Centralamerikanska och karibiska spelen

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Centralamerikanska och karibiska spelen
Sport(er)Diverse
PlatsCentralamerika och Karibien
TidpunktVarierar
År1926-
Geografisk omfattningCentralamerika och Karibien

Centralamerikanska och karibiska spelen är ett sportevenemang för hela Centralamerika och Karibien. Premiäråret var 1926, under namnet Centralamerikanska spelen, och då deltog bara Guatemala, Kuba och Mexiko. 1935 utökades namnet till Centralamerikanska och karibiska spelen för att bättre spegla vilka som var med.

Centralamerikanska och karibiska spel[redigera | redigera wikitext]

År Nummer Värdort Datum Antal länder Grenar Antal aktiva deltagare
1926 1 Mexico City Mexiko Mexiko 30 oktober-2 november 3 9 269
1930 2 Havanna Kuba Kuba 15 mars-15 april 9 9 606
1935 3 San Salvador El Salvador El Salvador 16 mars-5 april 9 13 741
1938 4 Panama City Panama Panama 5-24 februari 10 16 1216
1946 5 Barranquilla Colombia Colombia 5-25 mars 13 17 1540
1950 6 Guatemala City Guatemala Guatemala 28 februari-12 mars 14 19 1390
1954 7 Mexico City Mexiko Mexiko 5-20 mars 12 1356
1959 8 Caracas Venezuela Venezuela 6-15 januari 12 17 1150
1962 9 Kingston Jamaica Jamaica 15-28 augusti 15 1559
1966 10 San Juan Puerto Rico Puerto Rico 11-25 juli 18 1689
1970 11 Panama City Panama Panama 28 februari-13 mars 21 2095
1974 12 Santo Domingo Dominikanska republiken Dominikanska republiken 27 februari-13 mars 23 18 1928
1978 13 Medellín Colombia Colombia 7-28 juli 21 18 2605
1982 14 Havanna Kuba Kuba 7-18 augusti 19 2420
1986 15 Santiago de los Caballeros Dominikanska republiken Dominikanska republiken 24 juni-5 juli 26 25 2963
1990 16 Mexico City Mexiko Mexiko 20 november-3 december 29 4206
1993 17 Ponce Puerto RicoPuerto Rico 19-30 november 32 3570
1998 18 Maracaibo Venezuela Venezuela 8-22 augusti 31 5200
2002 19 San Salvador El Salvador El Salvador 19-30 november 31 37 7000
2006 20 Cartagena de Indias Colombia Colombia 15-30 juli 32 37 4865
2010 21 Mayagüez Puerto RicoPuerto Rico 17 juli-1 augusti 31 42 5204
2014 22 Veracruz Mexiko Mexiko 1430 november 31 36 5707
2018 23 Barranquilla Colombia Colombia 19 juli3 augusti 37 36 5854
2022 24 Panama City Panama Panama 22 april8 maj

Historisk medaljställning[redigera | redigera wikitext]

NrNationGuldSilverBronsTotalt
1Kuba Kuba (CUB)17528896793320
2Mexiko Mexiko (MEX)1235121510873537
3Venezuela Venezuela (VEN)5647829182264
4Colombia Colombia (COL)4515225591532
5Puerto Rico Puerto Rico (PUR)3234866921501
6Dominikanska republiken Dominikanska republiken (DOM)147250382779
7Jamaica Jamaica (JAM)101118125344
8Panama Panama (PAN)86151170407
9Guatemala Guatemala (GUA)84162329575
10El Salvador El Salvador (SLV)51124225400
11Trinidad och Tobago Trinidad och Tobago (TTO)4376101220
12Costa Rica Costa Rica (CRC)374185163
13Antigua och Barbuda Antigua och Barbuda (ANT)313148110
14Bahamas Bahamas (BAH)24243280
15Barbados Barbados (BAR)14154675
16Surinam Surinam (SUR)1251128
17Amerikanska Jungfruöarna Amerikanska Jungfruöarna (VIR)11201950
18Guyana Guyana (GUY)7153658
19Caymanöarna Caymanöarna (CYM)55616
20Brittiska Jungfruöarna Brittiska Jungfruöarna (VGB)4004
21Nicaragua Nicaragua (NIC)3154967
22Honduras Honduras (HON)3123348
23Haiti Haiti (HTI)3112438
24Aruba Aruba (ABW)32510
25Saint Lucia Saint Lucia (LCA)3115
26Bermuda Bermuda (BMU)241420
27Belize Belize (BLZ)1225
28Dominica Dominica (DMA)1023
29Antigua och Barbuda Antigua och Barbuda (ATG)05510
30Grenada Grenada (GRD)0347
31Saint Kitts och Nevis Saint Kitts och Nevis (KNA)0167
32Saint Vincent och Grenadinerna Saint Vincent och Grenadinerna (VCT)0011
Totalt (32 nationer)50014987569615684

Se även[redigera | redigera wikitext]

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia.

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]