Eliteserien 2019 (fotboll)

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Eliteserien
Säsong2019
Nya lag för säsongenViking FK
Mjøndalen IF
2018
2020

Eliteserien 2019 är den 75:e säsongen av den högsta serien i fotboll i Norge. Serien består av 16 klubbar, från Tromsø i norr, till Viking, från Stavanger, i söder.[1]

Lagen[redigera | redigera wikitext]

Lag Ort Arena Underlag Kapacitet Placering
2018
Tränare
FK Bodø/Glimt[2] Bodø Aspmyra Stadion Konstgräs &&&&&&&&&&&05635.&&&&&05 635 11 Norge Kjetil Knutsen
FK Haugesund[3] Haugesund Haugesund Stadion Gräs &&&&&&&&&&&08754.&&&&&08 754 4 Norge Jostein Grindhaug
Kristiansund BK[4] Kristiansund Kristiansund Stadion Konstgräs &&&&&&&&&&&04277.&&&&&04 277 5 Norge Christian Michelsen
Lillestrøm SK[5] Lillestrøm Åråsen Stadion Gräs &&&&&&&&&&012250.&&&&&012 250 12 Sverige Jörgen Lennartsson
Mjøndalen IF[6] Mjøndalen Isachsen Stadion Konstgräs &&&&&&&&&&&04200.&&&&&04 200 2 (1D) Norge Vegard Hansen
Molde FK[7] Molde Aker Stadion Konstgräs &&&&&&&&&&011249.&&&&&011 249 2 Norge Erling Moe Tillfälligt
Odd[8] Skien Skagerak Arena Konstgräs &&&&&&&&&&012436.&&&&&012 436 9 Norge Dag-Eilev Fagermo
Ranheim Fotball[9] Trondheim Extra Arena Konstgräs &&&&&&&&&&&03000.&&&&&03 000 7 Norge Svein Maalen
Rosenborg BK[10] Trondheim Lerkendal Stadion Gräs &&&&&&&&&&021405.&&&&&021 405 1 Norge Eirik Horneland
Sarpsborg 08 FF[11] Sarpsborg Sarpsborg Stadion Konstgräs &&&&&&&&&&&06833.&&&&&06 833 8 Norge Geir Bakke
SK Brann[12] Bergen Brann Stadion Gräs &&&&&&&&&&012429.&&&&&012 429 3 Norge Lars Arne Nilsen
Stabæk Fotball[13] Bærum Nadderud Stadion Gräs &&&&&&&&&&&04938.&&&&&04 938 14 Sverige Jan Jönsson (fotbollstränare)
Strømsgodset IF[14] Drammen Marienlyst Stadion Konstgräs &&&&&&&&&&&08935.&&&&&08 935 13 Norge Bjørn Petter Ingebretsen
Tromsø IL[15] Tromsø Alfheim Stadion Konstgräs &&&&&&&&&&&06859.&&&&&06 859 10 Finland Simo Valakari
Viking FK[16] Stavanger SR-Bank Arena Konstgräs &&&&&&&&&&016300.&&&&&016 300 1 (1D) Norge Bjarne Berntsen
Vålerenga Fotball[17] Oslo Intility Arena Konstgräs &&&&&&&&&&017333.&&&&&017 333 6 Norge Ronny Deila

Tabeller[redigera | redigera wikitext]

Kvalificerad för kval till Champions League 2019/2020
Kvalificerad för kval till Europa League 2019/2020
Kvalspel om Eliteserien 2020
Nedflyttad till 1. divisjon 2020

Poängtabell[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 17 juni 2019[18]
 Denna tabell: visa  redigera 

Nr Lag S V O F GM IM MS P
1 Molde FK 12 8 1 3 28 12 +16 25
2 Odds BK 10 7 1 2 15 8 +7 22
3 FK Bodø/Glimt 10 6 2 2 21 13 +8 20
4 SK Brann 12 5 3 4 15 14 +1 18
5 Kristiansund BK 11 5 3 3 12 11 +1 18
6 Viking FK (U) 10 5 2 3 15 13 +2 17
7 Vålerenga IF 11 5 2 4 17 16 +1 17
8 FK Haugesund 11 4 4 3 17 10 +7 16
9 Rosenborg BK (RL) 11 4 3 4 11 14 −3 15
10 Ranheim IL 11 4 1 6 13 17 −4 13
11 Lillestrøm SK 11 3 3 5 10 17 −7 12
12 Sarpsborg 08 10 2 4 4 9 11 −2 10
13 Mjøndalen IF (U) 11 2 4 5 16 22 −6 10
14 Tromsø IL 11 3 1 7 11 19 −8 10
15 Strømsgodset IF 11 2 3 6 12 17 −5 9
16 Stabæk IF 9 2 1 6 6 14 −8 7

Placering efter omgång[redigera | redigera wikitext]

Kval till Champions League
Kval till Europa League
Nedflyttningskval
Nedflyttning
Lag ╲ Omgång123456789101112131415161718192021222324252627282930
Molde FK73651114211
Odds BK44323321122
FK Bodø/Glimt12214243433
SK Brann11111414121488654
Kristiansund BK14712118655565
Viking FK11335566786
Vålerenga IF17462432347
FK Haugesund1111746877878
Rosenborg BK141315151615151512119
Ranheim IL1315161614912129910
Lillestrøm SK769109121010131011
Sarpsborg 08710577101111141412
Mjøndalen IF141611913799111313
Tromsø IL69131315161616161614
Strømsgodset IF448811131414101215
Stabæk IF714101210111313151516

Efter omgång 10 och omgång 11 så har Molde och Brann spelat en match mer, Odd, Bodø/Glimt, Viking och Sarpsborg spelat en match mindre och Stabæk spelat 2 matcher färre än de övriga lagen, på grund av flyttade matcher.

Resultattabell[redigera | redigera wikitext]

Senast uppdaterad: 17 juni 2019[19]
 Denna tabell: visa  redigera 

ArrowDown.svg Hemma \ borta ArrowRight.svg B/G FKH KBK LSK MIF MFK ODD RIL RBK S08 SKB STA STR TIL VFK VIF
FK Bodø/Glimt 4–0 3–2 2–0 1–1 1–2 2-0
FK Haugesund 1–1 0–0 1–2 1–1 1-1 3–0
Kristiansund BK 3–2 0–0 1–0 2–0
Lillestrøm SK 1–0 0–2 0–3 2–1 1–1 0-2
Mjøndalen IF 4–5 1-4 1-1 2–2 1–0 1–1
Molde FK 1–0 2-0 3–0 3–0 5–1 4–1
Odds BK 2–0 1–0 3–2 2–1 1–0
Ranhem IL 0–2 1-0 1–2 5–2 1–5
Rosenborg BK 0–2 3–2 1–1 1–0 0–0 3-0
Sarpsborg 08 0–1 1–0 1–1 1–1 2-0 1–3
SK Brann 2–1 0–1 0-1 2–1 1–1 1–1
Stabæk IF 2–0 1–1 3–1 0–1 0-1
Strømsgodset IF 3–2 2–3 2–3 3–1 0–0
Tromsø IL 1–2 2-1 1–2 1–2 0–2
Viking FK 2–0 2–1 3–0 1–1
Vålerenga IF 0-3 2–0 1–0 2–0 4–1


Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ NIFS
  2. ^ NIFS - Bodø/Glimt
  3. ^ NIFS - Haugesund
  4. ^ NIFS - Kristiansund
  5. ^ NIFS - Lillestrøm
  6. ^ NIFS - Mjøndalen
  7. ^ NIFS - Molde
  8. ^ NIFS - Odd
  9. ^ NIFS - Ranheim
  10. ^ NIFS - Rosenborg
  11. ^ NIFS - Sarpsborg
  12. ^ NIFS - Brann
  13. ^ NIFS - Stabæk
  14. ^ NIFS - Strømsgodset
  15. ^ NIFS - Tromsø
  16. ^ NIFS - Viking
  17. ^ NIFS - Vålerenga
  18. ^ NIFS
  19. ^ NIFS