0,184 s 20,60 s Q
3 =32 Venancio José  Spanien 7 0,179 s 20,95 s Q
4 =39 Martin Lachkovics  Österrike 3 0.163 s 21.00 s
5 =39 Andrew Tynes  Bahamas 4 0.169 s 21.00 s
6 =55 Jimmy Pino  Colombia 6 0.179 s 21.42 s
7 58 Pascal Dangbo  Benin 8 0.158 s 21.54 s
8 60 Maqsood Ahmad  Pakistan 2 0.181 s 21.70 s
Heat 7 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:41 am
Vind: +0,5 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 12 Obadele Thompson  Barbados 4 0,192 s 20,69 s Q
2 =13 Joseph Batangdon  Kamerun 8 0,176 s 20,70 s Q
3 19 Antoine Boussombo  Gabon 6 0,161 s 20,78 s Q
4 =29 Matt Shirvington  Australien 3 0.168 s 20.91 s q
5 46 Carlos Gats  Argentina 1 0.181 s 21.15 s
6 49 Ricardo Roach  Chile 5 0.154 s 21.20 s
7 52 Ezra Kenyoke Sambu  Kenya 7 0.377 s 21.23 s
8 64 Sherwin James  Dominica 2 0.195 s 22.40 s
Heat 8 av 9
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:47 am
Vind: +0,4 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =2 John Capel, Jr.  USA 4 0,216 s 20,49 s Q
2 =4 Christian Malcolm  Storbritannien 6 0,272 s 20,52 s Q
3 8 Alessandro Cavallaro  Italien 5 0.192 s 20.58 s Q
4 =21 Héber Viera  Uruguay 8 0.180 s 20.82 s q SB
5 27 Patrick Johnson  Australien 2 0.225 s 20.88 s q
6 =44 Anastasios Gousis  Grekland 7 0.325 s 21.10 s
7 47 Salem M. M. Al Yami  Saudiarabien 3 0.261 s 21.18 s
Heat 9 av 9
Datum: Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 10:53 am
Vind: -1,0 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =13 Claudinei da Silva  Brasilien 5 0,176 s 20,70 s Q
2 24 Dwight Thomas  Jamaica 3 0,192 s 20,85 s Q
3 =25 Oumar Loum  Senegal 7 0,201 s 20,87 s Q
4 =36 Paul Brizzell  Irland 6 0.178 s 20.98 s
5 48 Mohamed Al Hooti  Oman 1 0.226 s 21.19 s
6 57 Dominic Demeritte  Bahamas 4 0.167 s 21.47 s
7 59 Joseph Loua  Guinea 2 0.244 s 21.60 s
8 61 N'Kosie Barnes  Nederländska Antillerna 8 0.205 s 21.82 s
Omgång 1
Totala resultat
Placering Idrottare Nation Heat Bana Placering Vind Tid Kval Rekord
1 Christopher Williams  Jamaica 6 5 1 -0,4 20,45 s Q
2 John Capel, Jr.  USA 8 4 1 +0.4 20.49 s Q
Coby Miller  USA 4 6 1 +0.2 20.49 s Q
4 Ato Boldon  Trinidad och Tobago 3 2 1 +0.5 20.52 s Q
Kim Collins  Saint Kitts och Nevis 3 5 2 +0.5 20.52 s Q
Christian Malcolm  Storbritannien 8 6 2 +0.4 20.52 s Q
7 Konstantinos Kenteris  Grekland 5 6 1 +0.3 20.57 s Q
8 Alessandro Cavallaro  Italien 8 5 3 +0.4 20.58 s Q
9 Shingo Suetsugu  Japan 6 1 2 -0.4 20.60 s Q
10 Marcin Urbaś  Polen 3 4 3 +0.5 20.62 s Q
11 Floyd Heard  USA 2 7 1 -0.2 20.68 s Q
12 Obadele Thompson  Barbados 7 4 1 +0.5 20.69 s Q
13 Joseph Batangdon  Kamerun 7 8 2 +0.5 20.70 s Q
Claudinei da Silva  Brasilien 9 5 1 -0.1 20.70 s Q
15 Darren Campbell  Storbritannien 4 4 2 +0.2 20.71 s Q
16 Koji Ito  Japan 2 4 2 -0.2 20.75 s Q SB
17 Francis Obikwelu  Nigeria 1 1 1 -0.3 20.76 s Q
Geir Moen  Norge 3 7 4 +0.5 20.76 s q
19 Antoine Boussombo  Gabon 7 6 3 +0.5 20.78 s Q
20 Stéphan Buckland  Mauritius 1 8 2 -0.3 20.81 s Q
21 Tommi Hartonen  Finland 2 8 3 -0.2 20.82 s Q
Héber Viera  Uruguay 8 8 4 +0.4 20.82 s q SB
23 Anninos Marcoullides  Cypern 5 5 2 +0.3 20.83 s Q
24 Dwight Thomas  Jamaica 9 3 2 -0.1 20.85 s Q
25 Uchenna Emedolu  Nigeria 4 5 3 +0.2 20.87 s Q
Oumar Loum  Senegal 9 7 3 -0.1 20.87 s Q
27 Patrick Johnson  Australien 8 2 5 +0.4 20.88 s q
28 Marlon Devonish  Storbritannien 5 2 3 +0.3 20.89 s Q
29 Matt Shirvington  Australien 7 3 4 +0.5 20.91 s q
Petko Jankov  Bulgarien 2 5 4 -0.2 20.91 s q
31 Gidon Jablonka  Israel 3 8 5 +0.5 20.92 s
32 Venancio José  Spanien 6 7 3 -0.4 20.95 s Q
Renward Wells  Bahamas 1 5 3 -0.3 20.95 s Q
Gennadij Tjernovol  Kazakstan 3 3 6 +0.5 20.95 s
André da Silva  Brasilien 5 3 4 +0.3 20.95 s
36 Paul Brizzell  Irland 9 6 4 -0.1 20.98 s
Ahmed Yves Douhou  Elfenbenskusten 4 7 4 +0.2 20.98 s
Darryl Wohlsen  Australien 2 2 5 -0.2 20.98 s
39 John Ertzgaard  Norge 1 6 4 -0.3 21.00 s
Martin Lachkovics  Österrike 6 3 4 -0.4 21.00 s
Andrew Tynes  Bahamas 6 4 5 -0.4 21.00 s
42 Aleksandr Rjabov  Ryssland 5 8 5 +0.3 21.02 s
43 Ricardo Williams  Jamaica 4 2 5 +0.2 21.09 s
44 Sayon Cooper  Liberia 1 3 5 -0.3 21.10 s
Anastasios Gousis  Grekland 8 7 6 +0.4 21.10 s
46 Carlos Gats  Argentina 7 1 5 +0.5 21.15 s
47 Salem M. M. Al Yami  Saudiarabien 8 3 7 +0.4 21.18 s
48 Mohamed Al Hooti  Oman 9 1 5 -0.1 21.19 s
49 Ricardo Roach  Chile 7 5 6 +0.5 21.20 s
50 Julian Raeburn  Trinidad och Tobago 4 8 6 +0.2 21.21 s
51 Albert Agyemang  Ghana 1 4 6 -0.3 21.22 s
52 Ezra Kenyoke Sambu  Kenya 7 7 7 +0.5 21.23 s
53 Pierre Browne  Kanada 2 6 6 -0.2 21.28 s
Marián Vanderka  Slovakien 5 7 6 +0.3 21.28 s
55 Keita Cline  Brittiska Jungfruöarna 4 3 7 +0.2 21.42 s
Jimmy Pino  Colombia 6 6 6 -0.4 21.42 s
57 Dominic Demeritte  Bahamas 9 4 6 -0.1 21.47 s
58 Pascal Dangbo  Benin 6 8 7 -0.4 21.54 s
59 Joseph Loua  Guinea 9 2 7 -0.1 21.60 s
60 Maqsood Ahmad  Pakistan 6 2 8 -0.4 21.70 s
61 N'Kosie Barnes  Nederländska Antillerna 9 8 8 -0.1 21.82 s
62 Ali K. R. A. Al Neyadi  Förenade Arabemiraten 5 4 7 +0.3 21.93 s
63 Jayson Jones  Belgien 1 7 7 -0.3 22.20 s
64 Sherwin James  Dominica 7 2 8 +0.5 22.40 s
65 Christie van Wyk  Namibia 5 1 8 +0.3 46.57 s
- Tanko Braimah  Ghana 2 3 - -0.2 DQ
- Mohammad Mahabub Alam  Bangladesh 1 2 - -0.3 DNF
- Alexios Alexopoulos  Grekland 3 6 - +0.5 DNS

Omgång 2[redigera | redigera wikitext]

Heat 1 av 4
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 7:30 pm
Vind: +0,3 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =1 Darren Campbell  Storbritannien 3 0,175 s 20,13 s Q PB
2 3 Konstantinos Kenteris  Grekland 6 0,203 s 20,14 s NR
3 9 Ato Boldon  Trinidad och Tobago 4 0,160 s 20,28 s Q
4 =11 Shingo Suetsugu  Japan 5 0.182 s 20.37 s Q
5 13 Marcin Urbaś  Polen 8 0.159 s 20.43 s SB
6 21 Geir Moen  Norge 7 0.165 s 20.65 s
7 =23 Antoine Boussombo  Gabon 2 0.163 s 20.71 s
8 30 Héber Viera  Uruguay 1 0.196 s 20.97 s
Heat 2 av 4
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 7:37 pm
Vind: 0,0!colspan=2 | Placering
Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 4 Obadele Thompson  Barbados 6 0,195 s 20,16 s Q
2 =11 Coby Miller  USA 3 0,239 s 20,37 s Q
3 =14 Kim Collins  Saint Kitts och Nevis 4 0,171 s 20,47 s Q
4 18 Koji Ito  Japan 5 0.208 s 20.56 s Q SB
5 19 Dwight Thomas  Jamaica 8 0.206 s 20.58 s PB
6 25 Petko Jankov  Bulgarien 2 0.169 s 20.75 s
7 26 Venancio José  Spanien 7 0.182 s 20.79 s
8 29 Uchenna Emedolu  Nigeria 1 0.195 s 20.93 s
Heat 3 av 4
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 7:44 pm
Vind: -0,2 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =1 John Capel, Jr.  USA 5 0,169 s 20,13 s Q
2 5 Christian Malcolm  Storbritannien 3 0,196 s 20,19 s Q PB
3 =6 Claudinei da Silva  Brasilien 4 0,139 s 20,24 s Q
4 =14 Tommi Hartonen  Finland 8 0.179 s 20.47 s Q NR
5 17 Joseph Batangdon  Kamerun 6 0.247 s 20.55 s
6 22 Alessandro Cavallaro  Italien 3 0.190 s 20.95 s SB
7 28 Patrick Johnson  Australien 7 0.252 s 20.87 s
8 31 Renward Wells  Bahamas 2 0.162 s 21.26 s
Heat 4 av 4
Datum: Onsdagen den 27 september 2000
Tid: 7:51 pm
Vind: +0,4 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =6 Floyd Heard  USA 5 0,173 s 20,24 s Q
2 8 Christopher Williams  Jamaica 4 0,187 s 20,25 s Q
3 10 Francis Obikwelu  Nigeria 6 0,195 s 20,33 s Q
4 16 Stéphan Buckland  Mauritius 3 0.237 s 20.53 s Q
5 20 Oumar Loum  Senegal 1 0.186 s 20.60 s
6 =23 Anninos Marcoullides  Cypern 8 0.196 s 20.71 s SB
7 27 Marlon Devonish  Storbritannien 7 0.163 s 20.82 s
- - Matt Shirvington  Australien 2 DNS
Omgång 2
Totala resultat
Placering Idrottare Nation Heat Bana Placering Vind Tid Kval Rekord
=1 Darren Campbell  Storbritannien 1 3 1 +0, 20,13 s Q PB
John Capel, Jr.  USA 3 5 1 -0.2 20.13 s Q
3 Konstantinos Kenteris  Grekland 1 6 2 +0.3 20.14 s Q NR
4 Obadele Thompson  Barbados 2 6 1 +0.0 20.16 s Q
5 Christian Malcolm  Storbritannien 3 3 2 -0.2 20.19 s Q PB
6 Floyd Heard  USA 4 5 1 +0.4 20.24 s Q
Claudinei da Silva  Brasilien 3 4 3 -0.2 20.24 s Q
8 Christopher Williams  Jamaica 4 4 2 +0.4 20.25 s Q
9 Ato Boldon  Trinidad och Tobago 1 4 3 +0.3 20.28 s Q
10 Francis Obikwelu  Nigeria 3 4 3 +0.5 20.33 s Q
11 Coby Miller  USA 2 3 2 +0.0 20.37 s Q
Shingo Suetsugu  Japan 1 5 4 +0.3 20.37 s Q
13 Marcin Urbaś  Polen 1 8 5 +0.3 20.43 s SB
14 Kim Collins  Saint Kitts och Nevis 2 4 3 +0.0 20.47 s Q
Tommi Hartonen  Finland 3 8 4 -0.2 20.47 s Q NR
16 Stéphan Buckland  Mauritius 4 3 4 +0.4 20.53 s Q
17 Joseph Batangdon  Kamerun 3 6 5 -0.2 20.55 s
18 Koji Ito  Japan 2 5 4 +0.0 20.56 s Q SB
19 Dwight Thomas  Jamaica 2 8 5 +0.0 20.58 s PB
20 Oumar Loum  Senegal 4 1 5 +0.4 20.60 s
21 Geir Moen  Norge 1 7 6 +0.3 20.65 s
22 Alessandro Cavallaro  Italien 3 1 6 -0.2 20.69 s
23 Antoine Boussombo  Gabon 1 2 7 +0.3 20.71 s
Anninos Marcoullides  Cypern 4 8 6 +0.4 20.71 s
25 Petko Jankov  Bulgarien 2 2 6 +0.0 20.75 s
26 Venancio José  Spanien 2 7 7 -0.0 20.79 s
27 Marlon Devonish  Storbritannien 4 7 7 +0.4 20.82 s
28 Patrick Johnson  Australien 3 7 7 -0.2 20.87 s
29 Uchenna Emedolu  Nigeria 2 1 8 +0.0 20.93 s
30 Héber Viera  Uruguay 1 1 8 +0.3 20.97 s
31 Renward Wells  Bahamas 3 2 8 -0.2 21.26 s
- Matt Shirvington  Australien 4 2 +0.4 DNS

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Heat 1 av 2
Datum: Torsdagen den 28 september 2000
Vind: -1,1 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 1 John Capel, Jr.  USA 3 0,177 s 20,10 s Q
2 2 Christian Malcolm  Storbritannien 6 0,161 s 20,19 s Q
3 =3 Ato Boldon  Trinidad och Tobago 8 0,147 s 20,20 s Q
4 5 Obadele Thompson  Barbados 5 0.199 s 20.21 s Q
5 9 Christopher Williams  Jamaica 4 0.197 s 20.47 s
6 10 Stephane Bukland  Mauritius 4 0.197 s 20.56 s
7 15 Francis Obikwelu  Nigeria 7 0.241 s 20.71 s
8 16 Tommi Hartonen  Finland 2 0.170 s 20.88 s
Heat 2 av 2
Datum: Torsdagen den 28 september 2000
Vind: +0,3 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Kval Rekord
Heat Totalt
1 =3 Konstantinos Kenteris  Grekland 5 0,200 s 20,20 s Q
2 6 Darren Campbell  Storbritannien 3 0,234 s 20,23 s Q
3 7 Claudinei da Silva  Brasilien 7 0,196 s 20,30 s Q
4 8 Coby Miller  USA 4 0.174 s 20.45 s Q
5 11 Kim Collins  Saint Kitts och Nevis 1 0.177 s 20.57 s
6 12 Floyd Heard  USA 6 0.169 s 20.63 s
7 13 Koji Ito  Japan 8 0.212 s 20.67 s
8 14 Shingo Suetsugu  Japan 2 0.177 s 20.69 s

Final[redigera | redigera wikitext]

Datum: Torsdagen den 28 september 2000
Vind: -1,1 m/s
Placering Idrottare Nation Bana Reaktion Tid Rekord
1 Konstantinos Kenteris  Grekland 5 0,163 s 20,09 s NR
2 Darren Campbell  Storbritannien 6 0,174 s 20,14 s
3 Ato Boldon  Trinidad och Tobago 8 0,163 s 20,20 s
4 Obadele Thompson  Barbados 7 0,205 s 20,20 s
5 Christian Malcolm  Storbritannien 3 0,202 s 20,23 s
6 Claudinei da Silva  Brasilien 1 0,192 s 20,28 s
7 Coby Miller  USA 2 0,185 s 20,35 s
8 John Capel, Jr.  USA 4 0,348 s 20,49 s


Referenser[redigera | redigera wikitext]