Damernas stafett i längdskidåkning vid olympiska vinterspelen 1998

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Damernas stafett
vid de XVIII:e olympiska vinterspelen
Cross country skiing pictogram.svg
Damernas stafett
AnläggningSnow Sharp, Hakuba
Datum16 februari
Deltagare64 från 16 nationer
Vinnartid55:13,5
Medaljörer
Guldmedalj Nina Gavriljuk
Olga Danilova
Jelena Välbe
Larisa Lazutina
 Ryssland
Silvermedalj Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen-Guidon
 Norge
Bronsmedalj Karin Moroder
Gabriella Paruzzi
Manuela Di Centa
Stefania Belmondo
 Italien
← 1994   2002 →

Damernas stafett i längdskidåkning vid olympiska vinterspelen 1998 avgjordes den 16 februari och bestod av fyra sträckor om fem kilometer. För Sveriges räkning kördes sträckorna i ordningsföljd av Antonina Ordina, Anette Fanqvist, Magdalena Forsberg och Karin Säterkvist. Ryssland vann guld, Norge silver och Italien brons.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
Stafett Flag of Russia.svg Ryssland
Nina Gavriljuk
Olga Danilova
Jelena Välbe
Larisa Lazutina
Flag of Norway.svg Norge
Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen-Guidon
Flag of Italy.svg Italien
Karin Moroder
Gabriella Paruzzi
Manuela Di Centa
Stefania Belmondo

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Placering Bib Land Tid Straff
1 1 Flag of Russia.svg Ryssland
Nina Gavriljuk
Olga Danilova
Jelena Välbe
Larisa Lazutina
55:13,5



0,0
2 2 Flag of Norway.svg Norge
Bente Martinsen
Marit Mikkelsplass
Elin Nilsen
Anita Moen Guidon
55:38,0



+24,5
3 4 Flag of Italy.svg Italien
Karin Moroder
Gabriella Paruzzi
Manuela Di Centa
Stefania Belmondo
56:53,3



+1:39,8
4 8 Flag of Switzerland.svg Schweiz
Sylvia Honegger
Andrea Huber
Brigitte Albrecht
Natascia Leonardi
56:55,2



+1:41,7
5 6 Flag of Germany.svg Tyskland
Kati Wilhelm
Manuela Henkel
Constanze Blum
Anke Schulze
56:55,4



+1:41,9
6 5 Flag of the Czech Republic.svg Tjeckien
Jana Šaldová
Kateřina Neumannová
Kateřina Hanušová
Zuzana Kocumova
56:58,7



+1:45,2
7 3 Flag of Finland.svg Finland
Tuulikki Pyykkönen
Milla Jauho
Satu Salonen
Anita Nyman
57:34,3



+2:20,4
8 9 Flag of Sweden.svg Sverige
Antonina Ordina
Anette Fanqvist
Magdalena Forsberg
Karin Säterkvist
57:53,7



+2:40,2
9 10 Flag of Ukraine.svg Ukraina
Valentyna Sjevtjenko
Irina Terelia Taranenko

57:54,8



+2:41,3
10 14 Flag of Japan (1870–1999).svg Japan
Tomomi Otaka
Sumiko Yokoyama
Fumiko Aoki
Kumiko Yokoyama
58:22,8



+3:09,3
11 7 Flag of France.svg Frankrike
Sophie Villeneuve
Annick Pierrel
Anne-Laure Condevaux
Karine Phillipot
58:27,7



+3:14,2
12 13 Flag of Kazakhstan.svg Kazakstan
Svetlana Desjevitj
Oksana Jatskaja
Svetlana Sjisjkina
Olga Seleznjova
59:11,3



+3:57,8
13 12 Flag of Poland.svg Polen
Katarzyna Giębala
Małgorzata Ruchala
Dorota Kwaśny
Bernadeta Bocek
59:56,7



+4:43,2
14 16 Flag of Belarus (1995–2012).svg Vitryssland



59:56,9



15 15 Flag of the United States.svg USA
Kerrin Petty
Suzanne King
Laura McCabe
Laura Wilson
1:00:51,2



+5:37,6
16 13 Flag of Canada.svg Kanada
Beckie Scott
Milaine Thériault
Sara Renner
Jaime Fortier
1:01:09,9



+5:46,4

Referenser[redigera | redigera wikitext]