FIBT-världsmästerskapen

Från Wikipedia
Hoppa till: navigering, sök
FIBT-världsmästerskapen
Sport(er) Bob
Skeleton (1930-1981)
Plats Hela världen
Tidpunkt Februari
År 1930- (herrar)
2000- (damer)
Geografisk omfattning Hela världen

FIBT-världsmästerskapen, del av Fédération Internationale de Bobsleigh et de Tobogganing (FIBT - Internationella Bob- och Tobogganingförbundet på franska), har hållits regelbundet varje år sedan 1930, dock inte det år då grenen var med i OS. Fyrmanna var med från starten 1930, Två-mansbob har varit med sedan 1931. Från 1982 har skeleton haft ett eget mästerskap. Damerna fick vara med för första gången i mästerskapen 2000. En lagtävling i både bob och skeleton infördes 2007

Arrangörsorter[redigera | redigera wikitext]

  • 1930: Caux-sur-Montreux, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1931: Oberhof, Tyskland (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1933: Schreiberhau, Tyskland(tvåmanna)
  • 1934: Engelberg, Schweiz (tvåmanna); Garmisch-Partenkirchen, Tyskland (Fyrmanna)
  • 1935: Igls, Österrike (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1937: Cortina d'Ampezzo, Italien (tvåmanna); St. Moritz, Schweiz (Fyrmanna)
  • 1938: St. Moritz, Schweiz (tvåmanna); Garmisch-Partenkirchen, Tyskland (Fyrmanna)
  • 1939: St. Moritz, Schweiz (tvåmanna); Cortina d'Ampezzo, Italien (Fyrmanna)
  • 1947: St. Moritz, Schweiz
  • 1949: Lake Placid, New York, USA
  • 1950: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1951: Alpe d'Huez, Frankrike
  • 1953: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1954: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1955: St. Moritz, Schweiz
  • 1957: St. Moritz, Schweiz
  • 1958: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1959: St. Moritz, Schweiz
  • 1960: Cortina d'Ampezzo, Italien (Extra mästerskap på grund av att bob inte var med i olympiska vinterspelen 1960.)
  • 1961: Lake Placid, USA
  • 1962: Garmisch-Partenkirchen, Västtyskland
  • 1963: Igls, Österrike
  • 1965: St. Moritz, Schweiz
  • 1966: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bara tvåmanna. Fyrmanna uteslöts efter att Toni Pensperger dog under en tävling.)
  • 1967: Alpe d'Huez, Frankrike (Bara tvåmanna. Fyrmanna avbröts på grund av att isen var i dåligt skick.)
  • 1969: Lake Placid, USA
  • 1970: St. Moritz, Schweiz
  • 1971: Cervinia, Italien
  • 1973: Lake Placid, USA
  • 1974: St. Moritz, Schweiz
  • 1975: Cervinia, Italien
  • 1977: St. Moritz, Schweiz
  • 1978: Lake Placid, USA
  • 1979: Königssee, Västtyskland
  • 1981: Cortina d'Ampezzo, Italien
  • 1982: St. Moritz, Schweiz (Skeleton för herrar inkluderat)
  • 1983: Lake Placid, New York
  • 1985: Cervinia, Italien
  • 1986: Königssee, Västtyskland
  • 1987: St. Moritz, Schweiz
  • 1989: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bob); St. Moritz, Switzerland (Herrarnas skeleton)
  • 1990: St. Moritz, Schweiz (Bob); Königssee, Västtyskland(Herrarnas skeleton)
  • 1991: Altenberg, Tyskland (Bob); Igls, Austria (Herrarnas skeleton)
  • 1992: Calgary, Alberta, Kanada (Herrarnas skeleton)
  • 1993: Igls, Österrike (Bob skulle ursprungligen hållas i Cervinia, Italien); La Plagne, Frankrike(Herrarnas skeleton)
  • 1994: Altenberg, Tyskland (Men's skeleton)
  • 1995: Winterberg, Tyskland (Bobsleigh); Lillehammer, Norge (Herrarnas skeleton)
  • 1996: Calgary, Kanada
  • 1997: St. Moritz, Schweiz (Bobsleigh); Lake Placid, United States (Herrarnas skeleton)
  • 1998: St. Moritz, Schweiz (Men's skeleton)
  • 1999: Cortina d'Ampezzo, Italien (Bobsleigh); Altenberg, Tyskland (Herrarnas skeleton)
  • 2000: Altenberg, Tyskland (Herrarnas bob); Winterberg, Tyskland (Damernas bob); Igls, Österrike (Skeleton)
  • 2001: St. Moritz, Schweiz (Herrarnas bob); Calgary, Kanada (Damernas bob, Skeleton)
  • 2003: Lake Placid, USA (Herrarnas bob); Winterberg, Tyskland (Damernas bob); Nagano, Japan (Skeleton)
  • 2004: Königssee, Tyskland
  • 2005: Calgary, Kanada
  • 2007: St. Moritz, Schweiz
  • 2008: Altenberg, Tyskland
  • 2009: Lake Placid, USA
  • 2011: Königssee, Tyskland
  • 2012: St. Moritz, Schweiz
  • 2013: Lake Placid, USA

Medaljer[redigera | redigera wikitext]

Bob[redigera | redigera wikitext]

Fyrmannna[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1930 Caux-sur-Montreux Italien Italien
Franco Zaninetta
Giorgio Biasini
Antonio Dorini
Gino Rossi
Schweiz Schweiz
Jean Mollen
John Schneiter
André Mollen
William Prichard
Tyskland Tyskland
Fritz Grau
Picker
Bertram
Albert Brehme
1931 St. Moritz Tyskland Tyskland
Werner Zahn
Robert Schmidt
Franz Bock
Emil Hinterfeld
Schweiz Schweiz
René Fonjallaz
Gustave Fonjallaz
N. Buchheim
Gaston Fonjallaz
Storbritannien Storbritannien
Dennis Field
P. Coote
R. Wallace
J. Newcobe
1934 Garmisch-Partenkirchen Nazityskland Tyskland
Hanns Killian
Fritz Schwarz
Hermann von Valta
Sebastian Huber
Flag of Romania.svg Rumänien
Emil Angelescu
Teodor Popescu
Dumitru Gheorghiu
Ion Gribincea
Frankrike Frankrike
Jean de Suarez d'Aulan
Rheims
Bemish
Jacques Bridou
1935 St. Moritz Nazityskland Tyskland
Hanns Killian
Alexander Gruber
Hermann von Valta
Sebastian Huber
Schweiz Schweiz
Pierre Musy
Noldi Gartmann
Charles Bouvier
Josef Beerli
Schweiz Schweiz
Reto Capadrutt
Fritz Feierabend
A. Lardi
H. Tami
1937 St. Moritz Storbritannien Storbritannien
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Byran Black
Nazityskland Tyskland
Gerhard Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
USA USA
Donald Fox
Tippi Gray
Bill Dupree
James Bickford
1938 Garmisch-Partenkirchen Storbritannien Storbritannien
Frederick McEvoy
David Looker
Charles Green
Chris MacKintosh
Nazityskland Tyskland
Hanns Killian
Werner Windhaus
Bobby Braumiller
Franz Kemser
Nazityskland Tyskland
Gerhard Fischer
Lohfeld
H. Fischer
Rolf Thielecke
1939 Cortina d'Ampezzo Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
Storbritannien Storbritannien
Frederick McEvoy
Hoard
Critchley
Charles Green
Nazityskland Tyskland
Hanns Killian
Werner Windhaus
Hans Schmidt
Franz Kemser
1947 St. Moritz Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Heinz Cattani
Alphonse Hörning
Joseph Beerli
Belgien Belgien
Max Houben
Claude Houben
Albert Lerat
Jacques Mouvet
Frankrike Frankrike
Achille Fould
Henri Evrot
Robert Dumont
William Hirigoyen
1949 Lake Placid USA USA
Stanley Benham
Patrick Martin
William Casey
William D'Amico
USA USA
James Bickford
Henry Sterns
Pat Buckley
Donald Dupree
Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Werner Spring
Friedrich Waller
Heinrich Angst
1950 Cortina d'Ampezzo USA USA
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
William D'Amico
Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Albert Madörin
Romi Spada
Stephen Waser
Schweiz Schweiz
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1951 Alpe d'Huez Västtyskland Västtyskland
Anderl Ostler
Xavier Leitl
Michael Pössinger
Lorenz Niebert
USA USA
Stanley Benham
Patrick Martin
James Atkinson
Gary Sheffield
Schweiz Schweiz
Franz Kapus
Franz Stöckli
Hans Bolli
Heinrich Angst
1953 Garmisch-Partenkirchen USA USA
Lloyd Johnson
Piet Biesiadecki
Hubert Miller
Joseph Smith
Västtyskland Västtyskland
Anderl Ostler
Heinz Wendlinger
Hans Hohenester
Rudi Erben
Sverige Sverige
Kjell Holmström
Walter Aronsson
Nils Landgren
Jan Lapidoth
Västtyskland Västtyskland
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
1954 Cortina d'Ampezzo Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Harry Warburton
Gottfried Diener
Heinrich Angst
Västtyskland Västtyskland
Hans Rösch
Michael Pössinger
Dix Terne
Sylvester Wackerle
Västtyskland Västtyskland
Theo Kitt
Josef Grün
Klaus Koppenberger
Lorenz Niebert
1955 St. Moritz Schweiz Schweiz
Franz Kapus
Gottfried Diener
Robert Alt
Heinrich Angst
Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Aby Gartmann
Harry Warburton
Rolf Gerber
Västtyskland Västtyskland
Franz Schelle
Jakob Nirschl
Hans Henn
Edmund Koller
1957 St. Moritz Schweiz Schweiz
Hans Zoller
Hans Theler
Rolf Küderli
Heinz Leu
Italien Italien
Eugenio Monti
Ferdinando Piani
Lino Pierdica
Renzo Alvera
USA USA
Arthur Tyler
John Cole
Robert Hagemes
Thomas Butler
1958 Garmisch-Partenkirchen Västtyskland Västtyskland
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodore Bauer
Walter Haller
Västtyskland Västtyskland
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
Italien Italien
Sergio Zardini
Massimo Bogana
Renato Mocellini
Alberto Righini
1959 St. Moritz USA USA
Arthur Tyler
Gary Sheffield
Parker Voorhis
Thomas Butler
Italien Italien
Sergio Zardini
Alberto Righini
Ferruccio Dalla Torre
Romano Bonagura
Västtyskland Västtyskland
Franz Schelle
Eduard Kaltenberger
Josef Sterff
Otto Göbl
1960 Cortina d'Ampezzo Italien Italien
Eugenio Monti
Furio Nordio
Sergio Siorpaes
Renzo Alvera
Västtyskland Västtyskland
Hans Rösch
Alfred Hammer
Theodore Bauer
Albert Kandlbinder
Schweiz Schweiz
Max Angst
Hansjörg Hirschbühl
Gottfried Kottmann
René Kuhl
1961 Lake Placid Italien Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
Furio Nordio
Renzo Alvera
USA USA
Stanley Benham
Gary Sheffield
Jerry Tennant
Chuck Pandolph
Sverige Sverige
Gunnar Åhs
Gunnar Carpö
Erik Wennerberg
Börje-Bengt Hedblom
1962 Garmisch-Partenkirchen Västtyskland Västtyskland
Franz Schelle
Josef Sterff
Ludwig Siebert
Otto Göbl
Italien Italien
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Enrico de Lorenzo
Romano Bonagura
Österrike Österrike
Franz Isser
Pepi Isser
Heini Isser
Fritz Isser
1963 Igls Italien Italien
Sergio Zardini
Ferruccio Dalla Torre
Renato Mocellini
Romano Bonagura
Italien Italien
Angelo Frigerio
Mario Pallua
Luigi de Bettin
Sergio Mocellini
Österrike Österrike
Erwin Thaler
Reinhold Dumthaler
Josef Nairz
Adolf Koxeder
1965 St. Moritz Kanada Kanada
Vic Emery
Gerald Presley
Michael Young
Peter Kirby
Italien Italien
Nevio de Zordo
Italo de Lorenzo
Pietro Lesana
Robert Mocellini
USA USA
Fred Fortune
Richard Knuckles
Joe Wilson
James Lord
1969 Lake Placid Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Walter Steinbauer
Stefan Gaisreiter
Italien Italien
Gianfranco Gaspari
Sergio Pompanin
Roberto Zandonella
Mario Armano
USA USA
Les Fenner
Robert Huscher
Howard Siler
Allen Hachigian
1970 St. Moritz Italien Italien
Nevio de Zordo
Roberto Zandonella
Mario Armano
Luciano de Paolis
Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Walter Steinbauer
Pepi Bader
Peter Utzschneider
Schweiz Schweiz
René Stadler
Hans Candrian
Max Forster
Peter Schärer
1971 Cervinia Schweiz Schweiz
René Stadler
Max Forster
Erich Schärer
Peter Schärer
Italien Italien
Oscar d'Andrea
Alessandro Bignozzi
Antonio Brabcaccio
Renzo Caldera
Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1973 Lake Placid Schweiz Schweiz
René Stadler
Werner Carmichel
Erich Schärer
Peter Schärer
Österrike Österrike
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Stefan Gaisreiter
Walter Steinbauer
Peter Utzschneider
1974 St. Moritz Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Manfred Schumann
Albert Wurzer
Schweiz Schweiz
Hans Candrian
Guido Casty
Yves Marchand
Gaudenz Beeli
Österrike Österrike
Werner Delle Karth
Walter Delle Karth
Hans Eichinger
Fritz Sperling
1975 Cervinia Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Peter Schärer
Werner Carmichel
Josef Benz
Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Albert Wurzer
Fritz Ohlwärter
Österrike Österrike
Manfred Stengl
Gert Krenn
Franz Jacob
Armin Vilas
1977 St. Moritz Östtyskland Östtyskland
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Josef Benz
Västtyskland Västtyskland
Jakob Resch
Herbert Berg
Fritz Ohlwärter
Walter Barfuss
1978 Lake Placid Östtyskland Östtyskland
Horst Schönau
Horst Bernhard
Harald Seifert
Bogdan Musiol
Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Rudolf Marti
Josef Benz
Östtyskland Östtyskland
Meinhard Nehmer
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Raimund Bethge
1979 Königssee Västtyskland Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Dieter Gebard
Hans Wagner
Heinz Busche
Östtyskland Östtyskland
Meinhard Nehmer
Detlef Richter
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Ulrich Bächli
Hansjörg Trachsel
Josef Benz
1981 Cortina d'Ampezzo Östtyskland Östtyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Henry Gerlach
Michael Trübner
Schweiz Schweiz
Hans Hiltebrand
Kurt Poletti
Franz Weinberger
Franz Isenegger
Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
Tony Rüegg
Josef Benz
1982 St. Moritz Schweiz Schweiz
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
Östtyskland Östtyskland
Bernhard Lehmann
Roland Wetzig
Bogdan Musiol
Eberhard Weise
Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Franz Isenegger
Tony Rüegg
Max Rüegg
1983 Lake Placid Schweiz Schweiz
Ekkehard Fasser
Hans Märcy
Kurt Poletti
Rolf Strittmatter
Västtyskland Västtyskland
Klaus Kopp
Gerhard Öchsle
Günther Neuberger
Hans-Joachim Schumacher
Östtyskland Östtyskland
Detlef Richter
Henry Gerlach
Thomas Forch
Dietmar Jerke
1985 Cervinia Östtyskland Östtyskland
Bernhard Lehmann
Matthias Trübner
Ingo Voge
Steffen Grummt
Östtyskland Östtyskland
Detlef Richter
Dietmar Jerke
Bodo Ferl
Matthias Legler
Schweiz Schweiz
Silvio Giobellina
Heinz Stettler
Urs Salzmann
Rico Freiermuth
1986 Königssee Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Kurt Meier
Erwin Fassbind
André Kisser
Österrike Österrike
Peter Kienast
Franz Siegl
Gerhard Redl
Christian Mark
Schweiz Schweiz
Ralph Pichler
Heinrich Notter
Celeste Poltera
Roland Beerli
1987 St. Moritz Schweiz Schweiz
Hans Hiltebrand
Urs Fehlmann
Erwin Fassbind
André Kisser
Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Roland Wetzig
Dietmar Schauerhammer
Schweiz Schweiz
Ralph Pichler
Heinrich Ott
Edgar Dietsche
Celeste Poltera
1989 Cortina d'Ampezzo Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Curdin Morell
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Schweiz Schweiz
Nico Baracchi
Christian Reich
Donat Acklin
René Mangold
Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bodo Ferl
Bogdan Musiol
Ingo Voge
1990 St. Moritz Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
Östtyskland Östtyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Alexander Szelig
Axel Jang
Österrike Österrike
Ingo Appelt
Gerhard Redl
Jürgen Mandl
Harald Winkler
1991 Altenberg Tyskland Tyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Axel Kühn
Christoph Langen
Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Lorenz Schindelholz
Curdin Morell
Tyskland Tyskland
Harald Czudaj
Tino Bonk
Axel Jang
Alexander Szelig
1993 Igls Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Donat Acklin
Kurt Meier
Domenico Semeraro
Österrike Österrike
Hubert Schösser
Harald Winkler
Gerhard Redl
Gerhard Haidacher
USA USA
Brian Shimer
Bryan Leturgez
Karlos Kirby
Randy Jones
1995 Winterberg Tyskland Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
Ulf Hielscher
Carsten Embach
Österrike Österrike
Hubert Schösser
Gerhard Redl
Thomas Schroll
Martin Schützenauer
Tyskland Tyskland
Harald Czudaj
Thorsten Voss
Udo Lehmann
Alexander Szelig
1996 Calgary Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Rühr
Olav Hampel
Schweiz Schweiz
Marcel Rohner
Markus Wasser
Thomas Schreiber
Roland Tanner
Tyskland Tyskland
Wolfgang Hoppe
Thorsten Voss
Sven Peter
Carsten Embach
1997 St. Moritz Tyskland Tyskland
Wolfgang Hoppe
Sven Rühr
René Hannemann
Carsten Embach
Tyskland Tyskland
Dirk Wiese
Christoph Bartsch
Thorsten Voss
Michael Liekmeier
USA USA
Brian Shimer
Chip Minton
Randy Jones
Robert Olesen
1999 Cortina d'Ampezzo Frankrike Frankrike
Bruno Mingeon
Emmanuel Hostache
Eric le Chanony
Max Robert
Schweiz Schweiz
Marcel Rohner
Markus Nüssli
Beat Hefti
Silvio Schaufelberger
Kanada Kanada
Pierre Lueders
Ken Leblanc
Ben Hindle
Matt Hindle
2000 Altenberg Tyskland Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Lars Behrendt
Carsten Embach
Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Tomas Plazter
Sven Rühr
Schweiz Schweiz
Christian Reich
Bruno Aeberhard
Urs Aeberhand
Domenic Keller
2001 St. Moritz Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Sven Peter
Alex Metzger
Tyskland Tyskland
André Lange
Lars Behrendt
Rene Hoppe
Carsten Embach
Schweiz Schweiz
Christian Reich
Steve Anderhub
Urs Aeberhand
Domenic Keller
2003 Lake Placid Tyskland Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Carsten Embach
USA USA
Todd Hays
Bill Schuffenhauer
Randy Jones
Garrett Hines
Ryssland Ryssland
Alexandre Zoubkov
Aleskey Seliverstov
Sergey Golubev
Dmitriy Stepushkin
2004 Königssee Tyskland Tyskland
André Lange
Udo Lehmann
Kevin Kuske
Rene Hoppe
Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Christoph Heyder
Enrico Kühn
Jens Nohka
USA USA
Todd Hays
Pavel Jovanovic
Bill Schuffenhauer
Steve Mesler
2005 Calgary Tyskland Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
Ryssland Ryssland
Alexandre Zoubkov
Sergey Golubev
Aleskey Seliverstov
Dmitriy Stepushkin
Kanada Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
Morgan Alexander
Lascelles Brown
2007 St. Moritz Schweiz Schweiz
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
Beat Hefti
Cédric Grand
Kanada Kanada
Pierre Lueders
Ken Kotyk
David Bissett
Lascelles Brown
Tyskland Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
2008 Altenberg Tyskland Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
Ryssland Ryssland
Alexandre Zoubkov
Roman Oreshnikov
Dmitry Trunenkov
Dmitriy Stepushkin
Tyskland Tyskland
Matthias Höpfner
Ronny Listner
Thomas Pöge
Alex Mann
2009 Lake Placid USA USA
Steven Holcomb
Justin Olsen
Steve Mesler
Curtis Tomasevicz
Tyskland Tyskland
André Lange
Alexander Rödiger
Kevin Kuske
Martin Putze
Lettland Lettland
Jānis Miņins
Daumants Dreiškens
Oskars Melbārdis
Intars Dambis

Tvåmanna[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1931 Oberhof Tyskland Tyskland
Hanns Killian
Sebastian Huber
Tyskland Tyskland
Bibo Fischer
Gemmer
Österrike Österrike
Heinz Volkmer
Anton Kaltenberger
1933 Schreiberhau Flag of Romania.svg Rumänien
Alexandru Papana
Dumitru Hubert
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Brüme
Heinzel
Nazityskland Tyskland
Fritz Grau
Albert Brehme
1934 Engelberg Rumänien Rumänien
Alexandru Frim
Vasile Dumitrescu
Nazityskland Tyskland
Hermann von Mumm
Fritz Schwarz
Rumänien Rumänien
Alexandru Papana
Dumitru Hubert
1935 Igls Schweiz Schweiz
Reto Capadrutt
Emil Diener
Tjeckoslovakien Tjeckoslovakien
Josef Lanzendörfer
Karel Ruzicka
Italien Italien
Marchese Storza Birvio
Carlo Soldini
1937 Cortina d'Ampezzo Storbritannien Storbritannien
Frederick McEvoy
Byran Black
Italien Italien
Umberto Gilarduzzi
Antonio Gilarduzzi
Schweiz Schweiz
Reto Capadrutt
Hans Aichele
1938 St. Moritz Nazityskland Tyskland
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
Storbritannien Storbritannien
Frederick McEvoy
Charles Green
Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Josef Beerli
1939 St. Moritz Belgien Belgien
René Lunden
Jeans Coops
Nazityskland Tyskland
Bibo Fischer
Rolf Thielecke
Nazityskland Tyskland
Hanns Killian
Schletter
1947 St. Moritz Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Stephan Waser
Schweiz Schweiz
Felix Endrich
Fritz Waller
Belgien Belgien
Max Houben
Jacques Mouvet
1949 Lake Placid Schweiz Schweiz
Felix Endrich
Fritz Waller
Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Heinrich Angst
USA USA
Frederick Fortune
John McDonald
1950 Cortina d'Ampezzo Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Stephan Waser
USA USA
Stanley Benham
Patrick Martin
USA USA
Frederick Fortune
William d'Amico
1951 Alpe d'Huez Västtyskland Västtyskland
Anderl Ostler
Lorenz Niebert
USA USA
Stanley Benham
Patrick Martin
Schweiz Schweiz
Felix Endrich
Werner Spring
1953 Garmisch-Partenkirchen Schweiz Schweiz
Felix Endrich
Fritz Stöckli
Västtyskland Västtyskland
Anderl Ostler
Franz Kemser
Västtyskland Västtyskland
Theo Kitt
Lorenz Niebert
1954 Cortina d'Ampezzo Italien Italien
Guglielmo Scheibmeier
Andrea Zambelli
Italien Italien
Italo Petrelli
Luigi Figoli
USA USA
Stanley Benham
James Bickford
1955 St. Moritz Schweiz Schweiz
Fritz Feierabend
Harry Warburton
Österrike Österrike
Paul Aste
Pepi Isser
Schweiz Schweiz
Franz Kapus
Heinrich Angst
1957 St. Moritz Italien Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
USA USA
Arthur Tyler
Thomas Butler
Spanien Spanien
Marques Alfonso de Portago
Luis Nunoz
1958 Garmisch-Partenkirchen Italien Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
Italien Italien
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
Österrike Österrike
Paul Aste
Pepi Isser
1959 St. Moritz Italien Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
Italien Italien
Sergio Zardini
Sergio Siorpaes
USA USA
Arthur Tyler
Thomas Butler
1960 Cortina d'Ampezzo Italien Italien
Eugenio Monti
Renzo Alvera
Västtyskland Västtyskland
Franz Schelle
Otto Göbl
Italien Italien
Sergio Zardini
Luciano Alberti
1961 Lake Placid Italien Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
USA USA
Gary Sheffield
Jerry Tennant
Italien Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
1962 Garmisch-Partenkirchen Italien Italien
Rinaldo Ruatti
Enrico de Lorenzo
Italien Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
Västtyskland Västtyskland
Hans Maurer
Adolf Wörmann
1963 Igls Italien Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
Italien Italien
Sergio Zardini
Romano Bonagura
Storbritannien Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
1965 St. Moritz Storbritannien Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
Italien Italien
Rinaldo Ruatti
Enrico de Lorenzo
Kanada Kanada
Vic Emery
Michael Young
1966 Cortina d'Ampezzo Italien Italien
Eugenio Monti
Sergio Siorpaes
Italien Italien
Gianfranco Gaspari
Leonardo Cavallini
Storbritannien Storbritannien
Anthony Nash
Robin Dixon
1967 Alpe d'Huez Österrike Österrike
Erwin Thaler
Reinhold Dumthaler
Italien Italien
Nevio De Zordo
Edoardo de Martin
USA USA
Howard Clifton
James Crall
1969 Lake Placid Italien Italien
Nevio De Zordo
Adriano Frassinelli
Rumänien Rumänien
Ion Panturu
Dumitru Focseneanu
Italien Italien
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
1970 St. Moritz Västtyskland Västtyskland
Horst Floth
Pepi Bader
Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Schweiz Schweiz
Gion Caviezel
Hans Candrian
1971 Cervinia Italien Italien
Gianfranco Gaspari
Mario Armano
Italien Italien
Enzo Vicario
Corrado Dal Fabbro
Österrike Österrike
Herbert Gruber
Josef Oberhauser
1973 Lake Placid Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Schweiz Schweiz
Hans Candrian
Heinz Schenker
Rumänien Rumänien
Ion Panturu
Dumitru Focseneanu
1974 St. Moritz Västtyskland Västtyskland
Wolfgang Zimmerer
Peter Utzschneider
Västtyskland Västtyskland
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
Schweiz Schweiz
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1975 Cervinia Italien Italien
Giorgio Alvera
Franco Perruquet
Västtyskland Västtyskland
Georg Heibl
Fritz Ohlwärter
Schweiz Schweiz
Fritz Lüdi
Karl Häseli
1977 St. Moritz Schweiz Schweiz
Hans Hiltebrand
Heinz Meier
Schweiz Schweiz
Fritz Lüdi
Hansjörg Trachsel
Västtyskland Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
1978 Lake Placid Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
Östtyskland Östtyskland
Meinhard Nehmer
Raimund Bethge
Västtyskland Västtyskland
Jakob Resch
Walter Barfuss
1979 Königssee Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
Västtyskland Västtyskland
Stefan Gaisreiter
Manfred Schumann
Fritz Ohlwärter
Västtyskland Västtyskland
Toni Mangold
Stefan Späte
1981 Cortina d'Ampezzo Östtyskland Östtyskland
Bernhard Germeshausen
Hans-Jürgen Gerhardt
Östtyskland Östtyskland
Horst Schönau
Andreas Kirchner
Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Josef Benz
1982 St. Moritz Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
Schweiz Schweiz
Hans Hiltebrand
Ulrich Bächli
Östtyskland Östtyskland
Horst Schönau
Andreas Kirchner
1983 Lake Placid Schweiz Schweiz
Ralph Pichler
Urs Leuthold
Schweiz Schweiz
Erich Schärer
Max Rüegg
Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1985 Cervinia Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
Östtyskland Östtyskland
Detlef Richter
Steffen Grummt
Sovjetunionen Sovjetunionen
Sintis Ekmanis
Nikolay Zhirov
1986 Königssee Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
Schweiz Schweiz
Ralph Pichler
Celeste Poltera
Östtyskland Östtyskland
Detlef Richter
Steffen Grummt
1987 St. Moritz Schweiz Schweiz
Ralph Pichler
Celeste Poltera
Schweiz Schweiz
Hans Hiltebrand
André Kisser
Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Dietmar Schauerhammer
1989 Cortina d'Ampezzo Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Sovjetunionen Sovjetunionen
Janis Kipurs
Aldis Intlers
1990 St. Moritz Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Bruno Gerber
Östtyskland Östtyskland
Harald Czudaj
Axel Jang
Östtyskland Östtyskland
Wolfgang Hoppe
Bogdan Musiol
1991 Altenberg Tyskland Tyskland
Rudi Lochner
Markus Zimmermann
Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Curdin Morell
Tyskland Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1993 Igls Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Peer Jöchel
Schweiz Schweiz
Gustav Weder
Donat Acklin
Tyskland Tyskland
Wolfgang Hoppe
René Hannemann
1995 Winterberg Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Olav Hampel
Kanada Kanada
Pierre Lueders
Jack Pyc
Frankrike Frankrike
Eric Alard
Eric la Chanony
1996 Calgary Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Kanada Kanada
Pierre Lueders
Dave MacEachern
Schweiz Schweiz
Reto Götschi
Guido Acklin
1997 St. Moritz Schweiz Schweiz
Reto Götschi
Guido Acklin
Italien Italien
Günther Huber
Antonio Tartaglia
USA USA
Brian Shimer
Robert Olesen
1999 Cortina d'Ampezzo Italien Italien
Günther Huber
Enrico Costa
Ubaldo Ranzi
Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Frankrike Frankrike
Bruno Mingeon
Emmanuel Hostache
2000 Altenberg Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Tyskland Tyskland
André Lange
Rene Hoppe
Schweiz Schweiz
Christian Reich
Urs Aeberhand
2001 St. Moritz Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Marco Jacobs
Schweiz Schweiz
Reto Götschi
Cedric Grand
Schweiz Schweiz
Martin Annen
Beat Hefti
2003 Lake Placid Tyskland Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Kanada Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
Tyskland Tyskland
René Spies
Franz Sagmeister
2004 Königssee Kanada Kanada
Pierre Lueders
Giulio Zardo
Tyskland Tyskland
Christoph Langen
Markus Zimmermann
Tyskland Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
2005 Calgary Kanada Kanada
Pierre Lueders
Lascelles Brown
Tyskland Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Schweiz Schweiz
Martin Annen
Beat Hefti
2007 St. Moritz Tyskland Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Schweiz Schweiz
Ivo Rüegg
Aleksandr Streltsov
Tommy Herzog
Italien Italien
Simone Bertazzo
Samuele Romanini
2008 Altenberg Tyskland Tyskland
André Lange
Kevin Kuske
Tyskland Tyskland
Thomas Florschuetz
Mirko Paetzold
Ryssland Ryssland
Aleksandr Zubkov
Aleksej Vojvoda
2009 Lake Placid Schweiz Schweiz
Ivo Rüegg
Cédric Grand
Tyskland Tyskland
Thomas Florschütz
Marc Kühne
USA USA
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz

Två-damer[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
2000 Winterberg Tyskland Tyskland
Gabriele Kohlisch
Kathleen Hering
USA USA
Jean Racine
Jennifer Davidson
Schweiz Schweiz
Françoise Burdet
Katharina Sutter
2001 Calgary Schweiz Schweiz
Françoise Burdet
Katharina Sutter
USA USA
Jean Racine
Jennifer Davidson
Tyskland Tyskland
Susi Erdmann
Tanja Hess
2003 Winterberg Tyskland Tyskland
Susi Erdmann
Annegret Dietrich
Tyskland Tyskland
Sandra Prokoff
Ulrike Holzner
Tyskland Tyskland
Cathleen Martini
Yvonne Cernota
2004 Königssee Tyskland Tyskland
Susi Erdmann
Kristina Bader
Tyskland Tyskland
Sandra Prokoff
Anja Schneiderheinze
USA USA
Jean Racine
Vonetta Flowers
2005 Calgary Tyskland Tyskland
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
Storbritannien Storbritannien
Nicole Minichiello
Jackie Davies
USA USA
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2007 St. Moritz Tyskland Tyskland
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
Tyskland Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
USA USA
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
2008 Altenberg Tyskland Tyskland
Sandra Kiriasis
Romy Logsch
Tyskland Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer
Tyskland Tyskland
Claudia Schramm
Nicole Herschmann
2009 Lake Placid Storbritannien Storbritannien
Nicole Minichiello
Gillian Cooke
USA USA
Shauna Rohbock
Elana Meyers
Tyskland Tyskland
Cathleen Martini
Janine Tischer

Skeleton[redigera | redigera wikitext]

Herrar[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
1982 St. Moritz  Gert Elsässer (AUT)  Nico Baracchi (SUI)  Alain Wicki (SUI)
1989 St. Moritz  Alain Wicki (SUI)  Christian Auer (AUT)  Franz Plangger (AUT)
1990 Königssee  Michael Grünberger (AUT)  Andi Schmid (AUT)  Gregor Stähli (SUI)
1991 Igls  Christian Auer (AUT)  Andi Schmid (AUT)  Michael Grünberger (AUT)
1992 Calgary  Bruce Sandford (NZL)  Gregor Stähli (SUI)  Christian Auer (AUT)
1993 La Plagne  Andi Schmid (AUT)  Franz Plangger (AUT)  Gregor Stähli (SUI)
1994 Altenberg  Gregor Stähli (SUI)  Andi Schmid (AUT)  Franz Plangger (AUT)
1995 Lillehammer  Jürg Wenger (SUI)  Christian Auer (AUT)  Ryan Davenport (CAN)
1996 Calgary  Ryan Davenport (CAN)  Franz Plangger (AUT)  Christian Auer (AUT)
1997 Lake Placid  Ryan Davenport (CAN)  Jim Shea (USA)  Chris Soule (USA)
1998 St. Moritz  Willi Schneider (GER)  Alain Wicki (SUI)  Felix Poletti (SUI)
1999 Altenberg  Jim Shea (USA)  Andy Böhme (GER)  Willi Schneider (GER)
2000 Igls  Andy Böhme (GER)  Gregor Stähli (SUI)  Jim Shea (USA)
 Alexander Müller (AUT)
2001 Calgary  Martin Rettl (AUT)  Jeff Pain (CAN)  Lincoln DeWitt (USA)
2003 Nagano  Jeff Pain (CAN)  Chris Soule (USA)  Brady Canfield (USA)
2004 Königssee  Duff Gibson (CAN)  Florian Grassl (GER)  Frank Kleber (GER)
2005 Calgary  Jeff Pain (CAN)  Gregor Stähli (SUI)  Duff Gibson (CAN)
2007 St. Moritz  Gregor Stähli (SUI)  Eric Bernotas (USA)  Zach Lund (USA)
2008 Altenberg  Kristan Bromley (GBR)  Jon Montgomery (CAN)  Frank Rommel (GER)
2009 Lake Placid  Gregor Stähli (SUI)  Adam Pengilly (GBR)  Alexander Tretiakov (RUS)

Damer[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
2000 Igls  Steffi Hanzlik (GER)  Melissa Hollingsworth (CAN)  Tricia Stumpf (USA)
2001 Calgary  Maya Pedersen (SUI)  Alex Coomber (GBR)  Tricia Stumpf (USA)
2003 Nagano  Michelle Kelly (CAN)  Yekaterina Mironova (RUS)  Tristan Gale (USA)
2004 Königssee  Diane Sartor (GER)  Lindsay Alcock (CAN)  Kerstin Jürgens (GER)
2005 Calgary  Maya Pedersen (SUI)  Noelle Pikus-Pace (USA)  Michelle Kelly (CAN)
2007 St. Moritz  Noelle Pikus-Pace (USA)  Maya Pedersen (SUI)  Katie Uhlaender (USA)
2008 Altenberg  Anja Huber (GER)  Katie Uhlaender (USA)  Kerstin Jürgens (GER)
2009 Lake Placid  Marion Trott (GER)  Amy Williams (GBR)  Kerstin Szymkowiak (GER)

Mixed[redigera | redigera wikitext]

Spel Guld Silver Brons
2007 St. Moritz Tyskland Tyskland
Frank Kleber
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Monique Riekewald
Karl Angerer
Marc Kühne
USA USA
Eric Bernotas
Erin Pac
Emily Azevedo
Noelle Pikus-Pace
Mike Kohn
Curtis Tomasevicz
Schweiz Schweiz
Gregor Stähli
Sabrina Hafner
Katharina Sutter
Maya Pedersen
Ivo Rüegg
Thomas Lamparter
2008 Altenberg Tyskland Tyskland
Sebastian Haupt
Sandra Kiriasis
Berit Wiacker
Anja Huber
Matthias Höpfner
Alex Mann
Kanada Kanada
Jon Montgomery
Kaillie Humphries
Jenni Hucul
Michelle Kelly
Lyndon Rush
Nathan Cross
USA USA
Zach Lund
Erin Pac
Emily Azevedo
Katie Uhlaender
Steven Holcomb
Curtis Tomasevicz
2009 Lake Placid Tyskland Tyskland
Frank Rommel
Sandra Kiriasis
Patricia Polifka
Marion Trott
Thomas Florschütz
Andreas Barucha
Schweiz Schweiz
Gregor Stähli
Sabrina Hafner
Anne Dietrich
Maya Pedersen
Ivo Rüegg
Cedric Grand
USA USA
Eric Bernotas
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
Katie Uhlaender
Steven Holcomb
Justin Olsen

Källor[redigera | redigera wikitext]

Den här artikeln är helt eller delvis baserad på material från engelskspråkiga Wikipedia