Damernas K-2 500 meter i kanotsport vid olympiska sommarspelen 2012

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
Olympiska sommarspelen 2012
Kanotsport Canoeing (flatwater) pictogram.svg
K2 500 meter
Information
Datum7 augusti - 9 augusti
Lokal tid10:39-11:51 (UTC+1)
Deltagare34 deltagare från 17 nationer
AnläggningEton Dorney
Olympic Rings black.svg Föregående Följande Olympic Rings black.svg
Peking 2008 Rio de Janeiro 2016
Kanotsport
Olympiska sommarspelen 2012
Herrar Grenar Damer
C-1
C-2
K-1
Slalom K-1
C-1 200 m
C-1 1000 m
C-2 1000 m
K-1 200 m
K-1 1000 m
K-2 200 m
K-2 1000 m
K-4 1000 m
Sprint K-1 200 m
K-1 500 m
K-2 500 m
K-4 500 m

Damernas K2 500 meter vid olympiska sommarspelen 2012 hölls mellan 7 augusti och 9 augusti på Eton Dorney i London. Deltagarna delades där de tre främsta gick direkt till final. De övriga åtta lagen gick till semifinal där de fem främsta också gick till final.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
K2, 500 meter[1]  Tyskland
Franziska Weber
Tina Dietze
 Ungern
Katalin Kovács
Nataša Dušev-Janić
 Polen
Beata Mikołajczyk
Karolina Naja

Schema[redigera | redigera wikitext]

Försöksheat
7 augusti, 10:28
Semifinal
7 augusti, 11:30
Final
9 augusti, 10:35

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Heat[redigera | redigera wikitext]

Heat 1[redigera | redigera wikitext]

Placering Kanotister Land Tid Noteringar
1 Josefin Nordlöw
Karin Johansson
 Sverige 1:44.437 Q
2 Natalia Lobova
Vera Sobetova
 Ryssland 1:45.710 Q
3 Iuliana Paleu
Irina Lauric
 Rumänien 1:46.001 Q
4 Naomi Flood
Lyndsie Fogarty
 Australien 1:46.554 Q
5 Abigail Edmonds
Louisa Sawers
 Storbritannien 1:46.564 Q
6 Yulitza Meneses
Dayexi Gandarela
 Kuba 1:46.587 q

Heat 2[redigera | redigera wikitext]

Placering Kanotister Land Tid Noteringar
1 Wu Yanan
Zhou Yu
 Kina 1:43.448 Q
2 Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland 1:44.195 Q
3 Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
 Serbien 1:44.335 Q
4 Volha Chudzenka
Maryna Pautaran
 Vitryssland 1:44.568 Q
5 Ivana Kmeťová
Martina Kohlová
 Slovakien 1:45.073 Q
6 Shinobu Kitamoto
Asumi Ohmura
 Japan 1:47.323

Heat 3[redigera | redigera wikitext]

Placering Kanotister Land Tid Noteringar
1 Katalin Kovács
Nataša Dušev-Janić
 Ungern 1:43.984 Q
2 Joana Vasconcelos
Beatriz Gomes
 Portugal 1:44.660 Q
3 Lisa Carrington
Erin Taylor
 Nya Zeeland 1:44.870 Q
4 Yvonne Schuring
Viktoria Schwarz
 Österrike 1:46.374 Q
5 Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
 Polen 1:48.271 Q

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Semifinal 1[redigera | redigera wikitext]

Placering Kanotister Land Tid Noteringar
1 Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland 1:41.543 Q
2 Katalin Kovács
Nataša Dušev-Janić
 Ungern 1:41.613 Q
3 Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
 Polen 1:41.873 Q
4 Lisa Carrington
Erin Taylor
 Nya Zeeland 1:42.764 Q
5 Volha Chudzenka
Maryna Pautaran
 Vitryssland 1:43.152
6 Josefin Nordlöw
Karin Johansson
 Sverige 1:44.025
7 Abigail Edmonds
Louisa Sawers
 Storbritannien 1:46.025
8 Iuliana Paleu
Irina Lauric
 Rumänien 1:49.216

Semifinal 2[redigera | redigera wikitext]

Placering Kanotister Land Tid Noteringar
1 Wu Yanan
Zhou Yu
 Kina 1:41.863 Q
2 Yvonne Schuring
Viktoria Schwarz
 Österrike 1:42.317 Q
3 Joana Vasconcelos
Beatriz Gomes
 Portugal 1:43.305 Q
4 Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
 Serbien 1:43.586 Q
5 Ivana Kmeťová
Martina Kohlová
 Slovakien 1:43.653
6 Natalia Lobova
Vera Sobetova
 Ryssland 1:44.660
7 Naomi Flood
Lyndsie Fogarty
 Australien 1:45.372
8 Yulitza Meneses
Dayexi Gandarela
 Kuba 1:51.428

Finaler[redigera | redigera wikitext]

Final B[redigera | redigera wikitext]

Placering Kanotister Land Tid Noteringar
1 Volha Chudzenka
Maryna Pautaran
 Vitryssland 1:44.407
2 Josefin Nordlöw
Karin Johansson
 Sverige 1:45.367
3 Abigail Edmonds
Louisa Sawers
 Storbritannien 1:46.341
4 Naomi Flood
Lyndsie Fogarty
 Australien 1:47.650
5 Ivana Kmeťová
Martina Kohlová
 Slovakien 1:47.683
6 Yulitza Meneses
Dayexi Gandarela
 Kuba 1:50.124
7 Natalia Lobova
Vera Sobetova
 Ryssland 1:52.277
8 Iuliana Paleu
Irina Lauric
 Rumänien 1:52.468

Final A[redigera | redigera wikitext]

Placering Kanotister Land Tid Noteringar
1 Franziska Weber
Tina Dietze
 Tyskland 1:42.213
2 Katalin Kovács
Nataša Dušev-Janić
 Ungern 1:43.278
3 Karolina Naja
Beata Mikołajczyk
 Polen 1:44.000
4 Wu Yanan
Zhou Yu
 Kina 1:44.136
5 Yvonne Schuring
Viktoria Schwarz
 Österrike 1:44.785
6 Joana Vasconcelos
Beatriz Gomes
 Portugal 1:44.924
7 Lisa Carrington
Erin Taylor
 Nya Zeeland 1:46.290
8 Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
 Serbien 1:48.941

Referernser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ https://archive.is/20121216120315/www.london2012.com/canoe-sprint/event/kayak-double-500m-women/index.html london2012.com (engelska)