Carolina Hurricanes

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Carolina Hurricanes
Justin Faulk 2013.jpg
Liga National Hockey League
Conference Eastern Conference
Division Metropolitan Division
Grundad 1972
Tidigare namn New England Whalers
1972 – 1979
Hartford Whalers
1979 – 1997
Carolina Hurricanes
1997 –
Stad USA Raleigh, NC, USA
Arena PNC Arena
Kapacitet 18 680
Lagfärger Röd, vitt, silver & svart
                   
Organisation
Ägare Hurricanes Holdings, LLC
Ordförande Peter Karmanos, Jr.
President Don Waddell
General manager Ron Francis
Tränare Bill Peters
Kapten Vakant
Samarbetspartners AHL
Charlotte Checkers
ECHL
Florida Everblades
Statistik
Flest matcher Eric Staal (909)
Flest mål Eric Staal (322)
Flest assists Eric Staal (453)
Flest poäng Eric Staal (775)
Flest utv.min Eric Staal (678)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar (1) 2005–2006
Conference-mästare (2) 2001–2002, 2005–2006
Presidents' Trophy (0)
Divisionsmästare (3) 1998–1999, 2001–2002, 2005–2006
Övrigt
Webbplats NHL.com/Hurricanes

Carolina Hurricanes är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Raleigh, North Carolina och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1979. Organisationen startades som New England Whalers och spelade i World Hockey Association (WHA) fram till 1979 när Whalers flyttade till Hartford, Connecticut och blev Hartford Whalers och anslöt sig till NHL. 1997 flyttades Whalers till Raleigh, North Carolina och blev Carolina Hurricanes. Hemmaarenan är RBC Center som har varit till organisationens förfogande sedan 1999. Laget ingår i Metropolitan Division tillsammans med Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.

Hurricanes har vunnit Stanley Cup en gång (2005-2006) och har haft namnkunniga spelare genom åren som till exempel Rod Brind'Amour, Ron Francis, Glen Wesley, Artūrs Irbe, Kevin Dineen, Andrew Cassels, Jeff O'Neill, Ray Whitney, Pat Verbeek, Geoff Sanderson och Sami Kapanen.

Historia[redigera | redigera wikitext]

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

1990-talet[redigera | redigera wikitext]

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 2010 – Missade slutspel.
  • 2011 – Missade slutspel.
  • 2012 – Missade slutspel.
  • 2013 – Missade slutspel.
  • 2014 – Missade slutspel.
  • 2015 – Missade slutspel.
  • 2016 – Missade slutspel.
  • 2017 – Missade slutspel.

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2017/2018[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 28 juli 2017.
Källa: [1] Alla löner är i amerikanska dollar[2] och är vad spelaren skulle få ut om spelaren är i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april). Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
30 Kanada Cam Ward 29 februari 1984 (33 år) Kanada Saskatoon, Saskatchewan, Kanada $3 100 000 [3] 2018 2005 USA Lowell Lock Monsters
35 USA Alex Nedeljkovic 7 januari 1996 (21 år) USA Parma, Ohio, USA $842 500 [4] 2019 2017 USA Charlotte Checkers
-- Kanada Callum Booth 21 maj 1997 (20 år) Kanada Montréal, Québec, Kanada $725 000 [5] 2020 2017 Kanada Saint John Sea Dogs
-- USA Scott Darling 22 december 1988 (28 år) USA Lemont, Illinois, USA $4 750 000 [6] 2021 2017 USA Chicago Blackhawks
-- USA Jeremy Smith 13 april 1989 (28 år) USA Dearborn, Michigan, USA $750 000 [7] 2018 2017 USA San Antonio Rampage
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
4 Kanada Haydn Fleury 8 juli 1996 (21 år) Kanada Carlyle, Saskatchewan, Kanada $832 500 [8] 2019 2016 Kanada Red Deer Rebels
5 USA Noah Hanifin 25 januari 1997 (20 år) USA Boston, Massachusetts, USA $925 000 [9] 2018 2015 USA Boston College Eagles
6 Sverige Klas Dahlbeck 6 juli 1991 (26 år) Sverige Katrineholm, Sverige $750 000 [10] 2017 2016 USA Arizona Coyotes
22 USA Brett Pesce 15 november 1994 (22 år) USA Tarrytown, New York, USA $892 500 [11] 2024 2015 USA Charlotte Checkers
24 Kanada Jake Bean 9 juni 1998 (19 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $925 000 [12] 2019 2016 Kanada Calgary Hitmen
27 USA Justin FaulkA 20 mars 1992 (25 år) USA South St. Paul, Minnesota, USA $5 500 000 [13] 2020 2011 USA Charlotte Checkers
38 USA Josh Wesley 9 april 1996 (21 år) USA Raleigh, North Carolina, USA $720 000 [14] 2019 2016 Kanada Niagara Icedogs
46 Kanada Trevor Carrick 4 juli 1994 (23 år) Kanada Stouffville, Ontario, Kanada $670 000 [15] 2018 2014 Kanada Mississauga Steelheads
54 Kanada Dennis Robertson 24 maj 1991 (26 år) Kanada Fort St. John, British Columbia, Kanada $650 000 [16] 2018 2016 USA Charlotte Checkers
55 Kanada Roland McKeown 20 januari 1996 (21 år) Kanada Listowel, Ontario, Kanada $767 500 [17] 2019 2016 Kanada Kingston Frontenacs
68 Kanada Tyler Ganly 22 mars 1995 (22 år) Kanada Milton, Ontario, Kanada $690 000 [18] 2018 2016 USA Charlotte Checkers
74 USA Jaccob Slavin 1 maj 1994 (23 år) USA Erie, Colorado, USA $792 500 [19] 2025 2015 USA Charlotte Checkers
76 USA Jake Chelios 8 mars 1991 (26 år) USA Bloomfield Hills, Michigan, USA $650 000 [20] 2018 2016 USA Charlotte Checkers
-- Kanada Keegan Kanzig 26 februari 1995 (22 år) Kanada Athabasca, Alberta, Kanada $650 000 [21] 2018 2017 USA Adirondack Thunder
-- Kanada Brenden Kichton 18 juni 1992 (25 år) Kanada Spruce Grove, Alberta, Kanada $700 000 [22] 2018 2017 Kanada Manitoba Moose
-- USA Philip Samuelsson 26 juli 1991 (26 år) Sverige Leksand, Sverige $650 000 [23] 2018 2017 Kanada St. John's Icecaps
-- USA Trevor van Riemsdyk 24 juli 1991 (26 år) USA Middletown Township, New Jersey, USA $900 000 [24] 2018 2017 USA Chicago Blackhawks
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 17/18 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
11 Kanada Jordan StaalA C 10 september 1988 (28 år) Kanada Thunder Bay, Ontario, Kanada $6 000 000 [25] 2023 2012 USA Pittsburgh Penguins
16 Sverige Elias Lindholm C/HF 2 december 1994 (22 år) Sverige Boden, Sverige $2 900 000 [26] 2018 2013 USA Charlotte Checkers
19 Finland Aleksi Saarela C/VF 7 januari 1997 (20 år) Finland Helsingfors, Finland $767 500 [27] 2019 2016 Finland Lukko
20 Finland Sebastian Aho YF/C 26 juli 1997 (20 år) Finland Raumo, Finland $925 000 [28] 2019 2016 Finland Oulun Kärpät
21 USA Lee Stempniak HF 4 februari 1983 (34 år) USA West Seneca, New York, USA $2 500 000 [29] 2018 2016 USA Boston Bruins
23 Kanada Brock McGinn VF/HF 2 februari 1994 (23 år) Kanada Fergus, Ontario, Kanada $875 000 [30] 2019 2016 USA Charlotte Checkers
33 USA Derek Ryan C 29 december 1986 (30 år) USA Spokane, Washington, USA $1 425 000 [31] 2018 2016 USA Charlotte Checkers
34 Kanada Phil Di Giuseppe VF/HF 9 oktober 1993 (23 år) Kanada Maple, Ontario, Kanada $725 000 [32] 2018 2016 USA Charlotte Checkers
36 USA Patrick Brown C/HF 29 maj 1992 (25 år) USA New York, New York, USA $650 000 [33] 2018 2017 USA Charlotte Checkers
39 Ryssland Valentin Zykov VF/HF 15 maj 1995 (22 år) Ryssland Sankt Petersburg, Ryssland $685 000 [34] 2018 2017 USA Charlotte Checkers
42 Sverige Joakim Nordström C/VF 25 februari 1992 (25 år) Sverige Tyresö, Sverige $1 300 000 [35] 2018 2015 USA Chicago Blackhawks
44 Kanada Julien Gauthier HF 15 oktober 1997 (19 år) Kanada Pointe-aux-Trembles, Québec, Kanada $925 000 [36] 2019 2016 Kanada Foreurs de Val-d'Or
49 Sverige Victor RaskA C 1 mars 1993 (24 år) Sverige Leksand, Sverige $4 000 000 [37] 2022 2013 Kanada Calgary Hitmen
53 Kanada Jeff SkinnerA VF/C 16 maj 1992 (25 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $6 000 000 [38] 2019 2010 Kanada Kitchener Rangers
57 USA Andrew Poturalski C 14 januari 1994 (23 år) USA Williamsville, New York, USA $925 000 [39] 2018 2016 USA New Hampshire Wildcats
58 Kanada Nicolas Roy C/HF 5 februari 1997 (20 år) Kanada Amos, Québec, Kanada $730 000 [40] 2019 2016 Kanada Saguenéens de Chicoutimi
61 Ryssland Sergej Toltjinskij VF/HF 3 februari 1995 (22 år) Ryssland Moskva, Ryssland $650 000 [41] 2018 2015 Kanada Sault Ste. Marie Greyhounds
64 Kanada Clark Bishop C 29 mars 1996 (21 år) Kanada St. John's, Newfoundland och Labrador, Kanada $720 000 [42] 2019 2016 Kanada Cape Breton Screaming Eagles
71 Sverige Lucas Wallmark C 5 september 1995 (21 år) Sverige Umeå, Sverige $725 000 [43] 2018 2017 USA Charlotte Checkers
72 USA Andrew Miller C/HF 18 september 1988 (28 år) USA Bloomfield Hills, Minnesota, USA $650 000 [44] 2018 2016 USA Bakersfield Condors
86 Finland Teuvo Teräväinen YF/C 11 september 1994 (22 år) Finland Helsingfors, Finland $2 860 000 [45] 2019 2016 USA Chicago Blackhawks
-- Kanada Warren Foegele VF/C 1 april 1996 (21 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $730 000 [46] 2020 2017 USA Erie Otters
-- Kanada Josh Jooris C/YF 14 juli 1990 (27 år) Kanada Burlington, Ontario, Kanada $775 000 [47] 2018 2017 USA Arizona Coyotes
-- Sverige Marcus Krüger C 27 maj 1990 (27 år) Sverige Stockholm, Sverige $3 475 000 [48] 2019 2017 USA Vegas Golden Knights
-- Finland Janne Kuokkanen C/VF 25 maj 1998 (19 år) Finland Uleåborg, Finland $792 500 [49] 2020 2017 Kanada London Knights
-- Kanada Steven Lorentz C/VF 13 april 1996 (21 år) Kanada Waterloo, Ontario, Kanada $650 000 [50] 2020 2017 Kanada Peterborough Petes
-- Tjeckien Martin Nečas C 15 januari 1999 (18 år) Tjeckien Nové Město na Moravě, Tjeckien $925 000 [51] 2020 2017 Tjeckien HC Kometa Brno
-- Kanada Spencer Smallman HF 9 september 1996 (20 år) Kanada Summerside, Prince Edward Island, Kanada $725 000 [52] 2020 2017 Kanada Saint John Sea Dogs
-- Kanada Justin Williams HF 4 oktober 1981 (35 år) Kanada Cobourg, Ontario, Kanada $5 000 000 [53] 2019 2017 USA Washington Capitals
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Skadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 11 mars 2017[54]

Yrkestitel Namn
General manager Ron Francis
Tränare Bill Peters
Assisterande tränare Rod Brind'Amour
Assisterande tränare Steve Smith
Målvaktstränare David Marcoux
Målvaktskonsulent Curtis Joseph
Chef för backutveckling Glen Wesley
Chef för forwardsutveckling Cory Stillman

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Tre spelares nummer har blivit "pensionerade" av organisationen, det vill säga ingen annan spelare kommer någonsin att få använda samma nummer i Carolina Hurricanes, medan tre andra har blivit det inofficiellt. Ytterligare ett nummer har blivit pensionerat av själva ligan.

Officiellt

Inofficiellt

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

För HHoF, GM, tränare och lagkaptener för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

Spelare[redigera | redigera wikitext]

  • Ron Francis (Invald 2007)
    • Spelade i Hurricanes mellan 1998 och 2004.

Troféer[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

Stanley Cup

Prince of Wales Trophy

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Calder Memorial Trophy

Conn Smythe Trophy

Frank J. Selke Trophy

King Clancy Memorial Trophy

Lady Byng Memorial Trophy

  • Ron Francis: 2001-2002

Lester Patrick Trophy

General managers[redigera | redigera wikitext]

Tränare[redigera | redigera wikitext]

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

1 Vann Stanley Cup med Hurricanes.

Statistik[redigera | redigera wikitext]

För statistik för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

Grundserien[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

  • Flest poäng under en säsong: 112 (2005-06)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 294 (2005-06)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 260 (2005-06)
  • Flest vinster under en säsong: 52 (2006-07)
  • Flest förluster under en säsong: 43 (2002-03)

Svenska spelare[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2017-03-11

Målvakter
Spelare Nr Från Till Matcher¹ Vinster¹ Förluster¹ Övertid¹ GAA¹ SVS%¹ Nollor¹ Matcher² Vinster² Förluster² GAA² SVS%² Nollor² Stanley Cup
Läck, EddieEddie Läck 31 2015 46 15 19 8 2,89 .893 3 0 0 0 0,00 1.000 0 0
Utespelare
Spelare Pos Nr K/A Från Till Matcher¹ Mål¹ Assists¹ Poäng¹ PIM¹ Matcher² Mål² Assists¹ Poäng² PIM² Stanley Cup
Westlund, TommyTommy Westlund VF 16 1999 2002 203 9 13 22 48 25 1 0 1 17 0
Wallin, NiclasNiclas Wallin B 7 2000 2010 517 18 51 69 391 69 3 5 8 32 1
Nordgren, NiklasNiklas Nordgren VF 44 2005 2006 43 4 2 6 30 0 0 0 0 0 0
Lindholm, EliasElias Lindholm C 16 2013 275 43 88 131 52 0 0 0 0 0 0
Rask, VictorVictor Rask C 49 A 2014 224 46 73 119 50 0 0 0 0 0 0
Nordström, JoakimJoakim Nordström C 42 2015 135 13 19 32 27 0 0 0 0 0 0
Dahlbeck, KlasKlas Dahlbeck B 6 2016 25 1 2 3 18 0 0 0 0 0 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Övertid = Vunnit matcher som har gått till övertid. | GAA = Insläppta mål i genomsnitt | SVS% = Räddningsprocent | Nollor = Hållit nollan det vill säga att motståndarlaget har ej lyckats göra mål på målvakten under en match. | K/A = Om spelare har varit lagkapten och/eller assisterande lagkapten | PIM = Utvisningsminuter

Första draftval[redigera | redigera wikitext]

(2001–2002, B)

Vald som nummer 22.

(2002–2004, HF)

Vald som nummer elva.

(1999–2008, B)

Vald som nummer 16.

(, B)

Vald som nummer 15.

(2005–, MV)

Vald som nummer 25.

(2003–, C)

Vald som nummer två.

(2005–, VF)

Vald som nummer fyra.

(2006–, B)

Vald som nummer tre.

(2008–, C)

Vald som nummer elva.

(2008–2015, C)

Vald som nummer 14.

(, VF)

Vald som nummer 27.

(2010–, VF)

Vald som nummer sju.

(2011–, B)

Vald som nummer tolv.

(2013–, C)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer sju.

(2015–, B)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer 13:e.

(, C)

Vald som nummer 21:a.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Carolina Hurricanes”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/hurricanes. 
  2. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  3. ^ ”Cam Ward”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cam-ward. 
  4. ^ ”Alex Nedeljkovic”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-nedeljkovic. 
  5. ^ ”Callum Booth”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/callum-booth. 
  6. ^ ”Scott Darling”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/scott-darling. 
  7. ^ ”Jeremy Smith”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeremy-smith. 
  8. ^ ”Haydn Fleury”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/haydn-fleury. 
  9. ^ ”Noah Hanifin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/noah-hanifin. 
  10. ^ ”Klas Dahlbeck”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/klas-dahlbeck. 
  11. ^ ”Brett Pesce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brett-pesce. 
  12. ^ ”Jake Bean”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-bean. 
  13. ^ ”Justin Faulk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-faulk. 
  14. ^ ”Josh Wesley”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/josh-wesley. 
  15. ^ ”Trevor Carrick”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/trevor-carrick. 
  16. ^ ”Dennis Robertson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dennis-robertson. 
  17. ^ ”Roland McKeown”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/roland-mckeown. 
  18. ^ ”Tyler Ganly”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-ganly. 
  19. ^ ”Jaccob Slavin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jaccob-slavin. 
  20. ^ ”Jake Chelios”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-chelios. 
  21. ^ ”Keegan Kanzig”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/keegan-kanzig. 
  22. ^ ”Brenden Kichton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brenden-kichton. 
  23. ^ ”Philip Samuelsson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/philip-samuelsson. 
  24. ^ ”Trevor van Riemsdyk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/trevor-van-riemsdyk1. 
  25. ^ ”Jordan Staal”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-staal. 
  26. ^ ”Elias Lindholm”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/elias-lindholm. 
  27. ^ ”Aleksi Saarela”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/aleksi-saarela. 
  28. ^ ”Sebastian Aho”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sebastian-aho. 
  29. ^ ”Lee Stempniak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/lee-stempniak. 
  30. ^ ”Brock McGinn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brock-mcginn. 
  31. ^ ”Derek Ryan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/derek-ryan. 
  32. ^ ”Phillip Di Giuseppe”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/phillip-di-giuseppe. 
  33. ^ ”Patrick Brown”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/patrick-brown. 
  34. ^ ”Valentin Zykov”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/valentin-zykov. 
  35. ^ ”Joakim Nordstrom”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joakim-nordstrom. 
  36. ^ ”Julien Gauthier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/julien-gauthier. 
  37. ^ ”Victor Rask”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-rask. 
  38. ^ ”Jeff Skinner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeff-skinner. 
  39. ^ ”Andrew Poturalski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrew-poturalski. 
  40. ^ ”Nicolas Roy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nicolas-roy. 
  41. ^ ”Sergey Tolchinsky”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sergey-tolchinsky. 
  42. ^ ”Clark Bishop”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/clark-bishop. 
  43. ^ ”Lucas Wallmark”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/lucas-wallmark. 
  44. ^ ”Andrew Miller”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrew-miller. 
  45. ^ ”Teuvo Teräväinen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/teuvo-teravainen1. 
  46. ^ ”Warren Foegele”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/warren-foegele. 
  47. ^ ”Josh Jooris”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/josh-jooris. 
  48. ^ ”Marcus Kruger”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/marcus-kruger. 
  49. ^ ”Janne Kuokkanen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/janne-kuokkanen. 
  50. ^ ”Steven Lorentz”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-lorentz. 
  51. ^ ”Martin Necas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/martin-necas. 
  52. ^ ”Spencer Spellman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/spencer-smallman. 
  53. ^ ”Justin Williams”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-williams. 
  54. ^ ”Coaching staff”. NHL.com/Hurricanes. https://www.nhl.com/hurricanes/team/staff/coaches. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]