CEV Cup 2017–2018 (damer)

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök

CEV Cup 2017-2018 var den 46:e upplagan av volleybolltävlingen CEV Cup. Trettiotvå lag deltog i turneringen som utspelade sig mellan 12 december 2017 och 10 april 2018. Eczacıbaşı SK blev mästare för andra gången.

Regelverk[redigera | redigera wikitext]

I turneringen deltog 22 lag som var anmälda direkt till turneringen och 10 lag som blev utslagna i kvalstegen av CEV Champions League 2017–2018. Tävlingen genomfördes i cupformat med sextondelsfinaler, åttondelsfinaler, kvartsfinaler, semifinaler och final, alla spelade med hemma- och bortamatcher och samtlig lag gick in i turneringen genom sextondelsfinalerna. Matchpoäng fördelades enligt vanliga volleybollregler (3 poäng tilldelades det vinnande laget och 0 poäng tilldelades det förlorande laget vid 3-0 i set, 2 poäng tilldelades det vinnande laget och 1 tilldelades det förlorande lag vid 3-2 i set). Om bägge lagen fick lika många matchpoäng genomfördes ett golden set.

Deltagande lag[redigera | redigera wikitext]

Turneringen[redigera | redigera wikitext]

Sextondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Match 1[redigera | redigera wikitext]

13 december 2017
Sporthal Sint-Gillis, Dendermonde
Speltid 1h:02 - Åskådare 300
VC Oudegem Belgien 0 - 3 Turkiet Eczacıbaşı SK 11-25, 15-25, 15-25
12 december 2017
PalaYamamay, Busto Arsizio
Speltid 1h:17 - Åskådare 1 487
Busto Arsizio Italien 3 - 0 Bosnien och Hercegovina ŽOK Jedinstvo Brčko 27-25, 25-10, 25-23
13 december 2017
Športna dvorana OŠ Šempeter, San Pietro
Speltid 2h:00 - Åskådare 150
OK Kamnik Slovenien 1 - 3 Slovenien OK Branik‎ 30-28, 22-25, 20-25, 16-25
12 december 2017
Elenia Areena, Hämeenlinna
Speltid 1h:06 - Åskådare 746
HPK Naiset‎ Finland 0 - 3 Ryssland ZHVK Jenisej 20-25, 18-25, 15-25
13 december 2017
Sneker Sporthal, Sneek
Speltid 1h:11 - Åskådare 750
VC Sneek Nederländerna 0 - 3 Italien Volleyball Casalmaggiore 18-25, 24-26, 14-25
12 december 2017
Romema Sports Arena, Haifa
Speltid 1h:49 - Åskådare 500
Maccabi Haifa Israel 1 - 3 Ungern Békéscsabai RSE 22-25, 27-25, 9-25, 21-25
13 december 2017
ARENA Schwerin, Schwerin
Speltid 1h:46 - Åskådare 1 568
Schweriner SC Tyskland 3 - 1 Frankrike Entente Sportive Le Cannet-Rocheville 25-22, 16-25, 25-22, 25-22
12 december 2017
FSK Olymp, Južne
Speltid 1h:01 - Åskådare 1 019
VK Chimik‎ Ukraina 3 - 0 Schweiz Volleyball Franches-Montagnes 25-19, 25-11, 25-9
13 december 2017
Univerzita Palackého, Olomouc
Speltid 1h:15 - Åskådare 500
VK UP Olomouc Tjeckien 0 - 3 Tyskland Allianz MTV Stuttgart 12-25, 14-25, 20-25
12 december 2017
Continental Aréna, Nyíregyháza
Speltid 1h:12 - Åskådare 1 000
Női RKE Nyíregyháza Ungern 0 - 3 Belgien Asterix Avo Beveren 18-25, 18-25, 18-25
13 december 2017
St.-Léonard-Halle, Fribourg
Speltid 1h:34 - Åskådare 820
TS Volley Düdingen Schweiz 3 - 1 Israel Hapoel Kfar Saba 25-21, 25-9, 20-25, 25-11
13 december 2017
Margon Arena, Dresden
Speltid 1h:19 - Åskådare 2 649
Dresdner SC Tyskland 3 - 0 Frankrike Pays d'Aix Venelles VB 25-13, 25-18, 25-20
13 december 2017
Hala Sportova, Stara Pazova
Speltid 1h:43 - Åskådare 400
Jedinstvo Stara Pazova Serbien 1 - 3 Belarus VK Minsk‎ 15-25, 15-25, 25-11, 23-25
13 december 2017
Halle du Four a Chaux, Béziers
Speltid 1h:10 - Åskådare 550
Béziers Volley‎ Frankrike 3 - 0 Nederländerna Sliedrecht Sport‎ 25-17, 25-19, 25-21
12 december 2017
Městská Hala Vodova, Brno
Speltid 1h:17 - Åskådare 300
VK Královo Pole Tjeckien 0 - 3 Finland LP Viesti Salo 8-25, 24-26, 20-25
12 december 2017
Rapid Hall, Bukarest
Speltid 1h:08 - Åskådare 800
CSM București Rumänien 0 - 3 Ryssland VK Uralochka-NTMK‎ 19-25, 21-25, 21-25

Match 2[redigera | redigera wikitext]

10 januari 2018
Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul
Speltid 1h:03 - Åskådare 425
Eczacıbaşı SK Turkiet 3 - 0 Belgien VC Oudegem 25-12, 25-17, 25-8
10 januari 2018
Sportska Dvorana Magnet, Brčko
Speltid 1h:07 - Åskådare 950
ŽOK Jedinstvo Brčko Bosnien och Hercegovina 0 - 3 Italien Busto Arsizio 11-25, 14-25, 23-25
10 januari 2018
Športna Dvorana Ljudski Vrt, Maribor
Speltid 1h:49 - Åskådare 200
OK Branik‎ Slovenien 3 - 1 Slovenien OK Kamnik 25-23, 19-25, 25-23, 25-12
10 januari 2018
Dom Sporta Imeni M. Dvorkina, Krasnojarsk
Speltid 1h:04 - Åskådare 800
ZHVK Jenisej Ryssland 3 - 0 Finland HPK Naiset‎ 25-13, 25-19, 25-16
10 januari 2018
PalaRadi, Cremona
Speltid 1h:09 - Åskådare 1 544
Volleyball Casalmaggiore Italien 3 - 0 Nederländerna VC Sneek 25-17, 25-19, 25-17
11 januari 2018
Városi Sportcsarnok, Békéscsaba
Speltid 1h:44 - Åskådare 1 032
Békéscsabai RSE Ungern 3 - 1 Israel Maccabi Haifa 25-15, 30-28, 12-25, 25-22
9 januari 2018
Gymnase Maillan, Le Cannet
Speltid 1h:46 - Åskådare 680
Entente Sportive Le Cannet-Rocheville Frankrike 1 - 3 Tyskland Schweriner SC 18-25, 18-25, 26-28, 23-25
11 januari 2018
Salle Forum BIWI, Rossemaison
Speltid 1h:45 - Åskådare 350
Volleyball Franches-Montagnes Schweiz 1 - 3 Ukraina VK Chimik‎ 12-25, 25-18, 25-22, 20-25
10 januari 2018
SCHARRena, Stuttgart
Speltid 1h:24 - Åskådare 1 350
Allianz MTV Stuttgart Tyskland 3 - 0 Tjeckien VK UP Olomouc 25-19, 25-15, 28-26
10 januari 2018
De Meerminnen, Beveren
Speltid 1h:10 - Åskådare 200
Asterix Avo Beveren Belgien 3 - 0 Ungern Női RKE Nyíregyháza 25-16, 25-14, 25-16
10 januari 2018
Green Hall, Kfar Saba
Speltid 1h:31 - Åskådare 400
Hapoel Kfar Saba Israel 3 - 0 Schweiz TS Volley Düdingen 25-20, 25-21, 25-22
Golden set: 13-15
9 januari 2018
Arena du Pays d'Aix, Aix-en-Provence
Speltid 1h:12 - Åskådare 2 700
Pays d'Aix Venelles VB Frankrike 0 - 3 Tyskland Dresdner SC 12-25, 9-25, 22-25
10 januari 2018
Palazzetto dello Sport Uruchje, Minsk
Speltid 1h:08 - Åskådare 1 000
VK Minsk‎ Belarus 3 - 0 Serbien Jedinstvo Stara Pazova 25-18, 25-12, 25-20
10 januari 2018
Sporthal De Basis, Sliedrecht
Speltid 1h:19 - Åskådare 800
Sliedrecht Sport‎ Nederländerna 0 - 3 Frankrike Béziers Volley‎ 21-25, 20-25, 24-26
10 januari 2018
Salohalli, Salo
Speltid 1h:39 - Åskådare 498
LP Viesti Salo Finland 0 - 3 Tjeckien VK Královo Pole 16-25, 21-25, 23-25
Golden set: 13-15
10 januari 2018
DIVS Uralochka, Ekaterinburg
Speltid 1h:43 - Åskådare 1 300
VK Uralochka-NTMK‎ Ryssland 3 - 2 Rumänien CSM București 23-25, 25-19, 15-25, 25-22, 15-8

Kvalificerade lag[redigera | redigera wikitext]

Åttondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Match 1[redigera | redigera wikitext]

24 januari 2018
Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul
Speltid 1h:51 - Åskådare 850
Eczacıbaşı SK Turkiet 3 - 1 Italien Busto Arsizio 29-27, 25-18, 25-27, 25-18
24 januari 2018
Dom Sporta Imeni M. Dvorkina, Krasnojarsk
Speltid 1h:10 - Åskådare 500
ZHVK Jenisej Ryssland 3 - 0 Slovenien OK Branik‎ 25-16, 25-20, 25-22
23 januari 2018
Városi Sportcsarnok, Békéscsaba
Speltid 1h:08 - Åskådare 1 800
Békéscsabai RSE Ungern 0 - 3 Italien Volleyball Casalmaggiore 20-25, 14-25, 15-25
25 januari 2018
ARENA Schwerin, Schwerin
Speltid 1h:07 - Åskådare 1 678
Schweriner SC Tyskland 3 - 0 Ukraina VK Chimik‎ 25-16, 25-15, 25-14
24 januari 2018
SCHARRena, Stuttgart
Speltid 1h:12 - Åskådare 1 300
Allianz MTV Stuttgart Tyskland 3 - 0 Belgien Asterix Avo Beveren 25-23, 25-14, 25-17
24 januari 2018
St.-Léonard-Halle, Fribourg
Speltid 1h:15 - Åskådare 900
TS Volley Düdingen Schweiz 0 - 3 Tyskland Dresdner SC 18-25, 13-25, 17-25
24 januari 2018
Halle du Four a Chaux, Béziers
Speltid 1h:59 - Åskådare 755
Béziers Volley‎ Frankrike 3 - 2 Belarus VK Minsk‎ 25-19, 20-25, 25-21, 14-25, 15-9
24 januari 2018
DIVS Uralochka, Ekaterinburg
Speltid 1h:05 - Åskådare 2 135
VK Uralochka-NTMK‎ Ryssland 3 - 0 Tjeckien VK Královo Pole 25-17, 25-11, 25-18

Match 2[redigera | redigera wikitext]

8 februari 2018
PalaYamamay, Busto Arsizio
Speltid 1h:44 - Åskådare 1 400
Busto Arsizio Italien 1 - 3 Turkiet Eczacıbaşı SK 25-20, 18-25, 18-25, 24-26
7 februari 2018
Športna Dvorana Ljudski Vrt, Maribor
Speltid 1h:45 - Åskådare 230
OK Branik‎ Slovenien 1 - 3 Ryssland ZHVK Jenisej 24-26, 21-25, 25-14, 18-25
7 februari 2018
PalaRadi, Cremona
Speltid 1h:14 - Åskådare 1 375
Volleyball Casalmaggiore Italien 3 - 0 Ungern Békéscsabai RSE 25-22, 25-18, 25-17
6 februari 2018
FSK Olymp, Južne
Speltid 1h:37 - Åskådare 850
VK Chimik‎ Ukraina 1 - 3 Tyskland Schweriner SC 25-22, 13-25, 18-25, 18-25
6 februari 2018
De Meerminnen, Beveren
Speltid 2h:05 - Åskådare 165
Asterix Avo Beveren Belgien 3 - 2 Tyskland Allianz MTV Stuttgart 25-20, 27-29, 15-25, 25-23, 16-14
7 februari 2018
Margon Arena, Dresden
Speltid 1h:50 - Åskådare 2 531
Dresdner SC Tyskland 3 - 1 Schweiz TS Volley Düdingen 23-25, 25-20, 25-18, 25-22
7 februari 2018
Palazzetto dello Sport Uruchje, Minsk
Speltid 1h:27 - Åskådare 1 100
VK Minsk‎ Belarus 3 - 1 Frankrike Béziers Volley‎ 18-25, 25-16, 25-15, 25-13
7 februari 2018
Městská Hala Vodova, Brno
Speltid 1h:42 - Åskådare 120
VK Královo Pole Tjeckien 1 - 3 Ryssland VK Uralochka-NTMK‎ 10-25, 28-26, 20-25, 16-25

Kvalificerade lag[redigera | redigera wikitext]

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Match 1[redigera | redigera wikitext]

20 februari 2018
Dom Sporta Imeni M. Dvorkina, Krasnojarsk
Speltid 1h:38 - Åskådare 1 000
ZHVK Jenisej Ryssland 1 - 3 Turkiet Eczacıbaşı SK 16-25, 26-28, 25-23, 21-25
21 februari 2018
PalaRadi, Cremona
Speltid 1h:30 - Åskådare 1 483
Volleyball Casalmaggiore Italien 0 - 3 Tyskland Schweriner SC 33-35, 20-25, 15-25
21 februari 2018
Margon Arena, Dresden
Speltid 1h:17 - Åskådare 2 500
Dresdner SC Tyskland 0 - 3 Tyskland Allianz MTV Stuttgart 23-25, 16-25, 17-25
21 februari 2018
DIVS Uralochka, Ekaterinburg
Speltid 1h:47 - Åskådare 1 100
VK Uralochka-NTMK‎ Ryssland 1 - 3 Belarus VK Minsk‎ 25-20, 20-25, 22-25, 26-28

Match 2[redigera | redigera wikitext]

28 februari 2018
Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul
Speltid 1h:17 - Åskådare 825
Eczacıbaşı SK Turkiet 3 - 0 Ryssland ZHVK Jenisej 25-20, 25-11, 25-18
1º mars 2018
ARENA Schwerin, Schwerin
Speltid 1h:38 - Åskådare 1 784
Schweriner SC Tyskland 3 - 1 Italien Volleyball Casalmaggiore 25-18, 20-25, 25-15, 28-26
28 februari 2018
SCHARRena, Stuttgart
Speltid 1h:43 - Åskådare 1 711
Allianz MTV Stuttgart Tyskland 3 - 1 Tyskland Dresdner SC 25-15, 25-17, 21-25, 25-19
27 februari 2018
Palazzetto dello Sport Uruchje, Minsk
Speltid 1h:11 - Åskådare 2 500
VK Minsk‎ Belarus 3 - 0 Ryssland VK Uralochka-NTMK‎ 25-19, 25-15, 25-23

Kvalificerade lag[redigera | redigera wikitext]

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Match 1[redigera | redigera wikitext]

13 mars 2018
ARENA Schwerin, Schwerin
Speltid 1h:17 - Åskådare 1 853
Schweriner SC Tyskland 0 - 3 Turkiet Eczacıbaşı SK 18-25, 19-25, 21-25
13 mars 2018
SCHARRena, Stuttgart
Speltid 1h:52 - Åskådare 1 179
Allianz MTV Stuttgart Tyskland 2 - 3 Belarus VK Minsk‎ 15-25, 25-22, 21-25, 25-11, 8-15

Match 2[redigera | redigera wikitext]

20 mars 2018
Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul
Speltid 1h:15 - Åskådare 850
Eczacıbaşı SK Turkiet 3 - 0 Tyskland Schweriner SC 25-18, 25-19, 25-20
20 mars 2018
Palazzetto dello Sport Uruchje, Minsk
Speltid 2h:12 - Åskådare 3 000
VK Minsk‎ Belarus 2 - 3 Tyskland Allianz MTV Stuttgart 19-25, 20-25, 25-23, 25-23, 12-15
Golden set: 15-8

Kvalificerade lag[redigera | redigera wikitext]

Final[redigera | redigera wikitext]

Match 1[redigera | redigera wikitext]

3 april 2018
Palazzetto dello Sport Uruchje, Minsk
Speltid 1h:34 - Åskådare 3 200
VK Minsk‎ Belarus 1 - 3 Turkiet Eczacıbaşı SK 14-25, 21-25, 25-22, 11-25

Match 2[redigera | redigera wikitext]

10 april 2018
Burhan Felek Spor Salonu, Istanbul
Speltid 1h:16 - Åskådare 5 600
Eczacıbaşı SK Turkiet 3 - 0 Belarus VK Minsk‎ 25-17, 25-17, 25-17

Mästare[redigera | redigera wikitext]

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från italienskspråkiga Wikipedia.
  1. ^ [a b c d e f g h i j] Från Champions League.

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]