Fjädervikt i boxning vid olympiska sommarspelen 2008

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Boxning vid
olympiska sommarspelen 2008
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt
Boxning
Olympic rings without rims.svg

Fjädervikt i boxning vid de olympiska sommarspelen 2008 i Peking arrangerades i Arbetarhallen, Kina.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Fjädervikt Vasyl Lomachenko
 Ukraina
Khedafi Djelkhir
 Frankrike
Yakup Kılıç
 Turkiet
Shahin Imranov
 Azerbajdzjan

Schema[redigera | redigera wikitext]

Datum Tid (kinesisk) Round
Måndagen den 11 augusti 2008 13:30-15:05
19:00-20:30
16-delsfinaler
Fredagen den 15 augusti 2008 13:30-14:30
21:00-22:00
8-delsfinaler
Måndagen den 18 augusti 2008 20:00-21:00 Kvartsfinaler
Fredagen den 22 augusti 2008 14:00-14:30 Semifinaler
Lördagen den 23 augusti 2008 19:35-19:55 Final

Matchträd[redigera | redigera wikitext]

Övre halvan[redigera | redigera wikitext]

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
       
           Turkiet Yakup Kılıç (TUR)  12  
           Japan Satoshi Shimizu (JPN 9  
             Turkiet Yakup Kılıç (TUR)  13  
             Algeriet Abdelkader Chadi (ALG 6  
           Thailand Sailom Adi (THA 6  
           Algeriet Abdelkader Chadi (ALG)  7  
             Turkiet Yakup Kılıç (TUR 1
 Brasilien Robson Conceição (BRA 4        Ukraina Vasyl Lomachenko (UKR 10
 Kina Li Yang (CHN)  12      Kina Li Yang (CHN)  6  
 Dominikanska republiken Roberto Navarro (DOM 3      Ecuador Luis Porozo (ECU 5  
 Ecuador Luis Porozo (ECU)  +3        Kina Li Yang (CHN 3  
 Indien Anthresh Lalit Lakra (IND 5        Ukraina Vasyl Lomachenko (UKR)  12  
 Uzbekistan Bahodirjon Sooltonov (UZB)  9

     Uzbekistan Bahodirjon Sooltonov (UZB 1        
 Ukraina Vasyl Lomachenko (UKR)  14      Ukraina Vasyl Lomachenko (UKR)  13        
 Ryssland Albert Selimov (RUS 7  

Nedre halvan[redigera | redigera wikitext]

  16-delsfinaler 8-delsfinaler Kvartsfinaler Semifinaler
 USA Raynell Williams (USA)  9  
 Italien Alessio di Savino (ITA 1      USA Raynell Williams (USA 7  
 Australien Paul Fleming (AUS 9      Frankrike Khedafi Djelkhir (FRA)  9  
 Frankrike Khedafi Djelkhir (FRA)  13        Frankrike Khedafi Djelkhir (FRA)  14  
 Kenya Nick Okoth (KEN 2        Mexiko Arturo Santos Reyes (MEX 9  
 Mexiko Arturo Santos Reyes (MEX 6      Mexiko Arturo Santos Reyes (MEX)  14  
 Tunisien Alaa Shili (TUN 14      Tunisien Alaa Shili (TUN 2  
 Tyskland Wilhelm Gratschow (GER 5        Frankrike Khedafi Djelkhir (FRA)   
 Ghana Prince Octopus (GHA 2        Azerbajdzjan Shahin Imranov (AZE RET
 Kuba Idel Torriente (CUB 11      Kuba Idel Torriente (CUB)  10  
 Mongoliet Zorigtbaataryn Enkhzorig (MGL)  10      Mongoliet Zorigtbaataryn Enkhzorig (MGL 9  
 Marocko Mahdi Ouatine (MAR 1        Kuba Idel Torriente (CUB 14  
 Botswana Thato Batshegi (BOT 4        Azerbajdzjan Shahin Imranov (AZE)  16  
 Georgien Nikoloz Izoria (GEO 14      Georgien Nikoloz Izoria (GEO 9        
 Kazakstan Galib Jafarov (KAZ 5      Azerbajdzjan Shahin Imranov (AZE)  18        
 Azerbajdzjan Shahin Imranov (AZE 9  

Finalister[redigera | redigera wikitext]

  Semifinaler Final
                           
  1  Turkiet Kilic (TUR) 1  
4  Ukraina Lomachenko (UKR) 10  
     Ukraina Lomachenko (UKR) RSC
     Frankrike Djelkhir (FRA)  
3  Frankrike Djelkhir (FRA)  
  2  Azerbajdzjan Imranov (AZE) RET