Hoppa till innehållet

Ghana i olympiska sommarspelen 2004

Från Wikipedia
Ghana i olympiska spelen
IOK-landskod

GHA
KommittéGhanas Olympiska Kommitté
Olympiska sommarspelen 2004 i Aten
FanbärareAndrew Owusu
Medaljsummering
Guld
0
Silver
0
Brons
0
Totalt
0
Ghana i olympiska sommarspelen
1952* • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 • 2024
*Som Guldkusten
Ghana i olympiska vinterspelen
2010 • 2014 • 2018 • 2022 • 2026

Ghana i olympiska sommarspelen 2004 bestod av idrottare som blivit uttagna av Ghanas olympiska kommitté.[1]


Herrar
Nr Namn Födelsedatum Ålder Matcher Mål 10px 10px 10px
Målvakter
1George Owu17.06.19822230000
18Mohammed Alhassan09.01.19842000000
Försvarare
6Emmanuel Pappoe03.03.19812331100
14John Paintsil15.06.19812310100
4Emmanuel Osei23.05.19822230000
5John Mensah29.11.19822220200
15Daniel Coleman01.01.19842030100
11Patrick Villars21.05.19842010000
Mittfältare
10Stephen Appiah24.12.19802332100
8Charles Asampong Taylor17.06.19812330000
7Abubakari Yahuza08.08.19832100000
17Yussif Chibsah30.12.19832030200
2Nasir Lamine07.02.19851910000
Anfallare
16William Kwabena Tiero03.12.19802331000
3Baffour Gyan02.07.19802430000
13Razak Pimpong30.12.19822130000
9Kwadwo Poku05.05.19851930000
12Asamoah Gyan22.11.19851930100
Coach
Mariano Barreto13.02.195746
Gruppspel
Lag Pld W D L GF GA GD Pts
 Paraguay 320165+16
 Italien 31115504
 Ghana 31114404
 Japan 310267−13
12 augusti 2004  Ghana 2 – 2  Italien Panthessaliko Stadium, Volos
20:30
Rapport Publik: 7 012
Domare: Horacio Elizondo (Argentina)

15 augusti 2004  Paraguay 1 – 2  Ghana Kaftanzoglio Stadium, Thessaloniki
20:30
Rapport Publik: 1 119
Domare: Benito Archundia (Mexiko)

18 augusti 2004  Japan 1 – 0  Ghana Panthessaliko Stadium, Volos
20:30
Rapport Publik: 6 813
Domare: Kyros Vassaras (Grekland)
Herrar
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Leonard Myles-Mills 100 meter 10.213 Q10.183 Q10.226Gick inte vidare
Eric Nkansah 10.546Gick inte vidare
Aziz Zakari 10.192 Q10.021 Q10.113 QDNFx
Christian Nsiah 200 meter 21.066Gick inte vidare
Christian Nsiah
Tanko Braimah
Aziz Zakari
Leonard Myles-Mills
4 x 100 meter 38.886i.u.Gick inte vidare
Fältgrenar och tiokamp
Idrottare Gren Kval Final
Resultat Placering Resultat Placering
Ignisious Gaisah Längdhopp 8.0512 q8.246
Andrew Owusu Tresteg 16.6419Gick inte vidare
Damer
Bana, maraton och gång
Idrottare Gren Heat Kvartsfinal Semifinal Final
Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering Resultat Placering
Vida Anim 100 meter 11.141 QDNFxGick inte vidare
Akosua Serwaa 800 meter 2:03.965i.u.Gick inte vidare
Kombinerade grenar – Sjukamp
Idrottare Gren 100H HJ SP 200 m LJ JT 800 m Final Placering
Margaret Simpson Resultat 13.561.7912.4124.626.0253.322:17.72 6253 9
Poäng 1041966688922856925856


  1. ↑ http://www.sports-reference.com/olympics/countries/GHA/summer/2004/ Arkiverad 26 maj 2009 hämtat från the Wayback Machine. Sports-reference.com (engelska)