Flugvikt i boxning vid olympiska sommarspelen 1988

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Boxning vid
olympiska sommarspelen 1988
Boxing pictogram.svg
Lätt flugvikt
Flugvikt
Bantamvikt
Fjädervikt
Lättvikt
Lätt weltervikt
Weltervikt
Lätt mellanvikt
Mellanvikt
Lätt tungvikt
Tungvikt
Supertungvikt

Resultat från boxning vid olympiska sommarspelen 1988 och herrarnas flugvikt. Boxarna vägde under 51 kg. Tävlingarna arrangerades i Chamshil Students' Gymnasium i Seoul.

Medaljörer[redigera | redigera wikitext]

Klass Guld Silver Brons
Flugvikt Kim Kwang-Sun
 Sydkorea
Andreas Tews
 Östtyskland
Mario González
 Mexiko
Timofej Skrjabin
 Sovjetunionen

Resultat[redigera | redigera wikitext]

Första rundan[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Första rundan
Flag of Puerto Rico (1952–1995).svg Andy Agosto (PUR) 5-0 Flag of Thailand.svg Vichairachanon Khadpo (THA)
Flag of Syria.svg Hamed Halbouni (SYR) RSC-2 Flag of Denmark.svg Johnny Bredahl (DEN)
Flag of the Soviet Union.svg Timofej Skrjabin (URS) 5-0 Flag of the Cook Islands.svg Zekaria Williams (COK)
Flag of Ireland.svg Joseph Lawlor (IRL) KO-2 Flag of Mozambique.svg Archibald Fausto (MOZ)
Flag of Nepal.svg Bishnu Bahadur Singh (NEP) 5-0 Flag of Paraguay (1954-1988).svg Sixto Vera (PAR)
Flag of the United States.svg Arthur Johnson (USA) 5-0 Flag of Italy.svg Andrea Mannai (ITA)
Flag of Zimbabwe.svg Nokuthula Tshabangu (ZIM) 4-1 Flag of Spain.svg Bonifacio Garcia (ESP)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Kim Kwang-Sun (KOR) RSC-2 Flag of the Mongolian People's Republic (1945–1992).svg Tseyen-Oidov Tserenyan (MGL)
Flag of Japan (1870–1999).svg Setsuo Segawa (JPN) 4-1 Flag of Colombia.svg Simon Morales (COL)
Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg Serafim Todorov (BUL) 4-1 Flag of Venezuela (1954–2006).png David Griman (VEN)
Flag of Turkey.svg Ramzan Gul (TUR) 4-1 Flag of the United Kingdom.svg John Lyon (GBR)
Flag of Egypt.svg Gamal El-Komy (EGY) 4-1 Flag of Iraq (1963–1991); Flag of Syria (1963–1972).svg Amir Hussain (IRQ)

Andra rundan[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Andra rundan
Flag of India.svg Manoj Pingale (IND) 5-0 Flag of Zambia (1964–1996).svg Joseph Chongo (ZAM)
Flag of Mexico.svg Mario González (MEX) 5-0 Flag of Lesotho (1987-2006).svg Teboho Mathibeli (LES)
Flag of Ghana.svg Alfred Kotey (GHA) RSC-1 Flag of Kuwait.svg Hussain al-Mutairi (KUW)
Flag of Tanzania.svg Benjamin Mwangata (TAN) 5-0 Flag of Malawi.svg Peter Ayesu (MAW)
Flag of Uganda.svg Emmanuel Nsubuga (UGA) KO-1 Flag of Yemen.svg Salem Obeyb (YEM)
Flag of Algeria.svg Benaissa Abed (ALG) 3-2 Flag of Morocco.svg Aissa Moukrine (MAR)
Flag of Hungary.svg János Váradi (HUN) 4-1 Flag of the Philippines (navy blue).svg Roberto Jalnaiz (PHI)
Flag of East Germany.svg Andreas Tews (GDR) 5-0 Flag of the People's Republic of China.svg Wang Weipin (CHN)
Flag of France.svg Philippe Desavoye (FRA) RSC-2 Flag of Kenya.svg Anthony Ikegu (KEN)
Flag of the Dominican Republic.svg Melvin de Leon (DOM) RSC-1 Flag of Niger.svg Badie Outheni (NIG)
Flag of Puerto Rico (1952–1995).svg Andy Agosto (PUR) 5-0 Flag of Syria.svg Hamed Halbouni (SYR)
Flag of the Soviet Union.svg Timofej Skrjabin (URS) 5-0 Flag of Ireland.svg Joseph Lawlor (IRL)
Flag of the United States.svg Arthur Johnson (USA) RSC-2 Flag of Nepal.svg Bishnu Bahadur Singh (NEP)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Kim Kwang-Sun (KOR) RSC-2 Flag of Zimbabwe.svg Nokuthula Tshabangu (ZIM)
Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg Serafim Todorov (BUL) 5-0 Flag of Japan (1870–1999).svg Setsuo Segawa (JPN)
Flag of Egypt.svg Gamal El-Komy (EGY) 4-1 Flag of Turkey.svg Ramzan Gul (TUR)

Tredje rundan[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Tredje rundan
Flag of Mexico.svg Mario González (MEX) 4-1 Flag of India.svg Manoj Pingale (IND)
Flag of Ghana.svg Alfred Kotey (GHA) 5-0 Flag of Tanzania.svg Benjamin Mwangata (TAN)
Flag of Algeria.svg Benaissa Abed (ALG) 3-2 Flag of Uganda.svg Emmanuel Nsubuga (UGA)
Flag of East Germany.svg Andreas Tews (GDR) 5-0 Flag of Hungary.svg János Váradi (HUN)
Flag of the Dominican Republic.svg Melvin de Leon (DOM) 5-0 Flag of France.svg Philippe Desavoye (FRA)
Flag of the Soviet Union.svg Timofej Skrjabin (URS) 5-0 Flag of Puerto Rico (1952–1995).svg Andy Agosto (PUR)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Kim Kwang-Sun (KOR) 5-0 Flag of the United States.svg Arthur Johnson (USA)
Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg Serafim Todorov (BUL) WO Flag of Egypt.svg Gamal El-Komy (EGY)

Kvartsfinaler[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Kvartsfinaler
Flag of Mexico.svg Mario González (MEX) WO Flag of Ghana.svg Alfred Kotey (GHA)
Flag of East Germany.svg Andreas Tews (GDR) 5-0 Flag of Algeria.svg Benaissa Abed (ALG)
Flag of the Soviet Union.svg Timofej Skrjabin (URS) 3-2 Flag of the Dominican Republic.svg Melvin de Leon (DOM)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Kim Kwang-Sun (KOR) 4-1 Flag of Bulgaria (1971 – 1990).svg Serafim Todorov (BUL)

Semifinaler[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Semifinaler
Flag of East Germany.svg Andreas Tews (GDR) 5-0 Flag of Mexico.svg Mario González (MEX)
Flag of South Korea (1984–1997).svg Kim Kwang-Sun (KOR) 5-0 Flag of the Soviet Union.svg Timofej Skrjabin (URS)

Final[redigera | redigera wikitext]

Vinnare Resultat Förlorare
Final
Flag of South Korea (1984–1997).svg Kim Kwang-Sun (KOR) 4-1 Flag of East Germany.svg Andreas Tews (GDR)