Europamästerskapen i simsport 2018

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Europamästerskapen i simsport 2018
Datum2018
ArrangörLEN
Värdskap
LandSkottland Skottland Storbritannien Storbritannien
OrtGlasgow, Edinburgh, Luss
ArenaTollcross International Swimming Centre, Glasgow (simning)
Scotstoun Sports Campus, Glasgow (konstsim)
Royal Commonwealth Pool, Edinburgh (simhopp)
Loch Lomond (vid orten Luss) (öppet vatten-simning)
2020

Europamästerskapen i simsport 2018 är de 34:e europamästerskapen i simsport och avgjordes i Glasgow, Edinburgh och Loch Lomond, Skottland. Tävlingarna genomfördes mellan 3 och 12 augusti.

Tävlingarna ingick i första upplagan av Europeiska idrottsmästerskapen.[1][2]

Schema[redigera | redigera wikitext]

  • Simning: 3–9 augusti
  • Simhopp: 6–12 augusti
  • Öppet vatten-simning: 8–12 augusti
  • Konstsim: 3–7 augusti

Simning[redigera | redigera wikitext]

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Sarah Sjöström
Sverige Sverige
23,74 CR Pernille Blume
Danmark Danmark
23,75 Ranomi Kromowidjojo
Nederländerna Nederländerna
24,21
100 m frisim Sarah Sjöström
Sverige Sverige
52,93 Femke Heemskerk
Nederländerna Nederländerna
53,23 Charlotte Bonnet
Frankrike Frankrike
53,35
200 m frisim Charlotte Bonnet
Frankrike Frankrike
1.54,95 CR Femke Heemskerk
Nederländerna Nederländerna
1.56,72 Anastasia Guzhenkova
Ryssland Ryssland
1.56,77
400 m frisim Simona Quadarella
Italien Italien
4.03,35 Ajna Késely
Ungern Ungern
4.03,57 EJ Holly Hibbott
Storbritannien Storbritannien
4.05,01
800 m frisim [3] Simona Quadarella
Italien Italien
8.16,35 Ajna Késely
Ungern Ungern
8.21,91 EJ Anna Jegorova
Ryssland Ryssland
8.24,61
1500 m frisim Simona Quadarella
Italien Italien
15:51,61 Sarah Koehler
Tyskland Tyskland
15.57,85 Ajna Késely
Ungern Ungern
16.03,22
50 m ryggsim[4] Georgia Davies
Storbritannien Storbritannien
27,23 Anastaija Fesikova
Ryssland Ryssland
27,31 Mimosa Jallow
Finland Finland
27,70
100 m ryggsim Anastaija Fesikova
Ryssland Ryssland
59,19 Georgia Davies
Storbritannien Storbritannien
59,36 Charlotta Zofkova
Italien Italien
59,61
200 m ryggsim Margherita Panziera
Italien Italien
2.06,18 CR Daria Ustinova
Ryssland Ryssland
2.07,12 Katalin Burian
Ungern Ungern
2.07,43
50 m bröstsim Julija Jefimova
Ryssland Ryssland
29,81 Imogen Clark
Storbritannien Storbritannien
30,34 Arianna Castiglioni
Italien Italien
30,41
100 m bröstsim[5] Julija Jefimova
Ryssland Ryssland
1.05,53 CR Rūta Meilutytė
Litauen Litauen
1.06,26 Arianna Castiglioni
Italien Italien
1.06,54
200 m bröstsim Julija Jefimova
Ryssland Ryssland
2.21,31 Jessica Vall Montero
Spanien Spanien
2.23,02 Molly Renshaw
Storbritannien Storbritannien
2.23,43
50 m fjärilsim Sarah Sjöström
Sverige Sverige
25,16 Emelie Beckmann
Danmark Danmark
25,72 Kimberly Buys
Belgien Belgien
25,74
100 m fjärilsim Sarah Sjöström
Sverige Sverige
56,13 Svetlana Tjimrova
Ryssland Ryssland
57,30 Elena Di Liddo
Italien Italien
57,58
200 m fjärilsim Boglarka Kapas
Ungern Ungern
2.07,13 Svetlana Tjimrova
Ryssland Ryssland
2.07,33 Alys Thomas
Storbritannien Storbritannien
2.07,42
200 m medley Katinka Hosszu
Ungern Ungern
2.10,17 Ilaria Cusinato
Italien Italien
2.10,25 Maria Ugolkova
Schweiz Schweiz
2.10,83
400 m medley[6] Fantine Lesaffre
Frankrike Frankrike
4.34,17 Ilaria Cusinato
Italien Italien
4.35,05 Hannah Miley
Storbritannien Storbritannien
4.35,34
4×100 m frisim Frankrike Frankrike
Marie Wattel (54,35)
Charlotte Bonnet (52,20)
Margaux Fabre (54,41)
Béryl Gastaldello (53,69)
3.34,65 Nederländerna Nederländerna
Kim Busch (54,75)
Femke Heemskerk (52,33)
Kira Toussaint (54,47)
Ranomi Kromowidjojo (53,22)
3.34,77 Danmark Danmark
Pernille Blume (52,83)
Signe Bro (54,59)
Julie Kepp Jensen (55,19)
Mie Nielsen (54,42)
3.37,03
4×200 m frisim Storbritannien Storbritannien
Eleanor Faulkner (1.56,25)
Kathryn Greenslade (1.57,94)
Holly Hibbott (1.58,46)
Freya Anderson (1.56,00)
7.51,65 Ryssland Ryssland
Valerija Salamatina (1.58,72)
Anna Jegorova (1.58,18)
Arina Openysheva (1.58,48)
Anastasia Guzhenkova (1.57,49)
7.52,87 Tyskland Tyskland
Reva Foos (1.58,90)
Isabel Marie Gose (1.58,22)
Sarah Koehler (1.58,99)
Annika Bruhn (1.57,65)
7.53,76
4×100 m medley Ryssland Ryssland
Anastasija Fesikova (59,56)
Julija Jefimova (1.03,95)
Svetlana Tjimrova (57,34)
Marija Kameneva (53,37)
3.54,22 CR Danmark Danmark
Mie Nielsen (59.76)
Rikke Møller Pedersen (1.07,50)
Emelie Beckmann (57,66)
Pernille Blume (51,77)
3.56,69 Storbritannien Storbritannien
Georgia Davies (59,44)
Siobhan-Marie O'Connor (1.07,22)
Alys Thomas (57,56)
Freya Anderson (52,69)
3.56,91

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
50 m frisim Benjamin Proud
Storbritannien Storbritannien
21,34 Kristian Golomejev
Grekland Grekland
21,44 Andrea Vergani
Italien Italien
21,68
100 m frisim[7] Alessandro Miressi
Italien Italien
48,01 Duncan Scott
Storbritannien Storbritannien
48,23 Mehdy Metella
Frankrike Frankrike
48,24
200 m frisim Duncan Scott
Storbritannien Storbritannien
1.45,34 Danas Rapsys
Litauen Litauen
1.46,07 Mikhail Dovgalyuk
Ryssland Ryssland
1.46,15
400 m frisim[8] Mychailo Romantjuk
Ukraina Ukraina
3.45,18 Henrik Christiansen
Norge Norge
3.47,07 Henning Mühlleitner
Tyskland Tyskland
3.47,18
800 m frisim Mykhaylo Romanchuk
Ukraina Ukraina
7.42,96 Gregorio Paltrinieri
Italien Italien
7.45,12 Florian Wellbrock
Tyskland Tyskland
7.45,60
1500 m frisim[9] Florian Wellbrock
Tyskland Tyskland
14.36,15 Mykhaylo Romanchuk
Ukraina Ukraina
14.36,88 Gregorio Paltrinieri
Italien Italien
14.42,85
50 m ryggsim Kliment Kolesnikov
Ryssland Ryssland
24,00 WR Robert Glință
Rumänien Rumänien
24,55 Shane Ryan
Irland Irland
24,64
100 m ryggsim Kliment Kolesnikov
Ryssland Ryssland
52,53 EJ Evgeny Rylov
Ryssland Ryssland
52,74 Apostolos Christou
Grekland Grekland
53,72
200 m ryggsim Evgeny Rylov
Ryssland Ryssland
1.53,36 ER Radoslaw Kawecki
Polen Polen
1.56,07 Matteo Restivo
Italien Italien
1.56,29
50 m bröstsim Adam Peaty
Storbritannien Storbritannien
26.09 CR Fabio Scozzoli
Italien Italien
26.79 Peter John Stevens
Slovenien Slovenien
27.06
100 m bröstsim Adam Peaty
Storbritannien Storbritannien
57,00 WR James Wilby
Storbritannien Storbritannien
58,54 Anton Tjupkov
Ryssland Ryssland
58,96
200 m bröstsim Anton Tjupkov
Ryssland Ryssland
2.06,80 ER James Wilby
Storbritannien Storbritannien
2.08,39 Luca Pizzini
Italien Italien
50 m fjärilsim Andriy Govorov
Ukraina Ukraina
22,48 CR Benjamin Proud
Storbritannien Storbritannien
22,78 Oleg Kostin
Ryssland Ryssland
22,97
100 m fjärilsim Piero Codia
Italien Italien
50,64 CR Mehdy Metella
Frankrike Frankrike
51,24 James Guy
Storbritannien Storbritannien
51,42
200 m fjärilsim[10] Kristof Milak
Ungern Ungern
1.52,79 CR Tamas Kenderesi
Ungern Ungern
1.54,36 Federico Burdisso
Italien Italien
1.55,97
200 m medley Jeremy Desplanches
Schweiz Schweiz
1.57,04 Philip Heintz
Tyskland Tyskland
1.57,83 Max Litchfield
Storbritannien Storbritannien
1.57,96
400 m medley David Verraszto
Ungern Ungern
4.10,65 Max Litchfield
Storbritannien Storbritannien
4.11,00 Joan Lluis Pons Ramon
Spanien Spanien
4.14,26
4×100 m frisim[11]
Ryssland Ryssland
Jevgenij Rylov (48,62)
Danila Izotov (48,61)
Vladimir Morozov (47,61)
Kliment Kolesnikov (47,39)
3.12,23 Italien Italien
Luca Dotto (48,63)
Ivano Vendrame (48,73)
Lorenzo Zazzeri (48,55)
Alessandro Miressi (46,99)
3.12,90 Polen Polen
Jan Świtkowski (48,68)
Konrad Czerniak (49,04)
Jakub Kraska (48,07)
Kacper Majchrzak (48,41)
3.14,20
4×200 m frisim Storbritannien Storbritannien
Calum Jarvis (1.47,17)
Duncan Scott (1.45,48)
Thomas Dean (1.47,07)
James Guy (1.45,60)
7.05,32 CR Ryssland Ryssland
Michail Vekovisjtjev (1.46,78)
Martin Maljutin (1.46,84)
Danila Izotov (1.46,86)
Michail Dovgaljuk (1.46,18)
7.06,66 Italien Italien
Alessio Proietti Colonna (1.48,20)
Filippo Megli (1.45,44)
Matteo Ciampi (1.46.49)
Mattia Zuin (1.47,45)
7.07,58
4×100 m medley Storbritannien Storbritannien
Nicholas Pyle (54,58)
Adam Peaty (57,60)
James Guy (50,91)
Duncan Scott (47,35)
3.30,44 CR Ryssland Ryssland
Kliment Kolesnikov (52,77)
Anton Tjupkov (1.00,40)
Egor Kuimov (51,42)
Vladimir Morozov (47,44)
3.32,03 Tyskland Tyskland
Christian Diener (54,19)
Fabian Schwingenschloegl (1.00,00)
Marius Kusch (51,58)
Damian Wierling (47,78)
3.33,52

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
4x100 m frisim Frankrike Frankrike
Jeremy Stravius (48,81)
Mehdy Metella (47,45)
Marie Wattel (53,47)
Charlotte Bonnet (52.34)
3.22,07 CR Nederländerna Nederländerna
Nyls Jan Korstanje (49,40)
Stan Johannes Pijenburg (48,74)
Femke Heemskerk (52,62)
Ranomi Kromowidjojo (53,21)
3.23,97 Ryssland Ryssland
Kliment Kolesnikov (48,45)
Vladislav Grinev (47,69)
Mariia Kamenva (53,90)
Arina Openysheva (54,46)
3.24,50
4x200 m frisim Tyskland Tyskland
Jacob Heidtmann (1.46,52)
Henning Muehlleitner (1.47,32)
Reva Foos (1.58,25)
Annika Bruhn (1.56,34)
7.26,48 CR Ryssland Ryssland
Mikhail Vekovishchev (1.47,10)
Mikhail Dovgalyuk (1.47,37)
Valeriia Salamatina (1.56,18)
Viktoriia Andreeva (1.58,72)
7.29,37 Storbritannien Storbritannien
Stephen Milne (1.47,77)
Craig McLean (1.48,34)
Kathryn Greenslade (1.57,81)
Freya Anderson(1.55,80)
7.29,72
4x100 m medley Storbritannien Storbritannien
Georgia Davies (59,12)
Adam Peaty (57,27)
James Guy (50,96)
Freya Anderson (52,83)
3.40,18 ER Ryssland Ryssland
Kliment Kolesnikov (52,51)
Julija Jefimova (1.05,07)
Svetlana Chimrova (57,30)
Vladimir Morozov (47,83)
3.42,71 Italien Italien
Margherita Panziera (1.00,11)
Fabio Scozzoli (59,46)
Elena Di Liddo (57.68)
Alessandro Miressi (47.60)
3.44,85

Simhopp[redigera | redigera wikitext]

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Disciplin Guld Silver Brons
Individuellt 1 m[12] Marija Poljakova
Ryssland Ryssland
Nadezjda Bazjina
Ryssland Ryssland
Elena Bertocchi
Italien Italien
Individuellt 3 m[13] Grace Reid
Storbritannien Storbritannien
Alicia Blagg
Storbritannien Storbritannien
Tina Punzel
Tyskland Tyskland
Individuellt 10 m[14] Celine Maria van Duijn
Nederländerna Nederländerna
Noemi Batki
Italien Italien
Maria Kurjo
Tyskland Tyskland
Synchro 3 m[15] Italien Italien
Elena Bertocchi
Chiara Pellacani
Tyskland Tyskland
Lena Hentchel
Tina Punzel
Ryssland Ryssland
Nadezjda Bazjina
Kristina Ilinych
Synchro 10 m [16] Storbritannien Storbritannien
Eden Cheng
Lois Toulson
Ryssland Ryssland
Jekaterina Beljajeva
Julija Timosjinina
Tyskland Tyskland
Maria Kurjo
Elena Wassen

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Disciplin Guld Silver Brons
Individuellt 1 m[17] Jack Laugher
Storbritannien Storbritannien
Giovanni Tocci
Italien Italien
James Heatly
Storbritannien Storbritannien
Individuellt 3 m[18] Jack Laugher
Storbritannien Storbritannien
Ilja Zacharov
Ryssland Ryssland
Jevgenij Kuznetsov
Ryssland Ryssland
Individuellt 10 m[19] Aleksandr Bondar
Ryssland Ryssland
Nikita Sjleicher
Ryssland Ryssland
Benjamin Auffret
Frankrike Frankrike
Synchro 3 m[20] Ryssland Ryssland
Jevgenij Kuznetsov
Ilja Zacharov
Storbritannien Storbritannien
Jack Laugher
Chris Mears
Tyskland Tyskland
Patrick Hausding
Lars Ruediger
Synchro 10 m[21] Ryssland Ryssland
Aleksandr Bondar
Viktor Minibajev
Storbritannien Storbritannien
Matthew Dixon
Noah Williams
Armenien Armenien
Vladimir Harutyunyan
Lev Sargsyan

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Disciplin Guld Silver Brons
Lagtävling[22] Ukraina Ukraina
Oleh Kolodij
Sofija Lyskun
Tyskland Tyskland
Lou Massenberg
Maria Kurjo
Ryssland Ryssland
Jevgenij Kuznetsov
Julija Timosjinina
Synchro 3 m[23] Tyskland Tyskland
Lou Massenberg
Tina Punzel
Storbritannien Storbritannien
Ross Haslam
Grace Reid
Ukraina Ukraina
Stanislav Olifertjyk
Viktorija Kesar
Synchro 10 m[24] Ryssland Ryssland
Nikita Sjleicher
Julija Timosjinina
Storbritannien Storbritannien
Matthew Lee
Lois Toulson
Tyskland Tyskland
Florian Fandler
Christina Wassen

Öppet vatten[redigera | redigera wikitext]

Medaljsummering[redigera | redigera wikitext]

Damer[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
5km[25] Sharon van Rouwendaal
Nederländerna Nederländerna
56.01,0 Leonie Antonia Beck
Tyskland Tyskland
56.17,8 Rachele Bruni
Italien Italien
56.48,7
10km[25] Sharon van Rouwendaal
Nederländerna Nederländerna
1:54.45,7 Giulia Gabbrielleschi
Italien Italien
1:54.53,0 Esmee Vermeulen
Nederländerna Nederländerna
1:55.27,4
25km[25] Arianna Bridi
Italien Italien
5:19.34,6 Sharon van Rouwendaal
Nederländerna Nederländerna
5:19.34,7 Lara Grangeon
Frankrike Frankrike
5:19.42,9

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
5km[25] Kristóf Rasovszky
Ungern Ungern
52.38,9 Axel Reymond
Frankrike Frankrike
52.41,7 Logan Fontaine
Frankrike Frankrike
52.44,4
10km[25] Ferry Weertman
Nederländerna Nederländerna
1:49.28,2 Kristóf Rasovszky
Ungern Ungern
1:49.28,2 Rob Muffels
Tyskland Tyskland
1:49.33,7
25km[25] Kristóf Rasovszky
Ungern Ungern
4:57.53,5 Kirill Beljajev
Ryssland Ryssland
4:57.54,6 Matteo Furlan
Italien Italien
4:57.55,8

Lag[redigera | redigera wikitext]

Gren Guld Silver Brons
Lagtävling[25] Nederländerna Nederländerna
Esmee Vermeulen
Sharon van Rouwendaal
Pepijn Smits
Ferry Weertman
52.35,0 Tyskland Tyskland
Leonie Beck
Sarah Köhler
Sören Meißner
Florian Wellbrock
52.35,6 Frankrike Frankrike
Lara Grangeon
David Aubry
Lisa Pou
Marc-Antoine Olivier
52.46,7

Referenser[redigera | redigera wikitext]

  1. ^ ”Berlin to host 2018 European Athletics Championships” (på engelska). Inside the Games. 26 mars 2013. http://www.european-athletics.org/news/article=leading-sports-bring-together-their-european-championships-2018/index.html. Läst 4 augusti 2015. 
  2. ^ Karolos Grohmann (26 mars 2013). ”New kid on the block as European sports championships launched for 2018” (på engelska). Reuters. http://www.reuters.com/article/2015/03/26/sports-championships-idUSL3N0WS4DK20150326. Läst 4 augusti 2015. 
  3. ^ Resultat
  4. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/NU_GLASGOW2018/NU/pdf/SWMW50MBA-------------FNL-000100--_73A1%201.0.pdf?x=12:18:32
  5. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/NU_GLASGOW2018/NU/pdf/SWMW100MBR------------FNL-000100--_73A1%201.0.pdf?x=12:11:54
  6. ^ Resultat
  7. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/NU_GLASGOW2018/NU/pdf/SWMM100MFR------------FNL-000100--_73A1%201.0.pdf?x=12:07:55
  8. ^ Resultat
  9. ^ [1]
  10. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/NU_GLASGOW2018/NU/pdf/SWMM200MBF------------FNL-000100--_73A1%201.0.pdf?x=12:21:47
  11. ^ Resultat
  12. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVW1M----------------FNL-000100--_73E%201.0.pdf?x=16:37:03
  13. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVW3M----------------FNL-000100--_73E%201.0.pdf?x=16:44:09
  14. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVW10M---------------FNL-000100--_73E%201.0.pdf?x=16:46:08
  15. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVW3MTEAM2-----------FNL-000100--_73F%201.0.pdf?x=16:49:48
  16. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVW10MTEAM2----------FNL-000100--_73F%201.0.pdf?x=16:53:23
  17. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVM1M----------------FNL-000100--_73A%201.0.pdf?x=16:58:41
  18. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVM3M----------------FNL-000100--_73E%201.0.pdf?x=17:00:29
  19. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVM10M---------------FNL-000100--_73E%201.0.pdf?x=17:02:06
  20. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVM3MTEAM2-----------FNL-000100--_73F%201.0.pdf?x=17:03:53
  21. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVM10MTEAM2----------FNL-000100--_73F%201.0.pdf?x=17:06:17
  22. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVXTEAM--------------FNL-000100--_73F%201.0.pdf?x=17:11:44
  23. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVX3MTEAM2-----------FNL-000100--_73F%201.0.pdf?x=17:14:33
  24. ^ http://glasgow2018.microplustiming.com/export/TF_GLASGOW2018/TF/pdf/DIVX10MTEAM2----------FNL-000100--_73F%201.0.pdf?x=17:16:48
  25. ^ [a b c d e f g] LEN European Aquatics Championship Open Water Swimming Results Book.