Fornengelsk grammatik

Från Wikipedia
Hoppa till navigering Hoppa till sök
Huvudartikel: Fornengelska

Den här artikeln beskriver grammatiken i fornengelska.

Alfabet[redigera | redigera wikitext]

Bokstav Namn Uttal
Ææ
Ðð Eth dh
Þþ Thorn th

Uttal[redigera | redigera wikitext]

Nedan ges delvis en ungefärlig beskrivning av vilka ljudvärden bokstäverna kunde motsvara i modern engelska, och delvis fornengelska exempel.

Vokaler[redigera | redigera wikitext]

Bokstav Uttal Anteckning
a father
æ cat, back
e helpan hjälpa
i feet
o God
u tool
y Cyning konung
ie sit

Diftonger[redigera | redigera wikitext]

Diftong Uttal
eo
ea

Konsonanter[redigera | redigera wikitext]

Konsonant Uttal Kommentar
ð this tonande läspljud
þ thing tonlöst läspljud

Substantiv[redigera | redigera wikitext]

Genus[redigera | redigera wikitext]

  • Maskulinum
  • Neutrum
  • Femininum

Pronomen[redigera | redigera wikitext]

Personliga pronomen[redigera | redigera wikitext]

Nominativ

Ackusativ

Dativ

Genitiv

jag

mē, mec

mig

mig

mīn

min

þū

du

þē

dig

þē

dig

þīn

din

han

hine

honom

him

honom

his

hans

hēo

hon

hīe

henne

hire

henne

hire

hennes

hit

den, det

hit

den, det

him

den, det

his

dess

vi

ūs

oss

ūs

oss

ūre

vår

ġē

ni

ēow

er

ēow

er

ēower

er

hīe

de

hīe

dem

him

dem

hira

deras


Verb[redigera | redigera wikitext]

Huvudartikel: Fornengelska verb

Oregelbundna verb[redigera | redigera wikitext]

Bēon[redigera | redigera wikitext]

Infinitiv bēon, wesan
att vara
Pres. Ind. iċ eom iċ bēo Imp. Ind. iċ wæs
þū eart þū bist þū wǣre
hē is hēo bið hit wæs
hīe sind, sidon wē bēoð ġē wǣron
Presens. Konj. hē sīe þū bēo Imp. Konj. iċ wǣre
wē sīen ġē bēon hīe wǣren
Imperativ bēo, wes
bēoð, wesað
Participer bēonde, wesende
gebēon

Dōn, gān, willan[redigera | redigera wikitext]

Infinitiv dōn
att göra
Pres. Ind. iċ dō
þū dēst
hēo dēð
wē dōð
Imp. Ind. iċ dyde
þū dydest
wē dydon
Pres. Konj. iċ dō
Imp. Konj. iċ dyde
Participer dōnde
ġedōn
Infinitiv gān
att gå
Pres. Ind iċ gā
þū gāst
hit gāð
ġē gāð
Imp. Ind. hit ēode
þū ēodest
ġē ēodon
Pres. Konj. hēo gā
Imp. Konj. hēo ēode
Participer ---
ġegān
Infinitiv willan
att vilja
Pres. Ind iċ wille
þū wilt
hē wile
hīe willað
Imp. Ind. hēo wolde
þū woldest
hīe woldon
Pres. Konj. þū wille
Imp. Konj. þū wolde
Participer willende
---

Adverb[redigera | redigera wikitext]

Infinitive gān
Present Participle gangende
Past Participle (ġe)gān, (ġe)gāngen
Person Singular Plural
First Second Third
Indicative ic þū hē/sēo/hit
Present gǣst gǣþ gāþ
Preterite ēode ēodest ēode ēodon
Subjunctive Singular Plural
Present gān
Preterite ēode ēoden
Imperative Singular Plural
Present gāþ

Källor[redigera | redigera wikitext]