Europacupen i ishockey 1989/1990

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Europacupen i ishockey 1989/1990
Datum13 oktober 1989-4 februari 1990
ArrangörIIHF
PlatsEuropa
Placeringar
Gold medal icon.svg GuldCSKA Moskva
Silver medal icon.svg SilverTPS
Bronze medal icon.svg BronsDjurgårdens IF

Europacupen i ishockey 1989/1990 inleddes den 13 oktober 1989, och avslutades den 4 februari 1990. Turneringen vanns av sovjetiska CSKA Moskva.

Första gruppspelsomgången[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Rotterdam, Nederländerna

Lag 1 Resultat Lag 2
Français Volants de Paris Frankrike 7-7 Polen TMH Polonia Bytom
Gunco Panda's Rotterdam Nederländerna 10-1 Storbritannien Durham Wasps
Durham Wasps Storbritannien 7-7 Polen TMH Polonia Bytom
Gunco Panda's Rotterdam Nederländerna 5-3 Frankrike Français Volants de Paris
Gunco Panda's Rotterdam Nederländerna 3-3 Polen TMH Polonia Bytom
Français Volants de Paris Frankrike 5-1 Storbritannien Durham Wasps

Grupp A, slutställning[redigera | redigera wikitext]

Placering Lag Poäng
1 Nederländerna Gunco Panda's Rotterdam 5
2 Frankrike Français Volants de Paris 3
3 Polen TMH Polonia Bytom 2
4 Storbritannien Durham Wasps 1

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Bern, Berns kanton, Schweiz

Lag 1 Resultat Lag 2
AS Mastini Varese Italien 18-0 Spanien CG Puigcerdà
SC Bern Schweiz 7-0 Österrike GEV Innsbruck
GEV Innsbruck Österrike 5-5 Italien AS Mastini Varese
SC Bern Schweiz 18-2 Spanien CG Puigcerdà
GEV Innsbruck Österrike 18-3 Spanien CG Puigcerdà
SC Bern Schweiz 5-1 Italien AS Mastini Varese

Grupp B, slutställning[redigera | redigera wikitext]

Placering Lag Poäng
1 Schweiz SC Bern 6
2 Italien AS Mastini Varese 3
3 Österrike GEV Innsbruck 3
4 Spanien CG Puigcerdà 0

Grupp C[redigera | redigera wikitext]

Zagreb, SR Kroatien, Jugoslavien

Lag 1 Resultat Lag 2
SB Rosenheim Västtyskland 3-3 Östtyskland SG Dynamo Weißwasser
KHL Medveščak Zagreb Socialistiska federativa republiken Jugoslavien 12-0 Bulgarien Levski-Spartak Sofia
SB Rosenheim Västtyskland 18-1 Bulgarien Levski-Spartak Sofia
KHL Medveščak Zagreb Socialistiska federativa republiken Jugoslavien 6-8 Östtyskland SG Dynamo Weißwasser
SG Dynamo Weißwasser Östtyskland 7-0 Bulgarien Levski-Spartak Sofia
KHL Medveščak Zagreb Socialistiska federativa republiken Jugoslavien 6-10 Västtyskland SB Rosenheim

Grupp C, slutställning[redigera | redigera wikitext]

Placering Lag Poäng
1 Västtyskland SB Rosenheim 5
2 Östtyskland SG Dynamo Weißwasser 5
3 Socialistiska federativa republiken Jugoslavien KHL Medveščak Zagreb 2
4 Bulgarien Levski-Spartak Sofia 0

Grupp D[redigera | redigera wikitext]

Frederikshavn, Danmark

Lag 1 Resultat Lag 2
Sparta Sarpsborg Norge 10-5 Ungern Ferencvárosi TC
Frederikshavn IK Danmark 2-4 Rumänien HC Steaua Bucureşti
Frederikshavn IK Danmark 6-6 Ungern Ferencvárosi TC
Sparta Sarpsborg Norge 4-2 Rumänien HC Steaua Bucureşti
Frederikshavn IK Danmark 7-5 Norge Sparta Sarpsborg
HC Steaua Bucureşti Rumänien 7-2 Ungern Ferencvárosi TC

Grupp D, slutställning[redigera | redigera wikitext]

Placering Lag Poäng
1 Norge Sparta Sarpsborg 4
2 Rumänien HC Steaua Bucureşti 4
3 Danmark Frederikshavn IK 3
4 Ungern Ferencvárosi TC 1

Finland TPS, Sverige Djurgårdens IF, Tjeckoslovakien Tesla Pardubice, Sovjetunionen CSKA Moskva : vidare direkt

Andra gruppspelsomgången[redigera | redigera wikitext]

Grupp A[redigera | redigera wikitext]

Bern, Berns kanton, Schweiz

Lag 1 Resultat Lag 2
SC Bern Schweiz 3-2 Nederländerna Gunco Panda's Rotterdam
CSKA Moskva Sovjetunionen 4-1 Finland TPS
SC Bern Schweiz 1-4 Finland TPS
CSKA Moskva Sovjetunionen 14-2 Nederländerna Gunco Panda's Rotterdam
SC Bern Schweiz 5-13 Sovjetunionen CSKA Moskva
TPS Finland 7-3 Nederländerna Gunco Panda's Rotterdam

Grupp A, slutställning[redigera | redigera wikitext]

Placering Lag Poäng
1 Sovjetunionen CSKA Moskva 6
2 Finland TPS 4
3 Schweiz SC Bern 2
4 Nederländerna Gunco Panda's Rotterdam 0

Grupp B[redigera | redigera wikitext]

Rosenheim, Bayern, Västtyskland

Lag 1 Resultat Lag 2
Djurgårdens IF Sverige 10-0 Norge Sparta Sarpsborg
SB Rosenheim Västtyskland 5-4 Tjeckoslovakien Tesla Pardubice
Djurgårdens IF Sverige 5-1 Tjeckoslovakien Tesla Pardubice
SB Rosenheim Västtyskland 8-5 Norge Sparta Sarpsborg
SB Rosenheim Västtyskland 4-4 Sverige Djurgårdens IF
Tesla Pardubice Tjeckoslovakien 6-4 Norge Sparta Sarpsborg

Grupp B, slutställning[redigera | redigera wikitext]

Placering Lag Poäng
1 Sverige Djurgårdens IF 5
2 Västtyskland SB Rosenheim 5
3 Tjeckoslovakien Tesla Pardubice 2
4 Norge Sparta Sarpsborg 0

Slutspelsserien[redigera | redigera wikitext]

Berlin, Västtyskland

Lag 1 Resultat Lag 2
CSKA Moskva Sovjetunionen 5-1 Sverige Djurgårdens IF
SB Rosenheim Västtyskland 2-4 Finland TPS
SB Rosenheim Västtyskland 2-4 Sverige Djurgårdens IF
CSKA Moskva Sovjetunionen 4-2 Finland TPS
SB Rosenheim Västtyskland 0-6 Sovjetunionen CSKA Moskva
TPS Finland 4-3 Sverige Djurgårdens IF

Slutspelsserien, slutställning[redigera | redigera wikitext]

Placering Lag Poäng
1 Sovjetunionen CSKA Moskva 6
2 Finland TPS 4
3 Sverige Djurgårdens IF 2
4 Västtyskland SB Rosenheim 0

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia, 22 augusti 2014.