Carolina Hurricanes

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Carolina Hurricanes
Justin Faulk 2013.jpg
LigaNational Hockey League
ConferenceEastern Conference
DivisionMetropolitan Division
Tidigare namnNew England Whalers
1972 – 1979
Hartford Whalers
1979 – 1997
Carolina Hurricanes
1997 –
StadUSA Raleigh, NC, USA
ArenaPNC Arena
Kapacitet18 680
LagfärgerRöd, vitt, silver & svart
                   
Organisation
ÄgareMajoritetsägare
Tom Dundon (61%)[1]
Minoritetsägare
Peter Karmanos, Jr. (39%)[1]
OrdförandeTom Dundon
PresidentDon Waddell
General managerDon Waddell
TränareRod Brind'Amour
KaptenJustin Faulk
(Bortamatcher)
Jordan Staal
(Hemmamatcher)
SamarbetspartnersAHL
Charlotte Checkers
ECHL
Florida Everblades
Statistik
Flest matcherEric Staal (909)
Flest målEric Staal (322)
Flest assistsEric Staal (453)
Flest poängEric Staal (775)
Flest utv.minEric Staal (678)
Utmärkelser
Stanley Cup-segrar(1) 2005–2006
Conference-mästare(2) 2001–2002, 2005–2006
Presidents' Trophy(0)
Divisionsmästare(3) 1998–1999, 2001–2002, 2005–2006
Övrigt
WebbplatsNHL.com/Hurricanes

Carolina Hurricanes är en amerikansk ishockeyorganisation vars lag är baserat i Raleigh, North Carolina och har varit medlemsorganisation i National Hockey League (NHL) sedan 1979. Organisationen startades som New England Whalers och spelade i World Hockey Association (WHA) fram till 1979 när Whalers flyttade till Hartford, Connecticut och blev Hartford Whalers och anslöt sig till NHL. 1997 flyttades Whalers till Raleigh, North Carolina och blev Carolina Hurricanes. Hemmaarenan är RBC Center som har varit till organisationens förfogande sedan 1999. Laget ingår i Metropolitan Division tillsammans med Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins och Washington Capitals.

Hurricanes har vunnit Stanley Cup en gång (2005–2006) och har haft namnkunniga spelare genom åren som till exempel Eric Staal, Rod Brind'Amour, Ron Francis, Glen Wesley, Artūrs Irbe, Erik Cole, Bret Hedican, Kevin Dineen, Andrew Cassels, Jeff O'Neill, Ray Whitney, Pat Verbeek, Geoff Sanderson, Cory Stillman, Sami Kapanen, Mark Recchi och Doug Weight.

Historia[redigera | redigera wikitext]

Stanley Cup-spel[redigera | redigera wikitext]

1990-talet[redigera | redigera wikitext]

2000-talet[redigera | redigera wikitext]

2010-talet[redigera | redigera wikitext]

  • 2010 – Missade slutspel.
  • 2011 – Missade slutspel.
  • 2012 – Missade slutspel.
  • 2013 – Missade slutspel.
  • 2014 – Missade slutspel.
  • 2015 – Missade slutspel.
  • 2016 – Missade slutspel.
  • 2017 – Missade slutspel.
  • 2018 – Missade slutspel.

Nuvarande spelartrupp[redigera | redigera wikitext]

Spelartruppen 2018/2019[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 23 juni 2018.
Källa: [2] Alla löner är i amerikanska dollar[3] och är vad spelaren skulle få ut om spelaren är i NHL-truppen under hela grundserien (oktober-april). Löner i kursiv stil är ej bekräftade.

Målvakter
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
33 USA Scott Darling 22 december 1988 (29 år) USA Lemont, Illinois, USA $4 750 000 [4] 2021 2017 USA Chicago Blackhawks
35 USA Alex Nedeljkovic 7 januari 1996 (22 år) USA Parma, Ohio, USA $800 000 [5] 2019 2017 USA Charlotte Checkers
50 Kanada Jeremy Helvig 25 maj 1997 (21 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $730 000 [6] 2021 2018 Kanada Kingston Frontenacs
70 Kanada Callum Booth 21 maj 1997 (21 år) Kanada Montréal, Québec, Kanada $725 000 [7] 2020 2017 Kanada Saint John Sea Dogs
Backar
Nr Namn Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
4 Kanada Haydn Fleury 8 juli 1996 (21 år) Kanada Carlyle, Saskatchewan, Kanada $832 500 [8] 2019 2016 Kanada Red Deer Rebels
22 USA Brett Pesce 15 november 1994 (23 år) USA Tarrytown, New York, USA $4 025 000 [9] 2024 2015 USA Charlotte Checkers
24 Kanada Jake Bean 9 juni 1998 (20 år) Kanada Calgary, Alberta, Kanada $925 000 [10] 2021 2018 USA Tri-City Americans
27 USA Justin FaulkC[11] 20 mars 1992 (26 år) USA South St. Paul, Minnesota, USA $6 000 000 [12] 2020 2011 USA Charlotte Checkers
38 USA Josh Wesley 9 april 1996 (22 år) USA Raleigh, North Carolina, USA $720 000 [13] 2019 2016 Kanada Niagara Icedogs
46 Kanada Trevor Carrick 4 juli 1994 (23 år) Kanada Stouffville, Ontario, Kanada $700 000 [14] 2019 2017 USA Charlotte Checkers
55 Kanada Roland McKeown 20 januari 1996 (22 år) Kanada Listowel, Ontario, Kanada $750 000 [15] 2019 2016 Kanada Kingston Frontenacs
74 USA Jaccob Slavin 1 maj 1994 (24 år) USA Erie, Colorado, USA $5 500 000 [16] 2025 2015 USA Charlotte Checkers
-- Schweiz Michael Fora 30 oktober 1995 (22 år) Schweiz Giubiasco, Schweiz $700 000 [17] 2020 2018 Schweiz HC Ambrì-Piotta
-- Kanada Dougie Hamilton 16 juni 1993 (25 år) Kanada Toronto, Ontario, Kanada $5 750 000 [18] 2021 2018 Kanada Calgary Flames
Forwards
Nr Namn Pos Födelsedatum Födelseort Lön 18/19 Kontrakt Kom till laget Kom ifrån
8 Finland Saku Mäenalanen VF/HF 29 maj 1994 (24 år) Finland Torneå, Finland $925 000 [19] 2019 2018 Finland Oulun Kärpät
11 Kanada Jordan StaalC[20] C 10 september 1988 (29 år) Kanada Thunder Bay, Ontario, Kanada $6 000 000 [21] 2023 2012 USA Pittsburgh Penguins
14 Kanada Justin Williams HF 4 oktober 1981 (36 år) Kanada Cobourg, Ontario, Kanada $4 000 000 [22] 2019 2017 USA Washington Capitals
15 Finland Aleksi Saarela C/VF 7 januari 1997 (21 år) Finland Helsingfors, Finland $767 500 [23] 2020 2017 Finland Lukko
20 Finland Sebastian Aho YF/C 26 juli 1997 (20 år) Finland Raumo, Finland $925 000 [24] 2019 2016 Finland Oulun Kärpät
23 Kanada Brock McGinn VF/HF 2 februari 1994 (24 år) Kanada Fergus, Ontario, Kanada $900 000 [25] 2019 2016 USA Charlotte Checkers
29 USA Andrew Poturalski C 14 januari 1994 (24 år) USA Williamsville, New York, USA $700 000 [26] 2019 2016 USA New Hampshire Wildcats
36 USA Patrick Brown C/HF 29 maj 1992 (26 år) USA New York, New York, USA $650 000 [27] 2019 2017 USA Charlotte Checkers
37 Kanada Warren Foegele VF/C 1 april 1996 (22 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $730 000 [28] 2020 2017 USA Erie Otters
44 Kanada Julien Gauthier HF 15 oktober 1997 (20 år) Kanada Pointe-aux-Trembles, Québec, Kanada $925 000 [29] 2021 2017 Kanada Saint John Sea Dogs
45 Kanada Morgan Geekie C/HF 20 juli 1998 (19 år) Kanada Strathclair, Manitoba, Kanada $730 000 [30] 2021 2018 USA Tri-City Americans
48 Kanada Jordan Martinook VF/C 1 januari 1992 (26 år) Kanada Leduc, Alberta, Kanada $1 850 000 [31] 2019 2018 USA Arizona Coyotes
49 Sverige Victor Rask C 1 mars 1993 (25 år) Sverige Leksand, Sverige $4 000 000 [32] 2022 2013 Kanada Calgary Hitmen
53 Kanada Jeff SkinnerA VF/C 16 maj 1992 (26 år) Kanada Markham, Ontario, Kanada $6 000 000 [33] 2019 2010 Kanada Kitchener Rangers
58 Kanada Nicolas Roy C/HF 5 februari 1997 (21 år) Kanada Amos, Québec, Kanada $730 000 [34] 2020 2017 Kanada Saguenéens de Chicoutimi
59 Finland Janne Kuokkanen C/VF 25 maj 1998 (20 år) Finland Uleåborg, Finland $792 500 [35] 2021 2017 Kanada London Knights
64 Kanada Clark Bishop C 29 mars 1996 (22 år) Kanada St. John's, Newfoundland och Labrador, Kanada $720 000 [36] 2019 2016 Kanada Cape Breton Screaming Eagles
75 Kanada Spencer Smallman HF 9 september 1996 (21 år) Kanada Summerside, Prince Edward Island, Kanada $725 000 [37] 2020 2017 Kanada Saint John Sea Dogs
78 Kanada Steven Lorentz C/VF 13 april 1996 (22 år) Kanada Waterloo, Ontario, Kanada $710 000 [38] 2020 2017 Kanada Peterborough Petes
86 Finland Teuvo Teräväinen YF/C 11 september 1994 (23 år) Finland Helsingfors, Finland $2 860 000 [39] 2019 2016 USA Chicago Blackhawks
88 Tjeckien Martin Nečas C 15 januari 1999 (19 år) Tjeckien Nové Město na Moravě, Tjeckien $925 000 [40] 2021 2018 Tjeckien HC Kometa Brno
-- Kanada Micheal Ferland VF/HF 17 augusti 1992 (25 år) Kanada Brandon, Manitoba, Kanada $1 800 000 [41] 2019 2018 Kanada Calgary Flames
Positioner: CHFVFYF | C = Lagkapten; A = Assisterande lagkapten | Injury icon 2.svg = Långtidsskadad

Spelargalleri[redigera | redigera wikitext]

Staben[redigera | redigera wikitext]

Rod Brind'Amour, 2011.

Uppdaterat: 9 maj 2018[42]

Yrkestitel Namn
President Don Waddell
General manager Don Waddell
Tränare Rod Brind'Amour
Assisterande tränare
Assisterande tränare Steve Smith
Målvaktstränare Mike Bales
Chef för backutveckling Glen Wesley
Chef för forwardsutveckling Sergej Samsonov

Utmärkelser[redigera | redigera wikitext]

Pensionerade nummer[redigera | redigera wikitext]

Tre spelares nummer har blivit "pensionerade" av organisationen, det vill säga ingen annan spelare kommer någonsin att få använda samma nummer i Carolina Hurricanes, medan tre andra har blivit det inofficiellt. Ytterligare ett nummer har blivit pensionerat av själva ligan.

Officiellt

  • #2 – Glen Wesley 1994–2008
  • #10 – Ron Francis 1981–1991 (Whalers), 1998–2004
  • #17 – Rod Brind'Amour 2000–2010
  • #99 – Wayne Gretzky (NHL)

Inofficiellt

Hall of Famers[redigera | redigera wikitext]

För HHoF, GM, tränare och lagkaptener för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

Spelare[redigera | redigera wikitext]

  • Ron Francis (Invald 2007)
    • Spelade i Hurricanes mellan 1998 och 2004.

Troféer[redigera | redigera wikitext]

Lag[redigera | redigera wikitext]

Stanley Cup

  • 2005–2006

Prince of Wales Trophy

  • 2001–2002 & 2005–2006

Individuellt[redigera | redigera wikitext]

Calder Memorial Trophy

Conn Smythe Trophy

  • Cam Ward: 2005–2006

Frank J. Selke Trophy

  • Rod Brind'Amour: 2005–2006 & 2006–2007

King Clancy Memorial Trophy

  • Ron Francis: 2001–2002

Lady Byng Memorial Trophy

  • Ron Francis: 2001–2002

Lester Patrick Trophy

General managers[redigera | redigera wikitext]

  • Don Waddell, 2018–

Tränare[redigera | redigera wikitext]

  • Paul Maurice, 1997–2003
  • Peter Laviolette, 2003–20081
  • Paul Maurice, 2008–2011

Lagkaptener[redigera | redigera wikitext]

  • Kevin Dineen, 1997–1998
  • Keith Primeau, 1998–1999
  • Ron Francis, 1999–2004
  • Rod Brind'Amour, 2005–20101

1 Vann Stanley Cup med Hurricanes.

Statistik[redigera | redigera wikitext]

För statistik för New England/Hartford Whalers, se Hartford Whalers.

Grundserien[redigera | redigera wikitext]

  • Flest mål under en säsong: Eric Staal, 45 (2005–2006)
  • Flest assists under en säsong: Rod Brind'Amour, 56 (2006–2007)
  • Flest poäng under en säsong: Eric Staal, 100 (45 mål + 55 assists) (2005–2006)
  • Flest utvisningsminuter under en säsong: Stu Grimson, 204 ([1997–1998
  • Flest poäng under en säsong av en back: Joni Pitkänen, 46 (6 mål + 40 assists) (2009–2010)
  • Flest vinster under en säsong: Cam Ward, 39 (2008–2009)
  • Flest "shutouts" (hålla nollan) under en säsong: Artūrs Irbe (1998–1999 & (1999–2000), Cam Ward (2008–2009) & Kevin Weekes (2003–2004), 6

Lag[redigera | redigera wikitext]

  • Flest poäng under en säsong: 112 (2005–2006)
  • Flest gjorda mål under en säsong: 294 (2005–2006)
  • Flest insläppta mål under en säsong: 260 (2005–2006)
  • Flest vinster under en säsong: 52 (2006–2007)
  • Flest förluster under en säsong: 43 (2002–2003)

Svenska spelare[redigera | redigera wikitext]

Uppdaterat: 2017-03-11

Målvakter
Spelare Nr Från Till Matcher¹ Vinster¹ Förluster¹ Övertid¹ GAA¹ SVS%¹ Nollor¹ Matcher² Vinster² Förluster² GAA² SVS%² Nollor² Stanley Cup
Läck, EddieEddie Läck 31 2015 46 15 19 8 2,89 .893 3 0 0 0 0,00 1.000 0 0
Utespelare
Spelare Pos Nr K/A Från Till Matcher¹ Mål¹ Assists¹ Poäng¹ PIM¹ Matcher² Mål² Assists¹ Poäng² PIM² Stanley Cup
Westlund, TommyTommy Westlund VF 16 1999 2002 203 9 13 22 48 25 1 0 1 17 0
Wallin, NiclasNiclas Wallin B 7 2000 2010 517 18 51 69 391 69 3 5 8 32 1
Nordgren, NiklasNiklas Nordgren VF 44 2005 2006 43 4 2 6 30 0 0 0 0 0 0
Lindholm, EliasElias Lindholm C 16 2013 275 43 88 131 52 0 0 0 0 0 0
Rask, VictorVictor Rask C 49 A 2014 224 46 73 119 50 0 0 0 0 0 0
Nordström, JoakimJoakim Nordström C 42 2015 135 13 19 32 27 0 0 0 0 0 0
Dahlbeck, KlasKlas Dahlbeck B 6 2016 25 1 2 3 18 0 0 0 0 0 0

¹ = Grundserie

² = Slutspel

Övertid = Vunnit matcher som har gått till övertid. | GAA = Insläppta mål i genomsnitt | SVS% = Räddningsprocent | Nollor = Hållit nollan det vill säga att motståndarlaget har ej lyckats göra mål på målvakten under en match. | K/A = Om spelare har varit lagkapten och/eller assisterande lagkapten | PIM = Utvisningsminuter

Första draftval[redigera | redigera wikitext]

(2001–2002, B)

Vald som nummer 22.

(2002–2004, HF)

Vald som nummer elva.

(1999–2008, B)

Vald som nummer 16.

(, B)

Vald som nummer 15.

(2005–, MV)

Vald som nummer 25.

(2003–, C)

Vald som nummer två.

(2005–, VF)

Vald som nummer fyra.

(2006–, B)

Vald som nummer tre.

(2008–, C)

Vald som nummer elva.

(2008–2015, C)

Vald som nummer 14.

(, VF)

Vald som nummer 27.

(2010–, VF)

Vald som nummer sju.

(2011–, B)

Vald som nummer tolv.

(2013–, C)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer sju.

(2015–, B)

Vald som nummer fem.

(, C)

Vald som nummer 13:e.

(, C)

Vald som nummer 21:a.

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ [a b] Ozanian, Mike. ”Carolina Hurricanes sold to Tom Dundon for $420 million”. Forbes.com. https://www.forbes.com/sites/mikeozanian/2018/01/12/carolina-hurricanes-sold-to-tom-dungon-for-420-million/#40425d2d73d8. 
  2. ^ ”Carolina Hurricanes”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/teams/hurricanes. 
  3. ^ Collective bargaining agreement between National Hockey League and National Hockey League Players' Association – 11.17 Currency. NHL.com. 2013. sid. 71. http://www.nhl.com/nhl/en/v3/ext/CBA2012/NHL_NHLPA_2013_CBA.pdf 
  4. ^ ”Scott Darling”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/scott-darling. 
  5. ^ ”Alex Nedeljkovic”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/alex-nedeljkovic. 
  6. ^ ”Jeremy Helvig”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeremy-helvig. 
  7. ^ ”Callum Booth”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/callum-booth. 
  8. ^ ”Haydn Fleury”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/haydn-fleury. 
  9. ^ ”Brett Pesce”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brett-pesce. 
  10. ^ ”Jake Bean”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jake-bean. 
  11. ^ Faulk är lagkapten när Hurricanes spelar bortamatcher.
  12. ^ ”Justin Faulk”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-faulk. 
  13. ^ ”Josh Wesley”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/josh-wesley. 
  14. ^ ”Trevor Carrick”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/trevor-carrick. 
  15. ^ ”Roland McKeown”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/roland-mckeown. 
  16. ^ ”Jaccob Slavin”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jaccob-slavin. 
  17. ^ ”Michael Fora”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/michael-fora. 
  18. ^ ”Dougie Hamilton”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/dougie-hamilton. 
  19. ^ ”Saku Mäenalanen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/saku-maenalanen. 
  20. ^ Staal är lagkapten när Hurricanes spelar hemmamatcher.
  21. ^ ”Jordan Staal”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-staal. 
  22. ^ ”Justin Williams”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/justin-williams. 
  23. ^ ”Aleksi Saarela”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/aleksi-saarela. 
  24. ^ ”Sebastian Aho”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/sebastian-aho. 
  25. ^ ”Brock McGinn”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/brock-mcginn. 
  26. ^ ”Andrew Poturalski”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/andrew-poturalski. 
  27. ^ ”Patrick Brown”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/patrick-brown. 
  28. ^ ”Warren Foegele”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/warren-foegele. 
  29. ^ ”Julien Gauthier”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/julien-gauthier. 
  30. ^ ”Morgan Geekie”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/morgan-geekie. 
  31. ^ ”Jordan Martinook”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jordan-martinook. 
  32. ^ ”Victor Rask”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/victor-rask. 
  33. ^ ”Jeff Skinner”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/jeff-skinner. 
  34. ^ ”Nicolas Roy”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/nicolas-roy. 
  35. ^ ”Janne Kuokkanen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/janne-kuokkanen. 
  36. ^ ”Clark Bishop”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/clark-bishop. 
  37. ^ ”Spencer Spellman”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/spencer-smallman. 
  38. ^ ”Steven Lorentz”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/steven-lorentz. 
  39. ^ ”Teuvo Teräväinen”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/teuvo-teravainen. 
  40. ^ ”Martin Necas”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/martin-necas. 
  41. ^ ”Michael Ferland”. CapFriendly.com. https://www.capfriendly.com/players/micheal-ferland. 
  42. ^ ”Coaching staff”. NHL.com/Hurricanes. https://www.nhl.com/hurricanes/team/staff/coaches. 

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]