Carolina Hurricanes

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Carolina Hurricanes
Justin Faulk 2013.jpg
Liga National Hockey League
Conference Eastern Conference
Division Metropolitan Division
Grundad 1972
Tidigare namn USA New England Whalers
1972 - 1979
USA Hartford Whalers
1979 - 1997
USA Carolina Hurricanes
1997 -
Stad USA Raleigh, NC, USA
Arena PNC Arena
Kapacitet 18 680
Lagfärger Röd, svart & vit
              
Organisation
Ägare USA Peter Karmanos, Jr.
President USA Don Waddell
General manager Kanada Ron Francis
Tränare Kanada Bill Peters
Kapten ? Vakant
Samarbetspartners AHL
USA Charlotte Checkers
ECHL
USA Florida Everblades
Statistik
Flest matcher Kanada Glen Wesley (729)
Flest mål Kanada Eric Staal (226)
Flest assists Kanada Rod Brind'Amour (299)
Flest poäng Kanada Eric Staal (504)
Flest PIM USA Erik Cole (494)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar (1) 2005-2006
Conference-mästare (2) 2001-2002, 2005-2006
Presidents' Trophy (0)
Divisionsmästare (3) 1998-1999, 2001-2002, 2005-2006
Övrigt
Webbplats Hurricanes.com

Carolina Hurricanes är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Raleigh, North Carolina och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1979. Organisationen startades som New England Whalers och spelade i World Hockey Association (WHA) fram till 1979 när Whalers flyttade till Hartford, Connecticut och blev Hartford Whalers och anslöt sig till NHL. 1997 flyttades Whalers till Raleigh, North Carolina och blev Carolina Hurricanes. Hemmaarenan är RBC Center som har varit till organisationens förfogande sedan 1999. Laget är infördelat i Metropolitan Division med Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.

Hurricanes har vunnit Stanley Cup en gång (2005-2006) och har haft namnkunniga spelare genom åren som till exempel Rod Brind'Amour, Ron Francis, Glen Wesley, Artūrs Irbe, Kevin Dineen, Andrew Cassels, Jeff O'Neill, Ray Whitney, Pat Verbeek, Geoff Sanderson och Sami Kapanen.

Historia[redigera | redigera wikitext]

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

1990-talet[redigera | redigera wikitext]

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 2010 – Missade slutspel.
  • 2011 – Missade slutspel.
  • 2012 – Missade slutspel.
  • 2013 – Missade slutspel.
  • 2014 – Missade slutspel.
  • 2015 – Missade slutspel.
  • 2016 – Missade slutspel.


Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2016/2017[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 26 november 2016
Hämtat från Carolina Hurricanes officiella webbplats.[1] Alla löner är i amerikanska dollar och är vad spelaren skulle få ut om spelaren är i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april).[2] Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 16/17 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
30 Kanada Cam Ward 29 februari 1984 (32 år) Kanada Saskatoon, Saskatchewan, Kanada $3 500 000 [3] 2018 2005 USA Lowell Lock Monsters
31 Sverige Eddie Läck Injury icon 2.svg 5 januari 1988 (28 år) Sverige Norrtälje, Sverige $2 500 000 [4] 2018 2015 Kanada Vancouver Canucks
49 Kanada Michael Leighton 19 maj 1981 (35 år) Kanada Petrolia, Ontario, Kanada $700 000 [5] 2017 2016 USA Charlotte Checkers
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 16/17 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
5 USA Noah Hanifin 25 januari 1997 (19 år) USA Boston, Massachusetts, USA $925 000 [6] 2018 2015 USA Boston College Eagles
6 Sverige Klas Dahlbeck 6 juli 1991 (25 år) Sverige Katrineholm, Sverige $650 000 [7] 2017 2016 USA Arizona Coyotes
7 Kanada Ryan Murphy 31 mars 1993 (23 år) Kanada Aurora, Ontario, Kanada $750 000 [8] 2018 2016 USA Charlotte Checkers
22 USA Brett Pesce 15 november 1994 (22 år) USA Tarrytown, New York, USA $792 500 [9] 2018 2015 USA Charlotte Checkers
26 USA Matt Tennyson 23 april 1990 (26 år) USA Minneapolis, Minnesota, Kanada $675 000 [10] 2017 2016 USA Charlotte Checkers
27 USA Justin FaulkA 20 mars 1992 (24 år) USA South St. Paul, Minnesota, USA $5 500 000 [11] 2020 2011 USA Charlotte Checkers
65 USA Ron Hainsey 24 mars 1981 (35 år) USA Bolton, Connecticut, USA $2 500 000 [12] 2017 2013 Kanada Winnipeg Jets
68 Kanada Tyler Ganly Injury icon 2.svg 22 mars 1995 (21 år) Kanada Milton, Ontario, Kanada $615 000 [13] 2018 2016 USA Charlotte Checkers
74 USA Jaccob Slavin 1 maj 1994 (22 år) USA Erie, Colorado, USA $925 000 [14] 2018 2015 USA Charlotte Checkers
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 16/17 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
11 Kanada Jordan StaalA C 10 september 1988 (28 år) Kanada Thunder Bay, Ontario, Kanada $6 000 000 [15] 2023 2012 USA Pittsburgh Penguins
15 Tjeckien Andrej Nestrašil C/YF 22 februari 1991 (25 år) Tjeckoslovakien Prag, Tjeckoslovakien $950 000 [16] 2017 2014 USA Detroit Red Wings
16 Sverige Elias Lindholm C/HF 2 december 1994 (22 år) Sverige Boden, Sverige $2 500 000 [17] 2018 2013 USA Charlotte Checkers
18 Kanada Jay McClement C 2 mars 1983 (33 år) Kanada Kingston, Ontario, Kanada $1 100 000 [18] 2017 2014 Kanada Toronto Maple Leafs
20 Finland Sebastian Aho YF/C 26 juli 1997 (19 år) Finland Raumo, Finland $925 000 [19] 2019 2016 Finland Oulun Kärpät
21 USA Lee Stempniak HF 4 februari 1983 (33 år) USA West Seneca, New York, USA $2 500 000 [20] 2018 2016 USA Boston Bruins
23 Kanada Brock McGinn VF/HF 2 februari 1994 (22 år) Kanada Fergus, Ontario, Kanada $800 000 [21] 2017 2016 USA Charlotte Checkers
25 Sverige Viktor Stålberg VF/HF 17 januari 1986 (30 år) Sverige Göteborg, Sverige $1 500 000 [22] 2017 2016 USA New York Rangers
29 Kanada Bryan Bickell Injury icon 2.svg VF 9 mars 1986 (30 år) Kanada Bowmanville, Ontario, Kanada $4 500 000 [23] 2017 2016 USA Rockford Icehogs
33 USA Derek Ryan C 29 december 1986 (29 år) USA Spokane, Washington, USA $600 000 [24] 2017 2016 ? Charlotte Checkers
42 Sverige Joakim Nordström C/VF 25 februari 1992 (24 år) Sverige Tyresö, Sverige $1 250 000 [25] 2018 2015 USA Chicago Blackhawks
49 Sverige Victor RaskA C 1 mars 1993 (23 år) Sverige Leksand, Sverige $4 000 000 [26] 2022 2013 Kanada Calgary Hitmen
53 Kanada Jeff SkinnerA VF/C 16 maj 1992 (24 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $6 000 000 [27] 2019 2010 Kanada Kitchener Rangers
86 Finland Teuvo Teräväinen YF/C 11 september 1994 (22 år) Finland Helsingfors, Finland $832 500 [28] 2017 2016 USA Chicago Blackhawks
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Skadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 19 juni 2014[29]

Yrkestitel Namn
General Manager Kanada Ron Francis
Coach Kanada Bill Peters
Assisterande coach Kanada Rod Brind'Amour
Utvecklingscoach (forwards) Kanada Cory Stillman
Utvecklingscoach (backar) Kanada Glen Wesley
Videocoach USA Chris Huffine

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Fyra spelares nummer har blivit "pensionerade" av organisationen, det vill säga ingen annan spelare kommer någonsin att få använda samma nummer i Carolina Hurricanes. Ett spelarnummer har blivit inofficiellt pensionerat. Ytterligare ett nummer har blivit pensionerat av själva ligan.

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

För HHoF, GM, tränare och lagkaptener för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

  • Kanada Ron Francis (Invald 2007)
    • Spelare: Spelade i Hurricanes mellan 1998 och 2004.

Troféer[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

Stanley Cup

Prince of Wales Trophy

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Calder Memorial Trophy

Conn Smythe Trophy

Frank J. Selke Trophy

King Clancy Memorial Trophy

Lady Byng Memorial Trophy

  • Kanada Ron Francis: 2001-02

Lester Patrick Trophy

General Managers genom tiderna[redigera | redigera wikitext]

Coacher genom tiderna[redigera | redigera wikitext]

Lagkaptener genom tiderna[redigera | redigera wikitext]

1 Vann Stanley Cup med Hurricanes.

Statistik[redigera | redigera wikitext]

För statistik för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

Grundserien[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

  • Flest poäng under en säsong: 112 (2005-06)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 294 (2005-06)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 260 (2005-06)
  • Flest vinster under en säsong: 52 (2006-07)
  • Flest förluster under en säsong: 43 (2002-03)

Svenskar i Hurricanes[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2011-06-02

Spelare Position Matcher¹ Matcher² Från Till Tröjnummer Stanley Cup's Övrigt
Tommy Westlund Vänsterforward 203 25 1999 2003 16 0
Niclas Wallin Back 517 69 2000 2010 7 1
Niklas Nordgren Vänsterforward 43 0 2005 2006 44 0
Mattias Lindström Vänsterforward 0 0 2011 - 0 Utlånad till Skellefteå AIK under säsong 2011-12.

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Hurricanes förstarundsval i NHL Entry Draft[redigera | redigera wikitext]

(2001–2002, B)

Vald som nummer 22.

(2002–2004, HF)

Vald som nummer elva.

(1999–2008, B)

Vald som nummer 16.
  • 2000: Hurricanes saknade val i förstarundan.
  • 2001: Ryssland Igor Knyazev (Spelade aldrig i NHL.)

(, B)

Vald som nummer 15.

(2005–, MV)

Vald som nummer 25.

(2003–, C)

Vald som nummer två.

(2005–, VF)

Vald som nummer fyra.

(2006–, B)

Vald som nummer tre.

(2008–, C)

Vald som nummer elva.

(2008–, C)

Vald som nummer 14.

(, VF)

Vald som nummer 27.

(2010–, VF)

Vald som nummer sju.

(, B)

Vald som nummer tolv.
  • 2012: Hurricanes saknade val i förstarundan.
  • 2013: Sverige Elias Lindholm (Hurricanes)

(, C)

Vald som nummer fem.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Hurricanes Roster”. Hurricanes.com. http://hurricanes.nhl.com/club/roster.htm. 
  2. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2005. sid. 69. http://www.nhl.com/cba/2005-CBA.pdf 
  3. ^ ”Cam Ward”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/cam-ward. 
  4. ^ ”Eddie Lack”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/eddie-lack. 
  5. ^ ”Michael Leighton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/michael-leighton. 
  6. ^ ”Noah Hanifin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/noah-hanifin. 
  7. ^ ”Klas Dahlbeck”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/klas-dahlbeck. 
  8. ^ ”Ryan Murphy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ryan-murphy. 
  9. ^ ”Brett Pesce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brett-pesce. 
  10. ^ ”Matt Tennyson”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/matt-tennyson. 
  11. ^ ”Justin Faulk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-faulk. 
  12. ^ ”Ron Hainsey”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/ron-hainsey. 
  13. ^ ”Tyler Ganly”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/tyler-ganly. 
  14. ^ ”Jaccob Slavin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jaccob-slavin. 
  15. ^ ”Jordan Staal”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-staal. 
  16. ^ ”Andrej Nestrasil”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrej-nestrasil. 
  17. ^ ”Elias Lindholm”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/elias-lindholm. 
  18. ^ ”Jay McClement”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jay-mcclement. 
  19. ^ ”Sebastian Aho”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sebastian-aho. 
  20. ^ ”Lee Stempniak”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/lee-stempniak. 
  21. ^ ”Brock McGinn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brock-mcginn. 
  22. ^ ”Viktor Stalberg”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/viktor-stalberg. 
  23. ^ ”Bryan Bickell”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/bryan-bickell. 
  24. ^ ”Derek Ryan”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/derek-ryan. 
  25. ^ ”Joakim Nordstrom”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/joakim-nordstrom. 
  26. ^ ”Victor Rask”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-rask. 
  27. ^ ”Jeff Skinner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeff-skinner. 
  28. ^ ”Teuvo Teräväinen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/teuvo-teravainen1. 
  29. ^ ”Club Directory-Carolina Hurricanes”. Hurricanes.com. http://hurricanes.nhl.com/club/page.htm?id=45789.