Festivali i Këngës 43

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Festivali i Këngës 43
Ledina Çelo 2012.jpg
Tävlingens vinnare, Ledina Çelo
Datum
Semifinal 116 december 2004
Semifinal 217 december 2004
Final18 december 2004
Arrangemang
PlatsAlbanien Tirana, Albanien
ArenaPallati i Kongreseve
TV-bolagRTSH
ProgramledareHueyda El Saied
Leon Menkshi
Bidrag
VinnareLedina Çelo
med "Nesër shkoj"
Röstningssystem
50% jury
50% telefonröster
Antal bidrag32
Pausunderhållning
Mellanakt
Ruslana
Anjeza Shahini
Festivali i Këngës
◄ 42Festivali i Këngës 200444 ►

Festivali i Këngës 43 var den 43:e upplagan av musiktävlingen Festivali i Këngës och ägde rum mellan den 16 och 18 december 2004 i Pallati i Kongreseve i Tirana. 32 låtar deltog från början men endast 18 tog sig till finalen. Slutligen stod Ledina Çelo som segrare med bidraget "Nesër shkoj". Hon fick därmed representera Albanien vid Eurovision Song Contest 2005 i Kiev. Luiz Ejlli slutade tvåa. Poängen avslöjades inte, utan bara bidragen på de tre första platserna avslöjades. Vinnaren utsågs genom 50% jury- och 50% telefonröster. Fjolårets segrare, Anjeza Shahini, samt vinnaren av Eurovision Song Contest 2004, Ruslana, gjorde gästframträdanden.

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Semifinal 1[redigera | redigera wikitext]

Nr Artist Låt Vidare
1 Marsida Saraçi "Më duaj gjatë" Ja
2 Julian Lekoçaj "Do të fal" Ja
3 Stela Risto "Vështirë të flas" Nej
4 Aleksia Jani "Zotit" Nej
5 Soni Malaj "Eja Në Ballkan" Nej
6 Aurel Thëllimi "Erë e marrë" Nej
7 Rovena Stefa "Kthehem prapë" Ja
8 Floriana Muça "Përtej dashurisë" Nej
9 Vesa Luma, Teuta Kurti & Rona Nishliu "Flakaresha" Ja
10 Joe Artid Fejzo "Me ty" Ja
11 Besiana Mehmeti "Grafikë dashurie" Nej
12 Mariza Ikonomi "Kur dashuron" Ja
13 Klajdi Musabelliu "Puthjen nuk ta kam harruar" Ja
14 Jonida Maliqi "Frikem se më pëlqen" Ja
15 Agim Poshka "Të kam, s'të kam" Nej
16 Rosela Gjylbegu & Arbër Arapi "Pëshperitje zemrash" Ja

Semifinal 2[redigera | redigera wikitext]

Nr Artist Låt Vidare
1 Barbana Dini "Jeta këtu s'mbaron" Nej
2 Kujtim Prodani "Ndryshe e shikoj" Ja
3 Olsa Spata "Pritje" Nej
4 Shpat Kasapi "Jam dhe kam" Nej
5 Monika Trungu "Ti më bën të pasur" Ja
6 Samanta Karavello "Buzëqeshjë" Ja
7 Çlirim Denaj "Ti Ike" Nej
8 Tergita Gusta "Me ty, pa ty" Ja
9 Luiz Ejlli "Hëna dhe yjet dashurojnë" Ja
10 Elsida Sinaj "Harresë kujtimesh" Nej
11 Sajmir Çili "Ëndërr e gjallë" Nej
12 Redon Makashi "Ndjenjë" Ja
13 Ingrid Jushi "Vetëm një natë" Ja
14 Kozma Dushi & Ermira Kola "Të bashkëjetoj me ty" Nej
15 Ledina Çelo "Nesër Shkoj" Ja
16 Sajmir & Enkela Braho "Para se të vish në këtë botë" Ja

Final[redigera | redigera wikitext]

Nr Artist Låt Plats Poäng
1 Kujtim Prodani "Jetën ndryshe e shikoj" - -
2 Redon Makashi "Ndjenjë" - -
3 Rovena Stefa "Kthehem prapë" - -
4 Sajmir Braho & Enkela Braho "Përpara se ti të vish në këtë botë" - -
5 Joe Artid Fejzo "Me ty" - -
6 Tergita Gusta "Me ty, pa ty" - -
7 Marsida Saraçi "Më duaj gjatë" - -
8 Luiz Ejlli "Hëna dhe yjet dashurojnë" 2 -
9 Julian Lekoçaj "Do të fal" - -
10 Mariza Ikonomi "Kur dashuron" - -
11 Samanta Karavello "Buzëqeshjë" - -
12 Ledina Çelo "Nesër shkoj" 1 -
13 Jonida Maliqi "Frikem se më pëlqen" 3 -
14 Klajdi Musabelliu "Puthjen nuk t'a kam harruar" - -
15 Monika Trungu "Ti më bën të pasur" - -
16 Rosela Gjylbegu & Arbër Arapi "Pëshpëritje zemrash" - -
17 Vesa Luma, Teuta Kurti & Rona Nishliu "Flakaresha" - -
18 Ingrid Jushi "Vetëm një natë" - -

Externa länkar[redigera | redigera wikitext]