DVV-Pokal 2019/2020 (damer)

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
DVV-Pokal 2019/2020
TävlingDVV-PokalRedigera
  – SportVolleyboll
  – TävlingsklassDamvolleyboll
  – OmrådeTyskland
  – ArrangörDeutscher Volleyball Verband
Spelades26 oktober 2019Källa saknas i WikidataRedigera - 16 februari 2020Källa saknas i WikidataRedigera
Resultat
Gold medal icon.svg GuldDresdner Sportclub 1898Källa saknas i WikidataRedigera
Silver medal icon.svg SilverAllianz MTV StuttgartKälla saknas i WikidataRedigera
Bronze medal icon.svg BronsVfB 91 SuhlKälla saknas i WikidataRedigeraSchweriner SCKälla saknas i WikidataRedigera
Redigera uppgifter i faktarutan

DVV-Pokal 2019/2020 utspelade sig mellan 26 oktober 2019 och 6 februari 2020. Det var den 30:e upplagan av turneringen och 19 lag deltog. Dresdner SC vann cupen för sjätte gången genom att besegra Allianz MTV Stuttgart i finalen. Krystal Rivers utsågs till bästa spelare[1].

Deltagande lag[redigera | redigera wikitext]

Turneringen[redigera | redigera wikitext]

Spelschema[redigera | redigera wikitext]

Sextondelsfinaler Åttondelsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler Final
Allianz MTV Stuttgart II 0
Dresdner SC 3
Dresdner SC 3
Berlin Brandenburger SC 2 PTSV Aachen 0
Stralsunder Wildcats 3 Stralsunder Wildcats 1
PTSV Aachen 3
Dresdner SC 3
VfL Oythe 3 VfB 91 Suhl 1
Skurios Volleys Borken 1 VfL Oythe 0
VfB 91 Suhl 3
VfB 91 Suhl 3
Rote Raben Vilsbiburg 2
TV Dingolfing 0
Rote Raben Vilsbiburg 3
Dresdner SC 3
Allianz MTV Stuttgart 2
Allianz MTV Stuttgart 3
NawaRo Straubing 1
Allianz MTV Stuttgart 3
1. VC Wiesbaden II 2 Schwarz-Weiss Erfurt 0
VV Grimma 3 VV Grimma 2
Schwarz-Weiss Erfurt 3
Allianz MTV Stuttgart 3
Schweriner SC 2
USC Münster 0
SC Potsdam 3
SC Potsdam 1
Schweriner SC 3
Schweriner SC 3
1. VC Wiesbaden 0

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Första omgången[redigera | redigera wikitext]

27 oktober 2019
Sporthalle Hämmerlingstraße, Berlin
Speltid: 2h:03 - Åskådare: 96
Berlin Brandenburger SC 2 - 3 Stralsunder Wildcats 26-24, 15-25, 25-23, 22-25, 14-16
26 oktober 2019
SH Gymnasium Antonianum, Vechta
Speltid: 1h:40 - Åskådare: 200
VfL Oythe 3 - 1 Skurios Volleys Borken 25-20, 23-25, 25-19, 25-14
27 oktober 2019
Sporthalle am 2. Ring, Wiesbaden
Speltid: 2h:08 - Åskådare: 70
1. VC Wiesbaden II 2 - 3 VV Grimma 27-29, 22-25, 25-23, 25-21, 13-15

Åttondelsfinaler[redigera | redigera wikitext]

2 november 2019
Diesterweg-Sporthalle, Stralsund
Speltid: 1h:31 - Åskådare: 525
Stralsunder Wildcats 1 - 3 PTSV Aachen 25-19, 12-25, 12-25, 18-25
2 november 2019
SH Gymnasium Antonianum, Vechta
Speltid: 1h:00 - Åskådare: 280
VfL Oythe 0 - 3 VfB 91 Suhl 14-25, 11-25, 15-25
1º november 2019
Muldentalhalle, Grimma
Speltid: 1h:57 - Åskådare: 307
VV Grimma 2 - 3 Schwarz-Weiss Erfurt 15-25, 25-19, 20-25, 25-23, 8-15
2 november 2019
Sporthalle Höll-Ost, Dingolfing
Speltid: 1h:21 - Åskådare: 1 000
TV Dingolfing 0 - 3 Rote Raben Vilsbiburg 19-25, 15-25, 17-25
3 november 2019
MTV-Halle Motiv Feuerbacher Tal, Stuttgart
Speltid: 1h:00 - Åskådare: 212
Allianz MTV Stuttgart II 0 - 3 Dresdner SC 8-25, 14-25, 14-25
2 november 2019
SCHARRena, Stuttgart
Speltid: 1h:50 - Åskådare: 1 687
Allianz MTV Stuttgart 3 - 1 NawaRo Straubing 25-20, 25-17, 24-26, 25-20
3 november 2019
Sporthalle Berg Fidel, Münster
Speltid: 1h:09 - Åskådare: 987
USC Münster 0 - 3 SC Potsdam 19-25, 18-25, 10-25
2 november 2019
ARENA Schwerin, Schwerin
Speltid: 1h:15 - Åskådare: 1 904
Schweriner SC 3 - 0 1. VC Wiesbaden 25-17, 25-17, 25-18

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

24 november 2019
MBS Arena Potsdam, Potsdam
Speltid: 1h:45 - Åskådare: 1 578
SC Potsdam 1 - 3 Schweriner SC 22-25, 21-25, 25-13, 20-25
23 november 2019
Margon Arena, Dresden
Speltid: 1h:16 - Åskådare: 2 346
Dresdner SC 3 - 0 PTSV Aachen 26-24, 25-20, 25-15
23 november 2019
Sporthalle Wolfsgrube, Suhl
Speltid: 1h:51 - Åskådare: 650
VfB 91 Suhl 3 - 2 Rote Raben Vilsbiburg 26-24, 15-25, 21-25, 25-21, 15-11
23 november 2019
SCHARRena, Stuttgart
Speltid: 1h:13 - Åskådare: 1 468
Allianz MTV Stuttgart 3 - 0 Schwarz-Weiss Erfurt 26-24, 25-13, 25-20

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

11 december 2019
Margon Arena, Dresden
Speltid: 1h:43 - Åskådare: 2 400
Dresdner SC 3 - 1 VfB 91 Suhl 25-18, 22-25, 25-19, 25-21
11 december 2019
SCHARRena, Stuttgart
Speltid: 1h:58 - Åskådare: 2 251
Allianz MTV Stuttgart 3 - 2 Schweriner SC 17-25, 25-23, 19-25, 25-19, 15-9

Final[redigera | redigera wikitext]

16 februari 2020
SAP Arena, Mannheim
Speltid: 2h:06 - Åskådare: 10 689
Dresdner SC 3 - 2 Allianz MTV Stuttgart 25-19, 20-25, 21-25, 28-26, 17-15

Referenser[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från italienskspråkiga Wikipedia.

Noter[redigera | redigera wikitext]