Det hemliga vapnet (TV-film)
Den här artikeln behöver källhänvisningar för att kunna verifieras. (2020-10) Åtgärda genom att lägga till pålitliga källor (gärna som fotnoter). Uppgifter utan källhänvisning kan ifrågasättas och tas bort utan att det behöver diskuteras på diskussionssidan. |
Det hemliga vapnet (L'Affaire Tournesol) | |
Genre | Animation |
---|---|
Regissör | Ray Goossens |
Manus | Hergé Charles Shows |
Originalmusik | Ralph Darbo |
Produktionsbolag | Belvision |
Premiär | 1964 |
Speltid | 60 minuter |
Land | ![]() ![]() |
Språk | Franska |
Uppföljare | Solens tempel |
IMDb |
Det hemliga vapnet (franska: L'Affaire Tournesol) är en belgisk-fransk tecknad TV-film från 1964. Filmen bygger på albumet Det hemliga vapnet.
Handling[redigera | redigera wikitext]
Den här artikeln eller avsnittet kan behöva språkvård eller korrekturläsning. (2021-06) Hjälp gärna Wikipedia med att förbättra språket i texten eller diskutera saken på diskussionssidan. |
Professor Kalkyl har just utvecklat ett nytt vapen med hjälp av ultraljud, vilket förstör glasföremål, som han kallar "Stumma Sara". Om det skulle bli perfekt för att förstöra något annat än glas, kan denna uppfinning bli ett särskilt farligt vapen. Förutom honom vet professor Bretzel i Syldavien, ett fiktivt land på Balkan, hur man använder denna maskin.
Tintin, Malou, Kapten Haddock och Kalkyl åker sedan till Pretzel för att varna honom, men får veta att han kidnappats av Borduriska agenter och professor Kalkyl kidnappas också. De fångas därefter av hemliga agenter. Tintin och Haddock fångas, Tintin transporteras i en ambulans där han flyr ut och hittar Dupondtarna på vägen. De stjäl befrielsebeställningen av professor Kalkyl undertecknad av överste Brütel, polischefen.
De dyker upp på Darkau-fästningen, förklädda till agenter för den hemliga polisen, men avslöjas. Dupondtarna lyckas bekämpa två soldater och klär ut sig till soldater. Tintin möter Haddock, Kalkyl och Pretzel i fängelset. De lyckas fly via en mini-modell av den nya uppfinningen. Dupondtarna och Milou flyr i en stridsvagn, medan Tintin, Haddock, Kalkyl och Pretzel flyr i en helikopter. De kommer hem till Moulinsart och Kalkyl har denna gång uppfunnit ett sprängämne som får Stumma Sara att framstå som ingenting.
Skillnader från albumet[redigera | redigera wikitext]
- Dupondtarna anländer med helikopter i början, istället för i en bil.
- Serafim Svensson medverkar inte.
- Hjältarna åker inte till Schweiz som i albumet utan åker istället till Syldavien, ett land som bara nämns i albumet.
- Professor Kalkyl kidnappas av syldaviska agenter medan han är med Tintin och Haddock.
- Professor Topolino medverkar inte heller, utan ersätts av en syldavisk forskare, professor Pretzel som också kidnappas.
- I albumet är det syldavierna som kidnappar professorn efter kampen mot gränserna, i tv-filmen är det tvärtom. Professor Kalkyl säger "Mitt hemland är Syldavien", ett ursprung som aldrig har nämnts av Hergé.
- Dupondtarna har en större roll än i albumet. De följer Tintin till operan istället för kapten Haddock som hålls fången. Dupondtarna räddar de sedan.
- Fästningen Bakhine har bytts ut mot fästningen Darkau.
- Överste Sponsz har bytt namn till överste Brütel och hans utseende skiljer sig något, hans roll är mindre viktig än i albumet, det är befälhavaren för fästningen Darkau som är den huvudsakliga antagonisten i TV-filmens andra del.
- Fästningen är mycket mer hektisk än i albumet och den sker med helikopter.
- Liksom i alla avsnitt av Tintins äventyr är professor Kalkyl inte döv och han bär en gul kavaj, istället för en grön.
Rollista (i urval)[redigera | redigera wikitext]
Två svenska dubbningar har gjorts av filmen. En dubbning till hyr-VHS av Esselte Video 1981, och 1991 på köpvideo. Den sistnämnda är också den som finns utgiven på DVD.
Roll | Originalröst | Svensk röst (1981) | Svensk röst (1991) |
Tintin | Georges Poujouly | Jonas Bergström | Mats Qviström |
Kapten Haddock | Jean Clarieux | Axel Düberg | Kenneth Milldoff |
Professor Kalkyl | Fernand Fabre | Jan Nygren | Dan Bratt |
Dupont | Jacques Marin | Bo Bergstrand | Håkan Mohede |
Dupond | |||
Övriga röster | Henry Djanik Jacques Dynam Michel Gatineau Pierre Leproux André Valmy |
Jan Nygren Bo Bergstrand |
Kenneth Milldoff Håkan Mohede Dan Bratt |
Externa länkar[redigera | redigera wikitext]
- Tintin - Det hemliga vapnet på Internet Movie Database (engelska)